Κεφαλονιά Κεφαλονια,καλυτερα δεν γινεται!

Alinatav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
έχει πολλά και τρομερά μέρη για να επισκεφτείς, ειδικά εφόσον υπάρχει και μεταφορικό. την επισκεφτήκαμε πέρσι και πάθαμε έρωτα. οπωσδήποτε Φισκάρδο ένα βράδυ για φαγητό και χαλαρό ποτάκι θα είναι λες και έχετε πάει Ιταλία. Απο παραλίες δεν περιγράφω άλλο.. όπου και αν πας εχει τέλεια νερά ειδικά στον κόλπο του Μύρτου, μην παραλείψετε την παραλία ξι( οχι στο beach bar αλλα τέρμα δεξιά) για να κάνετε και σπα με άργυλο είναι μετά το Λιξούρι.χωριό Άσσος επίσης πανέμορφο τοπίο κυρίως πρωινές εως απογευματινές ώρες με πολύ ωραία διαδρομή για πεζοπορία στο ενετικό κάστρο από την ανατολική μερια του νησιού λίμνη Μελισσάνη και βόλτα στη Σάμη. πολύ όμορφη διαδρομή απο Σάμη για Αργοστόλι. για ποτό σίγουρα Αργοστόλι έχει ζωή και Λιξούρι που μπορείς να πεταχτείς και με καραβάκι. σίγουρα κάτι ξεχνάω να σου αναφέρω αλλά ξέρω ότι θα με καλύψουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες!!
Καλησπέρα! Σχετικά με διαδρομή Σάμη Αργοστόλι, διάβασα κάπου ότι είναι επικίνδυνη λόγω βράχων που πέφτουν κλπ. Ισχύει;;;
Κ γενικά οι διαδρομές είναι βατές; Πάμε με οικογένεια εφήβων κ επιζητούμε ψυχική ηρεμία! Ευχαριστώ!
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Καλησπέρα! Σχετικά με διαδρομή Σάμη Αργοστόλι, διάβασα κάπου ότι είναι επικίνδυνη λόγω βράχων που πέφτουν κλπ. Ισχύει;;;
Κ γενικά οι διαδρομές είναι βατές; Πάμε με οικογένεια εφήβων κ επιζητούμε ψυχική ηρεμία! Ευχαριστώ!
Που το διάβασες; τι, χρονολογία είχε το σχόλιο/κείμενο;
Εγω πέρσι την έκανα 2 φορές τη διαδρομή Αργοστόλι Σάμη, δεν ειδα κάτι.
Στη διαδρομή Αργοστόλι Φισκάρδο υπάρχει ή τουλάχιστον υπήρχε θεμα με βράχους και κατολίσθηση και για αυτό ειχαν βάλει προληπτικά και δίχτυ πέρσι. Αλλά για Σάμη δε θυμάμαι κάτι.
Οι δρόμοι γενικά είναι βατοι, ειδικά για δημοφιλεις προορισμους δεν θα συναντήσεις χωματοδρομους κτλ, απλά έχουν πολλές στροφές και ειδικά τη νύχτα αυτό σε κουράζει
 

Alinatav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Που το διάβασες; τι, χρονολογία είχε το σχόλιο/κείμενο;
Εγω πέρσι την έκανα 2 φορές τη διαδρομή Αργοστόλι Σάμη, δεν ειδα κάτι.
Στη διαδρομή Αργοστόλι Φισκάρδο υπάρχει ή τουλάχιστον υπήρχε θεμα με βράχους και κατολίσθηση και για αυτό ειχαν βάλει προληπτικά και δίχτυ πέρσι. Αλλά για Σάμη δε θυμάμαι κάτι.
Οι δρόμοι γενικά είναι βατοι, ειδικά για δημοφιλεις προορισμους δεν θα συναντήσεις χωματοδρομους κτλ, απλά έχουν πολλές στροφές και ειδικά τη νύχτα αυτό σε κουράζει
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Σε κατι τοπικά νέα που βρήκα στο ίντερνετ, ούτε ημερομηνία πρόσεξα... Χαίρομαι πάντως που διαβάζω γενικά ότι το οδικό δίκτυο είναι οκ, στροφές αντέχουμε κ το βράδυ ούτως ή άλλως θα είμαστε Αργοστόλι.
Καλό καλοκαίρι.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Καλησπέρα παιδιά και πάλι,Τετάρτη φεύγω με την κοπέλα από θεσσαλονικη 6 μέρες Κεφαλονιά η βάση μας θα είναι το Αργοστόλι , θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε με ποια σειρά να εξευρευνησω το νησί(υπάρχει αμάξι με υγραέριο οπότε δεν έχουμε θέμα με αποστάσεις). Ποια μεριά του νησιού αξίζει παραπάνω ποια λιγοτερο . Ευχαριστώ και πάλι 😁

Η ερώτηση σου είναι πολυ γενική, διάβασε 1 - 2 σελίδες πριν , τα λένε τα παιδια , αυτά που ρωτάς.

1. Το Αργοστόλι λέει για βράδυ, ωραία μαγαζιά, πολυς κόσμος.
2. Το Ληξούρι έχει τις ομορφότερες πσραλιες του νησιου.
3. Ο Πόρος και η Σκάλα δεν λένε και πολλα , όπως και η Σάμη, η παραλια στην Αντισαμο είναι όμως πολυ ομορφη.
4. Το Βόρειο μέρος της Κεφαλονιάς, είναι πολυ όμορφα, για μπάνιο στηο Μυρτο, η Άσσος πολυ γραφική , ΑΛΛΑ όλα τα φαγαδικα είναι εμπορικά, δηλαδή δεν λέει να φας εκεί. Συνεχίζοντας για το Φισκάρδο, έχει ωραίο κόσμο, για εμενα πιο όμορφο απο την Άσσο, αλλά και εκεί έχει ποιοτικο αλλά ψιλοακριβο φαγητό.

Έχει το Φωκι και την Εμπλησι ( παραλιες δίπλα στο Φισκάρδο) , που είναι όμορφες παραλιες και όχι με τον πανικο που έχουν οι παραλιες στα αλλά δημοφιλή μέρη της Κεφαλονιάς.

Διάβασε αυτά που λέμε στις προηγουμενες σελίδες :)
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Καλησπέρα! Σχετικά με διαδρομή Σάμη Αργοστόλι, διάβασα κάπου ότι είναι επικίνδυνη λόγω βράχων που πέφτουν κλπ. Ισχύει;;;
Κ γενικά οι διαδρομές είναι βατές;
Είναι καλό ο δρόμος , από Αργοστόλι προς Σάμη, αλλά περνας από χωριά με στενούς δρόμους, ειναι ολίγον τι ταλαιπωρία, επισης η Σάμη, εκτός από μπάνιο στην Αντισαμο, δεν λέει πολλά .

Αυτό που λες για τους βραχους, που πεφτουν στον δρόμο, θα συναντήσεις σίγουρα, όταν πας στο Βόρειο τμήμα του νησιου ( που είναι το πιο όμορφο) , δηλαδή από Μυρτο - Άσσο - Φισκάρδο.

Επίσης θα συναντηθείτε σίγουρα με αγριοκατσικα, στην συγκεκριμένη διαδρομή , εγώ το Πάσχα, είδα περδικες ( αν δεν κάνω λάθος) να τρέχουν στο δρόμο :)
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Σε κατι τοπικά νέα που βρήκα στο ίντερνετ, ούτε ημερομηνία πρόσεξα... Χαίρομαι πάντως που διαβάζω γενικά ότι το οδικό δίκτυο είναι οκ, στροφές αντέχουμε κ το βράδυ ούτως ή άλλως θα είμαστε Αργοστόλι.
Καλό καλοκαίρι.
Πριν 3 ώρες έκανα αυτόν τον δρόμο και είναι μια χαρά όσον αφορά το θέμα που αναφέρεις , απλά είναι στενός τίποτα αλλο
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Το δρόμο για Ασσο Φισκάρδο κτλ, οταν πέφτουν βράχια στο δρόμο, τον κλείνουν για 1 ή 2 μέρες μέχρι να τα μαζέψουν και να ξαναβάλουν το δίχτυ.
Έτσι μου ειχαν Πει καποιοι μόνιμοι κάτοικοι περσι. Οταν πήγα εγώ ευτυχώς ούτε βράχους, ουτε ζώα συνάντησα, αλλά όπως λέει ο χαμένος μου αδερφός @Eagle Fly θέλει πάντα προσοχή. Δεν χρειάζεται να τρέχετε. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα πεταχτεί. Ειδικά τη νύχτα.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
όπως λέει ο χαμένος μου αδερφός @Eagle Fly θέλει πάντα προσοχή. Δεν χρειάζεται να τρέχετε. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα πεταχτεί. Ειδικά τη νύχτα.
Το απόγευμα προς βράδυ, υπάρχει μεγαλυτερος κίνδυνος να συναντήσεις ζώα στο δρόμο ( που είναι και η ομορφιά της φυσης) , το βράδυ νομίζω είναι καλυτερα, εκτός από κάποιες αλεπούδες που μπορεί να σου πεταχτούν μπροστά σου :)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σίγουρα θα συναντήσεις γίδια στην διαδρομή από Αγία Ευφημία προς Αργοστόλι και Ληξούρι, κυρίως στο κομμάτι μεταξύ Διβαράτων και Αγκώνα. Το βράδυ μπορεί να τα πετύχεις ακόμα και μέσα στην μέση του δρόμου.
Στην ίδια διαδρομή θα βρεις συχνά και πέτρες στο δρόμο τις οποίες κατεβάζουν τα ζωντανά που ανεβοκατεβαίνουν στους γκρεμούς πάνω από το δρόμο.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
απλά είναι στενός τίποτα αλλο
Είναι στενός με κλειστές στροφές, πρεπει να το τονισεις, το βράδυ επικίνδυνος, όπως και το μεσημέρι, που αμα είσαι σε χωριά, δεν βλέπεις τις νταλικες ή τα πουλμαν που έρχονται.

Στο λέει άνθρωπος που έχει γράψει πολλα χιλιόμετρα, και δεν έχει προβλημα με αυτό το είδος των δρόμων, για να εξηγούμαι :)
 
Μηνύματα
20
Likes
63
Αυτό είναι το ανάγλυφο των νησιών και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας φοβίζει και γιατί να το αλλάξουμε. Αποστάσεις λίγων χιλιομέτρων ας πάμε ποιο αργά δεν χρειάζονται εθνικές οδοί στα νησιά. Άλλωστε σε αυτή την περίπτωση όλη η έκταση τους θα γίνει δρόμος και εκατ ευρώ πεταμένα για λίγες ημέρες. Υπάρχει ανάγκη για άλλες υποδομές πχ σκουπίδια νερό κτλ
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Αυτό είναι το ανάγλυφο των νησιών και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας φοβίζει και γιατί να το αλλάξουμε. Αποστάσεις λίγων χιλιομέτρων ας πάμε ποιο αργά δεν χρειάζονται εθνικές οδοί στα νησιά. Άλλωστε σε αυτή την περίπτωση όλη η έκταση τους θα γίνει δρόμος και εκατ ευρώ πεταμένα για λίγες ημέρες. Υπάρχει ανάγκη για άλλες υποδομές πχ σκουπίδια νερό κτλ

Μάγος είσαι ; :)

Μητσοτάκης από Κεφαλονιά: Νέος δρόμος που θα ενώνει Πόρο με Αργοστόλι και αναβάθμιση του νοσοκομείου του νησιού
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.283
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom