Κινηματογραφική κουβέντα....

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σας έφτιαξα πάλι με την Ισλανδια. :p
Να προτείνω την τουρκική τριλογία
Το μέλι, το αυγό και το γάλα του μέγιστου Καπλάνογλου. Ειδικά το μέλι με έχει στιγματίσει γιατί ήταν η μύηση μου σε έναν κινηματογράφο λιγότερο εύπεπτο από αυτόν του συρμού.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Πολύ καλή ταινία το "μέλι" καθώς και οι άλλες ταινίες του δημιουργού.
Αξίζει να δείτε μια θα ταινία του Γάλλου σκηνοθέτη Λοράν Καντετ, σε σενάριο του ίδιου και κυρίως του μεγάλου Κουβανού συγγραφέα Λεονάρντο Παδουρα "Επιστροφή στην Ιθάκη".
Σε μια ταράτσα πάνω από τη Μαλεκον διαδραματίζεται η ταινία.
Αξίζει να τη δείτε.
Παραγωγή 2014, αν θυμάμαι καλά.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Megan Leavey, η Megan Leavey δεκανέας των πεζοναυτών, αναλαμβάνει την αγγαρεία να καθαρίσει τη μονάδα K9 μετά από μια απειθαρχία της, έρχεται σε στενή επαφή με έναν συγκεκριμένο σκύλο, τον Ρεξ, και παρότι αυτός είναι πολύ επιθετικός, αρπάζει την ευκαιρία να τον εκπαιδεύσει. Κατά τη διάρκεια της θητείας τους, η Μέγκαν κι ο Ρεξ θα ολοκληρώσουν πάνω από εκατό αποστολές και θα κάνουν τη διαφορά στα επικίνδυνα πεδία του Ιράκ. Βασίζεται σε αληθινή ιστορία που έλαβε χώρα το 2005-06.
Ωραία ταινία που σε κρατάει ως το τέλος!! Ο άνθρωπος γενικά ως ον έχει την πεποίθηση ότι είναι ο κυρίαρχος του πλανήτη όμως σε πολλές περιπτώσεις και τα υπόλοιπα όντα έχουν αποδείξει ότι μπορούν να διδάξουν τον άνθρωπο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Μολις ειδα την ταινια Ο Εκπτωτος (El Reino). Ισπανικο πολιτικο θριλερ, σε κρατα σε ενταση χωρις να εχει χαζοανατροπες βασικα δεν εχει καν σπουδαιες ανατροπες, μιας και δεν βασιζεται σε αυτες η πλοκη. Το τελος παραξενο, δεν εχω καταληξει ακομα αν μου αρεσε και τοσο.(για το τελος παντα μιλω). Δεν λεω παραπανω για να μην βαλω σποιλερ για οποιον θελει να την δει. Την προτεινω παντως σαν ταινια!

EDIT: Γαλλοισπανικη παραγωγη!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.632
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ χαριτωμένη, έυγε!
Την είδα κ γω. Συμπαθητική αλλά αφήνει την αίσθηση ότι η Ισλανδία είναι μια χώρα βαρετή που όλοι πηδιουνται με όλους ανοιχτά ! Ενώ αλλού το κρύβουν :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Την είδα κ γω. Συμπαθητική αλλά αφήνει την αίσθηση ότι η Ισλανδία είναι μια χώρα βαρετή που όλοι πηδιουνται με όλους ανοιχτά ! Ενώ αλλού το κρύβουν :p
E καλά ότι είναι ελεύθερα τα ήθη σε Ρέικιαβικ και Ακουρέιρι τουλάχιστον κάνει μπαμ, σε μπαρ πας και δε βρίσκεις μέρος να κατουρήσεις, όλες κατειλημμένες είναι...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Σας έφτιαξα πάλι με την Ισλανδια. :p
Και είχες δίκιο. Αν και τις είχα δει. Ειδικά το 101 με έκανε να επισκεφτώ την Ισλανδία για πρώτη φορά το έτος 2004. Χλίνουρ απίστευτος. Την έχω δει πολλές φορές. Όπως και τις άλλες (αυτές τις είδα μια με δυο φορές). Το 101 είναι από τις ταινίες που βλέπω όταν είμαι down. Και οι άλλες που προτείνεις είναι καλές. Επίσης και αυτές του Καπλάνογλου είναι εξαιρετικές ταινίες. Εύγε. Δεν πίστευα ότι υπάρχουν τόσοι σινεφίλ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αφού έκανε τόσο σουξέ η πρόταση μου για το toc toc λέω να προτείνω άλλη μια κατ εμέ από τις καλύτερες μαύρες κωμωδίες που έχω δει....The little death αυστραλέζικη του 2014. Με σπονδυλωτες ιστοριες ζευγαριών σε σχέση με κάποιες...ιδιαιτερες σεξουαλικες ανησυχίες που παρουσιάζουν! Θα γελάσει το χειλάκι σας μέσα στη μαυρίλα !
Τίμησα και τις δύο προτάσεις σου και τις συστήνω με τη σειρά μου ανεπιφύλακτα, σε όποιον θέλει να δει έξυπνες κωμωδίες με ευφάνταστη πλοκή και όχι σάχλες. Ήταν πολύ ευχάριστες και οι δύο, μπράβο σου, ακριβώς ότι χρειαζόμαστε! Περιμένω και την επόμενη σου πρόταση;)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.632
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τίμησα και τις δύο προτάσεις σου και τις συστήνω με τη σειρά μου ανεπιφύλακτα, σε όποιον θέλει να δει έξυπνες κωμωδίες με ευφάνταστη πλοκή και όχι σάχλες. Ήταν πολύ ευχάριστες και οι δύο, μπράβο σου, ακριβώς ότι χρειαζόμαστε! Περιμένω και την επόμενη σου πρόταση;)
Σ ευχαριστώ! Είναι θέμα γούστου όμως άρα υποκειμενικό...δεν αρέσουν όλα σε όλους. Αν μιλάς για κωμωδίες θυμάμαι πρόχειρα το 9 Reinas μαζί με το Ιστορίες για Αγρίους που ανέφεραν παραπάνω οι φίλοι συμφορουμίτες. Για μένα ο Ρικάρντο Νταρίν είναι από τους καλύτερους ηθοποιούς στον πλανήτη αλλά στις συγκεκριμένες με τρελαίνει το σπιρτόζικο ανατρεπτικό σενάριο! Αν δεν τις έχεις δει αξίζουν
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom