Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν πήγα να δω το "Ο Σύντροφος Βολκονόγκοφ απέδρασε". Καταρχήν να πω ότι ο κινηματογράφος Αλεξάνδρα στην Πατησίων έχει αλλάξει προς το πολύ καλύτερο από τη τελευταία φορά που πήγα, το δε καφέ δίπλα έχει το φτηνότερο τοστ και φυσικό χυμό που έχω δει στην Αθήνα (1€ με διπλό τυρί! και 0,80€ αντίστοιχα) και το νερό στα 0,30€. Άσχετο αλλά έπρεπε να ειπωθεί.

Λοιπόν η ταινία αναφέρεται σε ένα λοχαγό της NKVD (φαντάζομαι, γιατί άλλαξε και τόσα ονόματα η προκάτοχος της KGB και της FSB που δεν είμαι και σίγουρος), που μετανιώνει για τα βασανιστήρια και τις εκτελέσεις και ψάχνει συγχώρεση από τους συγγενείς των θυμάτων, ενώ η υπηρεσία του έχει εξαπολύσει κυνηγητό εναντίον του. Εκτυλίσσεται στην Αγία Πετρούπολη την εποχή του Μεγάλου Τρόμου επί Στάλιν κι είναι πολύ καλογυρισμένη. Είναι βέβαια γκρίζα ( ε πόσο χαρωπή να είναι με τέτοια θεματολογία κι εποχή; ), ελαφρώς αργή, αλλά με ορισμένες εξαιρετικές ατάκες, καλή φωτογραφία και -κυρίως- αποδίδει η μεταφορά στην εποχή. Για ευαισθητούληδες δεν κάνει, έχει κάποιες πολύ σκληρές σκηνές ωμής βίας και ξεχειλίζει από αδικία, αλλά μου άρεσε πολύ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
το δε καφέ δίπλα έχει το φτηνότερο τοστ και φυσικό χυμό που έχω δει στην Αθήνα (1€ με διπλό τυρί! και 0,80€ αντίστοιχα) και το νερό στα 0,30€.
Μυρίζομαι νέο τόπικ. Άσχετο, αλλά έπρεπε να ειπωθεί.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
δε καφέ δίπλα έχει το φτηνότερο τοστ και φυσικό χυμό που έχω δει στην Αθήνα (1€ με διπλό τυρί! και 0,80€ αντίστοιχα) και το νερό στα 0,30€. Άσχετο αλλά έπρεπε να ειπωθεί.
Έχει πολλά τέτοια αλλά κλείνουν παρ'ότι δουλεύουν γιατί λογικά δεν βγαίνουν. Είχε και στην Τσαμαδού στον Πειραιά αλλά έκλεισε και στη Πανεπιστημίου αλλά νομίζω έκλεισε και στη Σόλωνος. Αυτό ίσως υπάρχει. Πάντως έχει πολλά. Ίσως να έχει πάρει κι αλλού το μάτι μου
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.389
Επειδη κατι ειπωθηκε για μπολυγουντ πριν κ επειδη ειμαι μεγαλη φαν, ο ινδικος κινηματογραφος δεν ειναι μονο ταινιες ραμπο κ χορευτικα ρομαντζα. Ειναι σινεμα παγκοσμιας κλασης κ εγω προσωπικα εχω δει ταινιες που με αγγιξαν ή με διασκεδασαν ή με προβληματισαν σχεδον οσο καμια δυτικη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.979
Αφού εθαβα τις ταινίες bollywood σε φίλους Ινδούς, μου πρότειναν ταινία που υποτίθεται θα μου άλλαζε τη γνώμη και όντως τα κατάφερε! Είδα το rrr. .

Υπάρχει στο νετφλιξ. Έχει μπόλικη βία και κρατάει 3 ώρες.
Ως φαν του bollywood εσπευσα να το ψαξω στο νετφλιξ αλλα δεν…Ειναι σιγουρα σωστος ο τιτλος;;;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει πολλά τέτοια αλλά κλείνουν παρ'ότι δουλεύουν γιατί λογικά δεν βγαίνουν. Είχε και στην Τσαμαδού στον Πειραιά αλλά έκλεισε και στη Πανεπιστημίου αλλά νομίζω έκλεισε και στη Σόλωνος. Αυτό ίσως υπάρχει. Πάντως έχει πολλά. Ίσως να έχει πάρει κι αλλού το μάτι μου
Ένα μαγαζί σε κόκκινες αποχρώσεις που έγραφε τις τιμές με μεγάλα γράμματα;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ως φαν του bollywood εσπευσα να το ψαξω στο νετφλιξ αλλα δεν…Ειναι σιγουρα σωστος ο τιτλος;;;
Ναι, το νετφλιξ έχει ανεβάσει και βιντεακια στο YouTube.


Ίσως να είναι προσβάσιμο μόνο σε συγκεκριμένες χώρες γιατί τώρα θυμήθηκα ότι δεν είχε ελληνικούς υπότιτλους.

Ξαναμιλησα με τους Ινδούς και μου είπαν ότι αυτή η ταινία δεν μπαίνει ακριβώς στην κατηγορία bollywood γιατί έρχεται από τη νότια Ινδία και δεν μιλάνε hindi στην αυθεντική έκδοση, μαλλον γι'αυτό το voice over ήταν τόσο κακό. Όταν με το καλό πάω στην Ινδία θα πάω να δω ταινία σε κινηματογράφο, μου είπαν ότι είναι εμπειρία. Ο κόσμος το ζει. Θα συνεχίσω με baahubali που είναι του ίδιου σκηνοθέτη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Βαθιά βουτιά στο bollywood αυτή τη φορά. Οι φίλοι Ινδοί με ενημέρωσαν ότι βγήκε μια ταινία με comeback ηθοποιού θρύλου που έχει σπάσει τα ταμεία στην Ινδία, το pathaan. Πρότειναν λοιπόν να πάμε στο σινεμά gaumont στο Saint Denis που παίζει ταινίες bollywood και μαζεύει κατά κύριο λόγο Ινδούς. Εμπειριαρα!! Τώρα κατάλαβα γιατί έχουν slow motion, να τους φυσάει ο αέρας τα μαλλιά και δραματικό πλάνο όταν εμφανίζεται πρώτη φορά ένας ηθοποιός. Γίνεται πανικός, χειροκροτηματα, σφυρίγματα, ουρλιαχτά χαμός. Δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται στην Ινδία.

Η ταινία ήταν όσο πιο κλισέ γίνεται. Πρέπει να έγραψαν το σενάριο σε πέντε λεπτά. Δεν έχει νόημα καν να το αναφέρω, το κλασσικό σενάριο ένας κακός απειλεί να εξαπλώσει ιό. Οι σκηνές δράσεις καταργούν όλους τους νόμους της φυσικής και τη λογικη. Ήταν ότι καλύτερο δηλαδή. Και ρίχνουν και ατάκες αμερικανικού στυλ, σκάει έκρηξη δίπλα τους και λένε it was a blast! Στα αρνητικά ότι είχε μόνο δύο τραγούδια. Από εκεί που τα έβρισκα γελοία τα ζητάω σαν εξαρτημένος. Δώστε κέφι και χορό στο λαό! Στα πολύ θετικά της ταινίας ότι παίζει η Deepika Padukone. Από τα πιο τέλεια πρόσωπα που έχω δει. Δεν υπάρχει, χαζεύεις!

Μεγάλο συν του bollywood ότι δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο πουθενά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
The Pale Blue Eye, ενας συνταξιούχος ντετέκτιβ προσλαμβάνει έναν νεαρό, έξυπνο δόκιμο της στρατιωτικής ακαδημίας Γουέστ Πόιντ, για να εξιχνιάσει έναν φόνο στη Στρατιωτική Ακαδημία. Ο νεαρός θα γίνει αργότερα γνωστός στον κόσμο ως Έντγκαρ Άλαν Πόε!!
Πολύ καλή ταινία και παρόλο που τα γεγονότα διαδραματίζονται στο μακρινό 1830, έχει ενδιαφέρον καθώς η ιστορία αφορά το Γουέστ Πόιντ από όπου ο Έντγκαρ Άλαν Πόε έκανε ένα πέρασμα ως δόκιμος. Και ενώ όλα φαίνονται ότι έχουν πάρει τον δρόμο τους, έρχεται η ανατροπή και πας αδιάβαστος....με την καλή έννοια πάντα…..:p
Η ταινία υπάρχει στο Netflix.
Πολύ καλή προταση!! Ευχαριστούμε!
Την είδαμε προχθές και μας άρεσε πολύ.
Ωραίο σενάριο με ανατροπές που σε κρατάει σε εγρήγορση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξέρω τι περιμένεις να δεις όταν σου λένε πως η ταινία που θα δείτε οικογενειακώς λέγεται Fathers και είναι Ταϊλανδέζικη του 2016. Πιθανότατα όμως δεν περιμένεις να δεις κάποιο masterpiece. Το σενάριο της ταινίας αφορά ένα gay ζευγάρι που μεγαλώνει ένα μικρό μπόμπιρα. Τον μικρό δεν τον απασχολεί που έχει δύο μπαμπάδες μέχρι την ώρα που θα πάει στο σχολείο. Εκεί θα δεχτεί αρνητικά σχόλια για τους γονείς του και θα αρχίσει να ζητά τη μαμά του. Την υπόθεση αναλαμβάνει μία κοινωνική λειτουργός. Ο πιτσιρικάς είναι υιοθετημένος από τον έναν άντρα του ζευγαριού. Ο άλλος περιμένει να ψηφιστεί ο νόμος που θα επιτρέπει το γάμο των ομοφυλοφίλων για να αποκτήσει δικαιώματα για το παιδί. Όμως μέχρι τότε το να μεγαλώνουν μαζί το παιδί είναι παράνομο (για την ιστορία ο νόμος που συζητιέται στην ταινία δεν πέρασε ποτέ και η Ταϊλάνδη μέχρι και σήμερα δεν επιτρέπει το γάμο ομόφυλων ζευγαριών). Τι θα γίνει τελικά; Οι κοινωνικοί φραγμοί θα τους εξαναγκάσουν να πάρουν αποφάσεις που δεν θέλουν.

Ένα από τα ωραιότερα, πιο συγκινητικά και κάπως ανατρεπτικά σενάρια. Ύμνος στην αγνή και αναντικατάστατη γονική αγάπη.

Η ταινία σκηνοθετικά και όχι μόνο είναι πολύ προσεγμένη (ακόμη και το τραγούδι στο τέλος) και οι ερμηνείες των ηθοποιών εξαιρετικές. Ειδικά ο μικρός πρωταγωνιστής είναι υπέροχος.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Ο πιτσιρικάς είναι υιοθετημένος από τον έναν άντρα του ζευγαριού. Ο άλλος περιμένει να ψηφιστεί ο νόμος που θα επιτρέπει το γάμο των ομοφυλοφίλων για να αποκτήσει δικαιώματα για το παιδί. Όμως μέχρι τότε το να μεγαλώνουν μαζί το παιδί είναι παράνομο (για την ιστορία ο νόμος που συζητιέται στην ταινία δεν πέρασε ποτέ και η Ταϊλάνδη μέχρι και σήμερα δεν επιτρέπει το γάμο ομόφυλων ζευγαριών).
Μιας που το ανέφερες, έκλεισαν και μία ακόμα τρύπα που επέτρεπε σε έναν άντρα να έχει δικό του παιδί (όχι υιοθετημένο) από δικό του σπέρμα, ωάρια δωρήτριας και παρένθετη μητέρα, αφού ανακαλύφθηκε ότι το χρησιμοποιούσαν γκέι. Ξεκίνησε από μία περίπτωση παρένθετης μητέρας που αρνήθηκε να παραδώσει το παιδί μετά τη γέννηση (που βιολογικά δεν είναι καν δικό της καθώς δεν έχει καθόλου από το DNA της, το ωάριο ήταν άλλης) όταν έμαθε ότι ο πατέρας ήταν γκέι.

Λυπητερά πράγματα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom