Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Υπάρχει δηλαδή και η πιθανότητα να μπήκες σε ιστορικό κέντρο και να μην το αντιλήφθηκες, πράγμα που έχει συμβεί σε πολλούς .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χωρίς εννοείται να προτρέπω κανέναν στην παρανομία, απλά σημειώνω ότι ξέρω άνθρωπο που, έχοντας μπει στην λωρίδα έκτακτης ανάγκης σε ιταλική εθνική επειδή λόγω μποτιλιαρίσματος έχανε το αεροπλάνο, με το που γύρισε Ελλάδα ακύρωσε την πιστωτική του.
Ακομη κι αν ακυρωσεις την πιστωτικη το συμβολαιο που εχεις υπογραψει με το γραφειο ενοικιασης εχει προγενεστερη ημερομηνια απο αυτην της ακυρωσης. Η εταιρια εκδοσης της καρτας θα πληρωσει το προστιμο και θα το κανει αναζητωντας χρηματα απο εσενα. Σε καθε περιπτωση θα πληρωσεις. Απλα αν αργησεις θα πληρωσεις διπλα. Επισης αν η εταιρια που σου νοικιασε το αμαξι ειναι μια απο τις μεγαλες εταιριες και αναγκαστει να πληρωσει το προστιμο χωρις να μπορεσει να παρει χρηματα απο εσενα, θα σε βαλει στη μαυρη λιστα και θα μπορεσεις να ξανανοικιασεις απο καμια απο τις μεγαλες εταιριες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Τώρα με χίλια ζόρια μετεφρασα κάποια κομμάτια αν πληρώσεις εντός 5 ημερών είναι 118 συν δικαστικα έξοδα συν γραμματοσημα πάει 135 από 169...Το θέμα είναι ότι ο βλακας που έφτιαξε το συμβόλαιο είχε κάνει αναγραμματισμο σε διεύθυνση κ αναριθμητισμο στον τκ οπότε κλήση δεν θα έρθει ποτέ. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με μαιλ με την τοπική αστυνομία...
Όταν τηλεφώνησα στην τοπική τροχαία που είπαν ότι θα παραλάβω την κλήση με συστημενη επιστολη μεσα σε ενα χρόνο. Αν δεν την παραλαάβεις υπογράφοντας δεν μετράει, δηλαδή αν δε σε βρουν, μαλλον δε μετράει. Επίσης, αν περάσει ένας χρόνος και δεν την έχεις παραλάβει, παραγράφεται.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. θα παραλάβω την κλήση με συστημενη επιστολη μεσα σε ενα χρόνο.
2.Αν δεν την παραλαάβεις υπογράφοντας δεν μετράει, δηλαδή αν δε σε βρουν, μαλλον δε μετράει.
3. Επίσης, αν περάσει ένας χρόνος και δεν την έχεις παραλάβει, παραγράφεται.
1. οχι απαραιτητα. θεωρητικα τη στελνουν με τον ιδιο τροπο που τη στελνουν οι Αρχες της χωρας σου.
2. σε περιπτωση που εχεις δηλωσει ψευτικη διευθυνση μετραει...
3. προσοχη ομως γιατι ο χρονος μετραει μονο αφοτου εχουν τα στοιχεια σου. δηλ σε ενοικιαζομενο: σε 90 μερες κοινοποιουν στην εταιρεια, αυτη απαντα κ μολις εχουν τα στοιχεια σου μετραει ο χρονος. ο οποιος μετρα για τη ληξη μονο την ημερομηνια αποστολης, οχι παραλαβης... με λιγα λογια μπορει να περασει πολυς χρονος μετα απο 360 μερες απο την παραβαση.. τωρα αν θα πληρωθει η οχι ειναι προσωπικη αποφαση του καθε πολιτη. προς το παρον η Ιταλια εχει επισημη διακρατικη συμφωνια για εισπραξη μονο με την Αυστρια...για ανταλλαγη στοιχειων για σοβαρες παραβασεις (κ ταχυτητα...) με ολη την ΕΕ. τα στοιχεια σου θα τα εχουν δηλ. τι θα τα κανουν....
οριστικη παραγραφη επερχεται με το περας 5 ετων απο την παραβαση.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
1. οχι απαραιτητα. θεωρητικα τη στελνουν με τον ιδιο τροπο που τη στελνουν οι Αρχες της χωρας σου.
2. σε περιπτωση που εχεις δηλωσει ψευτικη διευθυνση μετραει...
3. προσοχη ομως γιατι ο χρονος μετραει μονο αφοτου εχουν τα στοιχεια σου. δηλ σε ενοικιαζομενο: σε 90 μερες κοινοποιουν στην εταιρεια, αυτη απαντα κ μολις εχουν τα στοιχεια σου μετραει ο χρονος. ο οποιος μετρα για τη ληξη μονο την ημερμηνια αποστολης, οχι παραλαβης... με λιγα λογια μπορει να περασει πολυς χρονος μετα απο 360 μερες απο την παραβαση.. τωρα αν θα πληρωθει η οχι ειναι προσωπικη αποφαση του καθε πολιτη. προς το παρον η Ιταλια εχει επισημη διακρατικη συμφωνια για εισπραξη μονο με την Αυστρια...για ανταλλαγη στοιχειων για σοβαρες παραβασεις (κ ταχυτητα...) με ολη την ΕΕ. τα στοιχεια σου θα τα εχουν δηλ. τι θα τα κανουν....
οριστικη παραγραφη επερχεται με το περας 5 ετων απο την παραβαση.
Εμένα μου το είπαν από την Τροχαία της πόλης που πήραμε την κλήση ότι θα έρθει συστημένη επιστολή και θα υπογράψουμε για να την παραλάβουμε.
Φίλοι μας που πήραν κλήση στην Ισπανία, τους ήρθε στο σπίτι συστημενη επιστολή και παρέλαβαν την κλήση, οπότε φαντάζομαι το ισχύει το ίδιο. Τα στοιχεία μας το γραφείο τα έδωσε αμέσως, γιαυτό και κράτησαν κάποιο ποσο.
Τώρα αν από την εκεί Τροχαία φύγει η επιστολή σε κανένα χρόνο, δεν πειράζει, εμείς θα περιμένουμε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμένα δεν έχει γράψει σωστά διεύθυνση και τκ το γραφείο οπότε δεν θα μου έρθει ποτέ η κλήση..Το είδες κάπου γραμμένο αυτό ότι παραγράφεται σε 1 χρόνο?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εμένα δεν έχει γράψει σωστά διεύθυνση και τκ το γραφείο οπότε δεν θα μου έρθει ποτέ η κλήση..Το είδες κάπου γραμμένο αυτό ότι παραγράφεται σε 1 χρόνο?
Τηλεφώνησα στην Τροχαία της πόλης που πήραμε την κλήση και μου το είπαν. Ισως βέβαια,οπως είπε ο @Samion, ο χρόνος μετράει από τη στιγμή που ενημερωθούν,αλλά δε το γνωρίζω.
Η εταιρεία τσέκαρε τη διέυθηνση στο googlemaps,αν δεν υπάρχει κάποια οδός δεν την γράφουν. Σε εμας έτσι έγινε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ξέρεις Ιταλικά; γιατί αν μιλήσατε στα Αγγλικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κατάλαβαν τι τους έλεγες
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Άρα βλακεία κάνω που κυνηγάω να επικοινωνήσω με την τοπική αστυνομία αφήνω στην τύχη της την κλήση και ότι γίνει, αν δεν μου έρθει σε 1 χρόνο που θα τους γυρίσει πίσω γιατί δεν την παρέλαβε κάποιος θα παραγραφεί..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει γιατί λίγο που κοίταξα τα ποσά είναι τρομακτικά 145+ ευρώ για 10+ πάνω από το όριο ταχύτητας
Η δική μου εμπειρία από παραβάσεις στην Ιταλία το 2012 και 2013 ήταν η εξής: Πρόστιμα για είσοδο σε απαγορευμένη ζώνη ιστορικού κέντρου για λίγα μέτρα (Ρώμη και Μιλάνο) και υπέρβαση ορίου ταχύτητας. Όλα τα πρόστιμα πληρώθηκαν αυτόματα από την πιστωτική μας κάρτα, χωρίς εξτρά χρεώσεις διαμεσολάβησης της εταιρείας ενοικίασης.
Δεν ρωτηθήκαμε για τίποτα, μας τράβηξαν άμεσα τα χρήματα από την πιστωτική και λάβαμε και ένα email από την εταιρεία που μας εξηγούσε ότι η χρέωση ήταν το πρόστιμο.
Ίσως δηλαδή τα 50 E που πλήρωσες να ήταν το τελικό πρόστιμο. Δεν ξέρω εάν έλαβες ήδη email από την εταιρεία ενοικίασης.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom