Κινηματογραφική κουβέντα....

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Τα 'Οσκαρ των «αουτσάιντερ»
Το ότι η ταινία «Slumdog Millionaire» είναι πιθανό να κερδίσει το Οσκαρ καλύτερης ταινίας αποτελεί τη μεγαλύτερη έκπληξη.

Οι ηθοποιοί των ταινιών που είναι φαβορί για τα σημαντικότερα Όσκαρ τη χρονιά αυτή, στην πλειοψηφία τους είναι άγνωστοι και ο δρόμος μέχρι την τελετή δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα: τα Όσκαρ του 2009 μπορούμε να πούμε πως ανήκουν στα «αουτσάιντερ».
Το ότι η ταινία «Slumdog Millionaire» είναι πιθανό να κερδίσει το Οσκαρ καλύτερης ταινίας αποτελεί τη μεγαλύτερη έκπληξη. Η ταινία αυτή με προϋπολογισμό κατά δέκα φορές μικρότερο από την επίσης υποψήφια για την ίδια κατηγορία ταινία «Η Απίστευτη Ιστορία του Μπέντζαμιν Μπάτον» λίγο έλλειψε να μην βγει στις αίθουσες, αφού η εταιρία που είχε αρχικά αναλάβει τη διανομή της έκλεισε και η Warner Bros εξέταζε το ενδεχόμενο να διανείμει την ταινία κατευθείαν σε DVD.
Η συνέχεια ανήκει στην ιστορία: η ταινία του Ντάνι Μπόιλ έχει κερδίσει μέχρι τώρα όλα τα βραβεία και οι εισπράξεις της φτάνουν τα 100 εκατομμύρια δολάρια στη Βόρεια Αμερική.
Ο Βρετανός σκηνοθέτης είναι σίγουρος πως η ταινία του ακολουθεί τη μοίρα της όπως και οι ήρωές της.
Αν ο Ντάνι Μπόιλ έχει κάθε λόγο να ονειρεύεται τη νίκη, η ηθοποιός Μελίσσα Λίο είναι απόλυτα ικανοποιημένη και μόνο από το γεγονός ότι θα πάρει μέρος στην τελετή.
Υποψήφια για την ταινία «Παγωμένο Ποτάμι», μια ανεξάρτητη παραγωγή με πολύ μικρό προϋπολογισμό, η 48χρονη αμερικανίδα ηθοποιός έχει να αντιμετωπίσει σταρ όπως η Μέριλ Στριπ, η Αντζελίνα Τζολί και η Κέιτ Ουίνσλετ.
Η ίδια παραδέχεται πως στη διάρκεια των γυρισμάτων της ταινίας το μόνο που δεν σκεφτόταν ήταν ότι θα βρεθεί στο κόκκινο χαλί που οδηγεί στο Κόντακ Θίατερ.
Η Λίο και οι συμπρωταγωνιστές της αναγκάστηκαν να δουλεύουν σε θερμοκρασίες υπό το μηδέν (στα σύνορα ΗΠΑ-Καναδα), να αλλάζουν ρούχα μέσα σε γκαράζ και γραφεία, χωρίς ανέσεις.
Τα ίδια αισθήματα εκφράζει και ο Ρίτσαρντ Τζέκινς, υποψήφιος για το Όσκαρ Α' ανδρικού ρόλου για την ταινία «The Visitor».
«Είναι τρελό, με την καλή έννοια του όρου. Ένα από τα πιο καταπληκτικά πράγματα που μου συμβαίνουν είναι ότι μιλάω με ανθρώπους που δεν με χαιρετούσαν εδώ και πολλά χρόνια», εξηγεί ο 61χρονος ηθοποιός.
Για την Βαϊόλα Ντέιβις, υποψήφια για Όσκαρ Β' γυναικείου ρόλου στη ταινία «Αμφιβολία», όλα είναι ακόμα απίστευτα.
«Ζούσα σε δωμάτια με ποντίκια. Ζύγιζα 40 κιλά περισσότερα από σήμερα, έπαιζα φανταστικούς ρόλους σε γήπεδα μπάσκετ, οι άνθρωποι με κοιτούσαν χωρίς να με βλέπουν. Τα είχα δει όλα...», λέει η ηθοποιός. «Θέλω πραγματικά να αλλάξω τη ζωή μου, αλλά δεν ήξερα πως να τα καταφέρω. Τα Όσκαρ είναι ό,τι καλύτερο μπορούσα να ελπίζω», καταλήγει.
kathimerini.gr | home page με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το Rachel Getting Married ξεκινά την Πέμπτη (αλλά έχει φάει "πόρτα" από τις μεγάλες αίθουσες). Δεν το έχω δεί, αλλά αν κρίνω από το τρέηλερ είναι ένα ακόμα "make me a movie that will get me to the Kodak theater", σαν αυτά που γυρίζει μια φορά το χρόνο ο Will Smith. Ταινίες που το σύμπαν περιστρέφεται γύρω από το (ανευ ουσίας, συνήθως) αστέρι του ΧΥΖ ηθοποιού.
Αφού το είδα να διορθώσω. Μια χαρά ταινία είναι, και είναι πολύ καλό δείγμα του πως, ακόμα και ένας κακός κατά τα άλλα ηθοποιός, με την κατάλληλη σκηνοθετική καθοδήγηση μπορεί να κάνει θαύματα.
Μια χαρά ταινία "οικογενειακής συγκέντρωσης" κατά τα άλλα, που ξεχωρίζει ελαφρώς από όλες τις άλλες που αφθονούν τελευταία στην ανεξάρτητη (και όχι μόνο) σκηνή.

Επίσης ενέδωσα και είδα και το Slumdog millionaire πριν κυκλοφορήσει στις αίθουσες. Εξαιρετική ταινία, με τον πρωταγωνιστή να λειτουργεί ως ο Φόρεστ Γκάμπ της σύγχρονης Ινδίας, αλλά το Milk ήταν για μένα καλύτερο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
ειδα και εγω χτες βραδυ το slumdog millionaire(σε dvd)!!!εχω να δηλωσω οτι κατενθουσιαστηκα!!!υπεροχη ταινια!!πολυ εξυπνη η ιδεα, φοβερα τα flash back!!
οι ηθοποιοι μου αρεσαν πολυ!!γενικα με αγγιξε πολυ!!μακαρι να παρει το οσκαρ!!θεωρω οτι το αξιζει!!

το milk δεν το εχω δει ακομη..θα το δω αν ειναι αυριο για να εχω ολοκληρωμενη εικονα!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
μολις είδα τη νεα ταινία του Κώστα Γαβρά "Ο παράδεισος στη Δύση" και μου άρεσε πολύ! εχει ως θέμα τη μετανάστευση.. ήδη ψαχνω για τις προηγουμενες του ταινίες.. περα απο το Ζ ποια άλλη να ψάξω?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
mad city με νταστιν χοφμαν και τζον τραβολτα
αμην
music box με τσεσικα λανγκ
missing με τζακ λεμον

ειναι απο τις γνωστοτερες του

Costa-Gavras (I)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Βραδυα Οσκαρ
---Μπράβο στην Πηνελοπη Κρούζ:clap:
Το σήκωσε το τιμημένο Οσκαρ καλύτερου 2ο ρόλου για την απολαυστική στρίγγλα που υποδύθηκε στο καταπληκτικό Βίκι Χριστίνα Μπαρτσελόνα!:cool:
---Το Μιλκ κερδισε το αγαλματίδιο για το καλυτερο πρωτοτυπο σενάριο ενώ το Slumdog Millionaire για το καλυτερο "υιοθετημένο" σενάριο
--- Το Μπενζαμιν Μπάτον κερδισε για την καλύτερη καλλιτεχνική διευθυνση και make up
---
και 2ο Οσκαρ για το Slumdog Millionaire:clap::clap: για την καλύτερη διεύθυνση φωτογραφίας.
--- το Οσκαρ για τον 2ο ανδρικό ρόλο πήγε, οπως ηταν και αναμενόμενο απο ολους, στον αποθανόντα Χιθ Λέτζερ ως Τζόκερ στον Μπατμαν-Σκοτεινό Ιππότη
---H "Περίεργη υπόθεση του Μπένζαμιν Μπάτον" βραβεύτηκε και για τα καλύτερα οπτικά εφέ!
--- Ο "σκοτεινός Ιππότης " κερδίζεi το Οσκαρ για το sound editing
--- 2
ακόμη Οσκαρ για το Slumdog Millionaire σε τεχνικές κατηγορίες: film editing και sound mixing :clap::clap:
---
και το καλύτερο soundtrack πηγαίνει στο Slumdog Millionaire:clap::clap:
---
και ως καλυτερο τραγούδι βραβεύεται ενα κομμάτι απο το Slumdog Millionaire και συγκεκριμένα το Jay Ho

---καλύτερη ξενόγλωσση ταινία βραβεύτηκε η ιαπωνική Departures
--- καλύτερη σκηνοθεσία
, που αλλού, στον Danny Boyle και στο Slumdog Millionaire:clap::clap:
--- η Κέιτ Γουνσλετ ως το μεγάλο φαβορί κέρδισε το Οσκαρ καλυτερου γυναικείου πρωταγνωστικού ρόλου για τα Σφραγισμένα χείλη-the reader
---o Σον Πεν κέρδισε το πολυτιμο αγαλματάκι για το Μιλκ.
--τελευταιο κ σπουδαιότερο βραβειο: τραβελστοριτισσες και τραβελστορίτες, καλυτερη ταινια για τα μελη της Ακαδημίας Κινηματογραφου των ΗΠΑ, το αριστουργηματικό Slumdog Millionaire, :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap: το οποίο κέρδισε πανάξια 8 συνολικά Οσκαρ!:cool:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
μολις είδα τη νεα ταινία του Κώστα Γαβρά "Ο παράδεισος στη Δύση" και μου άρεσε πολύ! εχει ως θέμα τη μετανάστευση.. ήδη ψαχνω για τις προηγουμενες του ταινίες.. περα απο το Ζ ποια άλλη να ψάξω?
κορυφαια του ταινια, εκπληκτικη κατα την γνωμη μου ειναι το τσεκουρι(le couperet)!!δες την οπωσδηποτε!!

θανο με προλαβες!!ξενυχτησες και εσυ απο οτι καταλαβα!!εγω θα μιλησω γενικα για την βραδια!!ηταν πολυ ωραια ολα!!ο hugh jackman απλα θεος!!!ειδικα στην εναρξη που εκανε ενα μουσικοχορευτικο αφιερωμα στις ταινιες με τις περισσοτερες υποψηφιοτητες ηταν χαρμα οφθαλμων!!χορεψε,τραγουδησε και γενικα ηταν τελειος!!χαρηκα πολυ για το slumdog!!μετραγα τα οσκαρ ενα ενα και πανηγυριζα!:clap::clap::clap:ειχαν παει εκει ολοι οι πρωταγωνιστες(ακομη και οι μικροι)!!!στο τελος, που η ταινια πηρε το οσκαρ καλυτερης ταινιας, ανεβηκαν ολοι πανω στην σκηνη και κυριολεκτικα την γεμισαν!!να πω ακομη οτι εμφανιστηκε και τραγουδησε η beyonce(ντυμενη ανεκδιηγητα)!!επισης οτι στα οσκαρ α και β αντρικου και γυναικειου ρολου, καινοτομησαν φετος ως προς την παρουσιαση!εμφανιζονταν 5 ηθοποιοι που ειχαν κερδισει το αντιστοιχο βραβειο σε προηγουμενες χρονιες και αυτοι παρουσιαζαν ο καθενας και εναν υποψηφιο και ολοι μαζι και οι 5 εδιναν το βραβειο στον νικητη!βραβεια εδωσαν μεταξυ αλλων ο de niro,o hopkins, o kingsley, η halle berry, η kidman, η witherspoon κ.α.
και ως γυναικα, ας αναφερθω και λιγο στα ρουχα!!!μου αρεσαν παρα παρα πολυ οι:sarah jessica parker, natalie portman, kate winslet και φυσικα η penelope(η οποια ευχαριστησε και τον almodovar στον λογο που εβγαλε)!!!αυτα για την ωρα!!παω για υπνο!

ΥΓ: οι διαφημισεις καθε τρεις και λιγο με εξουθενωσαν!!ξερω πλεον ολες τις ταινιες που θα δειξει η nova τον μαρτιο και μαλιστα τα τρειλερ τους τα εχω μαθει απεξω και ανακατωτα!:haha::haha::haha:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Χορογραφία με τραγούδια από τα πιο διάσημα μιούζικαλ.

H εκπληκτική έναρξη της 81ης τελετής απονομής των Όσκαρ

Η Πενέλοπε Κρουζ κερδίζει το Όσκαρ Δεύτερου Γυναικείου Ρόλου

H οικογένεια του Χιθ Λέτζερ παραλαμβάνει το Όσκαρ Δεύτερου Αντρικού Ρόλου για εκείνον

Η Kέιτ Γουίνσλετ κερδίζει το Όσκαρ Πρώτου Γυναικείου Ρόλου

O Σον Πεν κερδίζει το Όσκαρ Πρώτου Αντρικού Ρόλου

To Slumdog Millionaire κερδίζει το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
λιγο αργα βεβαια αλλα εγω μολις χθες καταφερα να δω το θαυμα slumdog και παραγματικα με καθηλωσε!μου αφησε πολυ εντονα συναισθηματα.εικονα και μουσικη αψογη!νομιζω οτι τα οσκαρ τα αξιζε και με το παραπανω!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
εγω χθες ειδα το "frozen river"!!πολυ ωραια η ταινια, οχι ιδιαιτερα καλογυρισμενη βεβαια
(μην ξεχναμε οτι ειχε μικρο μπατζετ)!!η πρωταγωνιστρια καλη, αλλα δεν τρελαθηκα κιολας!!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Πολύ καλός ο Ηστγουντ για άλλη μια φορά,Παρότι καταφευγει προς το τέλος σε συναισθηματικό εκβιασμό προς τους θεατές του ωστόσο αυτό δε μειώνει καθόλου τη μεγάλη του κλάση σαν σκηνοθέτης κυρίως αλλά και σαν ηθοποιός.Το Gran Torino είναι μια εκπληκτική ταινία{ίσως η καλύτερη του 2008}και σας συνιστώ να τη παρακολουθήσετε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πολύ καλός ο Ηστγουντ για άλλη μια φορά,Παρότι καταφευγει προς το τέλος σε συναισθηματικό εκβιασμό προς τους θεατές του ωστόσο αυτό δε μειώνει καθόλου τη μεγάλη του κλάση σαν σκηνοθέτης κυρίως αλλά και σαν ηθοποιός.Το Gran Torino είναι μια εκπληκτική ταινία{ίσως η καλύτερη του 2008}και σας συνιστώ να τη παρακολουθήσετε.
Εμένα πάλι δε μου άρεσε και τόσο. Παρότι είναι μια αντικειμενικά πολύ καλή ταινία, θεωρώ ότι είναι μια κλάση παρακάτω από τις υπόλοιπες πρόσφατες δουλειές του Eastwood: Changeling, Letters from Iwo Jima, Flags of our Fathers, Million Dollar Baby, Mystic River κλπ).
Είναι μάλλον καλύτερα όταν δεν παίζει ο ίδιος, γιατί φαίνεται ότι όταν παίζει παραμελεί την καθοδήγηση των λοιπών ηθοποιών - οι ερμηνείες όλων των άλλων χαρακτήρων στο Grand Torino είναι μετριότατες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom