Κινηματογραφική κουβέντα....

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.834
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με τον γερμανικό κινηματογράφο δεν το πολυέχω. Ενώ αρκετές ταινίες του είχαν ενδιαφέρον και μου άρεσε η ιδέα, οι περισσότερες δεν κατάφεραν να με κινητοποιήσουν συναισθηματικά. Αλλά "Οι ζωές των άλλων" απίστευτη! Σίγουρα στο top 10 μου. Και το φινάλε συγκλονιστικό, απλά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.834
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν λίγο γύρισα από το σινεμά. Η ταινία που είδα εμπίπτει στην κατηγορία "ένοχες απολαύσεις".:D Και ναι, επρόκειτο για το "Twilight-Breaking Dawn part 1"! Ήταν αρκετά καλό. Πολύ ρομάντζο, αρκετά cult, κάμποσες "ό, τι να 'ναι" σκηνές για χαβαλέ, η απαραίτητη δόση δράσης κι εν γένει πολύ ευχάριστος τρόπος για χαλαρή σινεμαδιά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τελικά έχει πλάκα να πηγαίνεις μόνος σου στο σινεμά.
Midnight in Paris, τα σπάει. Ο Γουντι Αλλεν στα καλύτερά του.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάλι καλά που δεν πήγα να τη δω μόνος γιατί αλλιώς δε θα είχα ένα ώμο να γείρω να κοιμηθώ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάλι καλά που δεν πήγα να τη δω μόνος γιατί αλλιώς δε θα είχα ένα ώμο να γείρω να κοιμηθώ!
Μαζί σου δε θα άντεχα ούτε μια ώρα. Το μόνο κοινό που έχουμε είναι η αγάπη για την Ισλανδία. Η δική σου πραγματική, η δική μου πλατωνική ακόμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γούστα είναι αυτά! Εμένα δε μου άρεσε καθόλου η ταινία, εσένα και του Καστανίδη σας άρεσε (αν και αυτός δεν πρόλαβε να τη δει).:LOL:

Μαζί σου δε θα άντεχα ούτε μια ώρα.
Μπορεί πάνω στην ώρα να συνηθίσεις, δεν ξέρεις!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.497
Likes
3.209
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου άρεσε κι εμένα το Τανγκό των Χριστουγέννων.Το σενάριο απλό και προβλέψιμο αλλά οι ερμηνείες πολύ καλές!(ξεχωρίζω τον Στάνκογλου),η μουσική όντως σε συνεπαίρνει,ατμοσφαιρικό,πολύ συναίσθημα,ανεκπλήρωτοι έρωτες....
Υπερβολικό για μένα όλο το σκηνικό με το ομιχλώδες και βροχερό τοπίο,πολύ μουντάδα,παραήταν,και όπως εξελίσσεται και το έργο μένεις με μιά πικρή-γλυκόπικρη γεύση.
Πάντως για ελληνική ταινία ...άξιζε,ούτε κάν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που να είδα ελλην.ταινία και να μου άρεσε.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Δεν ξέρω γιατί, αλλά περίμενα περισσότερα από το Τανγκό. Ατμοσφαιρική ήταν, οι ερμηνείες ήταν όλες καλές- άλλωστε όταν υπάρχει ο Μπέζος είτε σε δράμα είτε σε κωμωδία- ανεβάζει επίπεδο στη ταινία. Ευχάριστη έκπληξη ο Αλμπάνης κι ο Στάνκογλου.
Δε θα το ξανάβλεπα, αλλά πέρασε ευχάριστα η ώρα.
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.209
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σας προτείνω και το "πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν",το οποίο παίζεται εδώ και αρκετό καιρό,αρχικά είχα ενδοιασμούς και το άφηνα το άφηνα μέχρι που ευτυχώς αποφάσισα και πήγα και το είδα!
Η ταινία έχει να κάνει με την ακραία παραβατική-εγκληματική- συμπεριφορά ενός εφήβου και ξεδιπλώνει το κουβάρι σχέσεων γονιών ιδίως μητέρας-παιδιού....Ακούγεται κοινότυπο αλλά τελικά σε καθηλώνει το αποτέλεσμα που βλέπεις στην οθόνη, κυρίως η ερμηνεία της Τίλντα Σουίντον(στο ρόλο της μητέρας)που είναι παραπάνω από εξαιρετική,οσκαρική θα έλεγα.
Επίσης αξιοσημείωτη και η ερμηνεία του νεαρού εφήβου αλλά και του παιδιού!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.612
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom