Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Περίμενα κι εγώ να γράψει...
μιά και το ΝOMADLAND που το συζητήσαμε( οκ αρκετά καλή τανία για μένα αλλά όχι και για τα 3 όσκαρ,και σκηνοθεσίας,και ταινίας,και
Α γυναικείου ρόλου ?εκεί αδικήθηκαν νομίζω άλλες συνυποψήφιες)

που ήταν η αγαπημένη της ταινία!
μονοπώλησε τα όσκαρ!
που είσαι βρε thalassaki να πανηγυρίσεις??

χάρηκα πάρα πάρα πολύ για τον ΑΝΤΟΝΙ ΧΟΠΚΙΝΣ!
Από όλες τις υποψηφιότητες -το είχα πεί- ήταν μακράν ο καλύτερος για Α Ανδρικού ρόλου,και η ταινία the father πήρε και το βραβείο διασκευασμένου σεναρίου
και για την "γιαγιά"στο MINARI που πήρε το Β Γυναικείου ρόλου
όπως και για την καλύτερη ξενόγλωσση ταινία Δανέζικη ΑΣΠΡΟς ΠΑΤΟΣ!!


Αυτά τα ολίγα περιληπτικά
αναμένω την thalassaki
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Είδα και εγώ τον ''Πατέρα'' αλλά μπες βγες το έχασα περισσότερο από τον Χόπκινς και στο τέλος η δική μου άνοια ήταν μεγαλύτερη από την δική του, το κακό είναι ότι βαριέμαι να το ξαναδώ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα και εγώ τον ''Πατέρα'' αλλά μπες βγες το έχασα περισσότερο από τον Χόπκινς και στο τέλος η δική μου άνοια ήταν μεγαλύτερη από την δική του, το κακό είναι ότι βαριέμαι να το ξαναδώ
απλά ασχολίαστο:haha::bleh:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Χάσαμε την @Thalassaki Θα είχε γράψει ήδη μερικές σελίδες. :p
Έτρεχα και δεν έφτανα τις τελευταίες δέκα μέρες με διάφορες υποχρεώσεις και εκκρεμότητες που είχα για αυτό και χάθηκα από το forum. Άρχισε το ραμαζάνι και το έριξα και στην κηπουρική και το διάβασμα και σε παρακολούθηση σειρών αφού το ξενυχτάμε.

Για τα Όσκαρ χαίρομαι που έπεσα μέσα σχεδόν σε όλες μου τις προβλέψεις αν και πιστεύω πως κάποιες ταινίες όντως αδικήθηκαν όπως το Da 5 blood του Spike Lee αλλά και η Δίκη των 7 του Σικάγο του Άαρον Σόρκιν
Το μεγάλο φαβορί Nomadland πήρε τελικά τα τρία σημαντικότερα βραβεία με μεγάλη νικήτρια του φετινού θεσμού την κινέζα Κλόι Ζάο που ήδη είχε αποσπάσει με το «Nomadland» Χρυσή Σφαίρα, BAFTA, Indies και 55 ακόμα βραβεία σκηνοθεσίας στις κριτικές ενώσεις της Αμερικής.

Το δεύτερο Όσκαρ του σερ Άντονυ Χόπκινς για τον ρόλο του στο Father στα 84 χρόνια του ήταν δίκαιο και αναμενόμενο.

Επίσης δίκαιη η κατανομή σχετικά με τις κατηγορίες σεναρίου όπου το Οσκαρ Πρωτότυπου Σεναρίου απονεμήθηκε στην ταινία «Promising Young Woman» της Εμεραλντ Φενέλ, και το Οσκαρ Διασκευασμένου Σεναρίου δόθηκε στους Κρίστοφερ Χάμπτον και Φλόριαν Ζέλερ για την ταινία «Ο Πατέρας».

Τα βραβεία των Β' Ανδρικών και Γυναικείων ρόλων επίσης ήταν ανάμεσα στις προβλέψεις μου και έτσι ο Ντάνιελ Καλούγια που υποδύθηκε τον Μαύρο Πάνθηρα, Φρεντ Χάμπτον, στην ταινία Judas and the Black Messiah κέρδισε το Χρυσό Αγαλματίδιο, το οποίο αφιέρωσε και στον άλλο υποψήφιο της ίδιας ταινίας τον ΛαΚιθ Στάφιλντ και η αγαπημένη μου υποψήφια η απολαυστική γιαγιά Γιουν Γιου-Τζουνγκ στο «Minari» κατάφερε να γίνει η δεύτερη Ασιάτισσα από το 1957 που κερδίζει το εν λόγω βραβείο, αφήνοντας με άδεια χέρια ηθοποιούς όπως η Γκλεν Γκλόουζ και η Αμάντα Σέιφιρντ

Στην κατηγορία καλύτερης διεθνούς ταινίας η Δανέζικη «Άσπρο Πάτο» ήταν το φαβορί, καθώς ήδη είχε αποσπάσει μια σειρά από βραβεία, όπως τα τέσσερα μεγάλα από την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου, και επιβεβαιώθηκε με τον σκηνοθέτη Τόμας Βίντερμπεργκ να παραλαμβάνει το Όσκαρ και να το αφιερώνει στην κόρη του Ida, που σκοτώθηκε τις πρώτες μέρες των γυρισμάτων.

Τα Όσκαρ ήχου και μοντάζ πήγαν στο «Sound of Metal» όπως είχα προβλέψει αφού ο Νίκολας Μπέκερ κατάφερε να μεταδώσει άριστα την σπουδαιότητα της τέχνης του παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην ταινία με τους πειραματισμούς του που αφορούν στους ήχους που ακούει στο κεφάλι του ένας κωφός και τις δονήσεις που νιώθει.
Ευχάριστη έκπληξη και το Οσκαρ ντοκυμαντέρ που κέρδισε το My Octopus Teacher με το αγαπημένο μας χταπόδι που είχαμε σχολιάσει παλαιότερα.
Διπλό βραβείο στην ασπρόμαυρη ταινία Mank, του Ντόναλντ Γκρέιαμ Μπερτ
Καλύτερης Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης στον Ντόναλντ Γκρέιαμ Μπερτ
αλλά και Φωτογραφίας στον Έρικ Μέσερσμιντ.

Σε γενικές γραμμές με βρίσκουν σύμφωνη τα βραβεία και χαίρομαι που φέτος είχα καταφέρει να δω έστω και εκτός αίθουσας τις περισσότερες απο τις υποψήφιες ταινίες.
Συνοψίζοντας λοιπόν
Οι φετινοί νικητές
Καλύτερη Ταινία: «Nomadland»

Σκηνοθεσία: Κλόι Ζάο για το «Nomadland»

Α' Ανδρικός Ρόλος: Άντονι Χόπκινς για το «The Father»

Α' Γυναικείος Ρόλος: Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Nomadland»

Β'Ανδρικός Ρόλος: Ντάνιελ Καλούγια για του«Judas and the Black Messiah»

B' Γυναικείος Ρόλος: Γιουν Γιου-τζουνγκ για το «Minari»

Διασκευασμένο Σενάριο: Κρίστοφερ Χάμπτον και Φλόριαν Ζέλερ για το «The Father»

Πρωτότυπο Σενάριο: Έμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»

Διεθνής Ταινία: Άσπρο Πάτο (Δανία)

Μακιγιάζ και χτενίσματα: Σέρτζιο Λόπεζ-Ριβέρα, Μία Νιλ, Τζαμίκα Γουίλσον για το «Ma Rainey’s Black Bottom»

Κοστούμια: Αν Ροθ για την ταινία Ma Rainey's Black Bottom

Καλύτερου ήχου: Sound of metal

Ταινία μικρού μήκους: The two distant strangers

Ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους: If Anything Happens I love you

Ταινία Κινουμένων Σχεδίων: Soul (Pixar)

Ντοκιμαντέρ μικρού Μήκους: Colette

Ντοκιμαντέρ μεγάλου Μήκους: My Octopus Teacher

Οπτικά εφέ: Tenet

Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Ντόναλντ Γκρέιαμ Μπερτ για το «Mank»

Φωτογραφία: Έρικ Μέσερσμιντ για το «Mank»

Μοντάζ: Sound of Metal

Μουσική: Soul

Καλύτερο τραγούδι: Fight for you (H.E.R) από το Judas and the Black Messiah


Άντε και του χρόνου!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω πως φέτος τα Όσκαρ ήταν σχεδόν όλα σε γενικές γραμμές δίκαια. Την τελετή για να είμαι ειλικρινής την βρήκα λίγο awkward με τις ροτοντες ανά 4, λες και είχαν χωρίσει τραπέζια γάμου σε εσωτερικό χώρο κτήματος😄. Το μόνο Όσκαρ που δεν με βρήκε σύμφωνο ήταν αυτό του Α Γυναικείου ρόλου. Κάπου μπαστα, δεν είναι πια και η Μέριλ Στριπ η Φράνσις Μκ Ντορμαντ, να πάρει 3ο Όσκαρ. Απαράδεκτη και η εμφάνισή της στην τελετή (κυρά μου εαν απαξιεις την τελετή και θέλεις να εμφανίζεσαι άλουστη, άβαφη και φορώντας ριχταρια, πολύ απλά μην πας- τα Όσκαρ δεν είναι Sundance awards!), και γενικώς αντιπαθεστατη. Πολύ καλύτερες επιλογές για βραβείο η Οντρα Ντει ως Billy Holliday ή η Βαιολα Ντέιβις για το ma Rainey's Black Bottom.
Πάντως το Nomadland άξιζε απόλυτα το βραβείο σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Νομίζω πως φέτος τα Όσκαρ ήταν σχεδόν όλα σε γενικές γραμμές δίκαια. Την τελετή για να είμαι ειλικρινής την βρήκα λίγο awkward με τις ροτοντες ανά 4, λες και είχαν χωρίσει τραπέζια γάμου σε εσωτερικό χώρο κτήματος😄. Το μόνο Όσκαρ που δεν με βρήκε σύμφωνο ήταν αυτό του Α Γυναικείου ρόλου. Κάπου μπαστα, δεν είναι πια και η Μέριλ Στριπ η Φράνσις Μκ Ντορμαντ, να πάρει 3ο Όσκαρ. Απαράδεκτη και η εμφάνισή της στην τελετή (κυρά μου εαν απαξιεις την τελετή και θέλεις να εμφανίζεσαι άλουστη, άβαφη και φορώντας ριχταρια, πολύ απλά μην πας- τα Όσκαρ δεν είναι Sundance awards!), και γενικώς αντιπαθεστατη. Πολύ καλύτερες επιλογές για βραβείο η Οντρα Ντει ως Billy Holliday ή η Βαιολα Ντέιβις για το ma Rainey's Black Bottom.
Πάντως το Nomadland άξιζε απόλυτα το βραβείο σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας.
πόσο μα πόσο συμφωνώ!χιχι (δεν ξέρω για την εμφάνιση της δεν το είδα για να σχολιάσω..)
αλλά στα υπόλοιπα συμφωνούμε απολύτως
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδαμε χτες την -άρτια σκηνοθετικά- ταινία "The Courier" , μια από τις πιο ωραίες ταινίες που έχω δει για την περίοδο του ψυχρού πολέμου. Πρόκειται για κατασκοπικό θρίλερ με αληθινά ιστορικά στοιχεία , όπου ένας απλός Βρετανός πωλητής βοηθά τη CIA παρέχοντας πληροφορίες που αφορούν πυρηνικά προγράμματα που ετοιμάζουν να δοκιμάσουν οι Σοβιετικοί στην Κούβα. Μέσα από την ταινία προβάλλονται και οι ανθρώπινες σχέσεις, και κυρίως ι η αντρική φιλία που μπορεί να ανθίσει ακόμα και σε ένα κατασκοπευτικό περιβάλλον, υπό το άγρυπνο βλέμμα την KGB και την απειλή του θανάτου.
Σε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Μπένεντικτ Κάμπερμπατς (Σέρλοκ) και ο Γεωργιανός Νινίντζε Μεράμπ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μιά και έγινε αναφορά από τους borealis kai Sassenach για
το ΚΡΥΟ ΤΗς ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑς

Θα πω μερικά λόγια γι αυτήν την ΥΠΕΡΟΧΗ!!!ταινία
Εκτός από το σενάριο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ τα πλάνα και φωτογραφία από την τουρκική ύπαιθρο..
ο σκηνοθέτης μας μεταφέρει σε ένα ομιχλώδες απόκοσμο τοπίο με πλάνα εξαιρετικά στα στοιχεία της φύσης,οι δε ερμηνείες είναι τόσο αληθινές ΕΙΔΙΚΑ της γιαγιάς που είχα την εντύπωση ότι είναι μια πραγματική αυθεντική αγρότισσα που υποδύεται την ζωή της και οχι ηθοποιός!

Η ταινία επικεντρώνεται σε μιά πάμφτωχη- στα όρια της ανέχειας -οικογένεια που ζεί σ ένα παραγκόσπιτο στα όρη στ αγρια βουνά και πασχίζει μεσω της κτηνοτροφίας να καλύψει τις βασικές ανάγκες.
Αλλά όπως λέει ο λαός...η φτωχεια φέρνει φαγωμάρα ...έτσι κι εδώ δημιουργούνται συγκρούσεις στο ζευγάρι γιατί ο σύζυγος κάπως πιό ονειροπόλος προσπαθεί με διάφορους τρόπους να φέρει στο σπίτι πιό εύκολο χρήμα...με αναζήτηση χρυσού με ταυρομαχίες κλπ

Το φινάλε στο οποίο αναφέρθηκαν οι αγαπητοί φίλοι,
ουσιαστικά το τελευταίο πεντάλεπτο
είναι εξαιρετικό,ανατρεπτικό,εύστοχο!
Ο σκηνοθέτης δε, πλαισώνει αυτά τα λεπτά με ΕΞΟΧΗ σκηνοθετική ματιά και φωτογραφία,
κεντράρει ακόμα και στο πετάρισμα του βλεφάρου!!του πρωταγωνιστή στις αλλαγές των εκφράσεων του προσώπου του...!

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!

Υ.Γ Μέσα απο΄την ταινία έμαθα ότι οι μουσουλμάνοι δεν τρώνε τα σαλιγκάρια
το έψαξα και είδα ότι εκτός από το χοιρινο θεωρούνται απο την πίστη τους ακάθαρτες τροφές και τα σαλιγκάρια,οι λαγοι,οι χελωνες και οι βατραχοι
Εφη, αφού σου άρεσε τόσο αυτή η ταινία σου προτείνω, και σε όποιον άλλον θέλει, τις ταινίες του Τζειλάν «Κάποτε στην Ανατολία» και «χειμερία νάρκη». (Καθώς και οι «Τρεις πίθηκοι» του ιδίου σκηνοθέτη, που όμως είναι διαφορετικού ύφους ταινία. )
Επίσης από τις πιο αξιόλογες τουρκικές ταινίες είναι το «Μέλι» του Καπλάνογλου, στα τουρκικά θα το βρεις ως Bal, το οποίο υπάγεται σε τριλογία μαζί με το «Γάλα» και το «Αυγό».
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εφη, αφού σου άρεσε τόσο αυτή η ταινία σου προτείνω, και σε όποιον άλλον θέλει, τις ταινίες του Τζειλάν «Κάποτε στην Ανατολία» και «χειμερία νάρκη». (Καθώς και οι «Τρεις πίθηκοι» του ιδίου σκηνοθέτη, που όμως είναι διαφορετικού ύφους ταινία. )
Επίσης από τις πιο αξιόλογες τουρκικές ταινίες είναι το «Μέλι» του Καπλάνογλου, στα τουρκικά θα το βρεις ως Bal, το οποίο υπάγεται σε τριλογία μαζί με το «Γάλα» και το «Αυγό».
Tις έχω δεί!!!εκτός από το "τρεις πίθηκοι"και το Γάλα..(μια που τις προτείνεις θα τις εντάξω στα προσεχώς χιχι)

συμφωνούμε,μου άρεσαν πάρα πάρα πολύ!!
ειδικά το Χειμερία Νάρκη!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Είδα το bad trip του Eric Andre και γέλασα πολύ. Η ταινία έχει μία πλοκή αλλά ουσιαστικά είναι φάρσες που προχωράνε την πλοκή. Είναι σχεδόν όλες φοβερές. Μία δεν ξέρω και γω πόσες φορές την ξαναείδα. Σίγουρα πάνω από 20. Γελάω το ίδιο κάθε φορά. Μόνο μία μου φάνηκε τόσο τραβηγμένη που δεν μπορώ να καταλάβω πως την έφαγαν οι παρευρισκόμενοι. Είναι σκέτη καφρίλα, τελείως πολιτικά μη ορθή. Υπάρχει στο νετφλιξ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είδα το bad trip του Eric Andre και γέλασα πολύ. Η ταινία έχει μία πλοκή αλλά ουσιαστικά είναι φάρσες που προχωράνε την πλοκή. Είναι σχεδόν όλες φοβερές. Μία δεν ξέρω και γω πόσες φορές την ξαναείδα. Σίγουρα πάνω από 20. Γελάω το ίδιο κάθε φορά. Μόνο μία μου φάνηκε τόσο τραβηγμένη που δεν μπορώ να καταλάβω πως την έφαγαν οι παρευρισκόμενοι. Είναι σκέτη καφρίλα, τελείως πολιτικά μη ορθή. Υπάρχει στο νετφλιξ.
Έβαλα να το δω και μου θύμισε Σεφερλη.....πολύ bad λέμε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom