Κινηματογραφική κουβέντα....

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Taver όντως η τελευταία ταινία του είναι κατώτερη απο τα φιλμ Mystic River και Million Dollar Baby{ενώ τις δυο που αφορά τον πόλεμο μεταξύ ΗΠΑ και Ιαπωνία δε τις έχω δει}.Αλλά χάρη στην απλότητα της πάλι ο Κλίντ μας προσφέρει άλλη μια πολύ καλή ταινία που έχω την αίσθηση οτι αδικήθηκε εφέτος απο την Ακαδημία.Δεν υποστηρίζω οτι έπρεπε να σαρώσει στα Οσκαρ αλλά σε κάποιες κατηγορίες ίσως έπρεπε να είναι υποψήφια.

Για τις ερμηνείες τις θεωρώ πολύ καλές,δηλαδή διεκπαιρεώνουν μια χαρά τους ρόλους τους.Εγώ προσωπικά σε ότι αφορά το σινεμά πιο σημαντικό και καταλυτικό σε μια ταινία θεωρώ το σενάριο{πρωτίστως}και μετά την σκηνοθεσία.Τις ερμηνευτικές ικανότητες ενας ηθοποιός μπορεί να τις επιδείξει κυρίως στο θέατρο και όχι στο σινεμά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για τις ερμηνείες τις θεωρώ πολύ καλές,δηλαδή διεκπαιρεώνουν μια χαρά τους ρόλους τους.Εγώ προσωπικά σε ότι αφορά το σινεμά πιο σημαντικό και καταλυτικό σε μια ταινία θεωρώ το σενάριο{πρωτίστως}και μετά την σκηνοθεσία.Τις ερμηνευτικές ικανότητες ενας ηθοποιός μπορεί να τις επιδείξει κυρίως στο θέατρο και όχι στο σινεμά.
Αυτό με της ερμηνείες σηκώνει πολύ κουβέντα, αλλά δεν είμαστε στο σωστό forum.... Εν γένει ο τρόπος που λειτουργεί ένας ηθοποιός σε μια θεατρική παράσταση και στον κινηματογράφο είναι πολύ διαφορετικός. Ο ηθοποιός πάνω στο θεατρικό σανίδι, πρέπει να φροντίσει να τραβήξει την προσοχή του θεατή του, δεν υπάρχει κάμερα που θα το κάνει αυτό (με τεχνικές zoom, pan & scan κλπ). Επίσης, ο θεατής είναι πάντα σε μια απόσταση και δε μπορεί εύκολα να αντιληφθεί μικρές αλλαγές σε εκφράσεις κλπ, γι αυτό και οι κινήσεις, εκφράσεις κλπ είναι πάντα έντονες και μεγάλες. Για κάτι ηθοποιούς που τα κάνουν αυτά και στον κινηματογράφο, υπάρχει η λέξη "θεατρινισμός".
Επίσης, υπάρχει μια ακόμα διαφορά: Ο Θεατρικός ηθοποιός, επαναλαμβάνει την ίδια παράσταση κάθε βράδυ. Πρέπει κάθε μέρα, να είναι εξίσου καλός. Αλλά η παράσταση είναι realtime, και διαρκεί 2 ώρες το πολύ. Αντίθετα, ο ηθοποιός στον κινηματογράφο γυρνάει μια φορά κάθε σκηνή, αλλά μέχρι να γυριστεί μια ταινία 2 ωρών περνάνε μήνες.

Τελικά, οι ερμηνευτικές ικανότητες που χρειάζεται (και που επιδικνύει) ένας καλός ηθοποιός του θεάτρου, είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές που χρειάζεται ένας κινηματογραφικός ηθοποιός.

Το σενάριο είναι πολύ σημαντικό, πάντα, αλλά δεν είναι το παν. Ο σεναριογράφος γράφει ένα πολύ καλό σενάριο και φεύγει. Αλλά, σε μια ταινία, πρέπει ο θεατής να μπεί "μέσα" στην ιστορία, να νιώσει αυτό που βλέπει. Και σ' αυτό, συμβάλλουν όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές μιας ταινίας, κι όχι ο σεναριογράφος.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
δεν ξέρω αλλά ο Κλιντ Ιστγουντ, που σκηνοθετικά ειναι ο αγαπημένος μου,
εχω την αίσθηση στις 2 τελευταίες τους ταινίες, Ανταλλαγή και Grand Torino, καταπιάνεται με κοινωνικά θέματα που είναι τόσο επίκαιρα που αξιζει κ μονο για την επικαιρότητα της θεματολογίας των, να τις δει κανείς.
Φυσικά και το Grand Torino αδικήθηκε απο τα μέλη της Ακαδημιας φέτος μιας και δεν καταδέχθηκαν να το τιμήσουν με καμιά υποψηφιότητα!
Δεν πειράζει ομως, τις κινηματογραφικές μας καρδιές, ο σκηνοθέτης Κλιντ Ιστγουντ τις έχει κλέψει προ πολλού!:clap:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
σημερα ειδα την ταινια "παραδεισος στην δυση" του λατρεμενου κ.γαβρα!!!
ηταν υπεροχη!!σας την προτεινω ανεπιφυλακτα!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ειδα και το "marley and me" και ενω πηγα μονο και μονο για τον σκυλο, η ταινια ηταν πολυ καλη!!ειχε πλακα αλλα ηταν και πολυ συγκινητικη!οσοι εχουν ή ειχαν καποτε σκυλο πρεπει να δουν αυτη την ταινια!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αμαν βρε παιδια, μεχρι να δω μια ταινια, εχετε δει αλλες 5! Ειδα επιτελους το Slumdog και το Μιλκ και μπορω να πω οτι το δευτερο μου αρεσε πολυ περισσοτερο... Βεβαια de gustibus et coloribus non disputantum...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Μετά από σχεδόν μία βδομάδα στο κρεβάτι λόγω ίωσης πήρα τα κασκόλ μου, τις καραμέλες για το λαιμό και ένα πακέτο χαρτομάντιλα και είπα να πάω με φίλους να δούμε το Watchmen (να παρατηρήσω ότι έχω διαβάσει το κόμικ -έστω και σε pdf-).
Οι κριτικές μιλούσαν για ωραία ταινία που δεν ήταν βαρετή παρά τις 3 παρά ώρες της.

ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝ
Παρότι σκηνοθετικά ήταν αποδεκτή, το σενάριο και η πλοκή γενικότερα ήταν σε μαύρο χάλι.

Ευτυχώς που έχουν περάσει και 3 ημέρες και έχω ηρεμήσει.
Θα ήθελα να δω αν και κάποιος άλλος έχει παρόμοια άποψη ή εντελώς διαφορετική (μήπως ήταν από την ίωση).
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
α,επιτελους βρηκα σε ποιον θα κανω την ερωτηση που ηθελα!
ειδα το τρειλερ της ταινιας και αναρωτιομουν ποσα πολλα κομικ υπαρχουν και τωρα ξεπηδουν στην οθονη μας.μπορει να ειμαι ανιδεη με το θεμα κομικ διοτι δεν τα διαβαζω(αν και εχω δει daredevil,x-men,spiderman κλπ)αλλα πραγματικα πες μου το watchmen ηταν τοσο γνωστο?
τεσπα,εμενα απο το τρειλερ παντως το μονο που με αγγιξε ηταν το σαουντρακ.
α και περαστικα σου:)
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Αρχίζουμε με αυτό: Τζέιμς Κακάλιος: Ο καθηγητής πίσω από το "Watchmen"
Λοιπόν το κόμικ αυτό είναι σχετικά παλιό (όπως θα δεις και στις φωτογραφίες που έχει το link που έδωσα νωρίτερα). Κυκλοφόρησαν 12 τεύχη την περίοδο 09/86-10/87.
Ομοίως παλιό είναι και το Captain America που λεγόταν ότι θα βγει τώρα αλλά το μετέθεσαν μάλλον για τη νέα χρονιά.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ενδιαφερον το αρθρο αυτο .δεν ειχα ποτε αναλογιστει οτι αυτα τα κομικ ηταν τοσο παλια.τωρα καταλαβαινω γιατι οι φαν του ειδους περιμεναν κατι περισσοτερο απο την ταινια.ελπιζω το captain america να σε αποζημιωσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom