Ιταλία Καφές στην Ιταλία

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
, corretto (με γκράππα), άλλος?
Ο corretto ενίοτε γίνεται και με σαμπούκα.
Επίσης στην Τεργέστη υπάρχει κι ο caffe gocciato (ή goccia, επί το συντομότερον). Σε αυτή την περίπτωση ο καφές έρχεται corretto με μια σταγόνα αφρόγαλα, η οποία πρέπει να επιπλέει ακριβώς στο κέντρο του. Αν ζητήσετε capuccino, ο καφές θα έχει μια δυο σταγόνες παραπάνω. Γι αυτό ζητάμε caffelatte.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κατά τη διάρκεια του πρόσφατου ταξιδιού μας στα Cinque Terre, καθήσαμε για καφεδάκι στο cafe-bar La Plancia στη Manarola.

Είδαμε λοιπόν στον κατάλογο ένα τύπο καφέ που ονομαζόταν cafe in ghiaccio (καφές με πάγο). Φυσικά και δε δώσαμε σημασία, αλλά μετά από λίγο, η πίσω παρέα αμερικάνων ανάμεσα σε άλλα παρήγγειλε και αυτόν.

Τους έφεραν ένα ποτήρι σωλήνα, με καφέ (προφανώς) εσπρέσσο μέχρι λίγο πριν τη μέση, με αρκετά παγάκια μέσα και ένα κουτάλι (!) για ανακάτεμα.

Ακόμα και οι αμερικανοί έμειναν κάπως έκπληκτοι και το σχολίασαν αρνητικά.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
εμεις στο μιλανο -δλδ η παρεα μου..- ζητησαμε καπουτσινο κρυο (που το ειχε ο καταλογος) και μας εφεραν ενα κρυο νεροζουμι(οχι παγακια ..απλα πηραν προφανως τον καφε οπως ηταν ζεστος και τον κρυωσαν) και ολο αυτο σε φλυτζανακι του ζεστου καφε...

αυτα.;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.342
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είδαμε λοιπόν στον κατάλογο ένα τύπο καφέ που ονομαζόταν cafe in ghiaccio (καφές με πάγο). Φυσικά και δε δώσαμε σημασία, αλλά μετά από λίγο, η πίσω παρέα αμερικάνων ανάμεσα σε άλλα παρήγγειλε και αυτόν.
Τους έφεραν ένα ποτήρι σωλήνα, με καφέ (προφανώς) εσπρέσσο μέχρι λίγο πριν τη μέση, με αρκετά παγάκια μέσα και ένα κουτάλι (!) για ανακάτεμα.
Ακόμα και οι αμερικανοί έμειναν κάπως έκπληκτοι και το σχολίασαν αρνητικά.
έκπληκτοι για ποιο λόγο? ακριβώς έτσι σερβιρεται.
Caff
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
έκπληκτοι για ποιο λόγο? ακριβώς έτσι σερβιρεται.
Caff
Δε διαφωνώ ότι οι ιταλοί τον έφτιαξαν και τον σερβίρισαν σωστά. Από τις αντιδράσεις των αμερικανών και τα σχόλιά τους όμως, κατάλαβα ότι αυτοί κάτι άλλο περίμεναν.

Όπως κάποιοι έλληνες που βλέπουν τη λέξη φραπέ στον κατάλογο και περιμένουν ότι θα πιουν το γνωστό φραπεδάκι και όχι κάτι σαν μιλκσέικ. :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.342
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε διαφωνώ ότι οι ιταλοί τον έφτιαξαν και τον σερβίρισαν σωστά. Από τις αντιδράσεις των αμερικανών και τα σχόλιά τους όμως, κατάλαβα ότι αυτοί κάτι άλλο περίμεναν.

Όπως κάποιοι έλληνες που βλέπουν τη λέξη φραπέ στον κατάλογο και περιμένουν ότι θα πιουν το γνωστό φραπεδάκι και όχι κάτι σαν μιλκσέικ. :D
α οκ, σόρυ αν δεν κατάλαβα καλά. είδα το θαυμαστικό στο κουταλάκι και είπες "ακόμα και οι αμερικανοί.." και κατάλαβα ότι ήταν και δική σου η έκπληξη.
όταν δεν ξέρουμε τι είναι κάτι ρωτάμε κι αν δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλουμε δεν το παραγγέλνουμε. το μαγαζί και ιδίως οι σερβιτόροι δεν φταίνε σε τίποτε. ο frappe' στην Ιταλία είναι πάντα al..κάτι. δεν είναι φραπόγαλο..ας το εχουν υπόψη τους οι θιασωτες του ελληνικου ροφήματος...:D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
α οκ, σόρυ αν δεν κατάλαβα καλά. είδα το θαυμαστικό στο κουταλάκι και είπες "ακόμα και οι αμερικανοί.." και κατάλαβα ότι ήταν και δική σου η έκπληξη.
όταν δεν ξέρουμε τι είναι κάτι ρωτάμε κι αν δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλουμε δεν το παραγγέλνουμε. το μαγαζί και ιδίως οι σερβιτόροι δεν φταίνε σε τίποτε. ο frappe' στην Ιταλία είναι πάντα al..κάτι. δεν είναι φραπόγαλο..ας το εχουν υπόψη τους οι θιασωτες του ελληνικου ροφήματος...:D

Το συγκεκριμένο είδος καφέ δεν το ήξερα από πριν. Βλέποντάς το στον κατάλογο, υπέθεσα ότι θα είναι απλά κρύος εσπρέσο με παγάκια.

Η αλήθεια είναι ότι το κουταλάκι μου φάνηκε λίγο κάπως μέσα στο μισογεμάτο στενό ποτήρι με τα παγάκια που προεξείχαν αρκετά από το σημείο που τελείωνε ο καφές.
 

mariatsi

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Τριστάν ντα Κούνια
PONCE ALLA LIVORNESE

Νομίζω οτι αξίζει αναφορά στο Ponce alla Livornese. Πρόκειται για ένα καυτό ρόφημα εσπρέσσο με γερή (πολύ γερή όμως) δόση ρούμι και κονιάκ, ζάχαρη και μια φέτα λεμόνι. Σερβίρεται ΜΟΝΟ στα μπαρ και στα εστιατόρια του Λιβόρνο (το καλύτερο το βρίσκεις στο μπαρ Civili). Το πίνουν συνήθως μετά το γεύμα σαν σφηνάκι (σου καίει τα σωθικά και λόγω θερμοκρασίας του καφέ αλλά και επειδή περιέχει πολύ αλκοόλ) και μετά τρώνε και το λεμόνι με ένα κουταλάκι. Εκπληκτικός συνδυασμός αρωμάτων! Συνήθιζαν να το πίνουν οι ναυτικοί για να αντέξουν στο κρύο της θάλασσας της Λιγουρίας. Αν σας βγάλει ο δρόμος εκεί αξίζει να το δοκιμάσετε!

Εδώ είναι μια φωτογραφία:

http://www.barcavourlivorno.com/ImageHandler.ashx?pg=6d00fe9e-83a5-4fd0-9778-397a544c6924&section=fd8f4bc5-a58d-43f1-b243-876187a38635&image=BAR+014.JPG&height=460&width=460
 

BILLY_HUGE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Magna Graecia
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Υόρκη...Ξανά!
Κατά τη διάρκεια του πρόσφατου ταξιδιού μας στα Cinque Terre, καθήσαμε για καφεδάκι στο cafe-bar La Plancia στη Manarola.

Είδαμε λοιπόν στον κατάλογο ένα τύπο καφέ που ονομαζόταν cafe in ghiaccio (καφές με πάγο). Φυσικά και δε δώσαμε σημασία, αλλά μετά από λίγο, η πίσω παρέα αμερικάνων ανάμεσα σε άλλα παρήγγειλε και αυτόν.

Τους έφεραν ένα ποτήρι σωλήνα, με καφέ (προφανώς) εσπρέσσο μέχρι λίγο πριν τη μέση, με αρκετά παγάκια μέσα και ένα κουτάλι (!) για ανακάτεμα.

Ακόμα και οι αμερικανοί έμειναν κάπως έκπληκτοι και το σχολίασαν αρνητικά.
εμεις στο μιλανο -δλδ η παρεα μου..- ζητησαμε καπουτσινο κρυο (που το ειχε ο καταλογος) και μας εφεραν ενα κρυο νεροζουμι(οχι παγακια ..απλα πηραν προφανως τον καφε οπως ηταν ζεστος και τον κρυωσαν) και ολο αυτο σε φλυτζανακι του ζεστου καφε...

αυτα.;)
Παρεμφερές σκηνικό στην Πίζα, την πρώτη μου φορά που έβγαινα εκτός συνόρων:

Σε καφετέρια με παρέα, καυτή μέρα και μεσημεριάτικα, θέλω σώνει και καλά κρύο καφέ. Προσπαθώ να συννενοηθώ με την Αλβανίδα γκαρσόνα να μου φέρει ΚΡΥΟ καφέ - ό,τι και αν είναι. Με τα πολλά, καταφθάνει σε ζεστό, κοντό γυάλινο ποτήρι (σαν ουισκοπότηρο, πιο στενό στη βάση και πιο ανοιχτό στην κορυφή) ΚΑΥΤΟΣ καφές, με μπόλικα παγάκια και κουταλάκι για ανακάτεμα...:shock: Τι το'θελα...


[Παρεμπιπτόντως, στην Γενεύη, παρήγγειλα για πλάκα "καφέ φρουά". Ήταν μια τεράστια, παγωμένη, σπέσιαλ, ελληνικότατη ΦΡΑΠΕΔΟΥΜΠΑ!:lol:]
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαχαχχα! Άντε "ο φραπές" κατακτάει τον κόσμο! Πάντως, αν και είμαι λάτρις του καφέ, ντρέπομαι που παραδέχομαι ότι με το που αρχίσουν οι κάψες του καλοκαιριού λιμπίζομαι μόνο φραπέ παγωμένο με πολύ γαλά και ζάχαρη...

Πορτογάλοι φίλοι μου έλεγαν με μεγάλη περηφάνια ότι οι καλύτερες ποικιλίες καφέ καλλιεργούνται στην Πορτογαλία και ότι αν πιω καφέ εκεί θα πάθω πλάκα. Δεν έχω πάει, έχει κανείς γνώμη;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πορτογάλοι φίλοι μου έλεγαν με μεγάλη περηφάνια ότι οι καλύτερες ποικιλίες καφέ καλλιεργούνται στην Πορτογαλία
Έχει φυτείες καφέ η Πορτογαλία;;;:roll::roll::roll: Μήπως εννοούσαν τη Βραζιλία, σαν πρώην πορτογαλική αποικία;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.683
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom