Κινηματογραφική κουβέντα....

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
και μια που μιλαμε για υποψηφιοτητες και βραβεια, μολις χτες προλαβα και ειδα το doubt .εξαιρετικες ερμηνειες και των δυο πρωταγωνιστων!
και επιτελους ειδα τρειλερ της ταινιας slumdog millionaire!γιατι διαβαζα :reading:τοσο καιρο τα ποστ και τον ενθουσιασμο για αυτην την ταινια και ημουν καπως ετσι:roll::?:. μαλλον θα κλεψει την παρασταση!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
εξαιρετικες ερμηνειες στο doubt ναι , αλλα πλην αυτων?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
δεν ξερω αν ειδατε την Ανταλλαγή του μεγάλου μάστορα της 7ης Τέχνης Κλιντ Ιστγουντ,
αλλα η Αντζελίνα Τζολί νομίζω οτι της αξίζει το φετεινό Οσκαρ, ασχετα αν το δώσουν στην Στριπ η στην Γουινσλετ.
Με εντυπωσίασε η ερμηνεία της. :clap:
Δεν λέω, αρκετά καλή και η Στριπ στο Doubt αλλά η Τζολί με συγκλόνισε ερμηνευτικά.:cool:

Υ.Γ.: τελικά στο Doubt δεν το πολυκατάλαβα το φινάλε.:roll:. μπορεί κανεις να μου πει με πμ?
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
discolata τι ακριβως εννοεις?οτι ηταν εξαιρετικη η ερμηνεια αλλα δεν σου αρεσε το σεναριο?
καλη η τζολι δεν λεω αλλα για οσκαρ δεν την βλεπω.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
δεν ξερω αν ειδατε την Ανταλλαγή του μεγάλου μάστορα της 7ης Τέχνης Κλιντ Ιστγουντ,
αλλα η Αντζελίνα Τζολί νομίζω οτι της αξίζει το φετεινό Οσκαρ, ασχετα αν το δώσουν στην Στριπ η στην Γουινσλετ.
η αληθεια ειναι οτι ηταν απροσμενα καλη!με εντυπωσιασε!!παρολα αυτα, ενα οσκαρ στην στριπ ή στην γουινσλετ νομιζω θα ικανοποιουσε περισσοτερο το περι δικαιου αισθημα μου!!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
ΕΝΑΝΤΊΩΣΗ με τον Κρέιγκ αυτόν που υποδύεται τον πράκτωεα 007.

Κάποιοι Εβραίοι κάπου στη Λευκορωσία κατά την παρέλαση των ΝΑΖΙ αντιδρούν και κατεφεύγουν σε ένα δάσος όπου δημιουργούν μια κοινότητα.Καλούτσικη{με επιείκια}ήταν αν και έχω βαρεθεί με τη κλάψα των Εβραίων.Αμφιβάλω αν είναι αλήθεια μια και ο σκηνοθέτης ισχυρίζεται οτι η ταινία βασίστηκε σε αληθινά γεγονότα.
Μου ήταν λίγο περίεργο η όλη η ταινία δίοτι είχα συνηθήσει στην ιδέα{λέω τώρα} οτι οι Εβραίοι ήταν καλλιτέχνες,ταξιδιάρηδες και οτι δεν πρόβαλαν ποτέ αντίσταση στον Γερμανικό στρατό.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
παρολα αυτα, ενα οσκαρ στην στριπ ή στην γουινσλετ νομιζω θα ικανοποιουσε περισσοτερο το περι δικαιου αισθημα μου!!
φαντάζομαι καλή μου λατίνα θα έχεις δει και τις 3 ταινιες, ανταλλαγη, doubt και the reader!
Στην αρχη οταν ειδα τα σφραγισμένα χείλη ειπα πως η Κέιτ Γουινσλετ πρέπει φέτος να το πάρει. Χωρίς φυσικά να εχω δει τις αλλες δυο.
Μετά ειδα την Αμφιβολία(Doubt) με την δυνατή ερμηνευτικά Στριπ και σκέφτηκα οτι σε αυτο το εργο η Στριπ ειναι, για μια ακομη φορά καταπληκτική, αλλα η Γουινσλετ ηταν ακομη καλυτερη.
Και στο τέλος ηρθε καπάκι ο αγαπημένος μου σκηνοθετικά Ιστγουντ με την Ανταλλαγή του και με καθήλωσε.
Δεν ξέρω τι φταίει, η μαστοριά του Ιστγουντ η το γεγονός οτι η Τζολί ειναι ευσυνειδητη μαμά(σημ θελω να πιστεύω:haha:) αν ημουν μέλος της Ακαδημίας αυτη θα ψηφιζα δαγκωτό φέτος.
τι και αν ειναι ο πρωτος της ρόλος που ξεχωρίζει τοσο πολύ ερμηνευτικά!
Η Στριπ φυσικά και αξιζει ενα Οσκαρ, αλλά όχι φέτος μιας κ ατύχησε επειδή ο συναγωνισμός ειναι μεγάλος.
Κατ εμέ επρεπε το Οσκαρ να το πάρει οταν ερμήνευσε το 1995 την Φραντζεσκα Τζονσον στις αξέχαστες γέφυρες του Μάντισον, που εντελώς συμπτωματικά, σκηνοθέτης ήταν πάλι ο Κλιντ Ιστγουντ.:cool:

Και ολα αυτά τα καλοπροαίρετα σχόλια χωρίς να εχω δει τις αλλες δυο κυρίες, την Anne Hathaway στο Rachel getting married και την Melissa Leo στο Frozen River
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
τις 3 ταινιες τις εχω δει κεγω..τις αλλες δυο(Rachel getting married και Frozen River) οχι!
εγω γενικα δεν μπορω να εξετασω εναν ηθοποιο με βαση εναν ρολο μονο..το ξερω κακο αυτο και δεν ειναι αυτη η λογικη των οσκαρ, αλλα παντα οταν βλεπω εναν ηθοποιο να ερμηνευει εναν ρολο ασυναισθητα εχω στο μυαλο μου και ολες τις αλλες ερμηνειες του..γιαυτο παντα λειτουργω και κρινω με βαση το συνολο!ετσι, πραγματικα με εξεπληξε η Τζολι, αλλα εγω αν ειχα να επιλεξω, θα εκλινα προς τις αλλες 2 κυριες(γουινσλετ εκπληκτικη στον ρολο της,ειναι για μενα πολυ πιθανο να το παρει φετος)!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Σαν κ εσένα σκέφτονται ορισμένες φορές και τα μέλη της Ακαδημίας.:cool:

Πως αλλιώς να εξηγήσει κανεις το Οσκαρ που εδωσαν πχ στον Αλ Πατσίνο για τον ρόλο του στο Αρωμα Γυναίκας ενώ θα το άξιζε για άλλους εξαιρετικούς ρόλους που υποδύθηκε!


Βάση του δικού σου σκεπτικού, το Οσκαρ θα επρεπε αβλεπή να δοθει στην Μέριλ Στριπ.:cool:

Αποψή μου ειναι ομως να βραβεύονται οι ηθοποιοί βάση του ρόλου που υποδύονται σε συγκεκριμένη ταινία και οχι τοσο βάση του συνολικού τους κινηματογραφικού έργου.
Για να έχουν τύχη και νεοεμφανιζόμενοι στο χωρο του κινηματογράφου!

Εξάλλου η Ακαδημία δίνει και τέτοια βραβεία για την συνολική προσφορά στους ανθρώπους της 7ης Τέχνης!

Για να δούμε φέτος ποιοι θα χαμογελάσουν, αλλοι από χαρά και άλλοι μηχανικά!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Σαν κ εσένα σκέφτονται ορισμένες φορές και τα μέλη της Ακαδημίας.:cool:
το ξερω οτι δεν ειναι σωστη η λογικη αυτη, αλλα δεν το κανω επιτηδες!:lol:
δειξτε κατανοηση,εχω και εγω τον πονο μου, που οσκαρ ο johnny(βλεπε depp) δεν εχει παρει ακομα..
εχω ηδη κανονισει oscar night!!εχει να πεσει ξενυχτι!!!:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
τις 3 ταινιες τις εχω δει κεγω..τις αλλες δυο(Rachel getting married και Frozen River) οχι!
Λογικό, αφού μόνο οι 3 έχουν παιχτεί στην Ελλάδα.... Το Rachel Getting Married ξεκινά την Πέμπτη (αλλά έχει φάει "πόρτα" από τις μεγάλες αίθουσες). Δεν το έχω δεί, αλλά αν κρίνω από το τρέηλερ είναι ένα ακόμα "make me a movie that will get me to the Kodak theater", σαν αυτά που γυρίζει μια φορά το χρόνο ο Will Smith. Ταινίες που το σύμπαν περιστρέφεται γύρω από το (ανευ ουσίας, συνήθως) αστέρι του ΧΥΖ ηθοποιού.
Από την Άλλη, η Streep μετράει ήδη 2 όσκαρ, και 15 υποψηφιότητες για Όσκαρ (οι 10 τελευταίες σερί αποτυχημένες). Παρότι δεν προτάθηκε για την ταινία που πραγματικά το άξιζε (Mama Mia), μάλλον "της το χρωστάνε". Όχι ότι η Winslet πάει πίσω, με 6 υποψηφιότητες χωρίς το αγαλματάκι, αλλά...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Και εγώ θα συμφωνήσω οτι η Μέριλ Στριπ φέτος άξιζε περισσότερο να είναι υποψήφια τουλάχιστον, για το Μάμμα Μία. Από τα πιο απολαυστικά εργα που εχω δει καλοκαιριάτικα!:clap:
Αλλά η Ακαδημία φαίνεται να προτιμά πιο....σοβαρές ταινίες.:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom