Κινηματογραφική κουβέντα....

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
καμία αντιπαράθεση ούτως η άλλως,άποψη εξέφρασα:)
Ακριβώς αυτό σημαίνει η λέξη αντιπαράθεση. Η παρουσίαση ή αναφορά μιας αντίθετης άποψης όπως επίσης και η αναφορά κάποιων επιχειρημάτων ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση.
Κακώς πολλοί την ερμηνεύουν ως διαξιφισμό ή διαμάχη. Όλοι μας φυσικά και εκφράζουμε προσωπικές απόψεις οι οποίες ενίοτε είναι διαφορετικές αλλά παραμένουν σεβαστές.

Προσωπικά σε αυτό το θέμα αναφέρω ταινίες που θεωρώ άνω του μετρίου εώς άριστες και απλώς παραβλέπω όσες δεν μου άρεσαν ως μη άξιες αναφοράς ακόμα και αν κάποιος άλλος μπορεί να τις θεωρεί αριστουργήματα.

Τα κριτήρια ,τα γούστα , οι προσλαμβάνουσες ακόμα και οι ανάγκες του καθενός μας όταν επιλέγουμε μια ταινία δεν μπορεί να είναι ίδιες. Κατά συνέπεια λοιπόν ούτε και οι απόψεις μας μπορούν να συμπίπτουν.

Το κύριο ζητούμενο αυτού του τόπικ θεωρώ πως είναι να μοιραζόμαστε και να παραθέτουμε τις προτάσεις μας για ταινίες κατά τη γνώμη μας άξιες θέασης με σκοπό να διευρύνουμε τους κινηματογραφικούς μας ορίζοντες. Αν και είμαι σχετικά νέο μέλος του φόρουμ εξαιτίας σας ανακάλυψα πολλές καλές ταινίες και ντοκιμαντέρ που θα μου είχαν διαφύγει και για αυτό σας ευχαριστώ. Ελπίζω και οι δικές μου προτάσεις να λειτουργήσουν προς την ίδια κατεύθυνση.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ακριβώς αυτό σημαίνει η λέξη αντιπαράθεση. Η παρουσίαση ή αναφορά μιας αντίθετης άποψης όπως επίσης και η αναφορά κάποιων επιχειρημάτων ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση.
Κακώς πολλοί την ερμηνεύουν ως διαξιφισμό ή διαμάχη. Όλοι μας φυσικά και εκφράζουμε προσωπικές απόψεις οι οποίες ενίοτε είναι διαφορετικές αλλά παραμένουν σεβαστές.

Προσωπικά σε αυτό το θέμα αναφέρω ταινίες που θεωρώ άνω του μετρίου εώς άριστες και απλώς παραβλέπω όσες δεν μου άρεσαν ως μη άξιες αναφοράς ακόμα και αν κάποιος άλλος μπορεί να τις θεωρεί αριστουργήματα.

Τα κριτήρια ,τα γούστα του,οι προσλαμβάνουσες ακόμα και οι ανάγκες του καθενός μας όταν επιλέγουμε μια ταινία δεν μπορεί να είναι ίδιες. Κατά συνέπεια λοιπόν ούτε και οι απόψεις μας μπορούν να συμπίπτουν.

Το κύριο ζητούμενο αυτού του τόπικ θεωρώ πως είναι να μοιραζόμαστε και να παραθέτουμε τις προτάσεις μας για ταινίες κατά τη γνώμη μας άξιες θέασης με σκοπό να διευρύνουμε τους κινηματογραφικούς μας ορίζοντες. Αν και είμαι σχετικά νέο μέλος του φόρουμ εξαιτίας σας ανακάλυψα πολλές καλές ταινίες και ντοκιμαντέρ που θα μου είχαν διαφύγει και για αυτό σας ευχαριστώ. Ελπίζω και οι δικές μου προτάσεις να λειτουργήσουν προς την ίδια κατεύθυνση.
μα εσύ η ίδια αυτοαναιρείσαι ...όσον αφορά την έννοια της λέξης αντιπαράθεσης...
Τα ίδια περίπου λέμε νομίζω με άλλα λόγια. Δεν βλέπω να διαφωνούμε αν διαβάσεις όσα έγραψα.Διόρθωσα και το δεν που έλειπε από την πρώτη μου πρόταση που ίσως σε μπέρδεψε και ένιωσες την ανάγκη να αντιπαρατεθείς στο ποστ μου
όταν μου λές ότι ...μπερδεύτηκα και ΕΝΟΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ να αντιπαρατεθώ....
όποια και να ήταν η τοποθέτηση σου για την ταινία
πάλι θα έγραφα μια άποψη αφου την έχω δεί , γιατί να μην πώ την άποψη μου είτε συμφωνώντας μαζί σου είτε διαφωνώντας
δεν την πρότεινα όταν την είχα δεί, ακριβως γιατί κατά την γνώμη μου είναι μέτρια και ίσως κάτω του μετρίου
εσύ σύμφωνα με τα όσα λές την πρότεινες γιατί την θεωρείς άνω του μετρίοιυ
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΝΕΤΦΛΙΞ
πολύ πετυχημένη κωμωδία σουηδική του 2008

"ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟΡΑΝ"

Κωμωδία καταστάσεων,που περιστρέφεται γύρω από δύο κολλητούς φίλους εκ των οποίων ό ένας ο Γιόραν ξομένει μόνος μετά από εναν πρόσφατο χωρισμό και στην προσπάθεια του να βρεί ξανά την γυναίκα της ζωής του οδηγείται μαζί με τον κολλητό του σε καταστάσεις άκρως κωμικές.
Βέβαια η ταινία εκτός από το χιούμορ βγάζει ειδικά προς το τέλος και ρομαντισμό και τρυφερότητα και συγκίνηση.
Ωραία μουσική,σκηνοθεσία και φυσικά ΕΡΜΗΝΕΙΕς!!κυρίως του δίδυμου των πρωταγωνιστών!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
και μία πάρα πάρα πολύ καλή δραματική ταινία
πάλι ΝΕΤΦΛΙΞ
δανέζικη του 2010

"ROSA MORENA"

Ταινία τόσο μα τόσο "αληθινή" εξαιρετική σκηνοθεσία,γυρισμένο με κινητή κάμερα σχεδόν εξ ολοκλήρου,
μοιάζει με ντοκυμαντέρ,
αναφέρεται στην ιστορία ενός Δανού ομοφυλόφυλου άνδρα ο οποίος αποφασισμένος να γίνει πατέρας καταφεύγει στην ΒΡΑΖΙΛΙΑ σαν πιό...εύκολη λύση...
Η ταινία αναδεικνύει τα πολλαπλά προβλήματα και διλήμματα που προκύπτουν σε τέτοιες περιπτώσεις...ηθικά,κοινωνικά,δεοντολογικά κλπ
Από την μιά έχουμε ένα οδοιπορικό μέσα στις φτωχογειτονιές-φαβέλες της ΒΡΑΖΙΛΙΑς και οικογένειες με πολλά παιδιά που δεν μπορούν να τα θρέψουν
από την άλλη βλέπουμε την ματαιοδοξία?η πραγματική ανάγκη δημιουργίας οικογένειας από κάποιους πλούσιους που θεωρούν ότι τα πάντα μπορούν να αγορασθούν κλπ κλπ
Πολύ καλή από κάθε άποψη
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τελευταία βλέπω ΡΟΥΜΑΝΙΚΕς ταινίες στο ΝΕΤΦΛΙΞ ...και έχει αρκετές

Κοινό στοιχείο σε όσες έχω δεί...το ότι είναι απλές ,λιτές,αργές αλλά περιεκτικές και αρκετά ενδιαφέρουσες μου θυμίζουν ιρανικό κινηματογράφο..(τον θεωρώ ανώτερο πάντως)ανθρωποκεντρικές-ξεδιπλώνουν χαρακτήρες ,ήθη ,κρυμμένα μυστικά....και αινιγματικό φινάλε -φινάλε που αιωρείται και υπόκειται στον θεατή να δώσει την δική του εκδοχή...
ξεχώρισα μέχρι στιγμής τις εξής

"MOON HOTEL KABUL"
Μου άρεσε αλλά είναι αρκετά στενόχωρη,κεντρικός ήρωας ένας δημοσιογράφος που ήταν αποσπασμένος στο Αφγανιστάν όπου αυτοκτονεί ??μιά συνεργάτιδα του και ξεκινάει έτσι από μέρους του μιά έρευνα για το τί συνέβη κυρίως όμως η ταινία επικεντρώνεται στην συμπαράσταση από μέρους του δημοσιογράφου στην οικογένεια-μητέρα της θανούσης ....
Πάρα πολύ ανθρώπινη ταινία,η προσέγγιση στην οικογένεια και η αφοσίωση του δημοσιογράφου στην δουλειά του ώστε να βρεί την αλήθεια

"ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΕΝΟς ΠΙΑΝΙΣΤΑ"

Ενας αστυνομικός διοικητής καλείται να εξιχνιάσει την εξαφάνιση ενός πιανίστα ο οποίος αντιμετώπιζε και πρόβλημα υγείας,,,μέσα από αυτήν την προσπάθεια ξετυλίγεται ένα μπερδεμένο κουβάρι σχέσεων και αλληλεπιδράσεων του πιανίστα με την αδελφή του,με τον άνδρα της αδελφής του,με τον καλύτερο του φίλο κλπ κλπ.Ούτε που μπορείς να φαντασθείς από την αρχή πως θα καταλήξει η ταινία...

"ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ"

Εδώ έχουμε τον ξαφνικό θάνατο ενός...45αρη σημαντικού στελέχους μιάς κατασκευαστικής εταιρείας και τον κολλητό του φίλο και συνεργάτη ο οποίος καλείται να πάρει στις πλάτες του το μέλλον της επιχείρησης ...αντιμετωπίζοντας προβλήματα και εκπλήξεις καθώς επίσης και άλλα κρυμμένα μυστικά όσον αφορά τις προσωπικές σχέσεις του θανόντα που όμως εμπλέκουν και τον ίδιο (τον φίλο)και την δική του οικογένεια...Εδώ το φινάλε είναι ακόμα πιο αιωρούμενο
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Thalassaki που είσαι?η απουσία σου από το τόπικ είναι αισθητή!:)(όπως και των υπολοίπων συμμετεχόντων με προτάσεις,απλά εσύ ήσουν πολυγραφότατη:reading:
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Thalassaki που είσαι?η απουσία σου από το τόπικ είναι αισθητή!:)(όπως και των υπολοίπων συμμετεχόντων με προτάσεις,απλά εσύ ήσουν πολυγραφότατη:reading:
Παρούσα!!!:minion happy:
Εδώ τριγυρνάω κι εγώ και συνεχίζω να διαβάζω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας. Απλώς δεν έτυχε να δω κάτι άξιο αναφοράς τελευταία για αυτό και χάθηκα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Απλώς δεν έτυχε να δω κάτι άξιο αναφοράς τελευταία για αυτό και χάθηκα.
Άστα να πάνε . Είδα (τρόπος του λέγειν) δυο Βραζιλιάνικα και ένα Ιταλικό και είμαι τιμωρία μόνος μου.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Άστα να πάνε . Είδα (τρόπος του λέγειν) δυο Βραζιλιάνικα και ένα Ιταλικό και είμαι τιμωρία μόνος μου.
Για σένα αγαπητέ panpan σαν γατομπαμπάς που είσαι(και για όλους τους γατόφιλους και μη..) προτείνω αν δεν την έχεις δεί

"Ενας γάτος που τον έλεγαν ΜΠΟΜΠ"

καταπληκτική!!η ΑΛΗΘΙΝΗ ιστορία ενός μουσικού του δρόμου στο Λονδίνο που η ζωή του άλλαξε χάρις σ έναν αδέσποτο γάτο που τον περιμάζεψε και γίνανε αχώριστοι φίλοι.Στην ταινία πρωταγωνιστεί ο ΑΛΗΘΙΝΟς γάτος,ο οποίος πέθανε πριν απο ένα χρόνο νομίζω...
Δεν ξέρω αν την έχει το ΝΕΤΦΛΙΞ...αναζήτησε την αλλού.///
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αφού δεν προτείνετε οι υπόλοιποι συνεχίζω ...

Καταπληκτική ταινία δανέζικη του 2005(ΝΕΤΦΛΙΞ)

"Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟς"!!!

θυμίζει το "ΚΥΝΗΓΙ"μεταγενέστερη ταινία του 2012 με πολλές τιμητικές διακρίσεις και αυτό ακριβώς μου έκανε εντύπωση ότι το ΚΥΝΗΓΙ"πατάει"πάνω στην προηγούμενη (έχει κάποια κοινά στοιχεία)για την οποία απ όσο έψαξα δεν κατάφερα να βρώ αν ήταν προτεινόμενη και άν απέσπασε κάποια βραβεία...

Ενας πατέρας κατηγορείται από την γνωστή για την μυθομανία της έφηβη κόρη του ότι την κακοποίησε σεξουαλικά...και ξεκινάει έτσι ένας γολγοθάς γι αυτόν..
για ν αποδείξει ότι "δεν είναι ελέφαντας"...
Δεν θα πω περισσότερα για να μην φανερώσω το περιεχόμενο αλλά το τελευταίο εικοσάλεπτο
στο οποίο ή αγωνία και ή ένταση είναι κλιμακούμενη λεπτό προς λεπτό ομολογώ ότι το έβλεπα με
ΚΟΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ,με αποκορύφωμα την τελευταία σκηνή!!!
Πολλά μπράβο στον σκηνοθέτη και στον εξαιρετικό πρωταγωνιστή
και πάλι θα το πώ πως αυτή η ταινία δεν πήρε τις διακρίσεις που της άξιζαν?
δεν μπορώ να βρω΄τον αυθεντικό τίτλο για να την ψάξω ,με τον ελληνικό δεν βρίσκω τίποτε ενώ για το ΚΥΝΗΓΙ βρίσκω πολλές πληροφορίες
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
δεν μπορώ να βρω΄τον αυθεντικό τίτλο για να την ψάξω ,με τον ελληνικό δεν βρίσκω τίποτε ενώ για το ΚΥΝΗΓΙ βρίσκω πολλές πληροφορίες
Φαντάζομαι είναι το Anklaget/Accused.
Τσέκαρε αν θες για να μας επιβεβαιώσεις.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Φαντάζομαι είναι το Anklaget/Accused.
Τσέκαρε αν θες για να μας επιβεβαιώσεις.
ναι αυτό ειναι,το έψαξα και δεν βρήκα να έχει προταθεί η να έχει πάρει κάποια διάκριση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom