Νότια Αφρική Κειπ Ταουν

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Εγω ειμαι σε διλημμα ,να παρω μαζι μου ή οχι την μικρη???:roll::roll:
Σιγουρα στα συν οτι θα δει πιγκουινους ,διαφορα ζωα στο φυσικο τους περιβαλλον...Μηπως απο την άλλη ομως καλυτερα οι δυο μας? Οσοι εχουν παει για να πουν την γνωμη τους...:roll:
Πήγα χωρίς παιδιά .. Αν θέλεις να πάρεις μαζί σου και τη μικρή δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Ο προορισμός δεν είναι απαγορευτικός για παιδιά, κάθε άλλο θα έλεγα!!
Θα έχει την ευκαιρία η μικρή να δει φώκιες, φάλαινες (αν είστε τυχεροι), μπαμπουίνους, πιγκουίνους + τα ζώα στο σαφάρι!!
 

adagio

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα!
Την επομενη βδομαδα φτανουμε Cape Town και εμεις.
Θα μεινουμε στο Clanwilliam, ενα χωριο περιπου 200Χμ βορεια απο το CT.
Οι αποδρασεις μας θα ειναι 2-3 μονοημερα η διήμερα απο το Clanwilliam.
Επειδη θα εχουμε νοικιασει αυτοκινητο σκεφτομασταν ωα μπούμε σε καποιο παρκο μονοι μας για σαφαρι.
Γνωριζετε εαν επιτρεπετε αυτο εστω με καποιο κοστος?
Αξιζει γενικα να το κανεις μονος σου η καλυτερα να παρεις καποιον οδηγο?

Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Βοηθεια!!!!:shock::shock::shock:
Εκλεισα τελικα τελος Οκτωβριου αεροπορικο για κειπ ταουν κια πο εκει και περα τιποτα αλλο.1 εβδομαδα.και η μικρη μαζι.
Τι προτεινετε?
Ουτε χρονο να ψαξω δεν εχω..
Να νοικιασουμε αυτοκινητο?απο σαφαρι?δραστηριοτητες?που να μεινουμε?
οποιος εχει παει η ξερει να βοηθησει,γιατι δεν ξερω τιποτα αυτη τη φορα..:shock::shock:
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Έφτασε η ώρα για το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης, και η πυξίδα έδειξε Cape Town!
Θα μπορέσω κι εγω λοιπόν να πραγματοποιήσω ένα παιδικό όνειρο και να δω από κοντά (ελπίζω) λευκούς καρχαρίες (μαλλον με την MarineDymamics)!

8 γεμάτες μέρες λοιπόν με αυτοκίνητο στην διάθεση μας με πολύ όρεξη να οργώσουμε το CT και πέριξ!

Διαμονή:
Επιλέξαμε ένα σπίτι στο Sea Pont (airbnb)
Αεροπορικά:
Πετάμε με Alitalia & Ethiopian
Μετακινήσεις:
Θα παραλάβουμε αυτοκίνητο από την AVIS στο αεροδρόμιο
Καιρός:
Αρχές Νοεμβρίου άρα ανοιξιάτικος

Καμιά πρόταση-συμβουλή πέρα από τα κλασικά που έχω ηδη διαβάσει?
Χρήματα να τραβήξουμε από ATM στο αεροδρόμιο?

Έχουμε σκοπό όλη μέρα να γυρίζουμε και το βράδυ να τρωμε καλά ψητά κρέατα :)

ΥΓ: Σκεφτόμαστε να τιμήσουμε κάποιες outdoor δραστηριότητες όπως καγιάκ στον ωκεανό, μονοπάτια στο table mountain κλπ
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Κάποιος/κάποια που να έχει Πάει προσφατα να γνωρίζει τιμές καταστάσεις αξιοθέατα και γενικά εάν αξίζει η νότια Αφρική
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κάποιος/κάποια που να έχει Πάει προσφατα να γνωρίζει τιμές καταστάσεις αξιοθέατα και γενικά εάν αξίζει η νότια Αφρική
Δεν ξερω για ποτε το σκεφτεσαι. Εχω κλεισει για τον Αυγουστο. Αν το σκεφτεσαι για το 2024 θα μπορουσα να σε βοηθησω οταν γυρισω με το καλο.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Δεν ξερω για ποτε το σκεφτεσαι. Εχω κλεισει για τον Αυγουστο. Αν το σκεφτεσαι για το 2024 θα μπορουσα να σε βοηθησω οταν γυρισω με το καλο.
Αύγουστο θέλω να πάω αλλά είδαμε οι εποχές είναι κόντρα δηλαδή είναι ο χειμώνας τους τότε
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αύγουστο θέλω να πάω αλλά είδαμε οι εποχές είναι κόντρα δηλαδή είναι ο χειμώνας τους τότε
Εξαρταται γιατι θες να πας. Αν θες να πας για μπανια (χαχαχα - ουτε καν) πρεπει να πας καλοκαιρι. Αν θες να πας για σαφαρι η καταλληλη εποχη ειναι χειμωνας.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Εξαρταται γιατι θες να πας. Αν θες να πας για μπανια (χαχαχα - ουτε καν) πρεπει να πας καλοκαιρι. Αν θες να πας για σαφαρι η καταλληλη εποχη ειναι χειμωνας.
Καλοκαιρι όταν λες για αυτούς όχι για εμάς.πχ Αύγουστο νομίζω δεν είναι κατάλληλη εποχή για Μπάνια
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλοκαιρι όταν λες για αυτούς όχι για εμάς.πχ Αύγουστο νομίζω δεν είναι κατάλληλη εποχή για Μπάνια
Οι εποχες ειναι αντιθετες οπως στην Αυστραλια. Οταν μιλαμε για τις εποχες σε εναν τοπο, μιλαμε παντα για τον τοπο προορισμου. Ακομα κ καλοκαιρι να πας (δικο τους) οι θαλασσες δεν ειναι καταλληλες για μπανιο. Ειναι πολυ κρυες και επικινδυνες με ρευματα. Κανεις δεν κολυμπα. Δεν εχει να κανει με την εποχη. Μονο για ηλιοθεραπεια ειναι κ αραγμα στην παραλια ειναι.
Αυτο το λεω για να εχεις ξεκαθαρους τους λογους που θες να πας καλοκαιρι. Αν ο λογος ειναι οι θαλασσες, ειναι λαθος λογος. Αν ειναι απλα για να εχεις υψηλες θερμοκρασιες για βολτες κτλ οκ.
Αν παλι το ταξιδι σου προσανατολιζεται προς σαφαρι, η καταλληλη εποχη ειναι ο χειμωνας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom