Κινηματογραφική κουβέντα....

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ξερει κανεις που μπορουμε να δουμε τη << Μπαλάντα της τρυπιας καρδιας >> σε κανενα μαραφετι - που λεει και η Sassenach.
Σε π.σ
Έτοιμη για την πρώτη πανελλήνια τηλεοπτική μετάδοσή της είναι η «Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς» του Γιάννη Οικονομίδη («Σπιρτόκουτο», «Μικρό Ψάρι»), η οποία προβάλλεται την Κυριακή (18/4) στην ΕΡΤ2 (23.30)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μήπως είδε κανείς χθες στην ΕΤ3 το ''Κρύο της Τραπεζούντας'' να μου πει το τέλος? εννοείται σε σπόιλερ ή σε μνμ. Πρέπει να έχασα τα 2-3 τελευταία λεπτά, θα ήμουν υπόχρεος, αν και έχω την υποψία ότι υποσυνείδητα προστάτεψα τον εαυτό μου από ένα πολύ άσχημο τέλος, μακάρι να μην είναι έτσι..
Την είδα αλλά δε σε λέω το τέλος :p:haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μιά και έγινε αναφορά από τους borealis kai Sassenach για
το ΚΡΥΟ ΤΗς ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑς

Θα πω μερικά λόγια γι αυτήν την ΥΠΕΡΟΧΗ!!!ταινία
Εκτός από το σενάριο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ τα πλάνα και φωτογραφία από την τουρκική ύπαιθρο..
ο σκηνοθέτης μας μεταφέρει σε ένα ομιχλώδες απόκοσμο τοπίο με πλάνα εξαιρετικά στα στοιχεία της φύσης,οι δε ερμηνείες είναι τόσο αληθινές ΕΙΔΙΚΑ της γιαγιάς που είχα την εντύπωση ότι είναι μια πραγματική αυθεντική αγρότισσα που υποδύεται την ζωή της και οχι ηθοποιός!

Η ταινία επικεντρώνεται σε μιά πάμφτωχη- στα όρια της ανέχειας -οικογένεια που ζεί σ ένα παραγκόσπιτο στα όρη στ αγρια βουνά και πασχίζει μεσω της κτηνοτροφίας να καλύψει τις βασικές ανάγκες.
Αλλά όπως λέει ο λαός...η φτωχεια φέρνει φαγωμάρα ...έτσι κι εδώ δημιουργούνται συγκρούσεις στο ζευγάρι γιατί ο σύζυγος κάπως πιό ονειροπόλος προσπαθεί με διάφορους τρόπους να φέρει στο σπίτι πιό εύκολο χρήμα...με αναζήτηση χρυσού με ταυρομαχίες κλπ

Το φινάλε στο οποίο αναφέρθηκαν οι αγαπητοί φίλοι,
ουσιαστικά το τελευταίο πεντάλεπτο
είναι εξαιρετικό,ανατρεπτικό,εύστοχο!
Ο σκηνοθέτης δε, πλαισώνει αυτά τα λεπτά με ΕΞΟΧΗ σκηνοθετική ματιά και φωτογραφία,
κεντράρει ακόμα και στο πετάρισμα του βλεφάρου!!του πρωταγωνιστή στις αλλαγές των εκφράσεων του προσώπου του...!

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!

Υ.Γ Μέσα απο΄την ταινία έμαθα ότι οι μουσουλμάνοι δεν τρώνε τα σαλιγκάρια
το έψαξα και είδα ότι εκτός από το χοιρινο θεωρούνται απο την πίστη τους ακάθαρτες τροφές και τα σαλιγκάρια,οι λαγοι,οι χελωνες και οι βατραχοι
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μιά και έγινε αναφορά από τους borealis kai Sassenach για
το ΚΡΥΟ ΤΗς ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑς

Θα πω μερικά λόγια γι αυτήν την ΥΠΕΡΟΧΗ!!!ταινία
Εκτός από το σενάριο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ τα πλάνα και φωτογραφία από την τουρκική ύπαιθρο..
ο σκηνοθέτης μας μεταφέρει σε ένα ομιχλώδες απόκοσμο τοπίο με πλάνα εξαιρετικά στα στοιχεία της φύσης,οι δε ερμηνείες είναι τόσο αληθινές ΕΙΔΙΚΑ της γιαγιάς που είχα την εντύπωση ότι είναι μια πραγματική αυθεντική αγρότισσα που υποδύεται την ζωή της και οχι ηθοποιός!

Η ταινία επικεντρώνεται σε μιά πάμφτωχη- στα όρια της ανέχειας -οικογένεια που ζεί σ ένα παραγκόσπιτο στα όρη στ αγρια βουνά και πασχίζει μεσω της κτηνοτροφίας να καλύψει τις βασικές ανάγκες.
Αλλά όπως λέει ο λαός...η φτωχεια φέρνει φαγωμάρα ...έτσι κι εδώ δημιουργούνται συγκρούσεις στο ζευγάρι γιατί ο σύζυγος κάπως πιό ονειροπόλος προσπαθεί με διάφορους τρόπους να φέρει στο σπίτι πιό εύκολο χρήμα...με αναζήτηση χρυσού με ταυρομαχίες κλπ

Το φινάλε στο οποίο αναφέρθηκαν οι αγαπητοί φίλοι,
ουσιαστικά το τελευταίο πεντάλεπτο
είναι εξαιρετικό,ανατρεπτικό,εύστοχο!
Ο σκηνοθέτης δε, πλαισώνει αυτά τα λεπτά με ΕΞΟΧΗ σκηνοθετική ματιά και φωτογραφία,
κεντράρει ακόμα και στο πετάρισμα του βλεφάρου!!του πρωταγωνιστή στις αλλαγές των εκφράσεων του προσώπου του...!

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!

Υ.Γ Μέσα απο΄την ταινία έμαθα ότι οι μουσουλμάνοι δεν τρώνε τα σαλιγκάρια
το έψαξα και είδα ότι εκτός από το χοιρινο θεωρούνται απο την πίστη τους ακάθαρτες τροφές και τα σαλιγκάρια,οι λαγοι,οι χελωνες και οι βατραχοι
Συμφωνώ σε κάθε λέξη, θα συμπληρώσω μόνο ότι η μία γιαγιά μου πρόλαβε και έζησε μέχρι 12 χρονών σε αυτά τα βουνά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μόνο που ήταν 100 χρόνια πριν. Μετά από αυτή την ταινία κατάλαβα την σημασία που έχουν για τους πόντιους τα γνωστά ''παρχάρια'' του Βερμίου και από την πλευρά της Βέροιας και Νάουσας και από την πλευρά της Κοζάνης. Κρίμα που δεν έχω πάει στην Τραπεζούντα ποτέ, ελπίζω να έχω την ευκαιρία.
υ.γ ευτυχώς το τέλος ήταν αυτό που ήθελα, η ταινία είναι (άλλωστε αναφέρονται κατά την διάρκεια) και ένας ύμνος για τους Έλληνες των Ποντιακών Άλπεων που κατάφεραν και δημιούργησαν σημαντικούς οικισμούς με σχολεία και εκκλησίες σε αυτές και πιο δύσκολες συνθήκες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
η φτωχεια φέρνει φαγωμάρα ...έτσι κι εδώ δημιουργούνται συγκρούσεις στο ζευγάρι γιατί ο σύζυγος κάπως πιό ονειροπόλος προσπαθεί με διάφορους τρόπους να φέρει στο σπίτι πιό εύκολο χρήμα...με αναζήτηση χρυσού με ταυρομαχίες κλπ
Ε τώρα θα πω και εγώ δυο λόγια και δεν θα είμαι τόσο επιεικής όσο εσυ κοπελιά..... :)
Η ταινία δείχνει μία καθαρά πατριαρχική οικογένεια με τον "Πασά" του σπιτιού και τις δούλες του....δεν θα τον έλεγα ονειροπόλο τον άντρα αλλά τεμπέλη!!! Είχε μία πολύ συντηρητική μάνα και μία άξια γυναίκα που την έκανε να ζει μέσα στο φόβο!!! Ναι μεν αγαπούσε τη γυναίκα του αλλά η κοινωνία στην οποία μεγάλωσε τον έκανε ανάξιο μπροστά της....

Το φινάλε στο οποίο αναφέρθηκαν οι αγαπητοί φίλοι,
ουσιαστικά το τελευταίο πεντάλεπτο
είναι εξαιρετικό,ανατρεπτικό,εύστοχο!
Ευτυχώς βρήκε αυτό που βρήκε στο τέλος, γιατί είχα αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο βραδιάτικα :mad: καθώς την είχε λυπηθεί η ψυχή μου την έρμη τη γυναίκα του.......

Συμφωνώ απόλυτα! Είναι απο τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.-
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ε τώρα θα πω και εγώ δυο λόγια και δεν θα είμαι τόσο επιεικής με εσένα κοπελιά..... :)
Η ταινία δείχνει μία καθαρά πατριαρχική οικογένεια με τον "Πασά" του σπιτιού και τις δούλες του....δεν θα τον έλεγα ονειροπόλο τον άντρα αλλά τεμπέλη!!! Είχε μία πολύ συντηρητική μάνα και μία άξια γυναίκα που την έκανε να ζει μέσα στο φόβο!!! Ναι μεν αγαπούσε τη γυναίκα του αλλά η κοινωνία στην οποία μεγάλωσε τον έκανε ανάξιο μπροστά της....


Ευτυχώς βρήκε αυτό που βρήκε στο τέλος, γιατί είχα αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο βραδιάτικα :mad: καθώς την είχε λυπηθεί η ψυχή μου την έρμη τη γυναίκα του.......


Συμφωνώ απόλυτα! Είναι απο τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.-
δεν διαφωνώ καθόλου,αλλά βλέπουμε μιά μουσουλμανική οικογένεια όπου ο ρόλος του συζύγου είναι αυτός και της γυναίκας δυστυχώς είναι αυτός,υποτελής,
έχουν αλλάξει κάποια πράγματα όσον αφορά την ισότητα και τα δικαιώματα της γυναίκας μέσα στην οικογένεια αλλά πάλι στις μεγάλες πόλεις πχ Κωνσταντινούπολη στα σύγχρονα ζευγάρια και πάλι ανάλογα με το μορφωτικό επίπεδο και την θέση της γυναίκας αν εργάζεται κλπ
σιγά μην έχει αλλάξει στα όρη στ άγρια βουνά και σε κάτι χωριουδάκια,η ακόμα ακόμα και μέσα στις φτωχογειτονιές της κωνσταντινούπολης.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
δεν διαφωνώ καθόλου,αλλά βλέπουμε μιά μουσουλμανική οικογένεια όπου ο ρόλος του συζύγου είναι αυτός και της γυναίκας δυστυχώς είναι αυτός,υποτελής,
έχουν αλλάξει κάποια πράγματα όσον αφορά την ισότητα και τα δικαιώματα της γυναίκας μέσα στην οικογένεια αλλά πάλι στις μεγάλες πόλεις πχ Κωνσταντινούπολη και πάλι ανάλογα με το μορφωτικό επίπεδο και την θέση της γυναίκας αν εργάζεται κλπ
σιγά μην έχει αλλάξει στα όρη στ άγρια βουνά και σε κάτι χωριουδάκια,η ακόμα ακόμα και μέσα στις φτωχογειτονιές της κωνσταντινούπολης.
Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό πληθυσμού στη γείτονα χώρα ακόμα και σήμερα είναι αναλφάβητο.....γιατί αυτό συμφέρει το καθεστώς....Τέλος πάντων!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Ξερει κανεις που μπορουμε να δουμε τη << Μπαλάντα της τρυπιας καρδιας >> σε κανενα μαραφετι - που λεει και η Sassenach.
Ξερω ενα μαραφετι πως το λέτε αλλά δεν ξέρω αν μπορω να το γράψω εδώ.. και δεν ξέρω και αν το έχει γιατί είναι νεα ταινία.. να σου στείλω pm;;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ξερω ενα μαραφετι πως το λέτε αλλά δεν ξέρω αν μπορω να το γράψω εδώ.. και δεν ξέρω και αν το έχει γιατί είναι νεα ταινία.. να σου στείλω pm;;
Το παιζει σημερα η ΕΡΤ2 . Δε ζηταγα τα νουμερα του τζοκερ :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.793
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom