Κερναω καφε 14 τραβελοστοριτες/τισες στη Πορτογαλια αν με κερασουν στη Μυκονο

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Καλά, δεν έχω πάει στα εβερεστ. Έχω πάει όμως σε κάτι σαντουιτσάδικα στα προάστια και τον έχουν 2,5 ευρώ.
Μη λες ότι υπερβάλω, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει φτηνός καφές να υπάρχει μόνο σε μαγαζιά τύπου έβερεστ και μακντόναλντς, ενώ στη via veneto και στο cafe greco τον έχουν (στα όρθια) 0,80.
Συμφωνώ ότι έχει παραγίνει με το θέμα του καφέ, και στις ειδήσεις κλπ, αλλά ισχύει.
Αν εννοεις το cafe greco στην via dei condotti, εχω την αποδειξη απο το 2007 παρακαλω, οπου για 2 espresso ristretto και 2 μπουκαλακια νερο, πληρωσαμε 18.5 ευρω.
Εξηγω, οτι καθομασταν σε τραπεζακι.
Αυτα για αποκατασταση της αληθειας.
Samion, εσυ θα τα γνωριζεις καλυτερα.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση και καταθέτω την εξής άποψη............. Δυστυχώς είμαστε σαν χώρα, πέρα από κλεφτοκοτάδες, πολύ μα πολύ ακριβοί. Ο καφές απλά είναι το αποκορύφωμα της ακρίβειας και της κλεψιάς. θα δώσω ένα απλό παράδειγμα. Επειδή έχω το κουσούρι σε κάθε ταξίδι μου να μπαίνω μέσα στα σούπερμάρκετ των ξένων χωρών και να περιεργάζομαι τα πάντα, σας διαβεβαιώ ότι στην καθημερινότητα τους οι φίλοι Ευρωπαίοι (γάλλοι, άγγλοι, γερμανοί) δαπανούν τουλάχιστον 40% λιγότερα χρήματα για αγορές των βασικών τους αναγκών (γάλα, ψωμί, τρόφιμα, απορρυπαντικά, σαμπουάν κ.λ.π.) . Άντε να δώσω και ένα δεύτερο παράδειγμα του έλληνα κλεφτοκοτά- λήσταρχου τζαβέλλη, γιατί στο πρώτο μπορεί να πείς ότι τα χρήματα τα αρπάζουν οι πολυεθνικές και όχι οι έλληνες (ξεχνούν βέβαια ότι την διανομή των εμπορευμάτων σε αυτα τα σούπερμάρκετ έχουν κατά ποσοστό 75% δύο ελληνικές εταιρείες που έχουν καταστεί μονοπώλιο και διαμορφώνουν τις τιμές τρώγωντας τις σάρκες μας). Το δεύτερο παράδειγμα λοιπόν. Υπάρχει ανερχόμενη σερραΙκή γαλακτοβιομηχανία, την οποία διαφημίζει και ο ρουβάς, με εξαιρετικά προϊόντα και συγκεκριμένες τιμές πώλησης των προϊόντων της στην Ελλάδα. Έλα ντε που αν κάνεις μία βόλτα στα σκόπια ή στην βουλγαρία (που από εμάς εδώ μην φαντάζεστε ότι είναι μακριά, ένα τσιγάρο δρόμος είναι, για όσους κακώς καπνίζουν) στα αλλοδαπά σουπερμάρκετ θα βρεις τα ίδια προϊόντα στην μισή τιμή!!!!!! Γιατί ρε φίλε βιομήχανε? Γίνεται λέει για λόγους προσέλκυσης πελατών και για λόγους διαφημιστικούς. Καταλάβατε που φτάσαμε. Πρέπει να τσακιστώ στο σταντάσκι για να γευτώ πύραυλο στην μισή τιμή. Για αυτό σας λέω, δεν είναι μόνο ο καφές, πανάθεμα τον . Η νοοτροπία μας φταίει. Ο ένας κλέβει τον άλλο. Και επειδή σας έπρηξα θα σας πω και το τελευταίο, τι πραγματικά με πειράζει στον καφέ. Δεν μπορείς ρε φίλε ένα πράγμα που έχει κόστος είκοσι λεπτά να το πουλάς 4 και 5 ευρώ. Εμείς λένε πληρώνουμε αέρα στα μαγαζιά, δημοτικούς φόρους, τα ανακαινίζουμε, έχουμε υψηλά νοίκια, πολλά έξοδα για αυτό πουλάμε ακριβά τον καφέ. Αυτά είναι βέβαια αστεία αλλά δυστυχώς εκμεταλλεύονται την γενικότερη γελοιότητα που επικρατεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν εννοεις το cafe greco στην via dei condotti, εχω την αποδειξη απο το 2007 παρακαλω, οπου για 2 espresso ristretto και 2 μπουκαλακια νερο, πληρωσαμε 18.5 ευρω.
Εξηγω, οτι καθομασταν σε τραπεζακι.
Αυτα για αποκατασταση της αληθειας.
Samion, εσυ θα τα γνωριζεις καλυτερα.
όπως τα λες gianni. όποιος δοκιμάσει καφέ σε τραπέζι σερβιριζόμενο αλά γκρεκα θα δοκιμάσει μια δυσάρεστη έκπληξη στο κέντρο της Ρωμης.
στο τρομερό sant' Eustacchio τα τραπέζια έξω είναι άδεια ενώ μέσα είναι γεμάτο. 0,90 στα όρθια, 4 στο τραπέζι..για νερό δεν συζητάμε. θελει gold πιστωτική.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Δυστυχως δεν ειναι μονο ο καφες. Παντου μας εχουν για "Αμερικανακια" - αν και τα Αμερικανακια ψωνιζουν στις πιο χαμηλες τιμες.

Ετσι για να ξερουμε τι λεμε οσον αφορα τους "κλεφτες" που χρεωνουν οσο θελουν. Τα παρακαω ειναι απο τις online Τιμες στα Carrefour Γαλλιας και Ελλαδας.

Γαλλιας: Supermarch? en ligne Carrefour Alimentaire : achat livraison boissons plats cuisin?s ?picerie
Ελλαδας: Carrefour

Στη Γαλλια Skip υγρο 5 λιτρα 14,15Ε
Στην Ελλαδα Skip υγρο 3 λιτρα 12,77Ε

Στη Γαλλια Μηχανες Bic Classic 10 τεμ 1,30Ε
Στην Ελλαδα ξυρ. Μηχανες Bic Classic 10 τεμ 2,14Ε
Σημειωστε οτι ΟΛΕΣ οι ξυρ. Μηχανες Bic ειναι MADE IN GREECE - φτιαχνονται στο εργοστασιο της Bic στην Ανοιξη για ολα τα μερη του κοσμου!

τα σχολια δικα σας.

Δοκιμαστε να συγκρινετε αλλα προιντα να καταλαβετε ποσο ηλιθιους μας θεωρουν. Ειδικα τα Ελληνικα Super Market ειναι φωτια - τα ξενα απλα βαζουν λιγο παραπανω τη τιμη.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Διαβασα κι εγω με ενδιαφερον τα οσα γραφηκαν για τη ….τιμη του καφε και συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα του μελους exsta, στη πρωτη σελιδα. Παρατηρω ότι εχουμε εστιασει μονο και μονο στο κοστος του καφε σε σχεση με τη τιμη του και σε τιποτα άλλο. (μας κανει εντυπωση που μια κουταλια ζαχαρη και μια κουταλια καφε κοστιζουν 4 ευρω). Οταν παμε σε ένα καφε-μπαρ στη Γλυφαδα ή σε καποιο νησι ή ακομα και σε ένα συνοικιακο καφε της γειτονιας μας χωρις θεα , ένα 0,20 της τιμης παει στο κοστος του καφε….ολα τα αλλα πανε στα εξοδα του μαγαζιου ενοικιο, καβα, μισθοι υπαλληλων, καθαριστριας, dj κλπ. Το μαγαζι δε μας προσφερει μονο ένα ξερο καφε οποτε κι εμεις πιστευουμε ότι πρεπει να του πληρωσουμε μονο αυτό που μας αναλογει δηλ. το 0,20. Πρωτα από όλα μας παρεχει ένα τραπεζι δηλαδη έναν ευχαριστο χωρο με ανετους καναπεδες για να διασκεδασουμε, να κοινωνικοποιηθουμε, να μιλησουμε, να δουμε φατσες , να κοψουμε κινηση, να κουτσομπολεψουμε, να κανουμε χαβαλε κλπ.κλπ. για τουλαχιστον 2 ωρες που θα κατσουμε (μη μου πειτε ότι ο Ελληνας καθεται λιγοτερο για καφε). Μη μου λετε λοιπον για τον ιταλο ότι πληρωνει τον εσπρεσο 0,80 όταν τον πινει στα ορθια …και φευγει. Εννοειται ότι εκει θα τον πληρωσεις φτηνα γιατι πας κανεις τη δουλεια σου και φευγεις, πινεις δηλαδη ένα καφε να στανιαρεις, να ξυπνησεις και την κανεις. Εδώ στα ελληνικα καφε η δουλεια μας δεν είναι τοσο να πιουμε τον καφε οσο να αραξουμε με την παρεα μας για καφε. Ε! αυτό το αραγμα των 2 ωρων εξυπακουεται ότι θα το πληρωσω 3 και 4 ευρω, είναι δυνατο καποιος να σου «νοικιαζει» τον χωρο του , τον καναπε του, να ακους τη μουσικουλα σου, και να θες να πληρωσεις μονο 0,80 επειδη τοσο είναι το κοστος του καφε που παρηγγειλες? Βρισκω λογικη τη τιμη του καφε των 4 ευρω στα διαφορα καφε των Ελληνικων νησιων, με θεα το απεραντο γαλαζιο, στα διαφορα παραλιακα καφε των μεγαλων πολεων, αλλα ακομα και στις μικρες πολεις οπου δεν υπαρχει η αντιστοιχη «φυσικη θεα» όλα τα καφε-μπαρ στην Ελλαδα το ιδιο πραμα μας παρεχουν και το ιδιο πραμα πληρωνουμε, την κοινωνικοποιηση…αλλιως αν δεν μας αρεσει θα μπορουσαμε να πηγαινουμε χυμα στα παγκακια ή στις πλατειες (όπως κανανε οι παλαιοτερες γενιες που τη βγαζανε με πασατεμπο) να παιρνουμε μπυρες από το σουπερ μαρκετ και να τη βγαζουμε οικονομικα…. Δε νομιζω όμως ότι θα αρεζε σε κανεναν αυτό. Στο κατω κατω όπως ειπε και ένα άλλο μελος, οπου θεωρουμε ότι οι τιμες είναι ακριβες πολύ απλα δεν παμε, ισως αυτό αποτελεσει και ένα μετρο πιεσης για να χαμηλωσουν μαζικα ολοι τη τιμη του καφε …σε καμια περιπτωση όμως όχι και 0,80 αν είναι δυνατο. Είναι αδυνατο να βγει ένα μαγαζι με τοσο χαμηλη τιμη, διαφορετικα θα πρεπει να βαλουν όλα λουκετο. Οσοι ξερουν από καφε-μπαρ ή εχουν δουλεψει σε αντιστοιχα μαγαζια πιστευω με καταλαβαινουν. Οσο για τη Μυκονο ή τα διαφορα αλλα μερη της Ελλαδος που πιστευουμε ότι εχουν τσιμπημενες τιμες , όπως η αποδεικη των 7,00 ευρω με την οποια ξεκινησε το θεμα, θεωρω ότι είναι επιλογη μας που πηγαινουμε κανεις δε μας βαζει το μαχαιρι στο λαιμο. Γνωστος μου που νοικιαζει μια τρυπα στη Μυκονο για μπαρ μου ελεγε περυσι ότι πληρωνει ενοικιο 8.000 ευρω, φανταστειτε να βαλει και τον καφε 0,80 ή 1 ευρω και να αραξει μια παρεα 4 ατομων για ένα καφε των 2 ωρων….θα παρει 4 ευρω από ένα τραπεζι και μονο, κι εμεις θα φυγουμε ικανοποιημενοι ότι για ξεγλεντισμα 2 ωρων τη βγαλαμε τζαμπα μονο με 1 ευρω….Παιδια ο καφες δεν είναι παντα μονο ενας ξερος καφε , εμπερικλειει τοσα αλλα μεσα στη τιμη του.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.405
Ναι, τώρα που το λες οι ιδιοκτήτες καφετεριών τα βγάζουν δύσκολα πέρα, δεν έχουν χρήματα για 2η φεράρι και για λάστιχα στο Χάμερ...
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
φίλε XRISTOS71 καταλαβαίνω πολύ καλύτερα απ ότι νομίζεις. ακριβώς αυτό λέω κι εγώ (συγκρίσιμο προϊόν), γι αυτό και ανέφερα το παράδειγμα του φραπέ των σταρμπακς, που κάνει 2,5, ενώ ξεκινάει από 3,5 στην κάθε καφετέρια. και είναι ίδια ποσότητα (τα στάρμπακς έχουν και μεγαλύτερο με 2,90).

επίσης, δεν έχω καμμία απολύτως σχέση με την επιχείρηση αυτή, εκτός του ότι είμαι πελάτης της. να σημειώσω επίσης, για να είμαι αντικειμενικός, ότι δε θεωρώ καλό καφέ τον εσπρέσο και τον καπουτσίνο τους, μου αρέσουν τα πιο περίπλοκα προϊόντα τους, όπου η γεύση μασκαρεύεται με σιρόπια, γάλα και άλλα καλά (ή κακά).

τέλος είναι αλήθεια ότι τα στάρμπακς είναι ακριβότερα στην Ελλάδα απ ότι στο εξωτερικό (στο Τόκιο ήταν πολύ φθηνότερα και είχα σοκαριστεί). αλλά εμείς μιλάμε για τις τιμές τους σε σχέση με τις υπόλοιπες καφετέριες.

και φυσικά, τό ότι τα θεωρώ φθηνότερα από άλλες καφετέριες (όχι φθηνά, φθηνότερα), δε σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι θα κεράσω εσένα ειδικά, που ειρωνεύεσαι ("μπας και την πρώτη φορά δεν το κατάλαβες"), ενώ μάλιστα δεν έχεις καταλάβει εσύ, "πατριώτη"
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
συμφορουμίτη exsta εσυ έκανες την αρχή και έπρεπε να δεχτείς και την επικριτική απάντηση
by the way πάντως ..πρέπει να καταλαβαίνεις και την αίσθηση του χιούμορ καμιά φορά ..

αγαπητη dancing
εισαι των άκρων όμως σε αυτα που λές

1) δεν χρειάζεται η τιμη του καφε να παει στα cafe απο 4 ευρω σε 0,80 λεπτά
2) ενοίκια και εξοδα δηλαδή δεν εχουν τα καταστήματα στο εξωτερικό ???
3) ποιος σου είπε οτι εξω στα cafe δεν καθεσαι όσο θέλεις ,δεν σε υποχρεωνει κανεις να φυγεις

ηδη παρα πολλά cafe εχουν κατεβασει τις τιμες για καφέ take away σε τιμες σχεδόν 1,5 ευρώ ( αυτοι δηλαδή πως βγαίνουν οικονομικά ??? )

φίλος μου εχει παραλιακό καφέ σε παραλία της αττικής και πουλαει τον καφέ 4,30
και σε πλαστικό για έξω 4 !!!
ο τύπος όμως δουλευει απο χόμπι και δεν πληρωνει και ενοίκιο ( ιδιόκτηττο ακίνητο )
αυτην την νοοτροπία σχολιάζω αρνητικά
γιατι ο πονηρός λέει '' αφου ειμαστε όλες και όλες 4 καφετεριες στην περιοχή
βγαζουμε ενιαίο τιμοκατάλογο ολοι μαζί και έτσι τα παίρνουμε χοντρα απο τον χ πελάτη που απλά θα επιλέξει εκεινος σε ποια ξαπλώστρα θα κατσει να κανει το μπάνιο του η σε πιο τραπέζι στο μαγαζί

αυτη ειναι η κουτοπονηριά του έλληνα για αυτο θα ειναι πάντα ''μικρός ''στα ματια των ξένων και ας λεμε εμεις εδω οτι ειμαστε σπουδαίοι !!! σπουδαίοι βλάκες ειμαστε

τα παραδείγματα που ανεφερε ο Σταυρος όλοι τα εχουμε δει μπροστά μας
και ποιος δεν έχει βρει γιαουρτακι ΦΑΓΕ πχ σε μισή σχεδόν τιμή σε ραφι super market του εξωτερικου .
εδω μεχρι και στο λονδίνο που λόγω λίρας θα έπρεπε όλα να ειναι σε διπλάσια τιμή λόγω εισαγωγής είναι και εκει φθηνότερα .

και ερχονται και χειρότερα πράγματα μπροστα μας λόγω ακρίβειας
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
και ποιος δεν έχει βρει γιαουρτακι ΦΑΓΕ πχ σε μισή σχεδόν τιμή σε ραφι super market του εξωτερικου .
εδω μεχρι και στο λονδίνο που λόγω λίρας θα έπρεπε όλα να ειναι σε διπλάσια τιμή λόγω εισαγωγής είναι και εκει φθηνότερα
Τι μου θυμησες τωρα...
Πριν 7-8 χρονια ειχα παει για ψωνια στην αγορα του Πειραια (στα παλαια μαγαζακια στο λιμανι) οπου παντα εχουν καλυτερες τιμες. Εκει λοιπον σε ενα μαγαζι πουλουσαν κονσερβες ροδακινο own-brand της αλυσιδας σουπερ μαρκετ Sainsbury's (η μεγαλυτερη στη Βρετανια) περιπου στη διπλασια τιμη απο οτι ηταν στη Βρετανια, αλλα παλι ηταν φτηνοτερα απο το αντιστοιχο Del Monde (τυχαια αναφορα) που πουλιωταν στην Ελλαδα. Πιανοντας τη κονσερβα στα χερια μου εμεινα αφωνος. Ειχε σταμπωμενα στο μεταλλικο καλυμα "VEROIA - PRODUCT OF GREECE"!!!! Δηλαδη Ελληνικα ροδακινα κονσερβα ταξιδευαν μεχρι τη Βρετανια, απο εκαι καποιος "μαγκας" τα εκανε πισω εισαγωγη κια ΠΑΛΙ ηταν φτηνοτερα απο τον ανταγωνισμο! Ελεος...!

Οτι και να λεμε ΜΟΝΟ ΕΔΩ θελουν να φτιαξουν πολυκατοικια σε ενα χρονο απο αισχροκερδια. Δηλαδη τα No name αναψυκτικα των ξενων σουπερ μαρκετ που στοιχιζουν 0,75Ε τα 2 λιτρα, οταν 0,75Ε στοιχιζει ενα μπουκαλακι 0,5λιτρων επωνυμη πορτοκαλαδα ειναι λογικο? Ποσο στοιχιζουν οι πρωτες υλες?

Αλλα βλεπεις ο Ελληνας ποτε δεν ειχε καταναλωτικη συνειδηση. Παντα πληρωνε στο στλ "ελα μωρε, δε βαριεσαι... λιγο πανω λιδο κατω, ενταξει".Ετσι φτασανε οι τιμες εδω που φτασανε.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Φίλος φαρμακοποιός σημερα το πρωί μου έλεγε για γυναικεία κρέμα σώματος με τιμή εισαγωγής απο την εταιρεία 0,62 λεπτά το βαζάκι και τιμή λιανικής στα ράφια 72 ευρώ !!!!!
τι να πόυμε άλλο

πάντως στο θεμα με τον καφέ
στην ελλάδα οτι εχει σχεση με φαγητό η ποτό το κέρδος είναι εξωφρενικά μεγάλο ...


σε αυτο που είπε ο joss
πριν δεκα μερες στην streza μπήκα σε ενα super market να παρω ενα jel για τα μαλλιά
τιμή 1,60 .μου έκανε εντύπωση και διαβασα χωρα προέλευσης
λαγκαδάς θεσ/νίκης !!!!!
εδω στο ίδιο super market έχει πάνω απο 2,5 ευρώ το ίδιο προιόν
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πριν δεκα μερες στην streza μπήκα σε ενα super market να παρω ενα jel για τα μαλλιά
τιμή 1,60 .μου έκανε εντύπωση και διαβασα χωρα προέλευσης
λαγκαδάς θεσ/νίκης !!!!!
εδω στο ίδιο super market έχει πάνω απο 2,5 ευρώ το ίδιο προιόν

Και ως γνωστόν βάζεις και πολύ jel για να κρατάς πάντα σε φόρμα την υπέροχη αυτή χαίτη!!!!:haha:
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Αυτό το θέμα με τον καφέ επανέρχεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Σα να είναι ο καφές βασικό στοιχείο του βιοτικού μας επιπέδου, περισσότερο από τη βενζίνη, το πετρέλαιο ή το γάλα :) Αν υποθέσουμε π.χ. ότι πέφτει η τιμή του καφέ με νόμο στο μισό ευρώ σε όλη την επικράτεια... αναρωτιέμαι τί θα γίνει... θα πρέπει άραγε να πάρεις τηλέφωνο ένα μήνα πριν για να κλείσεις τραπέζι σε καφετέρια; Θα αποκτήσουμε μήπως "καφετουρισμό" και θα μας επισκέπτονται από όλη την Ευρώπη για να απολαύσουν τον φτηνό καφέ μας; :p

Και στο τέλος-τέλος, πώς πρέπει να αντιδράσουμε στον ακριβό καφέ; Τί προτάσεις υπάρχουν; Μποϋκοτάζ; Συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα; 24ωρες πανελλαδικές απεργίες; Πώς αντιμετωπίζεται το φλέγον αυτό ζήτημα; :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom