Κινηματογραφική κουβέντα....

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μιας που το ανέφερες, έκλεισαν και μία ακόμα τρύπα που επέτρεπε σε έναν άντρα να έχει δικό του παιδί (όχι υιοθετημένο) από δικό του σπέρμα, ωάρια δωρήτριας και παρένθετη μητέρα, αφού ανακαλύφθηκε ότι το χρησιμοποιούσαν γκέι. Ξεκίνησε από μία περίπτωση παρένθετης μητέρας που αρνήθηκε να παραδώσει το παιδί μετά τη γέννηση (που βιολογικά δεν είναι καν δικό της καθώς δεν έχει καθόλου από το DNA της, το ωάριο ήταν άλλης) όταν έμαθε ότι ο πατέρας ήταν γκέι.

Λυπητερά πράγματα.
Τι μπορείς να περιμένεις από μια χούντα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σε αυτό το θέμα είδαμε και τις δημοκρατίες, αλλά φτάνει το offtopic...
Είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Η Ταϊλάνδη είναι μία εξαιρετικά lgbtq+ friendly χώρα και ο γάμος ομοφυλόφιλων έχει μεγάλη υποστήριξη από τον κόσμο. Σε κάποιες δημοκρατίες λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων όπως η Ελλάδα, η Ιταλία και το Ισραήλ τα ποσοστά υποστήριξης είναι εξαιρετικά χαμηλά. Δημοκρατίες που τα ποσοστά υποστήριξης είναι κοντά η παραπάνω από το 50% έχουν κάνει το βήμα. Ακόμη και συντηρητικές χώρες όπως αρκετές πολιτείες των ΗΠΑ ή η Ιρλανδία τον νομιμοποίησαν. Η Ιρλανδία μάλιστα έπειτα από δημοψήφισμα. Καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς off topic αλλά κάποια πράγματα πρέπει να συζητιούνται και να μην κρύβονται κάτω από το χαλί για να μην μας ενοχλούν. Στο κάτω κάτω είναι κουβέντα που γεννήθηκε μέσα από μια ταινία. Και ποιός μπορεί να πει πως τα δικαιώματα των ανθρώπων δεν είναι on topic;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
523
Likes
2.273
Εχει δει κανεις το Joyland, πακιστανικη ταινια που παιζει αυτες τις μερες στα ελληνικα σινεμα;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
523
Likes
2.273
Ειδα τα τελευταια δυο ΣΚ δυο μοναδικες ταινιες:

Joyland: Πακιστανικη μπαναρισμενη απο τη χωρα της ταινια σχετικα με θεματα σεξουαλικης ταυτοτητας, οικογενειακης καταπιεσης και λεπτων αορατων υποστρωματων των ανθρωπινων σχεσεων. Πολυ σκληρη ταινια ομως ταυτοχρονα τοσο ηρεμη, κυλισαν δυο ωρες σαν νερο κ στο τελος εμενες καθηλωμενος να χαζευεις τους τιτλους. Ερμηνειες ανατριχιλα. Σκεφτομαι ποσο εχω σκυλοβαρεθει το δυτικο σινεμα, τα ιδια κ τα ιδια κ ολο τραβηγμενα wtf σεναρια, ας πουμε το Tar ειναι μια ταινια που πλεον δεν θα εβλεπα ποτε. Και το διεθνικο σινεμα εχει πραγματικα τοσα πολλα να δωσει, ειδικα οι εξαγωμενες ταινιες που μπορουν να γινουν κατανοητες κ απο αλλες κουλτουρες. Αλλα δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολα προσβασιμο. Χαρηκα που η αιθουσα στο Joyland ηταν αρκετα γεματη.

Belle: the dragon and the freckled princess: Animation ταινια του Studio Chizu που απαιτει μεγαλη οθονη για να την απολαυσει κανεις, οπτικα αλλα ακομα πιο πολυ ακουστικα. Δεν περιμενα αυτη την εξελιξη, τον μαγικο τροπο που το σεναριο ξετυλιγει τη ζωη σε ενα metaverse για να μιλησει για το ψυχικο τραυμα, ιδιως το παιδικο. Μια μαγεια. Μονο για ενηλικο κοινο, απορω γιατι το παιζουν μεταγλωτισμενο. Ευτυχως το βρηκα με υποτιτλους κ το προλαβα στη μεγαλη οθονη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ειδα τα τελευταια δυο ΣΚ δυο μοναδικες ταινιες:

Joyland: Πακιστανικη μπαναρισμενη απο τη χωρα της ταινια σχετικα με θεματα σεξουαλικης ταυτοτητας, οικογενειακης καταπιεσης και λεπτων αορατων υποστρωματων των ανθρωπινων σχεσεων. Πολυ σκληρη ταινια ομως ταυτοχρονα τοσο ηρεμη, κυλισαν δυο ωρες σαν νερο κ στο τελος εμενες καθηλωμενος να χαζευεις τους τιτλους. Ερμηνειες ανατριχιλα. Σκεφτομαι ποσο εχω σκυλοβαρεθει το δυτικο σινεμα, τα ιδια κ τα ιδια κ ολο τραβηγμενα wtf σεναρια, ας πουμε το Tar ειναι μια ταινια που πλεον δεν θα εβλεπα ποτε. Και το διεθνικο σινεμα εχει πραγματικα τοσα πολλα να δωσει, ειδικα οι εξαγωμενες ταινιες που μπορουν να γινουν κατανοητες κ απο αλλες κουλτουρες. Αλλα δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολα προσβασιμο. Χαρηκα που η αιθουσα στο Joyland ηταν αρκετα γεματη.

Belle: the dragon and the freckled princess: Animation ταινια του Studio Chizu που απαιτει μεγαλη οθονη για να την απολαυσει κανεις, οπτικα αλλα ακομα πιο πολυ ακουστικα. Δεν περιμενα αυτη την εξελιξη, τον μαγικο τροπο που το σεναριο ξετυλιγει τη ζωη σε ενα metaverse για να μιλησει για το ψυχικο τραυμα, ιδιως το παιδικο. Μια μαγεια. Μονο για ενηλικο κοινο, απορω γιατι το παιζουν μεταγλωτισμενο. Ευτυχως το βρηκα με υποτιτλους κ το προλαβα στη μεγαλη οθονη.
Είδα το Joyland την προηγούμενη Τετάρτη στο Γαλαξία στους Αμπελόκηπους και ενθουσιαστηκα πραγματικά. Παρ' όλο που η κριτική δεν ήταν και ιδιαίτερα γενναιόδωρη, εγώ τη λάτρεψα, γιατί έθιγε πάρα πολύ ουσιαστικά πράγματα για την πατριαρχια και ειδικά σε μια χώρα όπως το Πακιστάν. Δεν ήταν απλά μια queer ταινία για τον έρωτα ενός νεαρού άνδρα για μια τρανς. Έθιγε ευρύτερα πράγματα για τη θέση της γυναίκας, τους arranged γάμους, το πώς βλέπουν οι άνδρες τις τρανς γυναίκες, τις κρυφές αμαρτίες των "νοικοκυραιων" που συνήθως "κρύβονται κάτω από το χαλί", και πολλά άλλα. Αξίζει να τη δουν όλοι...
Σημείωση 1: συμπαθεστατες οι εικόνες από τη Λαχωρη. Με το που γύρισα σπίτι αναζήτησα ταξιδιωτική ιστορία στο forum για το Πακιστάν 😁
Σημείωση 2 (που συνδέεται με το νήμα για τα εστιατόρια της Αθήνας κ post μου εκεί 🙂): Αμέσως μετά την ταινία πήγαμε με το φίλο μου και φάγαμε στο naam stop της λεωφορου Αλεξάνδρας (ινδικό). Ένιωσα την ανάγκη μετά την ταινία να νιώσω μυρωδιές κ γεύσεις της ασιατικης υπο-ηπειρου 😄. Και φάγαμε καλά
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
523
Likes
2.273
Είδα το Joyland την προηγούμενη Τετάρτη στο Γαλαξία στους Αμπελόκηπους και ενθουσιαστηκα πραγματικά. Παρ' όλο που η κριτική δεν ήταν και ιδιαίτερα γενναιόδωρη, εγώ τη λάτρεψα, γιατί έθιγε πάρα πολύ ουσιαστικά πράγματα για την πατριαρχια και ειδικά σε μια χώρα όπως το Πακιστάν. Δεν ήταν απλά μια queer ταινία για τον έρωτα ενός νεαρού άνδρα για μια τρανς. Έθιγε ευρύτερα πράγματα για τη θέση της γυναίκας, τους arranged γάμους, το πώς βλέπουν οι άνδρες τις τρανς γυναίκες, τις κρυφές αμαρτίες των "νοικοκυραιων" που συνήθως "κρύβονται κάτω από τι χαλί", και πολλά άλλα. Αξίζει να τη δουν όλοι...
Σημείωση 1: συμπαθεστατες οι εικόνες από τη Λαχωρη. Με το που γύρισα σπίτι αναζήτησα ταξιδιωτική ιστορία στο forum για το Πακιστάν 😁
Σημείωση 2 (που συνδέεται με το νήμα για τα εστιατόρια της Αθήνας κ post μου εκεί 🙂): Αμέσως μετά την ταινία πήγαμε με το φίλο μου και φάγαμε στο naam stop της λεωφορου Αλεξάνδρας (ινδικό). Ένιωσα την ανάγκη μετά την ταινία να νιώσω μυρωδιές κ γεύσεις της ασιατικης υπο-ηπειρου 😄. Και φάγαμε καλά
To ανελυσες πολυ καλυτερα απο μενα γιατι ανεφερες ακριβως οτι δεν ηταν μια απλη κουιρ ταινια για εναν ερωτα. Αυτο ηταν απλα μεσα στο σεναριο σαν αφορμη για να ειπωθουν βαθυτερα πραγματα. Και πραγματι, μοναδικη φωτογραφια. Εγω δεν ηξερα οτι δεν παιζει κ τοσο η μαντιλα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγω δεν ηξερα οτι δεν παιζει κ τοσο η μαντιλα.
Αυτό το σχολιάσαμε πολύ με το φίλο μου. Μαντίλα παρατηρήσαμε ότι φορούσαν κυρίως οι μεγαλύτερες γυναίκες (και όχι και πάλι όλες). Γενικά το Πακιστάν είναι μια χώρα που αξίζει να μελετηθεί λίγο παραπάνω πολιτικά κ κοινωνικά εδώ στην Ελλάδα. Σε πολύ μεγάλο βαθμό μας είναι άγνωστη χώρα
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
523
Likes
2.273
Αυτό το σχολιάσαμε πολύ με το φίλο μου. Μαντίλα παρατηρήσαμε ότι φορούσαν κυρίως οι μεγαλύτερες γυναίκες (και όχι και πάλι όλες). Γενικά το Πακιστάν είναι μια χώρα που αξίζει να μελετηθεί λίγο παραπάνω πολιτικά κ κοινωνικά εδώ στην Ελλάδα. Σε πολύ μεγάλο βαθμό μας είναι άγνωστη χώρα
Σου προτεινω να δεις την νορβηγοπακιστανικης παραγωγης ταινια "What Will People Say" του 2017, βασισμενη στη ζωη της σκηνοθετη. Απιστευτη ταινια, αφορα τη ζωη μιας εφηβης Πακιστανης δευτερης γενιας που ζει με την οικογενεια της στη Νορβηγια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σου προτεινω να δεις την νορβηγοπακιστανικης παραγωγης ταινια "What Will People Say" του 2017, βασισμενη στη ζωη της σκηνοθετη. Απιστευτη ταινια, αφορα τη ζωη μιας εφηβης Πακιστανης δευτερης γενιας που ζει με την οικογενεια της στη Νορβηγια.
Θα την τσεκάρω οπωσδήποτε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom