Αργεντινή Βραζιλία Κι εγώ στη Λ. Αμερική...

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ας ρωτήσω κι εγώ κάτι...

Έκλεισα ήδη εισητήρια ATH-FRA-GRU τέλη μαρτίου και επιστροφή EZE-FRA-ATH αρχές Απριλίου. Για όσους αυτά φαίνονται κινέζικα, πάω στο Sao Paulo κι επιστρέφω από Buenos Aires. Φτάνω πρωί τη μέρα 1, και φεύγω βράδυ τη μέρα 11.
Θα είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι τη Λ. Αμερική, πιθανότατα θα ταξιδεύω μόνος, και δε μιλάω λέξη ισπανικά/πορτογαλικά.
Έχω ψαχτεί λιγάκι κι έχω φτιάξει 2 εναλλακτικά σχέδια, και πρέπει τώρα να διαλέξω μεταξύ των 2 για το τι θα κάνω εκεί. θα ήθελα τη γνώμη σας....

Σενάριο 1.
Φεύγω αμέσως με άλλη πτήση για GIG (Rio de Janeiro). Μένω στο Rio τις μέρες 1,2 και 3, και τη μέρα 4 το απόγευμα αναχωρώ για IGU (Iguasu). Αφιερώνω 2 μέρες στους καταρράκτες, και τη μέρα 7 το μεσημέρι πετάω IGR-AEP (για Buenos Aires). Οι μέρες 7 (ότι μένει), 8, 9, 10 και 11 (μέχρι το βράδυ που φεύγω) στο Buenos Aires, πιθανώς και με μια ημερήσια στην Ουρουγουάη. Το πακέτο έχει συνολικά 3 πτήσεις εσωτερικού.

Σενάριο 2.
Βλέπω λίγες ώρες την πόλη του Sao Paolo, και το απόγευμα φεύγω με άλλη πτήση για SCL (Santiago Χιλής). Περνάω την ημερα 2 στο Santiago, και την επόμενη μέρα το πρωί φεύγω (SCL-CJC-SCL) για 4-ήμερο τουρ στην Atacama, από το οποίο επιστρέφω στο Santiago το βράδυ της 6ης μέρας. Την επόμενη μέρα το απόγευμα αναχωρώ για νησί του Πάσχα (SCL-IPC-SCL), απ' όπου επιστρέφω το απόγευμα της 10ης μέρας. Την 11η ημέρα το πρωί φεύγω για Buenos Aires, όπου έχω λίγο χρόνο για μια γρήγορη βόλτα στην πόλη, προτού πάρω την πτήση της επιστροφής. Συνολικά 6 πτήσεις, 4 εσωτερικού και 2 διεθνείς...

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι? Κάποιο λόγο να βαρύνει υπέρ της μιας ή της άλλης επιλογής (το 1ο σενάριο έχει σαφέστατα υπέρ του και το κόστος...)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Καταρχήν να πω οτι κουφάθηκα! Ο ταβέρ Λ. Αμερική;;;; Νόμιζα ότι ήταν φάρσα...

Αν θες τη γνώμη μου, μιας που δεν έχω ταξιδέψει δυστυχώς προς τα κει, το κόστος είναι υπέρ του δεύτερου ταξιδιού, παρά του πρώτου. Εξηγούμαι: Αφού υπάρχει η (οικονομική) δυνατότητα να κάνεις το δεύτερο, κάντο. Είναι ένα ταξίδι-σταθμός που εύκολα δεν θα το επαναλάβεις. Σκέτη Βραζιλία-Αργεντινή όλο και θα τύχει να ξαναπάς, καθότι, όπως λες, σου βγαίνει και με μικρότερο κόστος.. προσφορές θα βγουν και θα ξαναβγουν για Ριο-Μπουενος. Η LAN όμως δεν χαρίζει κάστανα..
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Συμφωνώ με Dorotjia ,αν μπορείς να πας Νησί Του Πάσχα πήγαινε εκεί.Από πρόταση έχω να σου πώ ότι απο Μπουένος Άυρες μπορείς να πεταχτείς απέναντι στην Colonia de Sacramento με το καράβι είναι 1 ώρα και έχει τακτικά δρομολόγια (το Μοντεβίντεο είναι άλλες 3-4 ώρες από εκεί με λεωφορείο),είναι μια μικρή πόλη με αποικιακό χαρακτήρα ανακυρηγμένη απο την Ουνέσκο ως μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.
Από το Ιγκουασού μπρείς να πεταχτείς και Παραγουάη στην πόλη Ciutad del Este χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο είναι μια γεύση απο Παραγουάη με αρκετά εμπορικά κέντρα (να προσέχεις όμως μην σε κοροιδέψουν με μαιμούδες προιόντα).
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Εγώ δεν έχω πάει , για να βοηθήσω , όμως γνώμη μου είναι μια που το κάνεις το ταξίδι τι είναι λίγο παραπάνω κόστος; Κάντο υπερπαραγωγή...άλλωστε νομίζω πάς το Πάσχα οπότε ταιριάζει και η επίσκεψη στο Νησί του Πάσχα...Σε ζηλεύω τρελάααααααααααααααααα......
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Kαι εγω την δευτερη επιλογη προτινω, δεν ειναι και το ταξιδι που κανεις καθε μερα, καντο λοιπον να το ευχαριστηθεις

Και εγω ζηλευω αλλα ευχομαι καλο ταξιδι
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Κι εγώ υπέρ του δεύτερου είμαι με νησί του Πάσχα και Ατακάμα,
αυτό το ταξίδι κάντο τώρα που μπορείς:clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Σενάριο 1.
Φεύγω αμέσως με άλλη πτήση για GIG (Rio de Janeiro). Μένω στο Rio τις μέρες 1,2 και 3, και τη μέρα 4 το απόγευμα αναχωρώ για IGU (Iguasu). Αφιερώνω 2 μέρες στους καταρράκτες, και τη μέρα 7 το μεσημέρι πετάω IGR-AEP (για Buenos Aires). Οι μέρες 7 (ότι μένει), 8, 9, 10 και 11 (μέχρι το βράδυ που φεύγω) στο Buenos Aires, πιθανώς και με μια ημερήσια στην Ουρουγουάη. Το πακέτο έχει συνολικά 3 πτήσεις εσωτερικού.

Σενάριο 2.
Βλέπω λίγες ώρες την πόλη του Sao Paolo, και το απόγευμα φεύγω με άλλη πτήση για SCL (Santiago Χιλής). Περνάω την ημερα 2 στο Santiago, και την επόμενη μέρα το πρωί φεύγω (SCL-CJC-SCL) για 4-ήμερο τουρ στην Atacama, από το οποίο επιστρέφω στο Santiago το βράδυ της 6ης μέρας. Την επόμενη μέρα το απόγευμα αναχωρώ για νησί του Πάσχα (SCL-IPC-SCL), απ' όπου επιστρέφω το απόγευμα της 10ης μέρας. Την 11η ημέρα το πρωί φεύγω για Buenos Aires, όπου έχω λίγο χρόνο για μια γρήγορη βόλτα στην πόλη, προτού πάρω την πτήση της επιστροφής. Συνολικά 6 πτήσεις, 4 εσωτερικού και 2 διεθνείς...

Εγώ Κώστα δεν θα σταθώ μόνο στο κόστος που σωστά λες είναι πολύ πιο χαμηλό στο σενάριο ένα, θα σταθώ στα μέρη και θα ψηφίσω το σενάριο ένα χωρίς καμιά τύψη...
Μετά από τόσα ταξίδια έχω μάθει να είμαι πρακτικός στη ζωή μου και να εκτιμώ το value for money... ποιά είναι λοιπόν τα υπέρ και τα κατά του κάθε σεναρίου?

ΣΕΝΑΡΙΟ 1

Θα δεις με την ησυχία σου μια από τις πιό ωραίες πόλεις του κόσμου. Το RIO είναι καταπληκτικό και αξίζει τουλάχιστον 3 ολόκληρες μέρες για να το χορτάσεις... Θα δεις τους ωραιότερους καταράκτες που έχεις δει στη ζωή σου. Το Ιγκουασού δεν παίζετε... Για το BUE δεν μπορώ να πω τίποτε γιατί δεν θα είμαι αντικειμενικός. Για μένα μακράν μαζί με το RIO είναι η ωραιότερη πόλη της Λατινικής Αμερικής. Ζωή, φαγητό, βόλτες...

Συμβουλές...
Α. Μια μέρα στους καταράκτες είναι υπεραρκετή... φτάσε το βράδυ, κοιμήσου. ξύπνα νωρίς και πάρε το ακριβό πακέτο ξενάγησης αυτό που μπαίνει μέσα στους καταράκτες με βάρκα... σε 5 άντε 6 ώρες θα έχεις τελειώσει... πάρε μια απογευματινή πτήση και γραμμή BUE... To χωριό δεν έχει τίποτε να δεις... Αν μπεις στον πειρασμό για Παραγουάη... Το ηρωικό PUERTO STRESNER είναι το υπέρτατο χάλι...ούτε να σκεφτείς να περάσεις την γέφυρα... κάποιοι ανιστόριτοι μάλιστα το μετονόμασαν τα τελευταία χρόνια... ούτε το καινούργιο όνομα δεν θέλω να πω...

Β. Την μονοήμερη στην Ουρουγουάη να την κάνεις διήμερη. Η πτήση από το ΑΕP και όχι από το EZE, αν δεν πάρεις, που δεν θα πάρεις, αμερικάνικη εταιρία αλλά την υπέροχη Plunita με τα εκπληκτικά 732 της, για το Μοντεβιδέο είναι μισή ωρίτσα... Δώσε μια μέρα στο Μοντεβίδεο κοιμήσου το βράδυ και μετά κλείσε ένα ταξάκι μέχρι την υπέροχη Colonia... υπολόγισε 2 με 21/2 ωρίτσες... απόλαυσέ την και πάρε το τελευταίο καράβι για το λατρεμένο BUE...

Συμπέρασμα... το σενάριο με την προσθήκη της Ουρουγουάης είναι τέλειο...
Ξεκούραστο, συνδιάζει πόλεις, φύση και είναι στις ιδανικές μέρες...

ΣΕΝΑΡΙΟ 2

Στο SAO δεν αξίζει να διαθέσεις ούτε 2 ώρες... κατεστραμένο ιστορικό κέντρο με μόνο ενδιαφέρον τα μαγαζιά , τα εστιατόριο και τα ξενοδοχεία.( το FAENA άπαικτο)
Το Santiago είναι λίγο καλύτερο από την Σόφια... μισή μέρα ιστορία...
Atacama δεν έχω πάει δεν μπορώ να σου πω τίποτε...
Το Νησί του Πάσχα γνωρίζω ότι είναι ένας μύθος που κάθε ταξιδιώτης πρέπει να ζήσει αλλά... είναι πανάκριβο... και να πας και να μείνεις και να φας και να γυρίσεις... εξαντλείτε σε μιά μέρα το εκπληκτικό του τοπίου και μετά επαναλαμβάνετε... δεν έχω πάει αλλά πολύ καλός μου φίλος το έκανε πέρσι και κατέληξε στο value for money που λέγαμε... έχω κάνει 4 ταξίδια στη Νότια Λ. Αμερική και εσκεμένα καμιά φορά δεν το διάλεξα... βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά αν έχεις την ευκαιρία να πας Rio και ΒUE...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για τη Βραζιλία δεν μπορώ να εκφέρω άποψη διότι δεν έχω πατήσει το πόδι μου ακόμη εκεί. Τα όσα έχω ακούσει είναι αντικρουόμενα και μάλιστα από ανθρώπους που ζουν εκεί.

Για το άλλο σενάριο:
Το Σαντιάγο είναι όντως μια όμορφη, άνετη, ασφαλέστατη αλλά σχετικά αδιάφορη πόλη. Στο Νησί του Πάσχα δεν έχω πάει, ήταν στο σχέδιο για...τώρα (δεν είναι και τόσο ακριβό ρε παιδιά, ειδικά αν συνδυαστεί με νησιά Ειρηνικού), αλλά πήρε αναβολή λόγω... Χόλιγουντ (έχω κάτι ηθοποιάρες στην Αβάνα και δε χάνονται τέτοιες ευκαιρίες). Θα πήγαινα με τα τέσσερα και μάλιστα ένα μίνιμουμ τεσσάρων ημερών, έχει πολύ πράγμα, ειδικά αν θέλεις να κάνεις τα πράγματα σωστά. Φίλος που έχει πάει 6 φορές συνεχίζει να πηγαίνει και μας τα έχει πρήξει με το μέρος, ίσως να έχω υποστεί κι εγώ πλύση εγκεφάλου. Για μένα θα είναι το highlight του ταξιδιού.

Για την Atacama.... Το κομμάτι της ερήμου του αλατιού της Ν.Αμερικής είναι από τα πιο εντυπωσιακά τοπία που έχω δει οπουδήποτε. Όλα τα λεφτά πάντως βρίσκονται στο Βολιβιανό κομμάτι, από την πλευρά του Uyuni. Το λέω διότι μερικές εκδρομές από Atacama κάνουν μόνο το χιλιάνικο κομμάτι κι είναι μεγάλη απάτη, βλέπεις μόνο το αλάτι και τίποτε από γκέιζερ, φλαμίνκο, πολύχρωμες λίμνες, υπολείμματα αποστολών Ίνκας κλπ. Ξεκινώντας από τη Βολιβία, και καλύτερα τοπία βλέπεις, και πιο αυθεντικό είναι το όλο θέμα (εμείς πήγαμε με ξεχαρβαλωμένο τζιπ και μείναμε στην έρημο, η μαγείρισσα πλάκωνε με την κουτάλα το σύζυγο-οδηγό, η όλη φάση πολύ καλτ, καμία σχέση με τα προκατασκευασμένα πρωτοκοσμικά τουρ των Χιλιανών) και φυσικά πολύ-πολύ φτηνότερα. Αν λοιπόν σχεδιάζεις έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή να επισκεφθείς εκτεταμένα τη χώρα ακατέργαστο διαμάντι της ΛΑτινικής Αμερική (Βολιβία) κάν' το από εκεί, "κολλάει" και με το όλο Βολιβιάνικο στιλ. Αλλιώς, απλά βεβαιώσου πως κάνει το όλο πακέτο κι όχι τα μισά.

Για το Μπουένος Άιρες, Ibeg to differ με τον Traveller, πολύς χαμός για το τίποτε, η πιο υπερτιμημένη πόλη της Λ.Αμερικής κατ' εμέ. Ελάχιστα αξιοθέατα, δυτικοφέρνει υπερβολικά κι έχει μια ξινίλα και γκριζίλα που δε μου αρέσει, απλά συμπαθητικό φαγητό και ακριβό για τα δεδομένα της περιοχής (Λίμα: η νέα γαστρονομική πρωτεύουσα της ηπείρου, πείτε όχι στα κοψίδια, ναι στη fusion γιαπωνέζικου-Άνεδων-Ιταλικού-Κίνας). Έχει βέβαια ωραία νυχτερινή ζωή, καλή μπάλα αλλά μηδέν αξιοθέατα και ως πόλη είναι άσχημη, η Λατινική Αμερική έχει διαμάντια τύπου Κούσκο, Καρταχένα, Καχαμάρκα, Τάσκο, Σαν Κριστόμπαλ, Αβάνα, Αντίγουα, Λα Πας, Κίτο κλπ, το Μπουένος είναι σαν το Παγκράτι με ολίγον από Κολωνάκι στη μέση (είκοσι τετράγωνα). Έχει μπόλικο πολιτικό και κοινωνικό ενδιαφέρον (κινήματα, επαναστάτες με κατσαρόλες, συζητήσεις με πρώην πολιτικούς κρατούμενους, συζύγους εξαφανισμένων) αλλά με τόσο λίγο χρόνο και χωρίς καλά Ισπανικά δεν είναι πράγματα που μπορεί να αξιολογήσει ο μέσος επισκέπτης. Αν βγάλει κανείς το πολιτικό κομμάτι, του μένει η νυχτερινή ζωή και καλό κρέας. Α, κι ένα απίστευτα κιτς (αλλά γι' αυτό έχει ενδιαφέρον) θεματικό πάρκο, του οποίου το θέμα είναι οι θρησκείες: μέχρι και ανάσταση του Χριστού κάθε μισή ώρα έχει, ΠΟΛΥ γέλιο, πήγαμε με την κοπέλα μου το Σεπτέμβριο και πεθάναμε στο γέλιο. Terra Santa λέγεται αν θυμάμαι καλά, βλέπεις τον Ιωσήφ και από πάνω του πετάνε αεροπλάνα (είναι δίπλα στο μικρό αεροδρόμιο), ενώ οι Ρωμαίοι-Αργεντίνοι παίζουν με τα κινητά τους κάτω από τους χιτώνες, απίστευτο θέαμα.

Συμφωνούμε με τον Τράβελερ στα περί Ουρουγουάης δεν είναι απλά για ημερήσια, έχει πραγματάκια και η Colonia είναι όμορφη.

Επειδή δεν έχω άποψη περί Βραζιλίας, δεν μπορώ να συστήσω κάτι από τα δύο, αλλά κακό ταξίδι δεν υπάρχει, οπότε καλά να περάσεις όπου και να πας.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Oρισμένες παρατηρήσεις για τα όσα ωραία μας είπε ο Yorgos...

Το Σαντιάγο είναι όντως μια όμορφη, άνετη, ασφαλέστατη αλλά σχετικά αδιάφορη πόλη.
To Σαντιάγκο μπορεί να είναι ασφαλέστατο αλλά είναι και πανάσχημο...
Ο χαρακτηρισμός αδιάφορη πόλη το κολακεύει τρελλά...
Η καλύτερη λύση για την καταπολέμιση της βαρεμάρας του Σαντιάγκο είναι τα λεωφορεία προς Βαλπαραίσο και Βινια ντελ Μαρ...

Στο Νησί του Πάσχα δεν έχω πάει, ήταν στο σχέδιο για...τώρα (δεν είναι και τόσο ακριβό ρε παιδιά, ειδικά αν συνδυαστεί με νησιά Ειρηνικού), αλλά πήρε αναβολή λόγω... Χόλιγουντ (έχω κάτι ηθοποιάρες στην Αβάνα και δε χάνονται τέτοιες ευκαιρίες). Θα πήγαινα με τα τέσσερα και μάλιστα ένα μίνιμουμ τεσσάρων ημερών, έχει πολύ πράγμα, ειδικά αν θέλεις να κάνεις τα πράγματα σωστά. Φίλος που έχει πάει 6 φορές συνεχίζει να πηγαίνει και μας τα έχει πρήξει με το μέρος, ίσως να έχω υποστεί κι εγώ πλύση εγκεφάλου. Για μένα θα είναι το highlight του ταξιδιού.
Highlight του ταξιδιού σίγουρα θα είναι γιατί το συνοδεύει ο μύθος του αλλά το μέρος κατά τας γραφάς είναι τρελλά υπερεκτιμημένο... επαναλαμβάνω δεν έχω πάει αλλά όταν το εισιτήριο για το νησί από το Σαντιάγκο κοστίζει το λιγότερο 650?, το νοίκιασμα του αυτοκινήτου 80? την μέρα, ο ύπνος σε μια απλή posada 100? το βράδυ και το φαγητό 20? με 25? ε του κερατά περιμένεις να δεις τον παράδεισο... το νησί του Πάσχα λοιπόν δεν είναι ο παράδεισος απλά είναι ένας υπερεκτιμημένος μύθος... συνεπώς αν δεν έχω δει το Rio και το Bue ούτε που θα το σκεφτόμουν... τώρα φυσικά και θα το έκανα καθαρά όμως για λόγους ταξιδιωτικού πρεστίζ...

υ.γ. Πιό φτηνό μπορεί να βγει το εισιτήριο αν πάρεις ένα r/world ticket αλλιώς είναι φωτιά και λάβρα... μονοπώλειο της Lan βλέπεις...


Για το Μπουένος Άιρες, Ibeg to differ με τον Traveller, πολύς χαμός για το τίποτε, η πιο υπερτιμημένη πόλη της Λ.Αμερικής κατ' εμέ. Ελάχιστα αξιοθέατα, δυτικοφέρνει υπερβολικά κι έχει μια ξινίλα και γκριζίλα που δε μου αρέσει, απλά συμπαθητικό φαγητό και ακριβό για τα δεδομένα της περιοχής (Λίμα: η νέα γαστρονομική πρωτεύουσα της ηπείρου, πείτε όχι στα κοψίδια, ναι στη fusion γιαπωνέζικου-Άνεδων-Ιταλικού-Κίνας). Έχει βέβαια ωραία νυχτερινή ζωή, καλή μπάλα αλλά μηδέν αξιοθέατα και ως πόλη είναι άσχημη, η Λατινική Αμερική έχει διαμάντια τύπου Κούσκο, Καρταχένα, Καχαμάρκα, Τάσκο, Σαν Κριστόμπαλ, Αβάνα, Αντίγουα, Λα Πας, Κίτο κλπ, το Μπουένος είναι σαν το Παγκράτι με ολίγον από Κολωνάκι στη μέση (είκοσι τετράγωνα). Έχει μπόλικο πολιτικό και κοινωνικό ενδιαφέρον (κινήματα, επαναστάτες με κατσαρόλες, συζητήσεις με πρώην πολιτικούς κρατούμενους, συζύγους εξαφανισμένων) αλλά με τόσο λίγο χρόνο και χωρίς καλά Ισπανικά δεν είναι πράγματα που μπορεί να αξιολογήσει ο μέσος επισκέπτης. Αν βγάλει κανείς το πολιτικό κομμάτι, του μένει η νυχτερινή ζωή και καλό κρέας.
Στο μόνο που συμφωνώ είναι στο ότι η Λίμα είναι όντως η νέα γαστρονομική πρωτεύουσα της ηπείρου...

Το Buenos Aires απλά δεν παίζεται... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι μεμπτό να δυτικοφέρνει... υπάρχει κανόνας που ορίζει ότι το φτηνό φολκλόρ είναι πιό ωραίο από μια σύγχρονη δυτική πόλη με φοβερά καταστήματα, υπέροχα πάρκα, καταπληκτική νυχτερινή ζωή, εξαιρετικά εστιατόρια, ζωντανές συνοικίες, φοβερό λιμάνι και υπέροχους ανθρώπους?
Στο Βuenos βρίσκεις τα πάντα... γραφικές συνοικίες με αντίκες, υπερχλιδάτες συνοικίες γεμάτες φανταστικά εστιατόρια, μεγαλόπρεπα θέατρα, υπέροχα κουτούκια, χλιδάτα ξενοδοχεία, φαβέλες, ποτάμια, ποδόσφαιρό και πάρα πολλά άλλα... θα συγκρίνω εγώ τώρα π.χ την ζωντάνια και την μεγαλοπρέπεια του Bue με το χάλι του Καράκας και την ασχήμια του Σαντιάγκο... Στο Μπουένος θα βγεις , θα φας , θα διασκεδάσεις, θα περπατήσεις ελεύθερα , θα θαυμάσεις και θα χαρείς την πόλη με τα καλά και τα κακά της... στο Καράκας ή στο Κίτο δηλαδή τι θα κάνεις? Όχι άλλο κάρβουνο, Πλάθες Μπολίβαρ και μιζέρια... πραγματικά αγαπάμε Αργεντινή!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To Σαντιάγκο μπορεί να είναι ασφαλέστατο αλλά είναι και πανάσχημο...
Διαφωνώ, η μοντέρνα αρχιτεκτονική του είναι από τις λίγες που μου αρέσουν, έχει μάλλον το δεύτερο καλύτερο μουσείο στην ήπειρο (η κορυφή είναι το Ανθρωπολογικό της DF κατά της γνώμη μου) και η πόλη είναι καθαρή κι έχει μπόλικο-μπόλικο πράσινο. Μέχρι εκεί, δεν είναι για τίποτε παραπάνω, σε αυτό συμφωνούμε. Αλλά άσχημη δεν τη βρίσκω, ειδικά σε σχέση με το Μπουένος Άιρες, το 95% του οποίου είναι γκρίζες πολυκατοικίες της δεκαετίες του '50, '60 και '70 και θυμίζειτ ο μίζερο κομμάτι της Αθήνας.

όταν το εισιτήριο για το νησί από το Σαντιάγκο κοστίζει το λιγότερο 650?, το νοίκιασμα του αυτοκινήτου 80? την μέρα, ο ύπνος σε μια απλή posada 100? το βράδυ και το φαγητό 20? με 25? ε του κερατά περιμένεις να δεις τον παράδεισο..

Το εισιτήριο από το Σαντιάγο μαζί με τετραήμερη παραμονή το είχαν σε προσφορά το Σεπτέμβριο τα τοπικά τουριστικά στα 580$ (ήτοι 386 ευρώ). Είναι μόνο για low season και σε προσφορά, αλλά τόσο είναι. Αλλιώς, για όποιον σχεδιάζει να πάει έτσι κι αλλιώς Γαλλική Πολυνησία, η LΑΝ κάνει το one-way με 680 ευρώ για Νησί του Πάσχα και Ταϊτή, δεν είναι κακό, με την προϋπόθεση ότι δε θες να γυρίσεις πίσω, αλλά να συνεχίσεις (π.χ με τα μίλια της AF πίσω για Ευρώπη, ή για Ταϋλάνδη, ΝΖ κλπ). Ακόμη καλύτερα τα South Pacific Passes, αυτό που αγόρασα το Σεπτέμβριο έκανε 1220 ευρώ, ξεκινούσε από Σαντιάγο, με πήγαινε σε 6 νησιωτικά έθνη (μεταξύ των οποίων και το πασχαλιάτικο νησί) και τελείωνε ΝΖ με τους φόρους μέσα. Κοινώς, αν το συνδυάσεις με άλλους προορισμούς που έτσι κι αλλιώς είναι ακριβό να φτάσει κανείς, δε βγαίνει τόσο ακριβό. Αν το πας μόνο του, μάλλον είναι για βίτσιο και μόνο, οπότε εξαρτάται το πόσο σε ενδιαφέρει η αρχαιολογία, η ανθρωπογεωγραφία κλπ διότι από αυτής της άποψης είναι κάτι μοναδικό.

Αυτοκίνητο δεν οδηγώ, αλλά τα μηχανάκια τα δίνουν 100 την εβδομάδα ή 20 την ημέρα, λογικές τιμές. Σε σπίτι ντόπιου μένεις με 20-30 ευρώ και οι φτηνές επιλογές για φαγητό (παρότι υπερτιμημένες) δεν ξεπερνούν τα 10-12 ευρώ, για εστιατόριο όντως θες ένα εικοσάρι-τριαντάρι στο νερό. Ε, αν θες πεντάστερα, Μερσεντές και service, τα πληρώνεις.

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι μεμπτό να δυτικοφέρνει.
Δεν είπα ότι είναι μεμπτό, απλά σε μια ήπειρο με τόσες διαφορετικές κουλτούρες, δε θα πήγαινα να δω (μόνο) αυτό που έχω δίπλα στο σπίτι μου. Η λιγότερο λατινοαμερικάνικη πρωτεύουσα της ηπείρου είναι το Μπουένος Άιρες (α, τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και το Σαντιάγο). Μεμπτό δεν είπα ποτέ ότι είναι. Απλά η αχρωμία του δεν μπορεί αν αποτελεί συν για μένα.

υπάρχει κανόνας που ορίζει ότι το φτηνό φολκλόρ είναι πιό ωραίο από μια σύγχρονη δυτική πόλη
Ε, προφανώς και όχι. Ποτέ δε μίλησα για το φτηνό φολκόρ. Μίλησα για το 90% της ενδιαφέρουσας ντόπιας κουλτούρας της ΛΑτινικής Αμερικής. Το Μπουένος ανήκει στο 10% που δεν έχει τίποτε από αυτό το χαρακτηριστικό.

φοβερά καταστήματα, υπέροχα πάρκα, καταπληκτική νυχτερινή ζωή, εξαιρετικά εστιατόρια, ζωντανές συνοικίες, φοβερό λιμάνι και υπέροχους ανθρώπους?
Αν κρίνω από τους επιθετικούς προσδιορισμούς που χρησιμοποιείς, έχουμε τελείως διαφορετική εκτίμηση, άρα και γούστα. Μάλλον και εμπειρίες.

Θα συγκρίνω εγώ τώρα π.χ την ζωντάνια και την μεγαλοπρέπεια του Bue με το χάλι του Καράκας και την ασχήμια του Σαντιάγκο...
Οι δύο άλλες πόλεις που ανέφερες είναι όντως αδιάφορες και ειδικά το Καράκας και κακάσχημο. Αλλά εγώ δε σύγκρινα το Μπουένος Άιρες με ό,τι χειρότερο έχει η ήπειρος, αλλά με ό,τι καλύτερο. Και η σύγκριση είναι τραγικά εις βάρος του, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς και τη φήμη που το συνοδεύει. Τουλάχιστον το Καράκας και το Σαντιάγο δεν αυτοδιαφημίζονται ως "το Παρίσι της Λ.Αμ". Σε σχέση με οποιαδήποτε από τις πόλεις που ανέφερα (και καμιά πενηνταριά ακόμη, αν θες) το Μπουένος Άιρες μου είναι πολύ αδιάφορο.

Στο Μπουένος θα βγεις , θα φας , θα διασκεδάσεις, θα περπατήσεις ελεύθερα , θα θαυμάσεις και θα χαρείς την πόλη με τα καλά και τα κακά της...

Όπως και παντού αλλού στον πλανήτη όπου υπάρχει έδαφος, βαρύτητα (το περπάτημα δεν απαιτεί κάτι παραπάνω) και κάτι νέο να δεις. Είπαμε, κακό ταξίδι δεν υπάρχει, πάντα κάπου κάτι θα δεις. Συγκριτικά μιλάμε, και σε όποια από τις πόλεις σου προανέφερα κι αν πήγα, βρήκα περισσότερα και πιο ενδιαφέροντα πράγματα να δω και να κάνω.

στο Καράκας ή στο Κίτο δηλαδή τι θα κάνεις?
Στο Καράκας θα προσπαθήσεις να μη σου συμβεί τίποτε! Και θα είναι ένας μικρός θρίαμβος. Βρήκα τις φαβέλες πολύ ενδιαφέρουσες, όπως και το όλο θέμα με το πολιτικό στάτους κβο, είχα την τύχη να μείνω σε φίλους Κουβανούς των αποστολών της Αβάνας, οι πολιτικές συγκεντρώσεις είναι ό,τι πιο extreme έχω δει μετά το Ιράν, τα πρότζεκτ της κυβέρνησης σε επίπεδο γειτονιάς, αθλητισμού, υγείας κλπ είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα. Πέραν τούτου λίγα πράγματα, δεν ανέφερα πουθενά ότι το Καράκας είναι μέσα στις πόλεις που προσφέρουν κάτι το φοβερό στον επισκέπτη. Αν το Μπουένος θεωρεί τίτλο τιμής το να είναι καλύτερο από τη χαβούζα, ΟΚ, αυτόν τον τίτλο τον παίρνει, κι εύκολα μάλιστα.

Το Κίτο έχει τη μοναδική αποικιακή πόλη που βλέπω να ανταγωνίζεται σε ομορφιά την Αβάνα. Έχει ζωντανότατη ινδιάνικη παράδοση, ενδιαφέροντα μουσεία (ειδικά από πέρυσι όπου λόγω της 200ής επετείου τα έφτιαξαν όλα κι είναι κούκλα, με φανταστικά 3D, interactive, νυχτερινά υπαίθρια τουρ κλπ), μια κουζίνα τελείως διαφορετική από την ευρωπαϊκή, ινδιάνικες φιέστες και σαφώς περισσότερες πιθανότητες ημερήσιων εκδρομών από τα αδιάφορα περίχωρα του Μπουένος: τροπικά δάση, φανταστικά ηφαίστεια, το Κέντρο του Κόσμου, την μεγαλύτερη ινδιάνικη αγορά του κόσμου στο Οταβάλο κλπ. Και μόνο που βλέπεις εξωτικές φάτσες, τρως εξωτικό φαγητό, ακούς εξωτική μουσική, βλέπεις αποικιακή αρχιτεκτονική αντί για πολυκατοικίες και έχεις πολιτιστικές δραστηριότητες με μπόλικο ινδιγενές στοιχείο, ανήκει σε άλλη κατηγορία από το Μπουένος Άιρες.

Ξαναλέω, δε βρίσκω το Μπουένος Άιρες τραγικά βαρετό προορισμό. Αλλά με δεδομένο το πού βρίσκεται (στην άκρη του κόσμου) δε δικαιολογώ την επίσκεψή του, παρά μόνο ως πέρασμα. Για μένα είναι στην κατηγορία του Σαντιάγκο, των συμπαθητικών (ως πόλη διότι ως άνθρωποι παμψηφοί οι πορτένιος βγαίνουν οι αντιπαθέστεροι της ηπείρου, ακόμη κι απ' τους συμπατριώτες τους που τους θεωρούν ό,τι τους θεωρούν κι οι υπόλοιποι λατινοαμερικάνοι) πόλεων που χάρηκα που τις επισκέφθηκα δυο και τρεις φορές, αλλά ως εκεί. Α, για να είμαι δίκαιος, στα συν του να βάλω τα καταπληκτικά θέατρα, έχει μιούζικαλ, θέατρο, πρόζα που δε βρίσκεις πουθενά αλλού στη Λ.Αμερική, μαζί και την ατμόσφαιρα στα ποδοσφαιρικά γήπεδα (αν και προτιμώ το μπασκετάκι στη γειτονική Κόρντομπα, με την "αθηναϊκή" ομάδα και τους "Αθηναίους" οπαδούς). Αλλά γενικώς είναι πόλη που με αφήνει σχετικά άδειο. Δικαίως αναφέρεις ότι υπερέχει σε σχέση με τα χειρότερα της Λατινικής Αμερικής. Τα καλύτερα δεν τα πιάνει ούτε στο δαχτυλάκι τους...

Η άποψή σου για το Ρίο με ενδιαφέρει, μιας και δεν έχω πάει. Analysis, please.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Δεν έχω πάει Atacama και νησί του Πάσχα για να συγκρίνω αλλά στέκομαι μόνο σ’ αυτό που είπες ότι πιθανότατα θα ταξιδέψεις μόνος και καταλληλότερο βρίσκω το 1ο σενάριο. Τα δεύτερο ίσως είναι καλύτερα να το κάνεις με παρέα.
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Διαφωνώ, η μοντέρνα αρχιτεκτονική του είναι από τις λίγες που μου αρέσουν, έχει μάλλον το δεύτερο καλύτερο μουσείο στην ήπειρο (η κορυφή είναι το Ανθρωπολογικό της DF κατά της γνώμη μου) και η πόλη είναι καθαρή κι έχει μπόλικο-μπόλικο πράσινο. Μέχρι εκεί, δεν είναι για τίποτε παραπάνω, σε αυτό συμφωνούμε. Αλλά άσχημη δεν τη βρίσκω, ειδικά σε σχέση με το Μπουένος Άιρες, το 95% του οποίου είναι γκρίζες πολυκατοικίες της δεκαετίες του '50, '60 και '70 και θυμίζειτ ο μίζερο κομμάτι της Αθήνας.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... αν σου αρέσει το Σαντιάγκο εμένα μου περισεύει...

Μάλλον σε άλλη πόλη θα πήγαμε Γιώργο... το BUE και πάρκα έχει και καλές καταπράσινες συνοικίες... Ανατολικά από το Monumental το ηρωικό γήπεδο της μίας και μοναδικής River και μέχρι το Tigre οι συνοικίες είναι απίθανες...
Βάλε και τα Palermo μέσα... αλλά και το κέντρο έχει μια υπέροχη γοητεία...
Και το καρακέντρο που είναι σικάτο και σωστά λες θυμίζει Κολωνάκι και το San Τelmo που είναι γραφικό και υπέροχο και πολλές άλλες αστικές συνοικίες που εμένα προσωπικά με ενθουσιάζουν... Ασφαλώς και υπάρχουν στο κέντρο περιοχές που θυμίζουν Κυψέλη αλλά αυτές χωρίς αμφιβολία είναι η μειοψηφία της πόλης και όχι βέβαια το 95% της πόλης...


Το εισιτήριο από το Σαντιάγο μαζί με τετραήμερη παραμονή το είχαν σε προσφορά το Σεπτέμβριο τα τοπικά τουριστικά στα 580$ (ήτοι 386 ευρώ). Είναι μόνο για low season και σε προσφορά, αλλά τόσο είναι. Αλλιώς, για όποιον σχεδιάζει να πάει έτσι κι αλλιώς Γαλλική Πολυνησία, η LΑΝ κάνει το one-way με 680 ευρώ για Νησί του Πάσχα και Ταϊτή, δεν είναι κακό, με την προϋπόθεση ότι δε θες να γυρίσεις πίσω, αλλά να συνεχίσεις (π.χ με τα μίλια της AF πίσω για Ευρώπη, ή για Ταϋλάνδη, ΝΖ κλπ). Ακόμη καλύτερα τα South Pacific Passes, αυτό που αγόρασα το Σεπτέμβριο έκανε 1220 ευρώ, ξεκινούσε από Σαντιάγο, με πήγαινε σε 6 νησιωτικά έθνη (μεταξύ των οποίων και το πασχαλιάτικο νησί) και τελείωνε ΝΖ με τους φόρους μέσα. Κοινώς, αν το συνδυάσεις με άλλους προορισμούς που έτσι κι αλλιώς είναι ακριβό να φτάσει κανείς, δε βγαίνει τόσο ακριβό. Αν το πας μόνο του, μάλλον είναι για βίτσιο και μόνο, οπότε εξαρτάται το πόσο σε ενδιαφέρει η αρχαιολογία, η ανθρωπογεωγραφία κλπ διότι από αυτής της άποψης είναι κάτι μοναδικό.
Ρε Γιώργο μας δουλεύεις? Πως από την Ελλάδα θα βρεις συγκεκριμένη προσφορά που πουλάνε στο ψαχτό ορισμένα γραφεία του Σαντιάγκο και για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο? Η νορμάλ τιμή του εισιτηρίου από Σαντιάγκο είναι στα 650? και τραβάει την ανηφόρα...
Για τα round the world tickets τα είπα πρώτος παραπάνω, συμφέρουν αλλά πρέπει να έχεις χρόνο και χρήμα για να φτάσεις μέχρι Ωκεανία... για τα υπόλοιπα που λες συνυπογράφο... είναι ταξιδιωτικό βίτσιο, υπέροχο μεν αλλά βίτσια δε...


Αυτοκίνητο δεν οδηγώ, αλλά τα μηχανάκια τα δίνουν 100 την εβδομάδα ή 20 την ημέρα, λογικές τιμές. Σε σπίτι ντόπιου μένεις με 20-30 ευρώ και οι φτηνές επιλογές για φαγητό (παρότι υπερτιμημένες) δεν ξεπερνούν τα 10-12 ευρώ, για εστιατόριο όντως θες ένα εικοσάρι-τριαντάρι στο νερό. Ε, αν θες πεντάστερα, Μερσεντές και service, τα πληρώνεις.
Μηχανάκι δεν οδηγώ και δεν με ενδιαφέρει, όπως και πολλούς άλλους δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει να οδηγούν μηχανάκι στους χωματόδρομους του νησιού με τον αέρα να τους παίρνει και να τους σηκώνει... σε καντίνες εγώ όταν ταξιδεύω πες με ψώνιο δεν τρώω, ούτε μοιράζομαι ένα δωμάτιο σε σπίτι ντόπιων... Ένα ρημαδογιάρις ζητάω, ένα απλό δωμάτιο σε ξενοδοχείο με μπάνιο δικό του και κάτι αξιοπρεπές να φάω σε ενα απλό εστιατόριο... και αυτά είναι πανάκριβα και υπερτιμημένα στο Πασχαλιάτικο νησί...

Ε, προφανώς και όχι. Ποτέ δε μίλησα για το φτηνό φολκόρ. Μίλησα για το 90% της ενδιαφέρουσας ντόπιας κουλτούρας της ΛΑτινικής Αμερικής. Το Μπουένος ανήκει στο 10% που δεν έχει τίποτε από αυτό το χαρακτηριστικό.
Σε όσες Λατινοαμερικάνικες πρωτεύουσες έχω πάει, από το San Jose μέχρι το Santiago και από το Καράκας μέχρι την Ασουνσιόν το φτηνό φολκλόρ και η μιζέρια κυριαρχεί... Ντόπια κουλτούρα σε πρωτεύουσα της Λατινικής Αμερικής δεν έχω δει... δεν έχω πάει στην Λα ΠΑΖ και στη Λίμα... ίσως εκεί να έχει αλλά και πάλι η μειοψηφία θα είναι... διαλέγω λοιπόν χωρίς δισταγμό μια μοντέρνα πρωτεύουσα με Λατινοαμερικάνικο αέρα...

Αν κρίνω από τους επιθετικούς προσδιορισμούς που χρησιμοποιείς, έχουμε τελείως διαφορετική εκτίμηση, άρα και γούστα. Μάλλον και εμπειρίες.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Θα συγκρίνω εγώ τώρα π.χ την ζωντάνια και την μεγαλοπρέπεια του Bue με το χάλι του Καράκας και την ασχήμια του Σαντιάγκο...
Οι δύο άλλες πόλεις που ανέφερες είναι όντως αδιάφορες και ειδικά το Καράκας και κακάσχημο. Αλλά εγώ δε σύγκρινα το Μπουένος Άιρες με ό,τι χειρότερο έχει η ήπειρος, αλλά με ό,τι καλύτερο. Και η σύγκριση είναι τραγικά εις βάρος του, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς και τη φήμη που το συνοδεύει. Τουλάχιστον το Καράκας και το Σαντιάγο δεν αυτοδιαφημίζονται ως "το Παρίσι της Λ.Αμ". Σε σχέση με οποιαδήποτε από τις πόλεις που ανέφερα (και καμιά πενηνταριά ακόμη, αν θες) το Μπουένος Άιρες μου είναι πολύ αδιάφορο.
Σωστά τα λες, αλλά εδώ συγκρίνουμε πρωτεύουσες.... Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μου πεις ποιές λατινοαμερικάνικες πρωτεύουσες από το Μεξικό και κάτω είναι αντικειμενικά ωραιότερες από το Μπουένος...

Όπως και παντού αλλού στον πλανήτη όπου υπάρχει έδαφος, βαρύτητα (το περπάτημα δεν απαιτεί κάτι παραπάνω) και κάτι νέο να δεις. Είπαμε, κακό ταξίδι δεν υπάρχει, πάντα κάπου κάτι θα δεις. Συγκριτικά μιλάμε, και σε όποια από τις πόλεις σου προανέφερα κι αν πήγα, βρήκα περισσότερα και πιο ενδιαφέροντα πράγματα να δω και να κάνω.
Να υποθέσω δηλαδή πως ενδεικτικά στο κέντρο του Panama City, της Bogota και του Caracas ώρα μεσάνυχτα περπατάς ξένιαστος κι ωραίος όπως στο Buenos χωρίς να φοβάσαι τίποτε...


ως πόλη διότι ως άνθρωποι παμψηφοί οι πορτένιος βγαίνουν οι αντιπαθέστεροι της ηπείρου, ακόμη κι απ' τους συμπατριώτες τους που τους θεωρούν ό,τι τους θεωρούν κι οι υπόλοιποι λατινοαμερικάνοι
Zήλιες......... εγώ πάλι έχω πολλούς καλούς φιλους και τους λατρεύω... δεν φταίνε αυτοί που είναι οι καλύτεροι, ας προσπαθήσουν οι άλλοι να τους φτάσουν για να μην τους ζηλεύουν...

Η άποψή σου για το Ρίο με ενδιαφέρει, μιας και δεν έχω πάει. Analysis, please.
Επιφυλλάσομαι στην συνέχεια της "Επιχείρησης Vasco da Gama...ta"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom