Κεφαλονιά Κεφαλονια,καλυτερα δεν γινεται!

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
εννοειται να τις σπασεις τις μερες. 10 μερες ειναι αρκετες. μεινε μερικες μερες Αργοστολι,και μεινε μερικες μερες Φισκαρδο ή/και Αγια Ευφημια ή/καιΣκαλα ,ανάλογα με το τι ζητάς από τις διακοπές σου (πχ παραλιες για παιδια,νυχτερινη ζωη,αξιοθεατα,γραφικότητα). Εχουμε γραψει για Κεφαλλονια και γω κι ο @gkalla και άλλοι σχεδόν τα πάντα ,σε αυτο και σε άλλα θέματα,οπότε θα βρις πραγματα να κανεις.
Για διαδρομη λογικα θα σου πει το google maps. Η λογικη λέει ferry από Αστακό
Έλεγα για Αργοστόλι γιατί πιστεύω ότι θα έχει περισσότερη ζωή. Παρέα φίλων θα 4ι άστε χωρίς παιδιά οπότε μας ενδιαφέρει να μένουμε σε ζωντανό μέρος. Δεν μας ενδιαφέρει το clubbing αλλά να βρισκόμαστε σε ένα μέρος που να έχει κόσμο το βράδυ.
Για αστακό σκεφτόμουν και εγώ και απλά ρώτησα μήπως, ξέρω εγώ, έχει πιο ασφαλή καράβια από αλλού, κάτι τέτοιο.

Καλά και εμείς δεν είναι σίγουρες οι 10 μέρες. Μπορεί και παραπάνω, ειδικά αν βρούμε και οικονομικά καταλύματα.
Από ότι βλέπω όλοι προτείνουν αστακό άρα από εκεί θα πάμε και εμείς
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Έλεγα για Αργοστόλι γιατί πιστεύω ότι θα έχει περισσότερη ζωή. Παρέα φίλων θα 4ι άστε χωρίς παιδιά οπότε μας ενδιαφέρει να μένουμε σε ζωντανό μέρος. Δεν μας ενδιαφέρει το clubbing αλλά να βρισκόμαστε σε ένα μέρος που να έχει κόσμο το βράδυ.
Για αστακό σκεφτόμουν και εγώ και απλά ρώτησα μήπως, ξέρω εγώ, έχει πιο ασφαλή καράβια από αλλού, κάτι τέτοιο.
Αφού θα είστε 4 άντρες, οπότε λογικά δε θα κουβαλησετε ολο το σπίτι σας, εννοείται να σπάσετε τις μέρες. Ειδικά άμα κάτσετε πάνω από 10 μέρες είναι must.
Φισκάρδο σίγουρα να μείνετε 2-3 μέρες αμα βρείτε φτηνά , εχει ζωή, αλλά πέρσι δεν ειδα ούτε 1 μπαράκι αρχές Σεπτεμβρίου που πηγα. Από εστιατόρια, τουριστικά μαγαζιά, καφέ, ξένους με τα σκάφη τους άλλο τίποτα. Καλός κόσμος από εξωτερικό, οχι Λαγαναδες. Γενικά πουθενά στην Κεφαλλονιά δεν έχει τέτοιους ευτυχώς.
Απλά δεν έχει πολυ Καλές παραλίες εκεί γύρω από όσο θυμάμαι.

Σκάλα και κει έχει πολλά μαγαζιά για ολα τα γούστα. Κόσμος όχι τόσο φραγκατος όσο στο Φισκάρδο,αρα και πιο φτηνή διαμονή λογικά. Εξίσου πολλοί ξένοι.
Τεράστια φοβερή παραλία.

Αγία Ευφημια πιο μικρή αλλά έχει ωραία περατζαδα, έχει μαγαζιά, και λιμανάκι με σκαφακια, είναι κοντά σε πολλά ωραία μέρη. Παραλιες Καλές εκεί γύρω δεν εχει.

Αργοστόλι τα ξέρεις λίγο πολύ. Έχει τα πάντα από μαγαζιά, έχει πολύ κόσμο εχει παραλιες κοντά και το Ληξούρι είναι 20 λεπτά με το φέρι μποτ. Οι μισές μέρες διαμονής πρέπει να είναι εκεί με βάση τα θέλω σου, κατά την γνώμη μου.

Σάμη έχει κι αυτή μαγαζιά πολλά, αλλα εμένα δε μου αρέσει. ΛΙΜΑΝΟΥΠΟΛΗ. Έχει βέβαια κοντά της πολλά ωραία μέρη..

Πόρος για συνταξιούχους καφενείου, δυστυχώς.

Τα υπόλοιπα μέρη είναι χωριά στην ουσία, που προτείνονται αμα θες ησυχία ή αν απλά θες να τα επισκεφτείς για βολτα
Μετά τη 2η μέρα θα βαριέσαι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εγώ στην θέση σας θα έμενα όλες τις μέρες Αργοστόλι. Είναι στο λειτουργικό κέντρο του νησιού. Στα 45’ το πολύ από οποιοδήποτε άκρο του νησιού. Το μόνο μέρος με αξιοπρεπή νυχτερινή ζωή.
Φισκάρδο δεν θα έμενα και για λόγους κόστους σε διαμονή και σίτιση αλλά και για το γεγονός πως οι γύρω παραλίες είχαν χτυπηθεί άσχημα από τον Ιανό και πιθανότατα δεν έχουν επανέλθει ακόμα στην πρότερη κατάσταση.
Πιο βολικά νομίζω είναι από Αστακό προς Σάμη. Υπάρχει και η επιλογή μέσω Λευκάδας. Παλιότερα από Βασιλική για Φισκάρδο, πέρσι από Νυδρί για Φισκάρδο (λόγω έργων στο λιμάνι της Βασιλικής).
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Εγώ στην θέση σας θα έμενα όλες τις μέρες Αργοστόλι. Είναι στο λειτουργικό κέντρο του νησιού. Στα 45’ το πολύ από οποιοδήποτε άκρο του νησιού. Το μόνο μέρος με αξιοπρεπή νυχτερινή ζωή.
Φισκάρδο δεν θα έμενα και για λόγους κόστους σε διαμονή και σίτιση αλλά και για το γεγονός πως οι γύρω παραλίες είχαν χτυπηθεί άσχημα από τον Ιανό και πιθανότατα δεν έχουν επανέλθει ακόμα στην πρότερη κατάσταση.
Οπως ειπε η/ο gkalla , το σωστό είναι να μείνεις Αργοστόλι, έχεις το Ληξούρι, πολυ κοντά, που έχει τις ομορφότερες παραλίες του νησιου, όποτε, θα είστε στο Αργοστόλι, που έχει καλή νυχτερινή ζωή, το πρωι , πατε στο Ληξουρίου για μπάνιο.


Βέβαια μπορείτε και να μείνετε Ληξούρι και να πηγαινετε Αργοστόλι το βράδυ, το ίδιο είναι,


Το Φισκάρδο είναι όμορφο,, αλλά πολυ εμπορικό, σίγουρα τα καταλυματα, θα είναι ακριβά, επίσης, αποκοβεσαι, γιατί είναι στο Βόρειο μέρος ( εκτός από το Μυρτο , που είναι πολυ ομορφη παραλια , αλλά θέλει να μη φυσάει για να μπορέσεις να κάνεις μπάνιο, στην Άσσο προσοχη , δες τι έχω γράψει στην προηγουμενη σελίδα) , αν θες να δεις κάτι άλλο θέλει τα 45 λεπτά, που σου είπε ο / η gkalla.
Η διαδρομή των 45 λεπτών, εάν δεν σου αρέσει η οδήγηση ή αν δεν έχεις γρήγορο αμάξι, θα σε κουράσει .
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Σωστά τα όσα είπαν οι 2 φίλοι, απλά επειδή δε θέλει να κάνει αποστάσεις κάθε μέρα ο @Ostvarivanje, κι επειδή έχει σκοπό να κάτσει πολλές μέρες δεν είναι άσχημη ιδέα οταν θελήσει να δει το βόρειο κομμάτι να διανυκτερεύσει για 1-2 μερες στο Φισκάρδο ή κάπου εκεί κοντά αν βρει φτηνά. Το Φισκάρδο εμένα μου φάνηκε πολύ παραπάνω από 45 λεπτά από το Αργοστόλι. Ειδικά η επιστροφή μέσα στη νύχτα σε δρόμους χωρίς φώτα μου πήρε 1μιση ώρα περίπου. Πολυ κουραστικό.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το Φισκάρδο εμένα μου φάνηκε πολύ παραπάνω από 45 λεπτά από το Αργοστόλι. Ειδικά η επιστροφή μέσα στη νύχτα σε δρόμους χωρίς φώτα μου πήρε 1μιση ώρα περίπου. Πολυ κουραστικό.
Είναι λίγο παραπάνω όντως (καμιά ώρα) αλλά σπας εύκολα την διαδρομή. Κάνεις μια στάση στην Άσσο, στο παρατηρητήριο του Μύρτου ή σε καμιά ενδιάμεση παραλία και δεν σου φαίνεται πολύ.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
παντως και γω αν ηταν να μεινω σε 1 και μονο σημειο στην Κεφαλλονια,στο Αργοστολι θα εμενα ή εκεί γυρω ,οπως εκανα περσι που εμεινα στη Λασση.
ξεκαθαρα εχει τις πιο πολλες επιλογες εκει γυρω και ειναι σε σχετικα κεντρικο σημειο.
ομως επειδη η Κεφαλλονια ειναι μεγαλο νησι και καποια μερη ειναι μακρια απο το Αργοστολι,εξακολουθω να πιστευω πως ειναι καλη ιδεα για καποιον που θελει να δει αρκετα μερη και δε θελει να οδηγαει με τις ωρες,ειδικα το βραδυ,μολις χορτασει το Αργοστολι και τις γυρω περιοχες να αλλαξει καταλυμα,και να μεινει και σε κανα δυο σημεια ακομα για 1-2 μερες ,ειδικα απο τη στιγμη που εχει τοσο πολλες μερες στη διαθεση του

Είναι λίγο παραπάνω όντως (καμιά ώρα) αλλά σπας εύκολα την διαδρομή. Κάνεις μια στάση στην Άσσο, στο παρατηρητήριο του Μύρτου ή σε καμιά ενδιάμεση παραλία και δεν σου φαίνεται πολύ.
ετσι πηγαμε να κανουμε περσι και κοιτα τι εγινε. :xalara: :haha: :D:haha:o_Oo_Oo_Oo_O
τρωμε πρωινο με την ησυχια μας κατα τις 10-11,χωνευουμε,μαζευουμε πραγματα,παμε για μπανιο Μυρτο ,σταματαμε για φωτο συνεχως στο δρομο,φτασαμε κατα τις 1-2 το μεσημερι,ωστε να σπασει ο κοσμος και να βρουμε να κατσουμε (κι ομως περιμεναμε 15 λεπτα να βρουμε παροτι τελη Αυγουστου,αρχες Σεπτεμβρη). φευγουμε 5 η ωρα, τρωμε καπου στο δρομο,φτανουμε Ασσο 7 η ωρα περιπουγιατι καναμε κι αλλες στασεις για φωτο). ανεβαινουμε στο καστρο, 45 λεπτα αναβαση ,κατεβαινουμε αλλο τοσο,εχει 9 η ωρα σχεδον και νυχτωνει. ειμαστε ψοφιοι. καθομαστε να φαμε μια φρουτοσαλατα κι ενα χυμο σε ενα ζαχαροπλαστειο διπλα στη θαλασσα να ξεκουραστουμε και να δουμε τις φωτο που βγαλαμε και να συνεχισουμε για Φισκαρδο και πριν το καταλαβουμε η ωρα ηταν 11 και απλα γυρισαμε πισω στη Λασση και φτασαμε 1 η ωρα. δεν πηγαμε Φισκαρδο δηλαδη. φαντασου να πηγαιναμε κι ολας. καλα ολα κλειστα θα ηταν τετοια ωρα που θα πηγαιναμε.παλι καλα.
κι αλλη μερα λεγαμε να παμε φισκαρδο μετα απο Αντισαμο-Σαμη και παλι περασε η ωρα και δεν πηγαμε.πηγαμε απλα ΑΓια Ευφημια καμια ωριτσα. παλι γυρισμος 1-2 το βραδυ 1 ωρα οδηγηση και βαλε.
τελικα χαλασαμε κι αλλη μερα για τα βορεια που πηγαμε μονο Φισκαρδο(καναμε ενα γρηγορο μπανιο Μακρυ Γιαλο διπλα μας ,χωρις καν να φαμε μεσημεριανο και ειπαμε να φαμε φισκαρδο μια και καλη). 5 φυγαμε , με τις στασεις για φωτο, καταφεραμε να φτασουμε στις 7. τουλαχιστον καλυτερα ετσι γιατι το φισκαρδο αξιζει να το δεις μερα,κι οχι νυχτα κατα τη γνωμη μου.

επισης το μεγαλο προβλημα δεν ειναι το να πας φισκαρδο απο Αργοστολι. ο γυρισμος μεσα στη νυχτα ειναι το προβλημα. εκει τι στασεις να κανεις , και τι να δεις? οι δρομοι ειναι γεματοι στροφες,χωρις φωτα.πολυ κουραστικο κι επικινδυνο.
ακομα και για μενα που δεν πινω αλκοολ,ηταν κουραστικο μεσα στη νυχτα. ποσο μαλλον αν τα παιδια θελουν να βγουν και να πιουν. αλλα και να μην χει πιει ο οδηγος,παντα υπαρχει ο κινδυνος να εχει πιει ο αλλος που θα συναντησεις στο δρομο. δυστυχως στο κομματι της οδηγησης τη νυχτα υπο καθεστως μεθης δεν υπαρχει καμια υπευθυνοτητα/παιδεία στο Ελλαδισταν(και οχι μονο).
εγω προσωπικα τετοια σαφαρι απο μια ακρη του νησιου στην αλλη δε τα ξανακαναω. τα εκανα περσι στην Κεφαλλονια,τα εκανα και προπερσι στην Κερκυρα που απο το Μπουκαρη πηγαινα στην Αχαραβη κτλ και γυρνουσα μεσα στη νυχτα οδηγωντας νοικιαρικο αμαξι επι 1μιση ωρα.
για αυτο φετος στη Χαλκιδικη αλλα και γενικα απο δω και περα,επειδη εμενα μου αρεσει να γυρναω και να βλεπω οσο πιο πολλα μπορω εκει που παω , θα σπασω τη διαμονη σε 3-4 μερη.
ακομα και να πληρωσω 10-20 ευρω παραπανω τη βραδια σε 1 καταλυμα,θα τα εδινα στη βενζινη να οδηγαω 2μιση ωρες πηγαινε ελα. χώρια την κουραση
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Και εμείς θα πάμε φέτος κ σπάσαμε 12 μέρες σε 7 Αργοστόλι και 5 Αγια Ευφημία για να είμαστε πιο κοντά σε Μύρτο, Ασσο, Φισκάρδο...κτλ Ελπίζω να είναι καλή επιλογή αυτό.
καλη επιλογη σημειων εχετε κανει ,αν και 5 μερες Αγια Ευφημια μου φαινονται πολλες.
εγω ισως να εμενα πχ και Σκαλα 2 μερες
εκτος αν δε σε νοιαζει το νοτιοανατολικο μερος του νησιου ή εκτος αν εχεις σκοπο να πας Σκαλα απο τον πορο μολις φτασεις με το φερι ,οπως εκανα εγω περσι, ή ακριβως πριν φυγεις.

και η μονοημερη Ιθακη αξιζει (μεσω Σαμης)
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Παιδιά δε γίνεται αυτό το πράγμα, γράψατε πάρα πολύ. Δεν ξέρω και σε αυτό το φόρουμ δεν μπορώ να κάνω πολλαπλή παράθεση.
Βασικά έχω ως αρχή να μένω στο μέρος που θα βγω το βράδυ γιατί από όταν ήμουν φοιτητής είχα τουμπάρει με το αμάξι στη Σερβία, βέβαια εγώ δεν έπαθα κάτι αλλά μόνο την τρομάρα που πήρα ήταν αρκετή για να αποφεύγω να οδηγώ βράδυ.
Γελούσα προηγουμένως που ο Nik1981 νόμισε ότι θα είμαστε παρέα τεσσάρων ατόμων επειδή το προηγούμενο ποστάρισμα ήταν από το κινητό (πίνοντας καφέ έξω) και αντί να γράψω θα είμαστε έγραψα " θα 4ι άστε" οπότε δικαιολογημένα κατάλαβε ότι θα είμαστε 4. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πώς είναι το Αργοστόλι αλλά από αυτά που είδα από φωτογραφίες κατάλαβα ότι θα έχει πληθώρα επιλογών για βράδυ.
Δεν είμαστε ούτε στη φάση να μένουμε όλη τη μέρα στη θάλασσα αλλά και ούτε να οδηγούμε όλη τη μέρα. Καλό είναι να εξερευνήσουμε μερικές περιοχές αλλά όχι να γυρνάμε στο Αργοστόλι (ή όπου αλλού μείνουμε κάποιες μέρες) και να είμαστε ψόφιοι στην κούραση και να θέλουμε να κοιμηθούμε.
Για το Φισκάρδο, αν είναι έτσι πανέμορφο από τις φωτογραφίες που είδα, θα είναι εντυπωσιακό να μείνουμε εκεί. Οπότε ίσως να το βάλουμε και αυτό στο πρόγραμμα. Το πόσες μέρες θα μείνουμε θα εξαρτηθεί πότε θα πάμε και θα μείνουμε μέχρι 31 Αυγούστου, καθότι 1 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να παρουσιαστούμε στα σχολεία γιατί είμαστε εκπαιδευτικοί. Άρα από 10-12 ή 13 μέρες (μετά το 15αύγουστο θα πάμε).
Για το Ληξούρι θα ήθελα να ρωτήσω για το φέριμποτ, μέχρι τι ώρα έχει αργά, οπότε να μπορούμε να βγούμε και Ληξούρι και να γυρίζουμε στο Αργοστόλι.
Πάντως αρχίζω να καλοβλέπω την Κεφαλλονιά και όσο το σκέφτομαι όλο και περισσότερο μου αρέσει. Επίσης βλέπω ότι από τη Σάμη το Αργοστόλι είναι περίπου 35 λεπτά. Είναι εύκολο να βρεις πάρκινγκ στο Αργοστόλι ή γίνεται πανικός;
Γράψατε πάρα πολύ και έχω στο μυαλό μου και το Φισκάρδο, οπότε θα δούμε
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
καλη επιλογη σημειων εχετε κανει ,αν και 5 μερες Αγια Ευφημια μου φαινονται πολλες.
εγω ισως να εμενα πχ και Σκαλα 2 μερες
εκτος αν δε σε νοιαζει το νοτιοανατολικο μερος του νησιου ή εκτος αν εχεις σκοπο να πας Σκαλα απο τον πορο μολις φτασεις με το φερι ,οπως εκανα εγω περσι, ή ακριβως πριν φυγεις.

και η μονοημερη Ιθακη αξιζει (μεσω Σαμης)
Λετε να ναι υπεραρκετο 5 μερες ε; σκεφτηκαμε 1 μερα η Ιθάκη, 1 φισκαρδο, 1 αντισαμο - σπήλαια, 1 άσσο κ Μυρτο, κ 1 Αγια Κυριακή κ προς Παλικη... Με τετοιο σκεπτικο... Για πιο χαλαρά, μην εχουμε 2 μερες για να παμε σε ολα αυτα.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Παιδιά δε γίνεται αυτό το πράγμα, γράψατε πάρα πολύ. Δεν ξέρω και σε αυτό το φόρουμ δεν μπορώ να κάνω πολλαπλή παράθεση.
Βασικά έχω ως αρχή να μένω στο μέρος που θα βγω το βράδυ γιατί από όταν ήμουν φοιτητής είχα τουμπάρει με το αμάξι στη Σερβία, βέβαια εγώ δεν έπαθα κάτι αλλά μόνο την τρομάρα που πήρα ήταν αρκετή για να αποφεύγω να οδηγώ βράδυ.
Γελούσα προηγουμένως που ο Nik1981 νόμισε ότι θα είμαστε παρέα τεσσάρων ατόμων επειδή το προηγούμενο ποστάρισμα ήταν από το κινητό (πίνοντας καφέ έξω) και αντί να γράψω θα είμαστε έγραψα " θα 4ι άστε" οπότε δικαιολογημένα κατάλαβε ότι θα είμαστε 4. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πώς είναι το Αργοστόλι αλλά από αυτά που είδα από φωτογραφίες κατάλαβα ότι θα έχει πληθώρα επιλογών για βράδυ.
Δεν είμαστε ούτε στη φάση να μένουμε όλη τη μέρα στη θάλασσα αλλά και ούτε να οδηγούμε όλη τη μέρα. Καλό είναι να εξερευνήσουμε μερικές περιοχές αλλά όχι να γυρνάμε στο Αργοστόλι (ή όπου αλλού μείνουμε κάποιες μέρες) και να είμαστε ψόφιοι στην κούραση και να θέλουμε να κοιμηθούμε.
Για το Φισκάρδο, αν είναι έτσι πανέμορφο από τις φωτογραφίες που είδα, θα είναι εντυπωσιακό να μείνουμε εκεί. Οπότε ίσως να το βάλουμε και αυτό στο πρόγραμμα. Το πόσες μέρες θα μείνουμε θα εξαρτηθεί πότε θα πάμε και θα μείνουμε μέχρι 31 Αυγούστου, καθότι 1 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να παρουσιαστούμε στα σχολεία γιατί είμαστε εκπαιδευτικοί. Άρα από 10-12 ή 13 μέρες (μετά το 15αύγουστο θα πάμε).
Για το Ληξούρι θα ήθελα να ρωτήσω για το φέριμποτ, μέχρι τι ώρα έχει αργά, οπότε να μπορούμε να βγούμε και Ληξούρι και να γυρίζουμε στο Αργοστόλι.
Πάντως αρχίζω να καλοβλέπω την Κεφαλλονιά και όσο το σκέφτομαι όλο και περισσότερο μου αρέσει. Επίσης βλέπω ότι από τη Σάμη το Αργοστόλι είναι περίπου 35 λεπτά. Είναι εύκολο να βρεις πάρκινγκ στο Αργοστόλι ή γίνεται πανικός;
Γράψατε πάρα πολύ και έχω στο μυαλό μου και το Φισκάρδο, οπότε θα δούμε
Εγώ όταν έψαχνα για Φισκάρδο κ Άσσο ήταν πολυ ακριβή η διαμονή... Κ γι'αυτό εστίασα στην Αγία Ευφημία. Επισης σε χωριό στους Βασιλικάδες κ Διβαράτα ήταν πιο οικονομικά αλλά χωρίς ζωη το βράδυ τα χωριά... Οποτε παλι θα πρέπει να μετακινηθείς!
Πάντως Αργοστόλι Φισκάρδο για βολτα δε θα το εκανα με τους δρομους που διαβαζω οτι έχει. Θα προτιμουσα αν δεν ειχα μερες να παω μια επόμενη φορά. Όμως αν δεν κουραζει καποιον η διαδρομη, το Φισκάρδο ειναι πολυ γραφικό και αξίζει μια επίσκεψη!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
ετσι πηγαμε να κανουμε περσι και κοιτα τι εγινε. :xalara: :haha: :D:haha:o_Oo_Oo_Oo_O
τρωμε πρωινο με την ησυχια μας κατα τις 10-11,χωνευουμε,μαζευουμε πραγματα,παμε για μπανιο Μυρτο ,σταματαμε για φωτο συνεχως στο δρομο,φτασαμε κατα τις 1-2 το μεσημερι,ωστε να σπασει ο κοσμος και να βρουμε να κατσουμε (κι ομως περιμεναμε 15 λεπτα να βρουμε παροτι τελη Αυγουστου,αρχες Σεπτεμβρη). φευγουμε 5 η ωρα, τρωμε καπου στο δρομο,φτανουμε Ασσο 7 η ωρα περιπουγιατι καναμε κι αλλες στασεις για φωτο). ανεβαινουμε στο καστρο, 45 λεπτα αναβαση ,κατεβαινουμε αλλο τοσο,εχει 9 η ωρα σχεδον και νυχτωνει. ειμαστε ψοφιοι. καθομαστε να φαμε μια φρουτοσαλατα κι ενα χυμο σε ενα ζαχαροπλαστειο διπλα στη θαλασσα να ξεκουραστουμε και να δουμε τις φωτο που βγαλαμε και να συνεχισουμε για Φισκαρδο και πριν το καταλαβουμε η ωρα ηταν 11 και απλα γυρισαμε πισω στη Λασση και φτασαμε 1 η ωρα. δεν πηγαμε Φισκαρδο δηλαδη. φαντασου να πηγαιναμε κι ολας. καλα ολα κλειστα θα ηταν τετοια ωρα που θα πηγαιναμε.παλι καλα.
κι αλλη μερα λεγαμε να παμε φισκαρδο μετα απο Αντισαμο-Σαμη και παλι περασε η ωρα και δεν πηγαμε.πηγαμε απλα ΑΓια Ευφημια καμια ωριτσα. παλι γυρισμος 1-2 το βραδυ 1 ωρα οδηγηση και βαλε.
τελικα χαλασαμε κι αλλη μερα για τα βορεια που πηγαμε μονο Φισκαρδο(καναμε ενα γρηγορο μπανιο Μακρυ Γιαλο διπλα μας ,χωρις καν να φαμε μεσημεριανο και ειπαμε να φαμε φισκαρδο μια και καλη). 5 φυγαμε , με τις στασεις για φωτο, καταφεραμε να φτασουμε στις 7. τουλαχιστον καλυτερα ετσι γιατι το φισκαρδο αξιζει να το δεις μερα,κι οχι νυχτα κατα τη γνωμη μου.

επισης το μεγαλο προβλημα δεν ειναι το να πας φισκαρδο απο Αργοστολι. ο γυρισμος μεσα στη νυχτα ειναι το προβλημα. εκει τι στασεις να κανεις , και τι να δεις? οι δρομοι ειναι γεματοι στροφες,χωρις φωτα.πολυ κουραστικο κι επικινδυνο.
ακομα και για μενα που δεν πινω αλκοολ,ηταν κουραστικο μεσα στη νυχτα. ποσο μαλλον αν τα παιδια θελουν να βγουν και να πιουν. αλλα και να μην χει πιει ο οδηγος,παντα υπαρχει ο κινδυνος να εχει πιει ο αλλος που θα συναντησεις στο δρομο. δυστυχως στο κομματι της οδηγησης τη νυχτα υπο καθεστως μεθης δεν υπαρχει καμια υπευθυνοτητα/παιδεία στο Ελλαδισταν(και οχι μονο).
εγω προσωπικα τετοια σαφαρι απο μια ακρη του νησιου στην αλλη δε τα ξανακαναω. τα εκανα περσι στην Κεφαλλονια,τα εκανα και προπερσι στην Κερκυρα που απο το Μπουκαρη πηγαινα στην Αχαραβη κτλ και γυρνουσα μεσα στη νυχτα οδηγωντας νοικιαρικο αμαξι επι 1μιση ωρα.
για αυτο φετος στη Χαλκιδικη αλλα και γενικα απο δω και περα,επειδη εμενα μου αρεσει να γυρναω και να βλεπω οσο πιο πολλα μπορω εκει που παω , θα σπασω τη διαμονη σε 3-4 μερη.
ακομα και να πληρωσω 10-20 ευρω παραπανω τη βραδια σε 1 καταλυμα,θα τα εδινα στη βενζινη να οδηγαω 2μιση ωρες πηγαινε ελα. χώρια την κουραση
Τι να σου πω; Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους δρόμους του νησιού. Ίσως να τους έχω μάθει τόσο καλά που να μου φαίνονται εύκολοι. Πιο πολύ ζορίζομαι στα κυκλαδονήσια παρά εκεί.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Εγώ όταν έψαχνα για Φισκάρδο κ Άσσο ήταν πολυ ακριβή η διαμονή... Κ γι'αυτό εστίασα στην Αγία Ευφημία. Επισης σε χωριό στους Βασιλικάδες κ Διβαράτα ήταν πιο οικονομικά αλλά χωρίς ζωη το βράδυ τα χωριά... Οποτε παλι θα πρέπει να μετακινηθείς!
Πάντως Αργοστόλι Φισκάρδο για βολτα δε θα το εκανα με τους δρομους που διαβαζω οτι έχει. Θα προτιμουσα αν δεν ειχα μερες να παω μια επόμενη φορά. Όμως αν δεν κουραζει καποιον η διαδρομη, το Φισκάρδο ειναι πολυ γραφικό και αξίζει μια επίσκεψη!
Αν πας από Βασιλική στο Φισκάρδο δε σε βγάζει; Γιατί ίσως να το αφήσουμε για μεταγενέστερο ταξίδι στην Κεφαλλονιά και να επικεντρωθούμε σε Αργοστόλι - Ληξούρι για βράδυ και και γύρω γύρω όπου μας τραβήξει το μάτι να πηγαίνουμε τη μέρα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom