Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Γεια σας φίλοι και φίλες,

Σας γράφω από Κύπρο, πριν από λίγες μέρες έλαβα 3 προστίματα από Ιταλία, δύο εκ των οποίων είναι από την Βερόνα με την δικαιολογία του προστίμου ότι μπήκα σε ζώνη (ENTRATO IN ZONA VIETATA ALLA CITCOLAZIONE ZTL-APU) στις 27/9/2018 ώρα 14:10 και το δεύτερο την ίδια μέρα και ώρα 14:12. Σήμερα πάω να το πληρώσω διαδικτυακά και το ποσό έχει διπλασιαστεί και πήγε στα 172 ευρώ τό κάθε πρόστιμο. Το ερώτημα μου είναι τι κάνω σε τέτοια περίπτωση όταν έχω παραλάβει ταχυδρομικώς το πρόστιμο πριν από λίγες μέρες, μπαίνω να το πληρώσω και μου λέει το σύστημα ότι η τελευταία μέρα πληρωμή ήταν 14/1/2019, με αποτέλεσμα να μου βάζει επιπλέον επιβάρυνση διπλασιάζοντας το ποσό του προστίμου.

Αναμένω τις απαντήσεις σας όσοι είναι γνώστες του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τα πρόστιμα από Ιταλία αλλά και άλλες χώρες έρχονται συστημένα. Ίσως πρέπει να δεις την ημερομηνία που στάλθηκαν και να επικοινωνήσεις με την αρχή που σου τα έστειλε να παραπονεθείς ότι τα έλαβες πολύ αργά.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας φίλοι και φίλες,

Σας γράφω από Κύπρο, πριν από λίγες μέρες έλαβα 3 προστίματα από Ιταλία, δύο εκ των οποίων είναι από την Βερόνα με την δικαιολογία του προστίμου ότι μπήκα σε ζώνη (ENTRATO IN ZONA VIETATA ALLA CITCOLAZIONE ZTL-APU) στις 27/9/2018 ώρα 14:10 και το δεύτερο την ίδια μέρα και ώρα 14:12. Σήμερα πάω να το πληρώσω διαδικτυακά και το ποσό έχει διπλασιαστεί και πήγε στα 172ευρώ τό κάθε πρόστιμο. Το ερώτημα μου είναι τι κάνω σε τέτοια περίπτωση όταν έχω παραλάβει ταχυδρομικώς το πρόστιμο πριν από λίγες μέρες, μπαίνω να το πληρώσω και μου λέει το σύστημα ότι η τελευταία μέρα πληρωμή ήταν 14/1/2019, με αποτέλεσμα να μου βάζει επιπλέον επιβάρυνση διπλασιαζόντας το ποσό του προστίμου.

Αναμένω τις απαντήσεις σας όσοι είναι γνώστες του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εγώ τους είχα στείλει μαιλ και μου απάντησαν αλλά θα σου πρότεινα να τους κάνεις μια κλήση και να βάλεις να μιλήσει κάποιος φίλος σου που ξέρει Ιταλικά για να μπορέσεις να βγάλεις άκρη πιο γρήγορα..Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και υπομονή να σου απαντήσουν..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας φίλοι και φίλες,

Σας γράφω από Κύπρο, πριν από λίγες μέρες έλαβα 3 προστίματα από Ιταλία, δύο εκ των οποίων είναι από την Βερόνα με την δικαιολογία του προστίμου ότι μπήκα σε ζώνη (ENTRATO IN ZONA VIETATA ALLA CITCOLAZIONE ZTL-APU) στις 27/9/2018 ώρα 14:10 και το δεύτερο την ίδια μέρα και ώρα 14:12. Σήμερα πάω να το πληρώσω διαδικτυακά και το ποσό έχει διπλασιαστεί και πήγε στα 172ευρώ τό κάθε πρόστιμο. Το ερώτημα μου είναι τι κάνω σε τέτοια περίπτωση όταν έχω παραλάβει ταχυδρομικώς το πρόστιμο πριν από λίγες μέρες, μπαίνω να το πληρώσω και μου λέει το σύστημα ότι η τελευταία μέρα πληρωμή ήταν 14/1/2019, με αποτέλεσμα να μου βάζει επιπλέον επιβάρυνση διπλασιαζόντας το ποσό του προστίμου.

Αναμένω τις απαντήσεις σας όσοι είναι γνώστες του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
δεν λες που κατοικεις μονιμα κ τι πινακιδες ειχε το οχημα, αν ηταν δικο σου. αν υποθεσουμε οτι ηταν ενοικιαζομενο κ εισαι κατοικος χωρας εκτος Ιταλιας τοτε εχεις περιθωριο. αποδειξε τα παραπανω καθως κ την ημερομηνια παραλαβης απο εσενα, στειλε τις αποδειξεις email κ εισαι οκ.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
φιλε μου μην τις πληρωνεις δεν σου κανουν τιποτα και μενα 3 φορες στειλανε την κληση καθε φορα με αυξανομενο προστιμο δεν με ξαναενοχλησαν και ξαναπηγα ιταλια 2 φορες απο τοτε εγω δεν πληρωνω καμμια κληση απο εξωτερικο και ουτε εφορια ερχονται ουτε τιποτα γκαραντι απο μεσα πληροφορια οπως οι ξενοι που τους γραφουν στη ελλαδα φευγουν και μην ειδατε τον παναη!!!!!!!!!!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
φιλε μου μην τις πληρωνεις δεν σου κανουν τιποτα και μενα 3 φορες στειλανε την κληση καθε φορα με αυξανομενο προστιμο δεν με ξαναενοχλησαν και ξαναπηγα ιταλια 2 φορες απο τοτε εγω δεν πληρωνω καμμια κληση απο εξωτερικο και ουτε εφορια ερχονται ουτε τιποτα γκαραντι απο μεσα πληροφορια οπως οι ξενοι που τους γραφουν στη ελλαδα φευγουν και μην ειδατε τον παναη!!!!!!!!!!!!!!
Ελληνικες μαγκιες, κουτοπονηριες προς αποφυγη. Δεν χαρακτηριζω κανενα, αλλα καταδικαζω τα ανωτερω γραφομενα ως απαράδεκτα και ιδιαιτερα επικινδυνα.
Καθε Δημος εχει το δικαιωμα να αναθετει σε ιδιωτική εταιρία την εισπραξη του ποσου της κλησης. Ως που θα φτασει δε αυτη ουδείς μπορεί να σας βεβαιωσει. Θεωρητικα μπορεί να ζητησει ως και ένταλμα κατασχεσης κινητης κ ακινητης περιουσιας το οποιο μπορει να ζητηθει κ εντος ΕΕ (ce 1896/2006). Με λιγα λογια μην παρανομειτε κ οταν αυτο συμβαινει να πληρωνετε τις κλησεις. Αλλιως καλη τυχη κ παρτε νομικη συμβουλη κ οχι τυχαρπαστα ποστ απο φόρουμ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
φιλε μου μην τις πληρωνεις δεν σου κανουν τιποτα...
Διάβασε τι πάθανε αυτοί οι εξυπνάκηδες που δεν πλήρωναν στην Ελλάδα και σκέψου. Και αυτοί γκαραντί πίστευαν ότι δε θα τους ζητηθούν πίσω τα χρήματα αλλά βρέθηκαν να χρωστάνε χιλιάρικα.
https://www.oneman.gr/keimena/diaba...aytoi-poy-den-plhrwnan-ta-diodia.5058954.html
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
λοιπον επειδη ο καθενας κανει οπως νομιζει υπαρχουν νομοταγεις νομοτυποι κτλ στην θεωρια ολοι ειστε καλοι .εχουμε και λεμε πρεπει να γνωριζω ιταλικα σουηδικα ισπανικα κτλ οταν βλεπω μια πινακιδα για να την μεταφρασω??????εγω προσωπικο βιωμα μεταφερω και απλα ειπα την αποψη μου και το τι εκανα ...προτιμω να μην τα στερησω απο την οικογενεια μου παρα να πληρωσω το καθε ιταλικο δημο που γραφει οτι κινειται με τις οποιες συνεπειες.οι εχοντες και κατεχοντες ας πληρωνουν .μην μου κανετε μαθημα ηθικης και τιμιοτητας .εχω αυτοκινητο απο το 1985 εχω γυρισει ολη την ευρωπη 3 φορες με εχουν γραψει δεκαδεςφορες δεν πληρωσα καμμια ποτε εχουμε 2019 ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασμα τα του προσωπικη αποψη προσωπικη εμπειρια.αααααα ρωτηστε και κανεναν εφοριακο να σας πει για τις κλησεις στην ελλαδα ρωτηστε να μαθαινετε ποτε δεν ειναι αργα .οι αλλοι δεν πληρωναν διοδια λεμε οχι κλησεις ειναι διαφορετικα πραγματα Εδω ειναι ελλαδα ειναι βαλκανια ακομα με τον αραμπα πανε ολοι........
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
.εχουμε και λεμε πρεπει να γνωριζω ιταλικα σουηδικα ισπανικα κτλ οταν βλεπω μια πινακιδα για να την μεταφρασω?????./
Σε καμιά περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις την γλώσσα της κάθε χώρας
Σε καμιά περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να οδηγήσεις σε χώρα που δεν ξέρεις τη γλώσσα!
Εφόσον επιλέγεις το 2ο είτε σε συμφέρει είτε όχι εισαι υποχρεωμένος να μάθεις και το πρωτο!
Επιλογή σου να οδηγήσεις!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Δυστυχώς καλώς ή κακώς όταν οδηγάς σε μία άλλη χώρα μπορεί να μην είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις τη γλώσσα όμως θα πρέπει να ξέρεις τους κανόνες που επικρατούν για να μην τρως πρόστιμα. Π.Χ στη Βουλγαρία πρέπει να οδηγάς με ανοιχτά τα μεσαία φώτα και να έχεις αγοράσει βινιέτα. Σχετικά με τα πρόστιμα ποτέ δεν ξέρεις τι κατάληξη θα έχει μία κλήση απλήρωτη και καλό θα ήταν να μην προτρέπουμε κανένα να μην τις πληρώσει. Από τη στιγμή που ενδιαφέρθηκαν να βρουν που μένεις και να σου τη στείλουν στο σπίτι πόσο εύκολο είναι να σε κυνηγήσουν στη συνέχεια.... Εμένα προσωπικά μία φορά με έγραψαν στη Βουλγαρία 30 λέβα πήγα σε μία τράπεζα που έγραφε το χαρτί το πλήρωσα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
λοιπον επειδη ο καθενας κανει οπως νομιζει υπαρχουν νομοταγεις νομοτυποι κτλ στην θεωρια ολοι ειστε καλοι .εχουμε και λεμε πρεπει να γνωριζω ιταλικα σουηδικα ισπανικα κτλ οταν βλεπω μια πινακιδα για να την μεταφρασω??????εγω προσωπικο βιωμα μεταφερω και απλα ειπα την αποψη μου και το τι εκανα ...προτιμω να μην τα στερησω απο την οικογενεια μου παρα να πληρωσω το καθε ιταλικο δημο που γραφει οτι κινειται με τις οποιες συνεπειες.οι εχοντες και κατεχοντες ας πληρωνουν .μην μου κανετε μαθημα ηθικης και τιμιοτητας .εχω αυτοκινητο απο το 1985 εχω γυρισει ολη την ευρωπη 3 φορες με εχουν γραψει δεκαδεςφορες δεν πληρωσα καμμια ποτε εχουμε 2019 ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασμα τα του προσωπικη αποψη προσωπικη εμπειρια.αααααα ρωτηστε και κανεναν εφοριακο να σας πει για τις κλησεις στην ελλαδα ρωτηστε να μαθαινετε ποτε δεν ειναι αργα .οι αλλοι δεν πληρωναν διοδια λεμε οχι κλησεις ειναι διαφορετικα πραγματα Εδω ειναι ελλαδα ειναι βαλκανια ακομα με τον αραμπα πανε ολοι........
Τα σήματα και οι πινακίδες κυκλοφορίας είναι διεθνή ,αλίμονο,αν πάμε πχ στη Ρωσία,Κίνα κλπ και πρέπει για να δούμε αν απαγορεύεται η στάθμευση να ξέρουμε τις αντίστοιχες γλώσσες.
Για τα υπόλοιπα δε θέλω να εκφράσω τη γνώμη μου,είναι περιττή.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Σε καμιά περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις την γλώσσα της κάθε χώρας
Σε καμιά περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να οδηγήσεις σε χώρα που δεν ξέρεις τη γλώσσα!
Εφόσον επιλέγεις το 2ο είτε σε συμφέρει είτε όχι εισαι υποχρεωμένος να μάθεις και το πρωτο!
Επιλογή σου να οδηγήσεις!
Η γνώση της ξένης γλώσσας στη χώρα που οδηγούμε δεν είναι κ τόσο απαραίτητη. Αρκεί να έχουμε δίπλωμα οδήγησης και να γνωρίζουμε ιδιαιτεροτητες του ΚΟΚ της χώρας που οδηγούμε.
Αν ήταν έτσι τα γραφεία ενοικιάσεων θα νοικιαζαν αυτοκίνητα μόνο σε γλωσσομαθεις αλλοδαπούς
Αναφέρθηκε κι πριν ή Βουλγαρία.
Οφείλουμε να ξέρουμε ως οδηγοί ότι οδηγούμε πάντα με τα φώτα αναμμένα. Δεν οφείλουμε να ξέρουμε και βουλγαρικά.

No comment για τα δεν πληρώνω κλήσεις εκτός των συνορων
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom