Κεφαλονιά Κεφαλονια,καλυτερα δεν γινεται!

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ληξούρι για ποτό 2-3 επιλογές όλες κι όλες.
Νόστιμον Ήμαρ (rock), Inside (πιο σύγχρονη μουσική) και Loft Coctail bar (κάπως πιο τουριστικό, κυρίως ξένοι).
Όλα σε απόσταση 30 μέτρων στον πεζόδρομο.
Μια χαρά είναι, να περπατήσεις λίγο, να δεις κόσμο και γενικά να ανακαλύψεις το μέρος.
 

timoanas

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Καλησπέρα,
θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει Κεφαλλονιά και γύρισε το νησί οδικώς να πει δυο λόγια για το οδικό δίκτυο?
Συστήνεται για νέους οδηγούς που έχουν πάρει δίπλωμα στο εξωτερικό?
Σε εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων υπάρχει εύκολα η επιλογή για αυτόματο αυτοκίνητο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Αναστασία
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Καλησπέρα,
θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει Κεφαλλονιά και γύρισε το νησί οδικώς να πει δυο λόγια για το οδικό δίκτυο?
Συστήνεται για νέους οδηγούς που έχουν πάρει δίπλωμα στο εξωτερικό?
Εχω γυρίσει όλη την Κεφαλονιά, από την μια άκρη στην άλλη, το πρωι κάτι γίνεται, αλλά, πχ αν πας από τον Πόρο έως το Αργοστόλι.
Περνας μέσα από τα χωριά, των οποίων το οδικό δίκτυο, είναι ψιλοκακο, στενοί δρόμοι, με Φουρτετες ( στροφές κλειστές εννοώ) , όπως και όλα τα νησιά, αλλα ειναι όμορφες διαδρομές, ειδικά το απόγευμα ή νωρίς το πρωι .

Η διαδρομή από Μυρτο έως το Φισκάρδο, απόγευμα , είναι πολυ ομορφη .

Τέλος έχει πολλες ανηφοριες, που αν έχεις αργό αμάξι, θα ταλαιπωρηθεις αρκετά, θέλει υπομονή :)
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
καλη επιλογη σημειων εχετε κανει ,αν και 5 μερες Αγια Ευφημια μου φαινονται πολλες.
εγω ισως να εμενα πχ και Σκαλα 2 μερες
εκτος αν δε σε νοιαζει το νοτιοανατολικο μερος του νησιου ή εκτος αν εχεις σκοπο να πας Σκαλα απο τον πορο μολις φτασεις με το φερι ,οπως εκανα εγω περσι, ή ακριβως πριν φυγεις.

και η μονοημερη Ιθακη αξιζει (μεσω Σαμης)
Η μονοήμερη Ιθάκη επειδή το σκέφτομαι όταν θα πάω γίνεται με γραμμή πλοίου ? Ή έχει κάποια τουριστικά μεγάλα καραβάκια που σε πάνε προς τα εκεί ? Επίσης υπάρχουν τουριστικά καραβάκια από Αργοστόλι που κάνουν τον κύκλο του νησιού η κάτι τέτοιο ?
 

timoanas

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Η μονοήμερη Ιθάκη επειδή το σκέφτομαι όταν θα πάω γίνεται με γραμμή πλοίου ? Ή έχει κάποια τουριστικά μεγάλα καραβάκια που σε πάνε προς τα εκεί ? Επίσης υπάρχουν τουριστικά καραβάκια από Αργοστόλι που κάνουν τον κύκλο του νησιού η κάτι τέτοιο ?
Καλησπέρα,
τσέκαρε αυτό το ταξιδιωτικό,
κάνει ημερίσιες Ιθάκη και Φισκάρδο και σε κάποιες άλλες παραλίες της Κεφαλονιάς.
Ημερήσιες Κρουαζιέρες Κεφαλονιά - Ταξιδιωτικά Γραφεία Κεφαλονιά - Agelos Travel Kefalonia
Για την κρουαζιέρα της εκδρομής στο Φισκάρδο κλπ. παραλίες είναι στα 48€ το άτομο, το σκάφος είναι των 150 ατόμων.
 

timoanas

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Εχω γυρίσει όλη την Κεφαλονιά, από την μια άκρη στην άλλη, το πρωι κάτι γίνεται, αλλά, πχ αν πας από τον Πόρο έως το Αργοστόλι.
Περνας μέσα από τα χωριά, των οποίων το οδικό δίκτυο, είναι ψιλοκακο, στενοί δρόμοι, με Φουρτετες ( στροφές κλειστές εννοώ) , όπως και όλα τα νησιά, αλλα ειναι όμορφες διαδρομές, ειδικά το απόγευμα ή νωρίς το πρωι .

Η διαδρομή από Μυρτο έως το Φισκάρδο, απόγευμα , είναι πολυ ομορφη .

Τέλος έχει πολλες ανηφοριες, που αν έχεις αργό αμάξι, θα ταλαιπωρηθεις αρκετά, θέλει υπομονή :)
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Θα είμαστε μόνο τρεις μέρες εκεί οπότε δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η ενοικίαση.. Σκεφτόμασταν το γύρο με καραβάκι ώστε τη μοναδική ολόκληρη μέρα που έχουμε να μπορέσουμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα ..
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Η μονοήμερη Ιθάκη επειδή το σκέφτομαι όταν θα πάω γίνεται με γραμμή πλοίου ? Ή έχει κάποια τουριστικά μεγάλα καραβάκια που σε πάνε προς τα εκεί ? Επίσης υπάρχουν τουριστικά καραβάκια από Αργοστόλι που κάνουν τον κύκλο του νησιού η κάτι τέτοιο ?
Έχει πλοίο της γραμμής. Φεύγει από Σάμη πρωί ή μεσημέρι και επιστρέφει μεσημέρι ή βράδυ. Αξίζει η μονοήμερη στην Ιθάκη.
Τουριστικά καραβάκια υπάρχουν και υπάρχουν και μικρά σκαφακια που σε πάνε σε παραλίες μη προσβασιμες κτλ αλλά δεν έχω κάνει ποτέ κάποια διαδρομή, ωστε να έχω άποψη
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Eισαι ο χαμενος αδελφος μου. στο εχω ξαναπει.

ΥΓ.Η Σκαλα δεν ειναι ασχημη παντως. για 1 φορα αξιζει σιγουρα να αφιερωσει μια μερα καποιος .και οι τουριστες δεν εχουν σχεση με Λαγανα,Καβο κτλ.

Για διαμονη στη Σκαλα και γω οχι θα ελεγα παντως.

ΥΓ2. @Maroulaking ,περα απο το παρον θεμα και τα αλλα αντιστοιχα που σου εδειξα χτες στο λινκ,να διαβασεις και την ταξιδιωτικη ιστορια του @gkalla για Κεφαλλονια. τρομερος οδηγος.

αμα βαριεσαι να διαβασεις , σου λεω συνοπτικα τα εξης που θα μπορουσες να κανεις

καστρο αγιου γεωργιου
λιμνη μελισσανη
σπηλαιο δρογκαρατη
μονημερη Ιθακη απο ΣΑΜΗ
κρουαζερια σε παραλιες
Κρουαζιέρα για παραλίες του νησιού υπάρχει ? Και αν ναι από Σάμη ή Αργοστόλι ? Επίσης γνωρίζουμε καθόλου τιμές ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Κρουαζιέρα για παραλίες του νησιού υπάρχει ? Και αν ναι από Σάμη ή Αργοστόλι ? Επίσης γνωρίζουμε καθόλου τιμές ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
απο Ζολα ηξερα μια τετοια εξορμηση αν θυμαμαι καλα. αυτη ειχα σταμπαρει περσι,αλλα το κοριτσι μου ηταν πολυ αρνητικο.φοβοταν τον covid και το συνωστισμο και δεν πηγαμε τελικα. τιμη νομιζω ηταν 30 ευρω με γευμα (ψαρια φρεσκα που ψαρευουν αυτοι και σαλατες/πατατες κτλ).
τα λεω με επιφυλαξη.
αμα googlαρεις θα το βρεις λογικα.
 
Last edited:
Μηνύματα
20
Likes
63
απο Ζολα ηξερα μια τετοια εξορμηση αν θυμαμαι καλα. αυτη ειχα σταμπαρει περσι,αλλα το κοριτσι μου ηταν πολυ αρνητικο.φοβοταν τον covid και το συνωστισμο και δεν πηγαμε τελικα. τιμη νομιζω ηταν 30 ευρω με γευμα (ψαρια φρσκα που ψαρευουν αυτοι και σαλατες/πατατες κτλ).
τα λεω με επιφυλαξη.
αμα googlαρεις θα το βρεις λογικα.
υπαρχουν και από αργοστόλι και από ληξούρι και από σαμη
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπέρα παιδιά και πάλι,Τετάρτη φεύγω με την κοπέλα από θεσσαλονικη 6 μέρες Κεφαλονιά η βάση μας θα είναι το Αργοστόλι , θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε με ποια σειρά να εξευρευνησω το νησί(υπάρχει αμάξι με υγραέριο οπότε δεν έχουμε θέμα με αποστάσεις). Ποια μεριά του νησιού αξίζει παραπάνω ποια λιγοτερο . Ευχαριστώ και πάλι 😁
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.403
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom