Κλάδος του τουρισμού (τουριστικό γραφείο)

fotast

Member
Μηνύματα
9.576
Likes
14.736
Καταρχάς είπα ότι είμαι σε πρώτο έτος και γνωρίζω πως εξοικονομεί κέρδος μια ξενοδοχειακή μονάδα ωστόσο μου έκανε εντύπωση για το συγκεκριμένο
Μια μικρή έρευνα και θα δεις εύκολα ότι το συγκεκριμένο δεν είναι το πιο ακριβό ξενοδοχείο της Αθήνας...Τελος πάντων το κουράσαμε...Αν έχεις πρόσβαση μέσω της σχολής να πας για να τα καταλάβεις από '"μέσα"...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.983
Likes
27.947
Καταρχάς είπα ότι είμαι σε πρώτο έτος και γνωρίζω πως εξοικονομεί κέρδος μια ξενοδοχειακή μονάδα ωστόσο μου έκανε εντύπωση για το συγκεκριμένο
Δεν ξέρω σε ποιο ξενοδοχείο αναφέρεσαι ,αλλά μια μεγάλη αλυσίδα ξενοδοχείων που θεωρεί
ότι πρέπει να έχει μια παρουσία σε κάποια περιοχή, μπορεί να έχει παθητικό για κάποιο διάστημα
μέχρι να εδρεωθεί στην "πιάτσα". Εξάλλου πολλά ξενοδοχεία τα τελευταία 2 χρόνια με την πανδημία
έχουν χάσει την μπάλα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.576
Likes
14.736
Δεν ξέρω σε ποιο ξενοδοχείο αναφέρεσαι ,αλλά μια μεγάλη αλυσίδα ξενοδοχείων που θεωρεί
ότι πρέπει να έχει μια παρουσία σε κάποια περιοχή, μπορεί να έχει παθητικό για κάποιο διάστημα
μέχρι να εδρεωθεί στην "πιάτσα". Εξάλλου πολλά ξενοδοχεία τα τελευταία 2 χρόνια με την πανδημία
έχουν χάσει την μπάλα.
Για το Marriott της Αθήνας μιλούσε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.983
Likes
27.947
Αυτά τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν περιμένουν τον Μήτσο,Κίτσο και την Κούλα,(Τυχαία ονόματα) αλλά στοχεύουν σε πελάτες με μεγαλύτερο πορτοφόλι.
Αν και τα μεγαλύτερα έσοδα τα έχουν από αίθουσες συνεδρίων, μήτιγκ, γεύματα, εκθέσεις,
παρουσιάσεις κλπ.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Αυτά τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν περιμένουν τον Μήτσο,Κίτσο και την Κούλα,(Τυχαία ονόματα) αλλά στοχεύουν
σε πελάτες με μεγαλύτερο πορτοφόλι.
Αν και τα μεγαλύτερα έσοδα τα έχουν από αίθουσες συνεδρίων, μήτιγκ, γεύματα, εκθέσεις,
παρουσιάσεις κλπ.
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.576
Likes
14.736
Αυτά τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν περιμένουν τον Μήτσο,Κίτσο και την Κούλα,(Τυχαία ονόματα) αλλά στοχεύουν σε πελάτες με μεγαλύτερο πορτοφόλι.
Αν και τα μεγαλύτερα έσοδα τα έχουν από αίθουσες συνεδρίων, μήτιγκ, γεύματα, εκθέσεις,
παρουσιάσεις κλπ.
Τους γάμους/δεξιώσεις ξέχασες... :D Πριν βγουν τα διάφορα κτήματα και άλλοι χώροι τα ξενοδοχεία αυτής της κατηγορίας ήταν πολύ δημοφιλή....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.983
Likes
27.947
Πριν βγουν τα διάφορα κτήματα και άλλοι χώροι τα ξενοδοχεία αυτής της κατηγορίας ήταν πολύ δημοφιλή....
Είναι θέμα μόδας, αλλά πολλές φορές μόδα που την δημιουργούν και οι ίδιοι για να αποσυμφορίσουν τους χώρους τους και να απευθυνθούν σε μεγαλύτερο κοινό. Μια και αναφέραμε το Mariott δες θυγατρικές και αδελφές εταιρίες.
screenshot-www.marriott.com-2022.04.09-23_33_04.png

Εκτός από 5στερα έχουν 4στερα, 3στερα, κτήματα,καλύβες,κάστρα.
Αν κρίνουν ότι οι γάμοι έχουν "ψωμί" , δεν το αφήνουν κι αν η μόδα λέει κτήμα, αγοράζουν
ένα κτήμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γνωστός ήταν revenue manager σε ξενοδοχείο διεθνούς αλυσίδας σε μεγάλη λεωφόρο της Αθήνας. Υπολόγιζαν ότι το 25% των εσόδων ήταν από διαμονες από βίζιτες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.576
Likes
14.736
Είναι θέμα μόδας, αλλά πολλές φορές μόδα που την δημιουργούν και οι ίδιοι για να αποσυμφορίσουν τους χώρους τους και να απευθυνθούν σε μεγαλύτερο κοινό. Μια και αναφέραμε το Mariott δες θυγατρικές και αδελφές εταιρίες.
View attachment 392100
Εκτός από 5στερα έχουν 4στερα, 3στερα, κτήματα,καλύβες,κάστρα.
Αν κρίνουν ότι οι γάμοι έχουν "ψωμί" , δεν το αφήνουν κι αν η μόδα λέει κτήμα, αγοράζουν
ένα κτήμα.
΄Ασχετο λίγο αλλά έτυχε να δω αυτό τώρα και καθώς αναφέρθηκε το Marriott.

Αυτές είναι οι μεγαλύτερες ξενοδοχειακές αλυσίδες παγκοσμίως για το 2022 | Ξενοδοχεία και δωμάτια | ΛΙΣΤΑ - ΧΡΗΜΑ & ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ money-tourism.gr
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom