Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
πσσστ Thalassaki αυτό με τους τρίδυμους το σχολιάσαμε πολλάκις λίγες σελίδες πριν. Ντοκιμενταράρα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
πσσστ Thalassaki αυτό με τους τρίδυμους το σχολιάσαμε πολλάκις λίγες σελίδες πριν. Ντοκιμενταράρα
Ορίστε, τώρα μάθατε τα spoilers και τα βάζετε κ εκεί που δεν πρέπει! Ε δε σας πιάνω με τίποτα!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ρε σεις! Μπαίνω και βλέπω παντού κουμπιά spoiler, χωρίς τίποτα άλλο, και δεν ξέρω τι να κάνω! Να πατήσω? Θα καώ?

Μάθαμε τώρα να βάζουμε κουμπάκια, και γεμίσαμε το φόρουμ. Μετά μη γκρινιάζετε όταν σας λένε "Ok μπούμερ". :haha::haha::haha:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ρε σεις! Μπαίνω και βλέπω παντού κουμπιά spoiler, χωρίς τίποτα άλλο, και δεν ξέρω τι να κάνω! Να πατήσω? Θα καώ?

Μάθαμε τώρα να βάζουμε κουμπάκια, και γεμίσαμε το φόρουμ. Μετά μη γκρινιάζετε όταν σας λένε "Ok μπούμερ". :haha::haha::haha:
Μη τυχόν και πατήσεις τίποτα! εμφανίζονται κάτι περίεργες ξανθές που υπόσχονται ότι θα εκπληρώσουν καθε σεξουαλική σου φαντασίωση
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μη τυχόν και πατήσεις τίποτα! εμφανίζονται κάτι περίεργες ξανθές που υπόσχονται ότι θα εκπληρώσουν καθε σεξουαλική σου φαντασίωση
Μισό να κάνω bookmark όλα τα μηνύματα με spoiler. Για ένα φίλο από το χωριό.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Χθες είδα μια ακόμα Ισπανική ταινία που αν και δεν με ενθουσίασε θεωρώ πως είναι μια σε γενικές γραμμές καλή ταινία από άποψη σκηνοθεσίας και σεναρίου με κάποιες αδυναμίες παραμένοντας όμως μια καλή πρόταση για τους φίλους του ψυχολογικού θρίλερ.
"Ο Τραυματιοφορέας" ( El Practicante / The Paramedic-2020) του Carles Torras.


Μετά από ένα απροσδόκητο εργατικό ατύχημα και αδυνατώντας ν' αντιμετωπίσει τη νέα του πραγματικότητα στην αναπηρική καρέκλα, ο -εξαιρετικός στον ρόλο του- Άνχελ (Μάριο Κάσας), παθαίνει εμμονή με τη γυναίκα που τον άφησε και βάζει μπροστά ένα σχέδιο εκδίκησης.

Η αρχή και ειδικά το πρώτο κομμάτι είναι αναγνωριστικά, αλλά αρχίζει μια υποτυπώδης ανάπτυξη χαρακτήρων. Αυτά που ακολουθούν είναι δεδομένο ότι άλλες φορές τα περιμένεις καθώς περιέχουν μπόλικα κλισέ, αλλά βλέπεται υποφερτά αν μη τι άλλο και το ενδιαφέρον σίγουρα υπάρχει.

Ο Κάρλας Τόρας δημιούργησε ένα κλειστοφοβικό θρίλερ συμβίωσης εσωτερικών χώρων, με στοιχεία Μπέργκμαν και ανεξάρτητου αμερικανικού σινεμά. Από κάποια φάση και μετά πλατειάζει αλλά τελικά σε κερδίζει αποτελώντας ένα καλό δείγμα σύγχρονων ψυχοπαθολογικών ισπανικών θρίλερ με απερίγραπτες εξελίξεις.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αποτελώντας ένα καλό δείγμα σύγχρονων ψυχοπαθολογικών ισπανικών θρίλερ με απερίγραπτες εξελίξεις.
Πολύ μου αρέσουν αυτά! Την έχω καιρό στη λίστα μου αλλά δεν την έχω δει ακόμα. Θα σπεύσω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χθες είδα μια ακόμα Ισπανική ταινία που αν και με ενθουσίασε θεωρώ πως είναι μια σε γενικές γραμμές καλή ταινία απο άποψη σκηνοθεσίας και σεναρίου με κάποιες αδυναμίες παραμένοντας όμως μια καλή πρόταση για τους φίλους του ψυχολογικού θρίλερ.
"Ο Τραυματιοφορέας" ( El Practicante / The Paramedic-2020) του Carles Torras.


Μετά από ένα απροσδόκητο εργατικό ατύχημα και αδυνατώντας ν' αντιμετωπίσει τη νέα του πραγματικότητα στην αναπηρική καρέκλα, ο -εξαιρετικός στον ρόλο του- Άνχελ (Μάριο Κάσας), παθαίνει εμμονή με τη γυναίκα που τον άφησε και βάζει μπροστά ένα σχέδιο εκδίκησης.

Η αρχή και ειδικά το πρώτο κομμάτι είναι αναγνωριστικά, αλλά αρχίζει μια υποτυπώδης ανάπτυξη χαρακτήρων. Αυτά που ακολουθούν είναι δεδομένο ότι άλλες φορές τα περιμένεις καθώς περιέχουν μπόλικα κλισέ, αλλά βλέπεται υποφερτά αν μη τι άλλο και το ενδιαφέρον σίγουρα υπάρχει.

Ο Κάρλας Τόρας δημιούργησε ένα κλειστοφοβικό θρίλερ συμβίωσης εσωτερικών χώρων, με στοιχεία Μπέργκμαν και ανεξάρτητου αμερικανικού σινεμά. Από κάποια φάση και μετά πλατειάζει αλλά τελικά σε κερδίζει αποτελώντας ένα καλό δείγμα σύγχρονων ψυχοπαθολογικών ισπανικών θρίλερ με απερίγραπτες εξελίξεις.
σε ακολουθώ κατά πόδας χιχι.την είχα δει παλαιότερα δεν μ ενθουσίασε δεν θα την κατέτασσα στις πολύ πετυχημένες ισπανικές(πχ αόρατος επισκέπτης),κυλάει κάπως μονότονα εκτός από το τέλος εκεί οκ΄΄
ένας ανάπηρος ο οποίος θρέφει μίσος και εκδικητική μανία για την γυναίκα του καταστρώνει σατανικό σχέδιο εναντίον της....
και όλα κυλούν εντός σχεδίου ...αλλά μιά στιγμή προς το φινάλε αλλάζει και ανατρέπει τα δεδομένα του..
μέτρια για μένα η ταινία
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
σε ακολουθώ κατά πόδας χιχι.την είχα δει παλαιότερα δεν μ ενθουσίασε δεν θα την κατέτασσα στις πολύ πετυχημένες ισπανικές(πχ αόρατος επισκέπτης),κυλάει κάπως μονότονα εκτός από το τέλος εκεί οκ΄΄
ένας ανάπηρος ο οποίος θρέφει μίσος και εκδικητική μανία για την γυναίκα του καταστρώνει σατανικό σχέδιο εναντίον της....
και όλα κυλούν εντός σχεδίου ...αλλά μιά στιγμή προς το φινάλε αλλάζει και ανατρέπει τα δεδομένα του..
μέτρια για μέν η ταινία
Τα ίδια περίπου λέμε νομίζω με άλλα λόγια. Δεν βλέπω να διαφωνούμε αν διαβάσεις όσα έγραψα.Διόρθωσα και το δεν που έλειπε από την πρώτη μου πρόταση που ίσως σε μπέρδεψε και ένιωσες την ανάγκη να αντιπαρατεθείς στο ποστ μου
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τα ίδια περίπου λέμε νομίζω με άλλα λόγια. Δεν βλέπω να διαφωνούμε αν διαβάσεις όσα έγραψα.Διόρθωσα και το δεν που έλειπε από την πρώτη μου πρόταση που ίσως σε μπέρδεψε και ένιωσες την ανάγκη να αντιπαρατεθείς στο ποστ μου
καμία αντιπαράθεση ούτως η άλλως,άποψη εξέφρασα:)μιά που την έχω δεί την ταινία,
τόχω ξαναπεί... πολλές φορές οι απόψεις είναι διαφορετικές και αυτή είναι η ουσία του τοπικ ανταλλαγή απόψεων
λίγες σελίδες πιό πάνω ο Yorgos "έθαψε"την ταινία με τους ιεχωβάδες..τώρα μου διαφεύγει ό τίτλος που την πρότεινα σαν πολύ πολύ καλή ταινία και εξακολουθώ να το πιστεύω κι εκεινού του έφερε νύστα:oops:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom