Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα προχτές στο Νέτφλιξ το "Lion". Το είχα συνεχώς στη λίστα μου, σχεδόν από τότε που κυκλοφόρησε, αλλά για κάποιο παράξενο λόγο όλο ανέβαλλα την προβολή του. Πάρα πολύ κακώς.

Ένα μικρό παιδάκι στην Ινδία των 80'ς μετά από σειρά συμπτώσεων βρίσκεται χαμένο πολύ μακριά από το σπίτι του. Πρόκειται για πραγματική και συγκλονιστική ιστορία. Μου άρεσε πάρα πολύ, δείτε το, μην καθυστερείτε.
Χαίρομαι που την αναφέρεις....θυμάμαι την είχαμε σχολιάσει τότε...με τα καλύτερα!
Δυνατή ταινία και ως προς το σενάριο και ως προς τις ερμηνείες...αν θυμάμαι καλά στο τέλος της ταινίας δείχνει και τα αληθινά πρόσωπα...

Και μιάς και η κουβέντα περί ..ινδικής ταινίας προτείνω αν την βρείτε..κυκλοφορεί στα διάφορα σάιτ...
ινδική ταινία του 2020

"MALANG-UNLEASH THE MADNESS"'

Πολύ καλή ταινία μυστηρίου-αστυνομικού θρίλερ!
Στην αρχή της και για το πρώτο μισάωρο ίσως και παραπάνω ΔΕΝ της φαίνεται ότι αξίζει....ξεκινάει σαν μιά απλοική αισθηματική ιστορία ..σχέση δύο νέων ανθρώπων που ερωτεύονται από το πουθενά..,τίποτε δεν προιδεάζει αυτό που θα ακολουθήσει....ναρκωτικά,δολοφονίες,περίεργη ανάμειξη της αστυνομίας....ομολογώ ότι με εξέπληξε ευχάριστα με τις ανατροπές ακόμα και το διφορουμενο τέλος ...μπράβο!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.609
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Απόψε στις 11 στο OPEN TV το Fight Club του μεγάλου Fincher. Αν δεν το έχετε δει μην το χάσετε.
Απλά Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ταινία. Για μένα μέσα στις 10 καλύτερες που έχω δει ποτέ. Ο δε Εντουαρντ Νόρτον είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός (μετά τον Ρικάρντο Νταρίν) και ο Μπραντ Πητ επίσης πολύ καλός (και χάρμα οφθαλμών για μας τα κοριτσάκια -:) )
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Απόψε στις 11 στο OPEN TV το Fight Club του μεγάλου Fincher. Αν δεν το έχετε δει μην το χάσετε.
Απλά Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ταινία. Για μένα μέσα στις 10 καλύτερες που έχω δει ποτέ. Ο δε Εντουαρντ Νόρτον είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός (μετά τον Ρικάρντο Νταρίν) και ο Μπραντ Πητ επίσης πολύ καλός (και χάρμα οφθαλμών για μας τα κοριτσάκια -:) )
ευκαιρία να την ξαναδώ ευχαρίστως!!
όπως τόπες ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
και πολύ κλάμα ε;;; :shock:
Όχι, τόσο δα μόνο:klaps:
Ήταν φοβερή!

Απόψε στις 11 στο OPEN TV το Fight Club του μεγάλου Fincher. Αν δεν το έχετε δει μην το χάσετε.
Απλά Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ταινία. Για μένα μέσα στις 10 καλύτερες που έχω δει ποτέ. Ο δε Εντουαρντ Νόρτον είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός (μετά τον Ρικάρντο Νταρίν) και ο Μπραντ Πητ επίσης πολύ καλός (και χάρμα οφθαλμών για μας τα κοριτσάκια -:) )
Από τα καλύτερα plot twists ever!
Αγαπημένη ταινία όντως.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αν και το τελευταίο εξάμηνο ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, ώστε δεν μπορώ να συμβάλλω ιδιαίτερα στο παρόν θέμα, κατάφερα αυτές τις ημέρες να δω μια ταινία που μου άρεσε. Την ταινία Mank του David Fincher.
Η ταινία αφορά στη ζωή του Herman Mankiewicz (1897–1953), σεναριογράφου (κατ' ουσίαν) της θεωρούμενης από πολλούς, καλύτερης ταινίας όλων των εποχών (Citizen Kane). O Herman Mankiewicz , πνευματώδης σεναριογράφος και θεατρικός συγγραφέας πέθανε στο Los Angeles και συγκεκριμένα στο Hollywood, μόλις σε ηλικία 56 ετών, λόγω της αγάπης του για το αλκοόλ.
Θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες ταινίες του Fincher (πάντα εξαιρετικός στη σκηνοθεσία διαλόγων και όχι μόνον), χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε τεχνικές λεπτομέρειες.
Πιστεύω ότι είναι μια ταινία που αξίζει.
Την είδα και εγώ την επόμενη μέρα που την πρότεινες.
Χρειάστηκε να την σταματήσω 2 φορές γιατί δεν καταλάβαινα την υπόθεση, όντως αδιάβαστη!
Στο πρώτο δεκάλεπτο την σταμάτησα διάβασα 2 κριτικές για να καταλάβω το θέμα και συνέχισα... Το ίδιο επαναλήφθηκε και μετά από μια ώρα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

Θεωρώ ότι ήταν κουραστική με αυτά τα συνεχόμενα flash back. Χανόταν η ροή της ταινίας. Ωραίες οι ερμηνείες και ατμοσφαιρική φωτογραφία!
Καλύτερα να την δείτε ξεκούραστοι και αφού έχετε διαβάσει πριν την υπόθεση και κανένα σχετικό άρθρο. Πόσοι ξέρουν άλλωστε τι παίχτηκε πίσω από το Όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου του Πολίτη Κέιν πριν από 80 χρόνια...
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
The life Ahead
Μια επιβιώσασα του Ολοκαυτώματος αναλαμβάνει ένα ορφανό από τη Σενεγάλη. Αδιάφορη, αργή, γεμάτη κλισέ και η Σοφία Λόρεν παίζει χειρότερα κι από τα νιάτα της. Πολύ κακή ταινία, ηρωικό ότι την τελείωσα.
Την είδα και εγώ και απογοητεύτηκα...
Θα την χαρακτήριζα μέτρια, όχι πολύ κακή...
Αργή σίγουρα! Το τραγούδι στο τέλος ήταν δυνατό!
Πάντως το τελευταίο διάστημα, ψάχνω να βρω μια ταινία να με συγκινήσει...
Θα αρχίσω να ξαναβλέπω τις παλιές κλασσικές.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
στο ΝΕΤΦΛΙΞ

ΙΣΠΑΝΙΚΗ ταινία του 2020

"ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗς"

Καλή ,αν και έχω δεί και καλύτερες πιό δυνατές ισπανικές ταινίες....
Θρίλερ και αρκετά"σκιαχτική"θα έλεγα,έχει όμως αυτό το κοινό στοιχείο που έχουν όλες οι ισπανικές..της έντασης της υπερβολής και των ανατροπών που σε κρατάνε!
Απλά στην συγκεκριμένη δεν μου άρεσε που ενώ είναι θρίλερ βγάζει και "κωμικά"στοιχεία τα οποία όμως δεν δένουν τόσο καλά με το όλο σενάριο....
Η ιστορία περιστρέφεται γύρω από μιά σειρά δολοφονιών την οποία καλείται να ξεδιαλύνει ένας νεοφερμένος αστυνομικός επιθεωρητής....
Πάντως το φινάλε τουλάχιστον για μένα δεν ήταν προβλέψιμο και αυτό ομολογουμένως με κέρδισε παρά τις όποιες αστοχίες σεναριακά...
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στην ERTFLIX

Ενας απολαυστικός Κέβιν Σπέισι!!!ρεσιτάλ ηθοποιίας στην ταινία
"SWIMMING WITH SHARKS"
"ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ"
Μας μεταφέρει στο Χόλυγουντ δεκαετία 80-90 στον αδυσώπητο ανταγωνιστικό σούπερ φιλόδοξο κόσμο του σινεμά,όπου ένας βοηθός σκηνοθέτη υπομένει τα πάνδεινα από το αδίστακτο ανελέητο αφεντικό του (που τον υποδύεται εκπληκτικά ο Σπέισι)προκειμένου να μπεί στον κόσμο του θεάματος...

Επίσης πολύ καλή η ΙΝΔΙΚΗ ταινία
ΜASAAN(ΖΩΗ ΣΕ ΚΑΣΤΕς)
Οπως το λέει και ο τίτλος αναφέρεται και περιστρέφεται γύρω από τις ζωές τεσσάρων ατόμων από διαφορετικούς κοινωνικούς κόσμους....αδιέξοδοι έρωτες...ηθικά διλήμματα....,προστασία της τιμής και της αξιοπρέπειας της οικογένειας και το τίμημα γι αυτά κλπ.
Πολύ καλές ερμηνείες και φωτογραφία-πλάνα απο ..ινδία
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Την είδα και εγώ την επόμενη μέρα που την πρότεινες.
Χρειάστηκε να την σταματήσω 2 φορές γιατί δεν καταλάβαινα την υπόθεση, όντως αδιάβαστη!
Στο πρώτο δεκάλεπτο την σταμάτησα διάβασα 2 κριτικές για να καταλάβω το θέμα και συνέχισα... Το ίδιο επαναλήφθηκε και μετά από μια ώρα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

Θεωρώ ότι ήταν κουραστική με αυτά τα συνεχόμενα flash back. Χανόταν η ροή της ταινίας. Ωραίες οι ερμηνείες και ατμοσφαιρική φωτογραφία!
Καλύτερα να την δείτε ξεκούραστοι και αφού έχετε διαβάσει πριν την υπόθεση και κανένα σχετικό άρθρο. Πόσοι ξέρουν άλλωστε τι παίχτηκε πίσω από το Όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου του Πολίτη Κέιν πριν από 80 χρόνια...

Έχεις ένα δίκιο. Ίσως έπρεπε να προτείνω πριν από την ταινία Mank, να ξαναδούμε το Citizen Kane. Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον δεν θα χρειαζόσουν να σταματήσεις δυο φορές και δεν θα σε κούραζαν τα συνεχόμενα flash back. Ο μεγάλος σκηνοθέτης David Fincher, χρησιμοποίησε στοιχεία (μάλλον τεχνοτροπία) της ταινίας Citizen Kane. Προτείνοντας το Mank, έπρεπε να προτείνω και το Citizen Kane.
Αν και το είχα προτείνει στο παρόν θέμα πριν από μερικούς μήνες.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.278
BLACKMAIL (2018)

Κατι πολυ διαφορετικο!
Ινδικη ταινια του 2018 με τον εκπληκτικο Irrfan που δυστυχως πεθανε φετος.

Μια μαυρη κωμωδια με πολυ διαφορετικο σεναριο κ αφηγηση απο ο,τι εχω δει ως τωρα. Το απολαυσα.

Δεν θυμαμαι ποιο μελος ειχε προτεινει την ταυλανδεζικη ταινιαρα το Genius, αν διαβαζεις αυτο το ποστ, το Blackmail ειναι ιδανικη για εσενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom