Κλάδος του τουρισμού (τουριστικό γραφείο)

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
είναι πάρα πολύ νέος. θα βρει τον δρόμο του.
το ιντερνετ και οι πάμπολλες πληροφορίες που μπορεί να βρει κάποιος έχουν δυσκολέψει το επάγγελμα αλλά έχουν ανοίξει χίλιες δυο άλλες ευκαιρίες.
Κορίτσι είμαι χαχα.
Ξενοδοχεια στην Αθηνα υπαρχουν πολλα κ ολο ανοιγουν και περισσοτερα,δε βλεπω τον λογο να μη δουλευεις εκει μονιμα!καλως ή κακως το τουρ.γραφειο αργοπεθαινει(αν δεν εχει ηδη)οποτε τα ξενοδοχεια ειναι μονο που κρατανε ακομα εστω κ 12μηνο...
Μμμ μένω κοντά στο κέντρο της Αθήνας κ πάω συχνά για βόλτα . Φέτος δυστυχώς δεν είδα πολλούς τουρίστες το χειμώνα 😢. Πριν λίγες μέρες που πήγα είδα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.674
Likes
50.524
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα μου άρεσε η εποχικοτητα. Δίνει και άπλετο χρόνο για ταξίδια, που είναι κι αυτό που μας ενδιαφέρει σε αυτό το φόρουμ.

Κατά τα λοιπά ναι, στο πρώτο έτος δύσκολο να ξέρεις τι σου αρέσει, μετά από μια επαφή με τον κλάδο θα δεις πιο καθαρά. Μη ζορίζεσαι κιόλας μικρή είσαι. Πάντως υπάρχει άλλη οικονομική πραγματικότητα πχ στη Μύκονο από τη Νάξο. Τεράστιες διάφορες, όπως και από τον έναν κλάδο του τουρισμού στον άλλον. Σκέψου τι σε τραβάει στον τουρισμό, τις απολαβές και πράττεις αναλόγως. Σχεδόν σε όλους τους κλάδους οι γλώσσες είναι κλειδιά.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Εμένα μου άρεσε η εποχικοτητα. Δίνει και άπλετο χρόνο για ταξίδια, που είναι κι αυτό που μας ενδιαφέρει σε αυτό το φόρουμ.

Κατά τα λοιπά ναι, στο πρώτο έτος δύσκολο να ξέρεις τι σου αρέσει, μετά από μια επαφή με τον κλάδο θα δεις πιο καθαρά. Μη ζορίζεσαι κιόλας μικρή είσαι. Πάντως υπάρχει άλλη οικονομική πραγματικότητα πχ στη Μύκονο από τη Νάξο. Τεράστιες διάφορες, όπως και από τον έναν κλάδο του τουρισμού στον άλλον. Σκέψου τι σε τραβάει στον τουρισμό, τις απολαβές και πράττεις αναλόγως. Σχεδόν σε όλους τους κλάδους οι γλώσσες είναι κλειδιά.
Θα μπορούσα να βρω κάτι στην Αθήνα ? Ξενοδοχείο??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.674
Likes
50.524
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για αρχή θα ξεκινήσω από χαμηλά σωστά ? Για τι θέσεις να ψάχνω ??
Όχι απαραίτητα. Ακόμη και ως σπουδαστής είσαι σε καλύτερη μοίρα από έναν άσχετο με το χώρο. Εγώ πχ σπούδαζα ακόμη όταν μου έδωσαν θέση υπεύθυνου ρεσεψιόν σε μεγάλη μονάδα σε νησί-κολοσσό, αλλά εξαρτάται κι από τις γλώσσες, την εμπειρία, τον ανταγωνισμό που υπάρχει τη δεδομένη στιγμή. Για μένα πάντως ιδανικό ξεκίνημα είναι μια μικρή (πχ οικογενειακή) μονάδα που κάνεις τα πάντα όλα: από ρεσεψιόν μέχρι πρωινό κι από pickup μέχρι κρατήσεις, ιδανικά ως δεύτερος (δε νομίζει να σε πάρει και κανείς για πρώτο-πρώτη τόσο μικρό). Θα δεις όλα τα τμήματα και θα έχεις σφαιρικότερη άποψη. Οι δε επαφές που θα κάνεις θα είναι υπερχρήσιμες. Ειναι πολύ κουραστικό το "τα πάντα όλα" αλλά φοβερά εκπαιδευτικό.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Όχι απαραίτητα. Ακόμη και ως σπουδαστής είσαι σε καλύτερη μοίρα από έναν άσχετο με το χώρο. Εγώ πχ σπούδαζα ακόμη όταν μου έδωσαν θέση υπεύθυνου ρεσεψιόν σε μεγάλη μονάδα σε νησί-κολοσσό, αλλά εξαρτάται κι από τις γλώσσες, την εμπειρία, τον ανταγωνισμό που υπάρχει τη δεδομένη στιγμή. Για μένα πάντως ιδανικό ξεκίνημα είναι μια μικρή (πχ οικογενειακή) μονάδα που κάνεις τα πάντα όλα: από ρεσεψιόν μέχρι πρωινό κι από pickup μέχρι κρατήσεις, ιδανικά ως δεύτερος (δε νομίζει να σε πάρει και κανείς για πρώτο-πρώτη τόσο μικρό). Θα δεις όλα τα τμήματα και θα έχεις σφαιρικότερη άποψη. Οι δε επαφές που θα κάνεις θα είναι υπερχρήσιμες. Ειναι πολύ κουραστικό το "τα πάντα όλα" αλλά φοβερά εκπαιδευτικό.
Ναι σπουδαστρια είμαι... Υπάρχουν τέτοιες μικρές επιχειρήσεις στην Αθήνα??? Στα νησιά βλέπω .
Πάντως μας είχαν πάει με τη σχολή σε ένα ξενοδοχείο στο Marriott κοντά στο σταυρό Νιάρχο και σκέφτηκα αυτό το ξενοδοχείο πως βγάζει τόσα χρήματα και συντηρείται ? Ποιος θα μείνει εδώ ???
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.674
Likes
50.524
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι σπουδαστρια είμαι... Υπάρχουν τέτοιες μικρές επιχειρήσεις στην Αθήνα??? Στα νησιά βλέπω .
Πάντως μας είχαν πάει με τη σχολή σε ένα ξενοδοχείο στο Marriott κοντά στο σταυρό Νιάρχο και σκέφτηκα αυτό το ξενοδοχείο πως βγάζει τόσα χρήματα και συντηρείται ? Ποιος θα μείνει εδώ ???
Για τα νησιά μιλούσα. Αυτές οι μικρές έχουν και ορισμένες που δουλεύουν όλο το 12μηνο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.392
Likes
14.313
Ναι σπουδαστρια είμαι... Υπάρχουν τέτοιες μικρές επιχειρήσεις στην Αθήνα??? Στα νησιά βλέπω .
Πάντως μας είχαν πάει με τη σχολή σε ένα ξενοδοχείο στο Marriott κοντά στο σταυρό Νιάρχο και σκέφτηκα αυτό το ξενοδοχείο πως βγάζει τόσα χρήματα και συντηρείται ? Ποιος θα μείνει εδώ ???
Τι εννοείς πως βγάζει χρήματα;΄Οπως και τα υπόλοιπα της κατηγορίας του...Και έχει και ένα διεθνές και αναγνωρίσιμο όνομα...
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Τι ρωτάς τώρα;Πως βγάζουν χρήματα τα ξενοδοχεία;Είπες ότι είσαι σε σχολή τουριστικών σπουδών....
Καταρχάς είπα ότι είμαι σε πρώτο έτος και γνωρίζω πως εξοικονομεί κέρδος μια ξενοδοχειακή μονάδα ωστόσο μου έκανε εντύπωση για το συγκεκριμένο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom