Κινηματογραφική κουβέντα....

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.280
Burning days: Τουρκικη ταινια 2022. Αποστομωτικη σκηνοθεσια, απιστευτο μονταζ κ φωτογραφια, πραγματικα μαεστρια. Αλλα. Αλλα. Το σεναριο μια απιστευτη πατατα, μιλαμε για μεγαλη μαπα. Προσπαθησε να ειναι πολιτικο, προσπαθησε να ειναι κοινωνικο, προσπαθησε να ειναι θριλερ εγκληματος, προσπαθησε να ναι και λιγο κουιρ, οτι να ναι. Πολυ κριμα γιατι η κινηματογραφιση ηταν για πολλα βραβεια κ ο μονος λογος που εκατσα ως το τελος, θα ειχα γλιτωσει κ το ξεπαγιασμα σε μια μαρτυρικα κρυα αιθουσα. Απαραδεκτο κ αυτο αλλα καπως το δεχομαι γιατι πώς να αντεξουν κ τα κοστη θερμανσης τα μικρα σινεμα που φερνουν πιο σπανιες ταινιες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Είχα ποσταρει κάποια στιγμή ένα trailer από μια πολυαναμενομενη ελληνική ταινία, ο Αλέξανδρος ο Μακεδων. Ο καλλιτέχνης αποφάσισε να τη δώσει τσάμπα στο YouTube.


Εννοείται πως την είδα και δεν έχω λόγια. Ηχητικά εφέ, σκηνικά και ηθοποιία επιπέδου βιντεοκασέτας του '80. Στολές, περούκες και όπλα αγορασμένα από συνοικιακο κατάστημα με αποκριάτικα. Ψηφιακά εφέ με γραφικά Playstation 1.

Η ταινία αρχίζει με τον καλύτερο τρόπο με τον Μεγαλεκο να παλεύει με καρχαρία! Ότι και να ειπωθεί από εκεί και πέρα είναι λίγο. Από αυτά που πρέπει να δεις για να πιστέψεις ότι υπάρχουν. Αγαπημένες σκηνές όποτε έδειχνε τον Μεγαλεκο να βγάζει λόγο και στο επόμενο πλάνο έδειχνε κάτι κακομοιρηδες να στέκονται. Σε μια φάση που φωνάζει φάλαγγα και στο επόμενο πλάνο δείχνει αυτό:

IMG_20230221_005505.jpg


Αναγκαστικά το σταμάτησα γιατί έκλαψα απ'τα γέλια. Ο πρωταγωνιστής-παραγωγός-σκηνοθετης-σεναριογραφος-τιμητης του πολιτισμού δίνει ρεσιτάλ. Ελπίζω να καταπιαστει και με άλλα ιστορικά έπη!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είχα ποσταρει κάποια στιγμή ένα trailer από μια πολυαναμενομενη ελληνική ταινία, ο Αλέξανδρος ο Μακεδων. Ο καλλιτέχνης αποφάσισε να τη δώσει τσάμπα στο YouTube.


Εννοείται πως την είδα και δεν έχω λόγια. Ηχητικά εφέ, σκηνικά και ηθοποιία επιπέδου βιντεοκασέτας του '80. Στολές, περούκες και όπλα αγορασμένα από συνοικιακο κατάστημα με αποκριάτικα. Ψηφιακά εφέ με γραφικά Playstation 1.

Η ταινία αρχίζει με τον καλύτερο τρόπο με τον Μεγαλεκο να παλεύει με καρχαρία! Ότι και να ειπωθεί από εκεί και πέρα είναι λίγο. Από αυτά που πρέπει να δεις για να πιστέψεις ότι υπάρχουν. Αγαπημένες σκηνές όποτε έδειχνε τον Μεγαλεκο να βγάζει λόγο και στο επόμενο πλάνο έδειχνε κάτι κακομοιρηδες να στέκονται. Σε μια φάση που φωνάζει φάλαγγα και στο επόμενο πλάνο δείχνει αυτό:

View attachment 422830

Αναγκαστικά το σταμάτησα γιατί έκλαψα απ'τα γέλια. Ο πρωταγωνιστής-παραγωγός-σκηνοθετης-σεναριογραφος-τιμητης του πολιτισμού δίνει ρεσιτάλ. Ελπίζω να καταπιαστει και με άλλα ιστορικά έπη!
τι λες τώρα!!! θα τη δω άμεσα, φαίνεται οσκαρικο
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα το Whale του Αρανόφσκι ό,τι πρέπει ταιριάζει με τη γενικότερη κατάθλιψη των ημερών και λέω να συνεχίσω με όσες από τις οσκαρικές δεν είδα.
Το Tar (μυρίζομαι καραμπινάτη κατάθλιψη και εδώ) και το The Fabelmans, το Elvis το είδα και μου άρεσε πολύ αυτή η οπτική για τη ζωή του βασιλιά, το τα Πάντα ΄Ολα χαρακτηρίζεται παντού ως αριστούργημα, προσωπικά με κούρασε και με "έχασε" σε πολλά σημεία τι να πω μπορεί να μην έχω το iq για το είδος του. Ο Μάβερικ δεν περίμενα καν ότι θα είναι προτεινόμενος για 'Οσκαρ, φυσικά και είναι πολύ ωραία ταινία και βλέπετε μονορούφι αλλά...αμερικανιά και εύπεπτη όσο δεν πάει.
Avatar και λοιπά του είδους δεν βλέπω.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Tetris, μια πραγματική ιστορία που αναδεικνύει την ανάπτυξη του παιχνιδιού που έγινε παγκόσμιος πυρετός!! Η ταινία αφηγείται την ιστορία του Αμερικανού πωλητή Χενκ Ρότζερς που αποφασίζει να ενώσει τις δυνάμεις του με τον εφευρέτη του Tetris Alexey Pajitnov. Η ιστορία χρονολογείται από την περίοδο του ψυχρού πολέμου και αποκαλύπτει έναν επικίνδυνο κόσμο, με ύπουλους κακούς και απίθανους ήρωες σε έναν αγώνα για να φέρει ένα εθιστικό παιχνίδι στις μάζες.
Πολύ καλή ταινία, δεν το περίμενα ότι πίσω από αυτό το δημοφιλές παιχνίδι υπήρχε μια τέτοια ιστορία!!! Αξίζει να την δείτε!!
Θα τη βρείτε στα γνωστά στέκια για ταινίες.
 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
939
Μας άρεσε η ρομαντική ταινία εποχής Redeeming Love (2022)
Η ταινία διαδραματίζεται στην εποχή του Πυρετού του Χρυσού του 1850 στη Καλιφόρνια. Στο επίκεντρο είναι η Angel, που την πούλησαν ως ιερόδουλη από μικρή ηλικία, κάτι που την γέμισε μίσος, μέχρι που θα συναντήσει τον Michael Hosea, και θα ανακαλύψει ότι η αγάπη μπορεί να θεραπεύσει τα πάντα.
 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
939
Είδα την ταινία Long Story Short (2021) και μου άρεσε το πρωτότυπο φανταστικό σενάριο και οι ερμηνείες.
Ένας άνδρας ξυπνά την επομένη του γάμου του και ανακαλύπτει ότι κάθε πέντε λεπτά περνά ένας χρόνος από τη ζωή του, και πρέπει να βρει τι είναι αυτό που κάνει τη ζωή του να χάνεται τόσο γρήγορα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Eίδα σε αεροπλάνο το The Menu. Ένας ιδιότροπος διάσημος σεφ προσκαλεί στο νησί όπου βρίσκεται το εστιατόριό του μια φαινομενικά ετερόκλητη ομάδα συνδαιτημόνων, τους οποίους έχει σχεδιάσει να δολοφονήσει έναν-έναν θεαματικά κατά τη διάρκεια του δείπνου. Βίαιο, αλλά για πτήση ήταν μια χαρά, δε βαριέσαι.

Πολύ ενδιαφέρουσες σειρές ετοιμάζονται για του χρόνου, σε μια ελληνική τηλεόραση που έχει ανέβει αρκετά σε επίπεδο σειρών:
Σειρές και τηλεπαιχνίδια που θα δούμε στην τηλεόραση την ερχόμενη σεζόν -Αναλυτικό ρεπορτάζ - iefimerida.gr

Τέλος, είδα στο netflix το Blackfish, με θέμα τις όρκες και συγκεκριμένα μία που ευθύνεται για το θάνατο εκπαιδευτών σε θεματικά πάρκα. Πολύ ενδιαφέρον, αν κι έχω ενστάσεις σε κάποια θέματα.
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Ρηχά τα νερά εφέτο εις το άστεως ταινιόραμα [ όπερ τελειώνει σύντομα· την νυξ (sic) που θα ειναι η μικροτέρα για το 2023]

δύο ταινίαι αντί τριών ημηρεσίως
26 ἡμέρες η διάρκεια αντί 40-45.
με ταινίες σχεδὸν όλες παραγωγής 2016 και εντεύθεν.
 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
939
Ειδα και μου άρεσε την ταινία μυστηρίου Half Light (2006) με πρωταγωνίστρια την Ντεμι Μουρ.

Μια επιτυχημένη συγγραφέας μετακομίζει σε ένα μικρό χωριό της Σκοτίας για να ξεπεράσει
το θάνατο του γιου της και να συνεχίσει τη ζωή της. Περίεργα πράγματα αρχίζουν να συμβαίνουν και τη στοιχειώνουν φαντάσματα και αληθινός τρόμος.

 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Είδα το Oppenheimer. Τη νέα ταινία του Νολαν βασισμένη στη βιογραφία του Oppenheimer. Καταπληκτικό! Δεν είναι πολιτικά ορθή, δεν έχει ισαποστακιστικα. Θέτει πολύ ωραίους προβληματισμούς κατά τη γνώμη μου και ασκεί έντονη κριτική στη σαπίλα που επικρατεί στον ακαδημαϊκό χώρο. Νομίζω ότι αν γίνονταν γνωστά πράγματα που επικρατούν στον ακαδημαϊκό χώρο όσοι είναι εκτός δεν θα μπορούν να τα πιστέψουν. Μπορούν μεγάλα κεφάλια να σου καταστρέψουν την καριέρα για μικροπραγματα. Και φυσικά όλα τα μεγάλα κεφάλια έχουν πολιτικές διασυνδέσεις. Από ένα σημείο και μετά περισσότερο πολιτική κάνουν παρά επιστήμη.

Συνειδητοποίησα ότι αυτή είναι μόλις η δεύτερη ταινία του Νολαν που έχω δει. Το άλλο είναι το prestige που επίσης μου άρεσε πολύ. Θα πιάσω κι άλλες δικές του, προσπερνωντας φυσικά τις ταινίες οι ήρωες με τα κολάν....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είδα το Oppenheimer. Τη νέα ταινία του Νολαν βασισμένη στη βιογραφία του Oppenheimer. Καταπληκτικό! Δεν είναι πολιτικά ορθή, δεν έχει ισαποστακιστικα. Θέτει πολύ ωραίους προβληματισμούς κατά τη γνώμη μου και ασκεί έντονη κριτική στη σαπίλα που επικρατεί στον ακαδημαϊκό χώρο. Νομίζω ότι αν γίνονταν γνωστά πράγματα που επικρατούν στον ακαδημαϊκό χώρο όσοι είναι εκτός δεν θα μπορούν να τα πιστέψουν. Μπορούν μεγάλα κεφάλια να σου καταστρέψουν την καριέρα για μικροπραγματα. Και φυσικά όλα τα μεγάλα κεφάλια έχουν πολιτικές διασυνδέσεις. Από ένα σημείο και μετά περισσότερο πολιτική κάνουν παρά επιστήμη.

Συνειδητοποίησα ότι αυτή είναι μόλις η δεύτερη ταινία του Νολαν που έχω δει. Το άλλο είναι το prestige που επίσης μου άρεσε πολύ. Θα πιάσω κι άλλες δικές του, προσπερνωντας φυσικά τις ταινίες οι ήρωες με τα κολάν....
Στην Ελλάδα κατ' εξαίρεση θα βγει τέλη Αυγούστου. Αν και δεν είμαι τρελός fan του Νολαν, τη συγκεκριμένη την περιμένω πως και πώς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom