Κινηματογραφική κουβέντα....

vanda

Member
Επόμενο Ταξίδι
Vilnius
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Είδα το "Καλό αφεντικό" και τη "Χαμένη κόρη". Θα μπορούσε κανείς εύκολα να πει ότι η πρώτη είναι μια "ανδρική" ταινία και η δεύτερη μια "γυναικεία". Πολύ ρεαλιστικές ταινίες και οι δύο χωρίς να παραλείπονται και οι συμβολικές στιγμές. Το "Καλό αφεντικό" είχε όμως χιούμορ και ενδιαφέρον, ενώ η "Χαμένη κόρη" είχε ένα απίστευτο βάρος και γινόταν ώρες-ώρες βαρετή. Αλλά και στις δυο ταινίες οι ηθοποιοί ήταν εξαιρετικοί, πραγματικά εξαιρετικοί.
Έχει καμία σχέση η "Χαμένη κόρη" με το βιβλίο της Φεράντε ή είναι πολύ ελεύθερη μετάδοση;

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
Summer in Greece ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μιας και είχα αρκετό χρόνο τη τελευταία εβδομάδα βλέποντας αρκετές ταινίες, ξεχώρισα το Molly's Game του 2017 που αποτελεί αληθινή ιστορία για τη ζωή της Molly Bloom και έχει να κάνει με τη δημιουργία μιας «εντος νομιμων οριων» οργάνωσης τραπεζιών ποκερ με πολύ διασημα και πλούσια πρόσωπα.
Μπορώ να πω οτι με καθηλωσε, όχι τόσο η Jessica Chastain, ή ο Kevin Costner, αλλά ο αγαπημένος μου (από το the Wire) Idris Elba, που αναμένεται να ενσαρκώσει και τον νέο James Bond.

manolism

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα και μου άρεσε την ταινία Last Seen Alive (2022) δυνατή ταινία δράσης-μυστηρίου
Το είδα και εγώ....για να περάσεις χαλαρά ένα 2ωρο καλό είναι....έχει κάτι από taken.

Μιας και είχα αρκετό χρόνο τη τελευταία εβδομάδα βλέποντας αρκετές ταινίες, ξεχώρισα το Molly's Game του 2017
Όντως καλό εργακι αν και δεν έτυχε να το ξαναδώ από το 2017....:p

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Ντοκιμαντέρ για τον Κιμ Τζονγκ Ουν, τη δολοφονία του αδερφού του σε αεροδρόμιο στη Μαλαισία και άλλα ενδιαφέροντα.

Mantaralena

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Είδα στο ερτφλιξ το Arctic (2018).

Περιπέτεια επιβίωσης με τον πολύ καλό, για ακόμα μία φορά, Μίκελσεν.

Μου άρεσε. Αυτό που βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον είναι ότι δεν υπάρχουν φλας μπάκς, δε μαθαίνουμε τίποτα για τον ήρωα πχ πως έγινε το ατύχημα, πόσο καιρό βρίσκεται εκεί, ή κάποια στοιχεία για την ζωή του, νάδα, είμαστε στο εδώ και τώρα του, στην προσπάθεια του να επιβιώσει.

Ωραίο. Να το δείτε.

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Ντοκιμαντέρ για τον Κιμ Τζονγκ Ουν, τη δολοφονία του αδερφού του σε αεροδρόμιο στη Μαλαισία και άλλα ενδιαφέροντα.
Σειρά ολόκληρη είναι, απλά αυτό μου φάνηκε το πιο ενδιαφέρον επεισόδιο.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.449
Μέλη
37.266
Νεότερο μέλος
Nikospel

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα