Κεφαλονιά Κεφαλονια,καλυτερα δεν γινεται!

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπέρα έχω κλείσει για Κεφαλονιά στις 20-24 Ιουλίου .η διαμονή μου θα είναι στο Αργοστόλι έχοντας μεταφορικό μέσο . Σε 4 μέρες τι θα προτείνατε να δω ? Για βράδυ που αξίζει παραπάνω ?
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
έχει πολλά και τρομερά μέρη για να επισκεφτείς, ειδικά εφόσον υπάρχει και μεταφορικό. την επισκεφτήκαμε πέρσι και πάθαμε έρωτα. οπωσδήποτε Φισκάρδο ένα βράδυ για φαγητό και χαλαρό ποτάκι θα είναι λες και έχετε πάει Ιταλία. Απο παραλίες δεν περιγράφω άλλο.. όπου και αν πας εχει τέλεια νερά ειδικά στον κόλπο του Μύρτου, μην παραλείψετε την παραλία ξι( οχι στο beach bar αλλα τέρμα δεξιά) για να κάνετε και σπα με άργυλο είναι μετά το Λιξούρι.χωριό Άσσος επίσης πανέμορφο τοπίο κυρίως πρωινές εως απογευματινές ώρες με πολύ ωραία διαδρομή για πεζοπορία στο ενετικό κάστρο από την ανατολική μερια του νησιού λίμνη Μελισσάνη και βόλτα στη Σάμη. πολύ όμορφη διαδρομή απο Σάμη για Αργοστόλι. για ποτό σίγουρα Αργοστόλι έχει ζωή και Λιξούρι που μπορείς να πεταχτείς και με καραβάκι. σίγουρα κάτι ξεχνάω να σου αναφέρω αλλά ξέρω ότι θα με καλύψουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα έχω κλείσει για Κεφαλονιά στις 20-24 Ιουλίου .η διαμονή μου θα είναι στο Αργοστόλι έχοντας μεταφορικό μέσο . Σε 4 μέρες τι θα προτείνατε να δω ? Για βράδυ που αξίζει παραπάνω ?
Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)

Ότι απορίες έχεις ρωτάς.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Τρομερή δουλειά. Εγω που εχω καταγωγή απο Κεφαλλονιά και που πήγαινα απο μωρό ως 20 ετών 2 φορές το χρόνο, δεν ήξερα ουτε τα μισά απο αυτα 😁
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Καλησπέρα έχω κλείσει για Κεφαλονιά στις 20-24 Ιουλίου .η διαμονή μου θα είναι στο Αργοστόλι έχοντας μεταφορικό μέσο . Σε 4 μέρες τι θα προτείνατε να δω ? Για βράδυ που αξίζει παραπάνω ?
Που θα μείνεις στο Αργοστόλι; μέσα στην πόλη ή στη Λασση πχ? Έχεις ηδη κλείσει κατάλυμα?
4 μέρες είναι λίγες πάντως για τόσο μεγάλο νησί.
Με βαση τα οσα ειδα πέρσι που πηγα για 9 μέρες εχω να πω τα εξής.
Νυχτερινή ζωή για ολα τα γούστα στο Αργοστόλι.
Φισκάρδο πολυ ομορφο και γραφικό, ΑΛΛΑ δεν μην περιμένεις clubbing και πολλα πολλα μετά τα μεσάνυχτα. επίσης πολύ κουραστικη η οδήγηση τη νυχτα στην επιστροφή με πολλες στροφές σε δρόμους χωρίς φώτα ως επί το πλείστον. Πάνω από 1 ωρα οδήγηση. Μην πιεις αν οδηγήσεις.
Σαμη βαρετή, Ληξούρι δυστυχώς πολυ πεσμένο σε σχέση με Αργοστόλι αν και προσπαθεί. Πηγαινε πάντως 1 φορά Ληξούρι το βράδυ. Πορο δεν τον είδα βράδυ, μόνο οταν φτάσαμε με το πλοίο το μεσημέρι. Γερουσία και εγκατάλειψη είδα.
Σκάλα να πας 1 φορα. Συνδύασε το νε την άφιξη ή την αναχώρηση , είναι κοντά στο λιμάνι του Πόρου. Εμείς πήγαμε αμέσως μετά την άφιξη στο λιμάνι περσι. Τεράστια παραλία. Πολλά μαγαζιά, αν και τα πιο πολλά ειναι τουρισταδικα με πολλούς ξένους αλλά κάναμε ωραία βόλτα στον πεζόδρομο μετά την παραλία και το φαγητό και πριν συνεχίσουμε για το ξενοδοχείο στη Λασση.
Παραλιες Μακρύς Γιαλός κι Αντισαμος αν θες κοσμική ζωη κτλ, Ξι για ρηχή παραλια αμα έχεις παιδιά με πολυ άμμο, Μυρτο αμα θες κύμα και περιπέτεια και ορμητικά νερά, Σκάλα όπως είπα και πριν, ίσως Λουρδας, Πετανοι.
Αν έμενες πιο πολλές μέρες θα σου έλεγα και μονοήμερη Ιθάκη. Ηταν πολύ ωραία.
Επισης οπωσδήποτε αξίζει να πας λίμνη μελισσανη, σπηλαιο δρογκαρατη, κατα προτίμηση την ίδια μέρα που θα οας για μπάνιο στην Αντισαμο.
Must avoid. Τα τουρισταδικα στη Λασση και το κατάλυμα που έμεινα πέρσι στη Λασση με τις ψευτικες κριτικές στο booking το οποίο έχει αλλάξει 3 ονόματα στο google για να κρύψει τις κακές κριτικές
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Που θα μείνεις στο Αργοστόλι; μέσα στην πόλη ή στη Λασση πχ? Έχεις ηδη κλείσει κατάλυμα?
4 μέρες είναι λίγες πάντως για τόσο μεγάλο νησί.
Με βαση τα οσα ειδα πέρσι που πηγα για 9 μέρες εχω να πω τα εξής.
Νυχτερινή ζωή για ολα τα γούστα στο Αργοστόλι.
Φισκάρδο πολυ ομορφο και γραφικό, ΑΛΛΑ δεν μην περιμένεις clubbing και πολλα πολλα μετά τα μεσάνυχτα. επίσης πολύ κουραστικη η οδήγηση τη νυχτα στην επιστροφή με πολλες στροφές σε δρόμους χωρίς φώτα ως επί το πλείστον. Πάνω από 1 ωρα οδήγηση. Μην πιεις αν οδηγήσεις.
Σαμη βαρετή, Ληξούρι δυστυχώς πολυ πεσμένο σε σχέση με Αργοστόλι αν και προσπαθεί. Πηγαινε πάντως 1 φορά Ληξούρι το βράδυ. Πορο δεν τον είδα βράδυ, μόνο οταν φτάσαμε με το πλοίο το μεσημέρι. Γερουσία και εγκατάλειψη είδα.
Σκάλα να πας 1 φορα. Συνδύασε το νε την άφιξη ή την αναχώρηση , είναι κοντά στο λιμάνι του Πόρου. Εμείς πήγαμε αμέσως μετά την άφιξη στο λιμάνι περσι. Τεράστια παραλία. Πολλά μαγαζιά, αν και τα πιο πολλά ειναι τουρισταδικα με πολλούς ξένους αλλά κάναμε ωραία βόλτα στον πεζόδρομο μετά την παραλία και το φαγητό και πριν συνεχίσουμε για το ξενοδοχείο στη Λασση.
Παραλιες Μακρύς Γιαλός κι Αντισαμος αν θες κοσμική ζωη κτλ, Ξι για ρηχή παραλια αμα έχεις παιδιά με πολυ άμμο, Μυρτο αμα θες κύμα και περιπέτεια και ορμητικά νερά, Σκάλα όπως είπα και πριν, ίσως Λουρδας, Πετανοι.
Αν έμενες πιο πολλές μέρες θα σου έλεγα και μονοήμερη Ιθάκη. Ηταν πολύ ωραία.
Επισης οπωσδήποτε αξίζει να πας λίμνη μελισσανη, σπηλαιο δρογκαρατη, κατα προτίμηση την ίδια μέρα που θα οας για μπάνιο στην Αντισαμο.
Must avoid. Τα τουρισταδικα στη Λασση και το κατάλυμα που έμεινα πέρσι στη Λασση με τις ψευτικες κριτικές στο booking το οποίο έχει αλλάξει 3 ονόματα στο google για να κρύψει τις κακές κριτικές
Η αλήθεια είναι ότι με υπερκαλύψες και σε ευχαριστώ πάρα πολύ , επίσης εν τέλη μιας βολεψαν δύο μερουλες άδεια συν από συν από την δουλειά θα μείνω και παραπάνω στην Κεφαλονιά (6 βραδιά ) .αλήθεια μονοήμερη Ιθάκη αξίζει με πλοίο γραμμής ή κάποιο τουριστικό από Σάμη ?
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Που θα μείνεις στο Αργοστόλι; μέσα στην πόλη ή στη Λασση πχ? Έχεις ηδη κλείσει κατάλυμα?
4 μέρες είναι λίγες πάντως για τόσο μεγάλο νησί.
Με βαση τα οσα ειδα πέρσι που πηγα για 9 μέρες εχω να πω τα εξής.
Νυχτερινή ζωή για ολα τα γούστα στο Αργοστόλι.
Φισκάρδο πολυ ομορφο και γραφικό, ΑΛΛΑ δεν μην περιμένεις clubbing και πολλα πολλα μετά τα μεσάνυχτα. επίσης πολύ κουραστικη η οδήγηση τη νυχτα στην επιστροφή με πολλες στροφές σε δρόμους χωρίς φώτα ως επί το πλείστον. Πάνω από 1 ωρα οδήγηση. Μην πιεις αν οδηγήσεις.
Σαμη βαρετή, Ληξούρι δυστυχώς πολυ πεσμένο σε σχέση με Αργοστόλι αν και προσπαθεί. Πηγαινε πάντως 1 φορά Ληξούρι το βράδυ. Πορο δεν τον είδα βράδυ, μόνο οταν φτάσαμε με το πλοίο το μεσημέρι. Γερουσία και εγκατάλειψη είδα.
Σκάλα να πας 1 φορα. Συνδύασε το νε την άφιξη ή την αναχώρηση , είναι κοντά στο λιμάνι του Πόρου. Εμείς πήγαμε αμέσως μετά την άφιξη στο λιμάνι περσι. Τεράστια παραλία. Πολλά μαγαζιά, αν και τα πιο πολλά ειναι τουρισταδικα με πολλούς ξένους αλλά κάναμε ωραία βόλτα στον πεζόδρομο μετά την παραλία και το φαγητό και πριν συνεχίσουμε για το ξενοδοχείο στη Λασση.
Παραλιες Μακρύς Γιαλός κι Αντισαμος αν θες κοσμική ζωη κτλ, Ξι για ρηχή παραλια αμα έχεις παιδιά με πολυ άμμο, Μυρτο αμα θες κύμα και περιπέτεια και ορμητικά νερά, Σκάλα όπως είπα και πριν, ίσως Λουρδας, Πετανοι.
Αν έμενες πιο πολλές μέρες θα σου έλεγα και μονοήμερη Ιθάκη. Ηταν πολύ ωραία.
Επισης οπωσδήποτε αξίζει να πας λίμνη μελισσανη, σπηλαιο δρογκαρατη, κατα προτίμηση την ίδια μέρα που θα οας για μπάνιο στην Αντισαμο.
Must avoid. Τα τουρισταδικα στη Λασση και το κατάλυμα που έμεινα πέρσι στη Λασση με τις ψευτικες κριτικές στο booking το οποίο έχει αλλάξει 3 ονόματα στο google για να κρύψει τις κακές κριτικές
Δηλαδή να αποφύγουμε τα εστιατόρια στη Λάσση; κ αν μας λέγατε κ το κατάλυμα ακόμη καλύτερα!!
Εμείς θα παμε φέτος, πρώτα ο Θεός, αρχες Αυγούστου. 6 μέρες στο Αργοστολι στα μήνια στο αεροδρόμιο πάνω απτην παραλία κ λιγες μερες ακομα στην Αγία Ευφημία για να γυρισουμε το βορειο κομμάτι καθώς δεν αντέχω τις στροφές κ τις μεγαλες αποστάσεις...
Λέτε να έχω κάνει καλές επιλογές έτσι;;
Έχετε να προτίνετε συγκεκριμένα εστιατόρια που άξίζουν;
Αγία Ευφημία καλύτερα από Σάμη;
Σας ευχαριστώ.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Η αλήθεια είναι ότι με υπερκαλύψες και σε ευχαριστώ πάρα πολύ , επίσης εν τέλη μιας βολεψαν δύο μερουλες άδεια συν από συν από την δουλειά θα μείνω και παραπάνω στην Κεφαλονιά (6 βραδιά ) .αλήθεια μονοήμερη Ιθάκη αξίζει με πλοίο γραμμής ή κάποιο τουριστικό από Σάμη ?
Εγώ πήγα με πλοίο της γραμμής. Δεν έχω άποψη για το άλλο.
Ωραία η Ιθάκη (μονο 1 οργανωμένη παραλία δυστυχώς ,αλλά ειχε τα καλύτερα νερά που είδα πέρσι). Κριμα που δεν πρόλαβα να δω το Κιονι.
Αφου θα μείνετε άλλες 2 εξτρα μέρες, θα προλάβεις να δεις πολλά.
Υπάρχει καραβάκι που πάει σε παραλίες που δεν πάει αμάξι. Μάλιστα μέσα στην τιμή είναι και γεύμα με ψάρια που ψαρεύουν οι ίδιοι.
Και Αγια Ευφημια αξίζει να πας 1 φορά (όχι για μπάνιο). Για περατζαδα και πιθανόν φαγητό ποτό.
Θα σου έλεγα κι άλλα, όμως
Δεν ξέρω και τι ηλικια έχεις, αν πας με φίλους, αν πας με σύντροφο, αν είστε παρέα με ζευγάρια, αν έχετε παιδιά και τι ηλικίας είναι, κτλ
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Δηλαδή να αποφύγουμε τα εστιατόρια στη Λάσση; κ αν μας λέγατε κ το κατάλυμα ακόμη καλύτερα!!
Εμείς θα παμε φέτος, πρώτα ο Θεός, αρχες Αυγούστου. 6 μέρες στο Αργοστολι στα μήνια στο αεροδρόμιο πάνω απτην παραλία κ λιγες μερες ακομα στην Αγία Ευφημία για να γυρισουμε το βορειο κομμάτι καθώς δεν αντέχω τις στροφές κ τις μεγαλες αποστάσεις...
Λέτε να έχω κάνει καλές επιλογές έτσι;;
Έχετε να προτίνετε συγκεκριμένα εστιατόρια που άξίζουν;
Αγία Ευφημία καλύτερα από Σάμη;
Σας ευχαριστώ.
Δεν έφαγα στα εστιατόρια στη Λασση, αλλά δεν με ενέπνευσαν καθόλου. Τουρισταδικα φάνηκαν. Οταν ενα μαγαζί πουλάει απο σουβλάκι και πίτσα, μέχρι μουσακά, ιταλικές μακαρονάδες,ψάρι, μπέργκερ, παραδοσιακή Κεφαλλονίτικη κρεατοπιτα και δεν ξερω γω τι αλλο, κάτι δεν πάει καλά.
Η διαμονή μου στη Λασση πάντως εμένα αν εξαιρέσουμε την απάτη του ιδιοκτήτη με τον πολυ βρώμικο χώρο, ηταν καλή. Οι τουριστες ηταν ήσυχοι, ουτε μεθυστακες, ουτε φασαρίες, ουτε party animals, οικογενειαρχες ηταν. Είχαμε ησυχία, ημασταν πάνω από την παραλία,ολα καλα.
Βέβαια εγω πηγα 28 Αυγούστου με 5 Σεπτεμβρίου, οχι high season. Ο @gkalla λέει ότι έτυχε κι ηταν έτσι και δε συνιστά Λασση. Κάτι θα ξέρει.
Το κατάλυμα θα στο πω σε προσωπικό μήνυμα αμα θες, γιατί ο τραμπουκος ιδιοκτήτης σίγουρα παρακολουθεί. Άλλωστε κάθε χρόνο αλλάζει όνομα στην επιχείρηση για να κρύψει τις αληθινές κριτικές.
Καλή επιλογή να σπάσεις τη διαμονή. Τα σημεία που έχεις διαλέξει(Αργοστόλι και Αγία Ευφημια) ειναι καλά, γιατί και επιλογές έχεις και θα εισαι σχετικά κοντά σε όλα.
Απλα εγω δε θα εμένα στο αεροδρόμιο. Θα σε τρελάνει η φασαρία. Εγω θα εμενα στο liostasi retreat αν γύριζα το χρόνο πισω.
Αγία Ευφημια πολύ πιο ωραία από Σάμη κατ εμέ.
Να φας φιλέτο τόνου και ξιφία στον Αριστοφάνη στο Αργοστόλι, και να φας στο liostasi retreat είτε μείνεις ειτε οχι. Περισσότερα εστιατόρια θα σου πει ο @gkalla
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ποια είναι η γνώμη σας για το τελευταίο δεκαήμερο να πάμε στη Κεφαλλονιά; Σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Αργοστόλι για να κινούμαστε το βράδυ και επίσης δεν έχουμε σκοπό να «σκοτωθούμε» αυτές τις μέρες για να δούμε όσο τον δυνατόν περισσότερα. Καλά να είμαστε και θα ξαναπάμε στο μέλλον. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα πρέπει να μείνουμε όλες τις μέρες στο Αργοστόλι ή να τις μοιραστούμε με κάποιο άλλο μέρος. Επίσης επειδή ξεκινάμε από δυτική Μακεδονία από πού είναι καλύτερα να πάρουμε το καράβι;
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα πρέπει να μείνουμε όλες τις μέρες στο Αργοστόλι ή να τις μοιραστούμε με κάποιο άλλο μέρος. Επίσης επειδή ξεκινάμε από δυτική Μακεδονία από πού είναι καλύτερα να πάρουμε το καράβι;
εννοειται να τις σπασεις τις μερες. 10 μερες ειναι αρκετες. μεινε μερικες μερες Αργοστολι,και μεινε μερικες μερες Φισκαρδο ή/και Αγια Ευφημια ή/καιΣκαλα ,ανάλογα με το τι ζητάς από τις διακοπές σου (πχ παραλιες για παιδια,νυχτερινη ζωη,αξιοθεατα,γραφικότητα). Εχουμε γραψει για Κεφαλλονια και γω κι ο @gkalla και άλλοι σχεδόν τα πάντα ,σε αυτο και σε άλλα θέματα,οπότε θα βρις πραγματα να κανεις.
Για διαδρομη λογικα θα σου πει το google maps. Η λογικη λέει ferry από Αστακό
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ποια είναι η γνώμη σας για το τελευταίο δεκαήμερο να πάμε στη Κεφαλλονιά; Σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Αργοστόλι για να κινούμαστε το βράδυ και επίσης δεν έχουμε σκοπό να «σκοτωθούμε» αυτές τις μέρες για να δούμε όσο τον δυνατόν περισσότερα. Καλά να είμαστε και θα ξαναπάμε στο μέλλον. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα πρέπει να μείνουμε όλες τις μέρες στο Αργοστόλι ή να τις μοιραστούμε με κάποιο άλλο μέρος. Επίσης επειδή ξεκινάμε από δυτική Μακεδονία από πού είναι καλύτερα να πάρουμε το καράβι;
Ποια είναι η γνώμη σας για το τελευταίο δεκαήμερο να πάμε στη Κεφαλλονιά; Σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Αργοστόλι για να κινούμαστε το βράδυ και επίσης δεν έχουμε σκοπό να «σκοτωθούμε» αυτές τις μέρες για να δούμε όσο τον δυνατόν περισσότερα. Καλά να είμαστε και θα ξαναπάμε στο μέλλον. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα πρέπει να μείνουμε όλες τις μέρες στο Αργοστόλι ή να τις μοιραστούμε με κάποιο άλλο μέρος. Επίσης επειδή ξεκινάμε από δυτική Μακεδονία από πού είναι καλύτερα να πάρουμε το καράβι;
Και εμείς θα πάμε φέτος κ σπάσαμε 12 μέρες σε 7 Αργοστόλι και 5 Αγια Ευφημία για να είμαστε πιο κοντά σε Μύρτο, Ασσο, Φισκάρδο...κτλ Ελπίζω να είναι καλή επιλογή αυτό.
Νομίζω εσάς σας συμφέρει να κατεβείτε Ιονία και να περάσετε απέναντι απτο λιμάνι του Αστακού.
Αλλά ας δούμε και καμιά γνώμη από κάποιον που έχει ηδη επισκεφθεί το νησί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom