Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η δική μου εμπειρία από παραβάσεις στην Ιταλία το 2012 και 2013 ήταν η εξής: Πρόστιμα για είσοδο σε απαγορευμένη ζώνη ιστορικού κέντρου για λίγα μέτρα (Ρώμη και Μιλάνο) και υπέρβαση ορίου ταχύτητας. Όλα τα πρόστιμα πληρώθηκαν αυτόματα από την πιστωτική μας κάρτα, χωρίς εξτρά χρεώσεις διαμεσολάβησης της εταιρείας ενοικίασης.
Δεν ρωτηθήκαμε για τίποτα, μας τράβηξαν άμεσα τα χρήματα από την πιστωτική και λάβαμε και ένα email από την εταιρεία που μας εξηγούσε ότι η χρέωση ήταν το πρόστιμο.
Ίσως δηλαδή τα 50 E που πλήρωσες να ήταν το τελικό πρόστιμο. Δεν ξέρω εάν έλαβες ήδη email από την εταιρεία ενοικίασης.
50 ευρώ πήρε η εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων και μου επισύναψε και το χαρτί που έγραφε ότι αν δεχθώ κλήση δέχομαι να τους πληρώσω το ποσό αυτό.Η κλήση είναι 169 και μου έχουν βάλει αντίγραφο της για να δικαιολογήσουν το ποσό που τράβηξαν...Το θέμα είναι δεν ξέρω αν είναι καλό ότι έχουν γράψει λάθος την διεύθυνση μου και δεν πρόκειται να μου έρθει πότε η κλήση..Αν είναι να παραγράφεται αν δεν παραδωθεί τότε οκ αν όμως μου έρθει μετά από χρόνια στην εφορία θα κλαίω..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
50 ευρώ πήρε η εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων και μου επισύναψε και το χαρτί που έγραφε ότι αν δεχθώ κλήση δέχομαι να τους πληρώσω το ποσό αυτό.Η κλήση είναι 169 και μου έχουν βάλει αντίγραφο της για να δικαιολογήσουν το ποσό που τράβηξαν...Το θέμα είναι δεν ξέρω αν είναι καλό ότι έχουν γράψει λάθος την διεύθυνση μου και δεν πρόκειται να μου έρθει πότε η κλήση..Αν είναι να παραγράφεται αν δεν παραδωθεί τότε οκ αν όμως μου έρθει μετά από χρόνια στην εφορία θα κλαίω..
Εγώ πάντως θα επιβεβαίωνα την ορθή διεύθυνσή μου με την εταιρεία ενοικίασης για να λάβω την κλήση και να την πληρώσω άμεσα γιατί μετά μπορεί να σου μπουν προσαυξήσεις και να σου έρθει νέο ειδοποιητήριο με τρελά ποσά!!
Η πρόσφατη εμπειρία μας από Γαλλία ήταν 2 πρόστιμα από μικρή υπέρβαση του ορίου ταχύτητας (+10%)... Από το έγγραφο που μας έστειλαν με απλή επιστολή στο σπίτι μας, διαπιστώσαμε ότι είναι καλύτερα να πληρώνεις γρήγορα το πρόστιμο γιατί μετά από 30 μέρες θα πλήρωνα σχεδόν το διπλάσιο και μετά το τριπλάσιο κλπ . Υπήρχε δηλαδή μια γεωμετρική πρόοδος στην αύξηση της τιμής του προστίμου ανάλογα με τον χρόνο εξόφλησης του.
Εάν και τα λάβαμε καθυστερημένα και τα πληρώσαμε οριακά και τα 2 πρόστιμα με 2-3 μέρες καθυστέρηση, τελικά η ηλεκτρονική εφαρμογή τους για την εξόφληση προστίμων δέχτηκε την πληρωμή του μειωμένου ποσού του προστίμου και ξεχρεώσαμε φθηνά!!!
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ πάντως θα επιβεβαίωνα τη ορθή διεύθυνση μου με την εταιρεία ενοικίασης για να λάβω την κλήση και να την πληρώσω άμεσα γιατί μετά μπορεί να σου μπουν προσαυξήσεις και να σου έρθει νέο ειδοποιήτηριο με τρελά ποσά!!
Η πρόσφατη εμπειρία μας από Γαλλία ήταν 2 πρόστιμα από μικρή υπέρβαση του ορίου ταχύτητας (+10%)... Από το έγγραφο που μας έστειλαν με απλή επιστολή στο σπίτι μας, διαπιστώσαμε ότι είναι καλύτερα να πληρώνεις γρήγορα το πρόστιμο γιατί μετά από 30 μέρες θα πλήρωνα σχεδόν το διπλάσιο και μετά το τριπλάσιο κλπ . Υπήρχε δηλαδή μια γεωμετρική πρόοδος στην αύξηση της τιμής του προστίμου ανάλογα με τον χρόνο εξόφλησης του.
Εάν και τα λάβαμε καθυστερημένα και τα πληρώσαμε οριακά και τα 2 πρόστιμα με 2-3 μέρες καθυστέρηση, τελικά η ηλεκτρονική εφαρμογή τους για την εξόφληση προστίμων δέχτηκε την πληρωμή του μειωμένου ποσού του προστίμου και ξεχρεώσαμε φθηνά!!!
Γενικα παντου προστιμα πληρωνετε. Στη Γαλλια αν το πληρωσεις μεσα σε 15 ημερες απο τη στιγμη που στο εστειλαν ή μεσα σε 3 απο τη στιγμη που το παρελαβες πληρωνεις περιπου τα 2/3 του προστιμου. Αν δεν το πληρωσεις μεσα σε 45 μερες τοτε τα ορια υπερβασης ταχυτητας (υπερβαση μεχρι 50χλμ/ω) απο 135€ γινονται 375€. Ενω οσο το καθυστερεις μπορει να φτασει τα 750€. Αν αφορα υπερβαση μεχρι 20χλμ/ω σε δρομο με οριο ταχυτητας μεγαλυτερο των 50χλμ/ω το προστιμο απο 68€ γινται 180€, ενω μπορει να φτασει 450€.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γενικα παντου προστιμα πληρωνετε. Στη Γαλλια αν το πληρωσεις μεσα σε 15 ημερες απο τη στιγμη που στο εστειλαν ή μεσα σε 3 απο τη στιγμη που το παρελαβες πληρωνεις περιπου τα 2/3 του προστιμου. Αν δεν το πληρωσεις μεσα σε 45 μερες τοτε τα ορια υπερβασης ταχυτητας (υπερβαση μεχρι 50χλμ/ω) απο 135€ γινονται 375€. Ενω οσο το καθυστερεις μπορει να φτασει τα 750€. Αν αφορα υπερβαση μεχρι 20χλμ/ω σε δρομο με οριο ταχυτητας μεγαλυτερο των 50χλμ/ω το προστιμο απο 68€ γινται 180€, ενω μπορει να φτασει 450€.
χαχαχα!!! Είμαστε λίγο ζαβολιάρηδες!!! ;) Στην Ιταλία τα πρόστιμα ήταν από χαζομάρα γιατί μπήκαμε για λίγα μέτρα στο δακτύλιο ιστορικού κέντρου... Στη Γαλλία (8ος 2016) ενθουσιαστήκαμε από τους δρόμους και υπερβήκαμε το όριο ταχύτητας κατά 10-15 χλμ και μας φωτογράφησαν νύχτα παρακαλώ!! :xalara:
Πάντως περίπου αυτά το ποσά θυμάμαι να πληρώσαμε. Το ένα κάτω από 70 € και το άλλο κάτω από 60€.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
χαχαχα!!! Είμαστε λίγο ζαβολιάρηδες!!! ;) Στην Ιταλία τα πρόστιμα ήταν από χαζομάρα γιατί μπήκαμε για λίγα μέτρα στο δακτύλιο ιστορικού κέντρου... Στη Γαλλία (8ος 2016) ενθουσιαστήκαμε από τους δρόμους και υπερβήκαμε το όριο ταχύτητας κατά 10-15 χλμ και μας φωτογράφησαν νύχτα παρακαλώ!! :xalara:
Πάντως περίπου αυτά το ποσά θυμάμαι να πληρώσαμε. Το ένα κάτω από 70 € και το άλλο κάτω από 60€.
Το 2016 πρεπει να ηταν 45€ αν πληρωνες μεσα σε 45 μερες. Τα επιπλεον που πληρωσατε ισως ηταν διαχειριστικο κοστος που χρεωσαν οι εταιριες ενοικιασης.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το 2016 πρεπει να ηταν 45€ αν πληρωνες μεσα σε 45 μερες. Τα επιπλεον που πληρωσατε ισως ηταν διαχειριστικο κοστος που χρεωσαν οι εταιριες ενοικιασης.
Δεν θυμάμαι ακριβώς τα ποσά. Πάντως ήταν κάτω από 70 €, ίσως να ήταν και 45 -50 €. Πάντως δε πληρώσαμε διαχειριστικό κόστος, γιατί τα πρόστιμα ήρθαν από το Γαλλικό υπουργείο με επίσημη επιστολή με εθνόσημα κλπ με κωδικό ταυτότητας οφειλής και πληρώσαμε ότι ακριβώς μας βεβαίωνε η επιστολή μέσα στο χρονικό διάστημα που ανέφερες με μια μικρή απόκλιση 2-3 ημερών.
Δεν υπήρξε καμία ανάμειξη της εταιρείας ενοικίασης στο όλο θέμα σε αντίθεση με ότι έγινε στην Ιταλία.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
με τόσα πρόστιμα που διάβασα θα προτιμώ να μετακινούμε με τρένα και λεωφορεία!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
με τόσα πρόστιμα που διάβασα θα προτιμώ να μετακινούμε με τρένα και λεωφορεία!!
Εάν είσαι τετραμελής οικογένεια, ακόμη και με 2 πρόστιμα της τάξης των 50-60 € το κόστος της μετακίνησης είναι σίγουρα πολύ μικρότερο με αμάξι, εάν θέλεις να δεις την επαρχία. Και δεν συμβαίνει πάντα να παρανομείς... Μαθαίνεις από τα λάθη σου και πλέον ξέρεις τι να προσέχεις...
Πάντως, στο τελευταίο μας οδικό Τσεχία - Γερμανία δεν κάναμε καμία παράβαση!! :clap:
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.939
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μόλις έλαβα κλήση από την Γαλλία 29/12 τό γράμμα εστάλη 21/02 και αφορα 8 χιλιόμετρα την ώρα παραπάνω,το ποσό 45 εντός 45 ημερών 68 μετά τις 47-76 ημέρες και μετά τις 77 γίνεται 180 ευρώ.......με τις υγειες μας ......και μόλις την πλήρωσα !!!!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom