Κεφαλονιά Κεφαλονια,καλυτερα δεν γινεται!

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Λετε να ναι υπεραρκετο 5 μερες ε; σκεφτηκαμε 1 μερα η Ιθάκη, 1 φισκαρδο, 1 αντισαμο - σπήλαια, 1 άσσο κ Μυρτο, κ 1 Αγια Κυριακή κ προς Παλικη... Με τετοιο σκεπτικο... Για πιο χαλαρά, μην εχουμε 2 μερες για να παμε σε ολα αυτα.
Σας ευχαριστώ πολύ.
ωραιο το προγραμμα σου. φαινεσαι διαβασμενος. ετσι οπως τα λες, καλα κανεις και θες να μεινεις 5 μερες εκει.
Σκαλα θα πας απο Αργοστολι (ειναι οντως πιο κοντα απο οτι απο Αγια Ευφημια), θα πας κατευθειαν απο Πορο μετατ ο καραβι ή δε θα πας καθολου?

Εγώ όταν έψαχνα για Φισκάρδο κ Άσσο ήταν πολυ ακριβή η διαμονή... Κ γι'αυτό εστίασα στην Αγία Ευφημία. Επισης σε χωριό στους Βασιλικάδες κ Διβαράτα ήταν πιο οικονομικά αλλά χωρίς ζωη το βράδυ τα χωριά... Οποτε παλι θα πρέπει να μετακινηθείς!
Πάντως Αργοστόλι Φισκάρδο για βολτα δε θα το εκανα με τους δρομους που διαβαζω οτι έχει. Θα προτιμουσα αν δεν ειχα μερες να παω μια επόμενη φορά. Όμως αν δεν κουραζει καποιον η διαδρομη, το Φισκάρδο ειναι πολυ γραφικό και αξίζει μια επίσκεψη!
καλα κι απο Αγια Ευφημια ειναι 40 λεπτα,δεν ειναι λιγο και απο ενα σημειο και μετα τον ιδιο δρομο θα κανεις .

το σιγουρο ειναι οτι θα περασετε πολυ ωραια
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Παιδιά δε γίνεται αυτό το πράγμα, γράψατε πάρα πολύ. Δεν ξέρω και σε αυτό το φόρουμ δεν μπορώ να κάνω πολλαπλή παράθεση.
Βασικά έχω ως αρχή να μένω στο μέρος που θα βγω το βράδυ γιατί από όταν ήμουν φοιτητής είχα τουμπάρει με το αμάξι στη Σερβία, βέβαια εγώ δεν έπαθα κάτι αλλά μόνο την τρομάρα που πήρα ήταν αρκετή για να αποφεύγω να οδηγώ βράδυ.
Γελούσα προηγουμένως που ο Nik1981 νόμισε ότι θα είμαστε παρέα τεσσάρων ατόμων επειδή το προηγούμενο ποστάρισμα ήταν από το κινητό (πίνοντας καφέ έξω) και αντί να γράψω θα είμαστε έγραψα " θα 4ι άστε" οπότε δικαιολογημένα κατάλαβε ότι θα είμαστε 4. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πώς είναι το Αργοστόλι αλλά από αυτά που είδα από φωτογραφίες κατάλαβα ότι θα έχει πληθώρα επιλογών για βράδυ.
Δεν είμαστε ούτε στη φάση να μένουμε όλη τη μέρα στη θάλασσα αλλά και ούτε να οδηγούμε όλη τη μέρα. Καλό είναι να εξερευνήσουμε μερικές περιοχές αλλά όχι να γυρνάμε στο Αργοστόλι (ή όπου αλλού μείνουμε κάποιες μέρες) και να είμαστε ψόφιοι στην κούραση και να θέλουμε να κοιμηθούμε.
Για το Φισκάρδο, αν είναι έτσι πανέμορφο από τις φωτογραφίες που είδα, θα είναι εντυπωσιακό να μείνουμε εκεί. Οπότε ίσως να το βάλουμε και αυτό στο πρόγραμμα. Το πόσες μέρες θα μείνουμε θα εξαρτηθεί πότε θα πάμε και θα μείνουμε μέχρι 31 Αυγούστου, καθότι 1 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να παρουσιαστούμε στα σχολεία γιατί είμαστε εκπαιδευτικοί. Άρα από 10-12 ή 13 μέρες (μετά το 15αύγουστο θα πάμε).
Για το Ληξούρι θα ήθελα να ρωτήσω για το φέριμποτ, μέχρι τι ώρα έχει αργά, οπότε να μπορούμε να βγούμε και Ληξούρι και να γυρίζουμε στο Αργοστόλι.
Πάντως αρχίζω να καλοβλέπω την Κεφαλλονιά και όσο το σκέφτομαι όλο και περισσότερο μου αρέσει. Επίσης βλέπω ότι από τη Σάμη το Αργοστόλι είναι περίπου 35 λεπτά. Είναι εύκολο να βρεις πάρκινγκ στο Αργοστόλι ή γίνεται πανικός;
Γράψατε πάρα πολύ και έχω στο μυαλό μου και το Φισκάρδο, οπότε θα δούμε
Εδώ θα δεις τα δρομολόγια για Ληξούρι - Αργοστόλι.
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ - ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΛΗΞΟΥΡΙ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ | FERRY ARGOSTOLI -LIXOURI - ITINERARIES - KEFALONIA - ZANTE

Ακόμα δεν έχουν δημοσιέυσει τα δρομολόγια για τέλος Αυγούστου.
Συνήθως Παρασκευή - Σάββατο βάζουν και κάποια δρομολόγια αργά (Ίσως μέχρι τις 02:00 αλλά δεν είμαι σίγουρος) Αν δεν το προλάβεις πας από τη γύρα - 45’ λεπτά περίπου
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Για το Φισκάρδο, αν είναι έτσι πανέμορφο από τις φωτογραφίες που είδα, θα είναι εντυπωσιακό να μείνουμε εκεί.
Για το Ληξούρι θα ήθελα να ρωτήσω για το φέριμποτ, μέχρι τι ώρα έχει αργά, οπότε να μπορούμε να βγούμε και Ληξούρι και να γυρίζουμε στο Αργοστόλι.
Πάντως αρχίζω να καλοβλέπω την Κεφαλλονιά και όσο το σκέφτομαι όλο και περισσότερο μου αρέσει. Επίσης βλέπω ότι από τη Σάμη το Αργοστόλι είναι περίπου 35 λεπτά. Είναι εύκολο να βρεις πάρκινγκ στο Αργοστόλι ή γίνεται πανικός;
ωραιο το φισκαρδο αλλα οπως με ολα τα μερη , ποτέ δεν ειναι τοσο ωραια οσο στις φωτο, αυτο ειναι νομος.

το φερι μποτ τον Αυγουστο σταματαει γυρω στις 12-1 το βραδυ.

εγω περσι εβρισκα ευκολα παρκιν στο Αργοστολι αλλα πηγα 28 Αυγουστου με 5 Σεπτεμβρη ,οπότε δεν ξερω κατα πόσον ειναι αντιπροσωπευτικο.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Αν πας από Βασιλική στο Φισκάρδο δε σε βγάζει; Γιατί ίσως να το αφήσουμε για μεταγενέστερο ταξίδι στην Κεφαλλονιά και να επικεντρωθούμε σε Αργοστόλι - Ληξούρι για βράδυ και και γύρω γύρω όπου μας τραβήξει το μάτι να πηγαίνουμε τη μέρα
Για να φτάσεις Βασιλική είναι αρκετός δρόμος...κ στενός κ αυτός ο δρόμος.. Δεν ξέρω αν βολεύει..
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Τι να σου πω; Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους δρόμους του νησιού. Ίσως να τους έχω μάθει τόσο καλά που να μου φαίνονται εύκολοι. Πιο πολύ ζορίζομαι στα κυκλαδονήσια παρά εκεί.
το να ξερεις τους δρομους και τις στροφες στα νησιά παιζει τρομερο ρολο ειδικα μεσα στη νυχτα.
καποτε λογω μιας πρωην σχεσης πηγαινα συνεχεια σε ενα (κοντινο στην ΑΘηνα) κυκλαδονήσι τα καλοκαιρια. οταν πρωτοπηγα ηθελα 45 λεπτα να κανω τη δαδρομη λιμανι-χωρα. την τελευταια χρονια το εκανα σε 25 λεπτα. ηξερα τις στροφες απ'εξω. ηξερα ακριβως με ποσο να παω,ποσο να στριψω το τιμονι,τα παντα.ηξερα οτι αν παω με πιο πολλα χλμ/ωρα ειναι επικινδυνο κι οτι αν παω με λιγοτερα ειναι χασιμο χρονου
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Εννοώ να πηγαίνουμε με τα πόδια μέχρι το Ληξούρι, για παράδειγμα βράδυ, όχι να πηγαίνουμε με το αμάξι. Απλά ξέρεις, όταν είσαι όλη τη μέρα με το αυτοκίνητο, θες λίγο το βράδυ να χαλαρώνεις. Όσο για τα δρομολόγια που δε βγήκαν για τον Αύγουστο, έχουμε ακόμα καιρό να το σκεφτούμε. Στην τελική αυτό θα είναι μια λεπτομέρεια.
Όσο για το πάρκινγκ στο Αργοστόλι, πιστεύω ότι λίγο παραέξω από το κέντρο όλο και πιο εύκολα θα βρίσκεις. Γενικά είναι πόλη που περπατιέται με τα πόδια;
Όσο για τη Βασιλική αναφέρομαι για άλλο ταξίδι και ναι έχω ακούσει ότι έχει δύσκολο δρόμο.
Πάντως πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Εκεί που λέγαμε για Σητεία, Ιεράπετρα και λίγο Κάρπαθο, βλέπω να μας κερδίζει η Κεφαλλονιά
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Eεεε εννοείται με τα πόδια περπατιουνται και Αργοστόλι και Ληξούρι. Δεν είναι Αθήνα
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
;)Με το φέρυ εννοεί ο άνθρωπος.
Ναι ακριβώς αυτό εννοώ

Eεεε εννοείται με τα πόδια περπατιουνται και Αργοστόλι και Ληξούρι. Δεν είναι Αθήνα
Αυτό μου φαίνεται πολύ βολικό όταν θα ψιλοβαριομαστε στο Αργοστόλι να πάμε μια βόλτα στο Ληξούρι
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ληξούρι για ποτό 2-3 επιλογές όλες κι όλες.
Νόστιμον Ήμαρ (rock), Inside (πιο σύγχρονη μουσική) και Loft Coctail bar (κάπως πιο τουριστικό, κυρίως ξένοι).
Όλα σε απόσταση 30 μέτρων στον πεζόδρομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom