Νότια Αφρική Κειπ Ταουν

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Οι εποχες ειναι αντιθετες οπως στην Αυστραλια. Οταν μιλαμε για τις εποχες σε εναν τοπο, μιλαμε παντα για τον τοπο προορισμου. Ακομα κ καλοκαιρι να πας (δικο τους) οι θαλασσες δεν ειναι καταλληλες για μπανιο. Ειναι πολυ κρυες και επικινδυνες με ρευματα. Κανεις δεν κολυμπα. Δεν εχει να κανει με την εποχη. Μονο για ηλιοθεραπεια ειναι κ αραγμα στην παραλια ειναι.
Αυτο το λεω για να εχεις ξεκαθαρους τους λογους που θες να πας καλοκαιρι. Αν ο λογος ειναι οι θαλασσες, ειναι λαθος λογος. Αν ειναι απλα για να εχεις υψηλες θερμοκρασιες για βολτες κτλ οκ.
Αν παλι το ταξιδι σου προσανατολιζεται προς σαφαρι, η καταλληλη εποχη ειναι ο χειμωνας.
Ευχαριστώ τουλάχιστον βοήθησες στο να μην πάω
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ευχαριστώ τουλάχιστον βοήθησες στο να μην πάω
Και θα κάνεις μεγάλο λάθος.
Τον Αύγουστο οι θερμοκρασίες είναι εξαιρετικές για δραστηριότητες, 15 με 20 βαθμούς. Το κλίμα μεσογειακό αλλά όχι για μπάνιο.
Μπάνιο το Δεκέμβριο Ιανουάριο. Αν και οι θάλασσες είναι πολύ κρύες για τα δικά μας δεδομένα ο κόσμος εκεί κάνει μπάνιο μια χαρά και οι παραλίες είναι ατελείωτες πανέμορφες και πεντακάθαρες. Δεν είναι οργανωμένες όπως στην Ελλάδα και χρειάζεται προσοχή όταν επισκέπτεσαι τις πιο απομακρυσμένες.
Οπωσδήποτε αυτοκίνητο.
Εξάλλου τι να τις κάνεις τις παραλίες όταν υπάρχουν τόσα μέρη να δεις και τόσο λίγος ο χρόνος.
Κόστος ζωης 50% κάτω από Ελλάδα. Σε μια πόλη που θυμίζει Ευρώπη παρά Αφρική.
Τα περίχωρα είναι όλα τα λεφτά.
ΟΙ φωτογραφίες φίλων μου είναι στο Beaverlack από την πλευρά του Cederberg.
The Cederberg Conservancy is the heart of the Cederberg
IMG_0006.jpeg

IMG_0031.jpeg
IMG_0030.jpeg
IMG_0029.jpeg
IMG_0028.jpeg
IMG_0027.jpeg
IMG_0025.jpeg
IMG_0024.jpeg
IMG_0023.jpeg
IMG_0021.jpeg
IMG_0020.jpeg
IMG_0018.jpeg
IMG_0016.jpeg
IMG_0015.jpeg
IMG_0014.jpeg
IMG_0013.jpeg
IMG_0010.jpeg
IMG_0009.jpeg
IMG_0007.jpeg
 
Last edited:

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Και θα κάνεις μεγάλο λάθος.
Τον Αύγουστο οι θερμοκρασίες είναι εξαιρετικές για δραστηριότητες, 15 με 20 βαθμούς. Το κλίμα μεσογειακό αλλά όχι για μπάνιο.
Μπάνιο το Δεκέμβριο Ιανουάριο. Αν και οι θάλασσες είναι πολύ κρύες για τα δικά μας δεδομένα ο κόσμος εκεί κάνει μπάνιο μια χαρά και οι παραλίες είναι ατελείωτες πανέμορφες και πεντακάθαρες. Δεν είναι οργανωμένες όπως στην Ελλάδα και χρειάζεται προσοχή όταν επισκέπτεσαι τις πιο απομακρυσμένες.
Οπωσδήποτε αυτοκίνητο.
Εξάλλου τι να τις κάνεις τις παραλίες όταν υπάρχουν τόσα μέρη να δεις και τόσο λίγος ο χρόνος.
Κόστος ζωης 50% κάτω από Ελλάδα. Σε μια πόλη που θυμίζει Ευρώπη παρά Αφρική.
Τα περίχωρα είναι όλα τα λεφτά.
ΟΙ φωτογραφίες φίλων μου είναι στο Beaverlack από την πλευρά του Cederberg.
The Cederberg Conservancy is the heart of the Cederberg
View attachment 428939
View attachment 428921 View attachment 428922 View attachment 428923 View attachment 428924 View attachment 428925 View attachment 428926 View attachment 428927 View attachment 428928 View attachment 428929 View attachment 428930 View attachment 428931 View attachment 428932 View attachment 428933 View attachment 428934 View attachment 428935 View attachment 428936 View attachment 428937 View attachment 428938
Στο Cape Town λέμε να πάμε τι δραστηριότητες έχει πέρα από τις παραλίες
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Στο Cape Town λέμε να πάμε τι δραστηριότητες έχει πέρα από τις παραλίες
ΕΔΩ έχει όλα τα πράγματα που μπορείτε να κάνετε.
Επίσης τον Αύγουστο μπορείτε να δείτε και φάλαινες.
Να φάτε εξαιρετικό κρέας και ψάρι και να πιείτε κρασί σε πολύ καλές τιμές. Συνιστάτε κράτηση.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ποιος ξερει να μου πει τι παιζει με τη βιζα για Ν. Αφρικη; Χρειαζεται και υπαρχει κοστος, χρειαζεται αλλα ειναι δωρεαν ή δε χρειαζεται καθολου;
Εχω λιγο μπερδευτει γιατι βρισκω διαφορετικες πληροφοριες ψαχνοντας.
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ποιος ξερει να μου πει τι παιζει με τη βιζα για Ν. Αφρικη; Χρειαζεται και υπαρχει κοστος, χρειαζεται αλλα ειναι δωρεαν ή δε χρειαζεται καθολου;
Εχω λιγο μπερδευτει γιατι βρισκω διαφορετικες πληροφοριες ψαχνοντας.
Εδώ λέει ότι δεν χρειάζεσαι αν έχεις Ελληνικό διαβατήριο για παραμονή μέχρι 3 μήνες.Εγώ δεν χρειάστηκε να βγάλω βίζα,αλλά πέρασαν και 10 χρόνια από τότε που πήγα :)

Apply Online for a South Africa e-Visa | Information and Requirements
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Σωστος, ηθελα ν'απαντησω, αλλα εχω να παω μια 10τια και. Πουθενα δεν εγινε λογος για βιζα, ουτε Λεσοτο, ουτε Σβατζιλαντ, ουτε Ν. Αφρικη, ακομα ουτε και Μοζαμβικη.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εδώ λέει ότι δεν χρειάζεσαι αν έχεις Ελληνικό διαβατήριο για παραμονή μέχρι 3 μήνες.Εγώ δεν χρειάστηκε να βγάλω βίζα,αλλά πέρασαν και 10 χρόνια από τότε που πήγα :)

Apply Online for a South Africa e-Visa | Information and Requirements
Τι να πω. Κοιτωντας εδω, μας κατατασουν και στη λιστα με visa fees και απο την αλλη ειμαστε κ στη λιστα με της χωρες που εξαιρουνται.
Department of Home Affairs - Apply for a South African Visa

Department of Home Affairs - Exempt Countries

Μαλλον καποιο θεμα εχω με τα αγγλικα μου και κατι μου διαφευγει.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Γιατι δεν ευκολυνεις τη ζωη σου; Αν ειχα παει εγω η ο Λακης ή η Παγώνα πριν 12 χρονια, ο Πολυκαρπος προχθες και δεν χρειαστηκε βιζα ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ αλλαξει το policy παρε ενα τηλεφωνο τα κοπελια στην πρεσβεια, ή στην προκειμενη περπτωση το προξενειο και ρωτα τους! Δοξα τον μεγαλοδυναμο εχουν και πρεσβεια και προξενειο στην Αθηνα!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Δεν χρειάζεται βίζα. Μόνο εισιτήριο με επιστροφή.
Η πρεσβεία απαντάει αμέσως και είναι καλό να βασιστούμε εκεί και όχι στο τι θα γράψει κάποιος από μας.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γιατι δεν ευκολυνεις τη ζωη σου; Αν ειχα παει εγω η ο Λακης ή η Παγώνα πριν 12 χρονια, ο Πολυκαρπος προχθες και δεν χρειαστηκε βιζα ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ αλλαξει το policy παρε ενα τηλεφωνο τα κοπελια στην πρεσβεια, ή στην προκειμενη περπτωση το προξενειο και ρωτα τους! Δοξα τον μεγαλοδυναμο εχουν και πρεσβεια και προξενειο στην Αθηνα!
Travelstories ρε μονοοο! Χαχαχα! Δικιο εχεις. Εχω κ αλλες αποριες βασικα αλλα δεν ξερω ποιος ειναο αρμοδιος να απαντησει. Η πρεσβεια, η αεροπορικη;
Π.χ Πεταω με ethiopian μεσω Αντις. Παιζει να μου ζητησουν κιτρινου πυρετου λογω transit στην Αιθιοπια? Επισης πρωτα παω victoria falls (Ζιμπαμπουε-Ζαμπια) και μετα μπαινω N.A. Υπαρχουν εξτρα απαιτησεις σε εμβολια λογω αυτου; Εχω λιγο χαθει...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Λεσοτο λέει απαιτεί e-visa αλλά δε λειτουργεί κανένα από τα λινκ. Έστειλα μειλ σε 4 πρεσβείες τους, καμία απάντηση. Καμία ιδέα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom