Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η γνώση της ξένης γλώσσας στη χώρα που οδηγούμε δεν είναι κ τόσο απαραίτητη. Αρκεί να έχουμε δίπλωμα οδήγησης και να γνωρίζουμε ιδιαιτεροτητες του ΚΟΚ της χώρας που οδηγούμε.
Αν ήταν έτσι τα γραφεία ενοικιάσεων θα νοικιαζαν αυτοκίνητα μόνο σε γλωσσομαθεις αλλοδαπούς
Αναφέρθηκε κι πριν ή Βουλγαρία.
Οφείλουμε να ξέρουμε ως οδηγοί ότι οδηγούμε πάντα με τα φώτα αναμμένα. Δεν οφείλουμε να ξέρουμε και βουλγαρικά.

No comment για τα δεν πληρώνω κλήσεις εκτός των συνορων
Ε καλα αυτο εννοείται. Ηθελα να τονίσω οτι απο την ώρα που μπαίνουμε στη διαδικασία να οδηγήσουμε σε μια χώρα δεν είναι δικαιολογία το ότι δεν ξέρω τη γλώσσα και η πινακίδα του δήμου έλεγε οτι το παρκιν κοστίζει τόσο.
Κάποιες χώρες έχουν κάποιους ιδιαίτερους κανόνες που ίσως να μην ισχύουν στη χώρα μας.
Ειναι επίλογή μας να οδηγήσουμε στη χώρα τους άρα και υποχρέωση μας να μάθουμε, όχι φυσικα τη γλώσσα τους αλλά τους κανόνες του ΚΟΚ που ισχύουν σε κάθε χώρα!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
.οι εχοντες και κατεχοντες ας πληρωνουν .μην μου κανετε μαθημα ηθικης και τιμιοτητας .εχω αυτοκινητο απο το 1985 εχω γυρισει ολη την ευρωπη 3 φορες με εχουν γραψει δεκαδεςφορες δεν πληρωσα καμμια ποτε εχουμε 2019 ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασμα τα του προσωπικη αποψη προσωπικη εμπειρια.
φιλε μου μην τις πληρωνεις δεν σου κανουν τιποτα
Δεν εξέφρασες την προσωπική σου άποψη,αλλά προτρέπεις τον άλλον να μην συμμορφωθεί και να μην πληρώσει.
Αν εσύ έχεις δεκάδες κλήσεις όπως λες,μάλλον δεν είσαι και το παράδειγμα για να συμβουλέψεις.
Ίσως θα έπρεπε να μάθεις να οδηγάς και όχι να γίνεις συλλέκτης κλήσεων.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Απο οσο καταλαβαινω και οσο μπορεσα να διαβασω οσοι τους γραψανε για οριο ταχυτητας (το συγκεκριμενο οριο ειναι ευκολα κατανοητο απο ολους χωρις γνωση της γλωσσας) κανεις δεν αμφισβητησε την κληση, διαβασα παραπονα, για διπλασιασμο επειδη περασαν οι ημερες για το προστιμο, ενω ενημερωθηκαν αργα χωρις δικια τους υπαιτιοτητα. Για εμενα αυτο το παραπονο ειναι δικαιολογημενο.

Τωρα η απαγορευση εισοδου σε συγκεκριμενα σημεια της πολης νομιζω οτι πρεπει να πας αρκετα διαβασμενος για να τα ξερεις τις ιδιαιτεροτητες της καθε περιοχης, κατι μπορει να ξεφυγει βρε παιδια, προσπαθειστε να μην ειστε τοσο απολυτοι στις κρισεις σας.

Το σχολιο περι νοοτροπιας και κουσουρι του Ελληνα ειναι τοσο αθλιο που πρεπει να θυμισω οτι καποιος βλακας ξεκινησε ολοκληρο πολεμο βασιζομενος στην πιστη του οτι καποιοι λαοι εχουν κουσουρια ενω αλλοι ειναι χωρις κουσουρια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Τωρα η απαγορευση εισοδου σε συγκεκριμενα σημεια της πολης νομιζω οτι πρεπει να πας αρκετα διαβασμενος για να τα ξερεις τις ιδιαιτεροτητες της καθε περιοχης, κατι μπορει να ξεφυγει βρε παιδια, προσπαθειστε να μην ειστε τοσο απολυτοι στις κρισεις σας.
Οι κρίσεις μας (τουλάχιστον η δική μου) ήταν ενάντια στο στυλ είμαι μάγκας και δεν πληρώνω.Και το χειρότερο
να προτρέπει και άλλους να κάνουν το ίδιο.
Για εμενα αυτο το παραπονο ειναι δικαιολογημενο.
Σαφέστατα είναι δικαιολογημένο γι αυτό του απάντησαν κάποια μέλη να επικοινωνήσει με τον δήμο για να διευθετήσει το θέμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οτι πρεπει να πας αρκετα διαβασμενος για να τα ξερεις τις ιδιαιτεροτητες της καθε περιοχης, κατι μπορει να ξεφυγει βρε παιδια, προσπαθειστε να μην ειστε τοσο απολυτοι στις κρισεις σας
Οποιος δεν ξερει τι σημαινει ο κοκκινος κυκλος καλα θα κανει να απεχει της οδηγησης, υπαρχουν κ αριστα ΜΜΜ. Κ ειμαστε απολυτοι οταν αφορα σηματα ΚΟΚ. Το επομενο που μπορει να "ξεφυγει της προσοχης" θα μπορουσε να ηταν ενα παιδι που περναει τη διαβαση που στη χωρα μας εχει διακοσμητικο χαρακτηρα αλλα στη γειτονα γινεται σεβαστη.
images.jpeg
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
λοιπον επειδη ο καθενας κανει οπως νομιζει υπαρχουν νομοταγεις νομοτυποι κτλ στην θεωρια ολοι ειστε καλοι .εχουμε και λεμε πρεπει να γνωριζω ιταλικα σουηδικα ισπανικα κτλ οταν βλεπω μια πινακιδα για να την μεταφρασω??????εγω προσωπικο βιωμα μεταφερω και απλα ειπα την αποψη μου και το τι εκανα ...προτιμω να μην τα στερησω απο την οικογενεια μου παρα να πληρωσω το καθε ιταλικο δημο που γραφει οτι κινειται με τις οποιες συνεπειες.οι εχοντες και κατεχοντες ας πληρωνουν .μην μου κανετε μαθημα ηθικης και τιμιοτητας .εχω αυτοκινητο απο το 1985 εχω γυρισει ολη την ευρωπη 3 φορες με εχουν γραψει δεκαδεςφορες δεν πληρωσα καμμια ποτε εχουμε 2019 ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασμα τα του προσωπικη αποψη προσωπικη εμπειρια.αααααα ρωτηστε και κανεναν εφοριακο να σας πει για τις κλησεις στην ελλαδα ρωτηστε να μαθαινετε ποτε δεν ειναι αργα .οι αλλοι δεν πληρωναν διοδια λεμε οχι κλησεις ειναι διαφορετικα πραγματα Εδω ειναι ελλαδα ειναι βαλκανια ακομα με τον αραμπα πανε ολοι........
Αγαπητέ φίλε είναι δικαιωμά σου να μην πληρώνεις τις κλήσεις από όπου και να προέρχονται αυτές. Η δικαιολογία με τις ξένες γλώσσες είναι απλά αστεία αφου τα σήματα και γενικά οι κανόνες του ΚΟΚ ειναι διεθνή και όπως είπε ενας φίλος επισυνναπτοντας φωτο, ο κόκκινος κύκλος δεν θέλει γνώσεις κινεζικων για να αντιληφθείς τι σημαίνει.
Κάνεις δε θέλει να στερεί χρήματα από την οικογένεια του και να τα δίνει σε ένα Ιταλικό δημο. Πιστευώ όμως ότι η περισσότεροι εδώ "κράζουν" την νοοτροπία του δεν "πληρώνω τις υποχρεώσεις μου ή δεν αναλαμβάνω την ευθύνη των πράξεων μου". Θέλεις επειδή ο καθένας έμαθε αλλιώς, θέλεις λόγω χρηματικής άνεσης, όλοι έχουν διαφορετική άποψη. Αλλοι ανθρωποι δε πληρωνουν τις διεθνεις κλήσεις μονο, άλλοι δε πληρωνουν τιποτα γενικα στη ζωη τους, επιλογές ειναι αυτες.
Το μονο που θα συμφωνησω ειναι η τελευταια φραση περι Βαλκανιων. Γιατί εκτος Βαλκανιων, οποιαδήποτε προσπαθεια αποφυγής υποχρεώσεων, έχει συνέπειες-αντίκτυπο μελλοντικά.
 

apostolianos7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα ,
τον Γενάρη είχα πάει Ιταλία και είχα νοικιάσει αυτοκίνητο από την HERTZ.
Μου έχει στήλει κάποια email η HETZ για κλήσεις , αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς .
Λέει ότι έχουν δώσει τα στοιχεία μου στις αστυνομικές αρχές , αλλά δεν έχω καμία κλήση στο mail , δεν έχω κάποιο ποσό . Εάν κατάλαβα καλά θα μου έρθει συστημένη κλήση στο σπίτι?
Ανεβάζω και το αρχείο που μου έστειλαν. Πρέπει να είναι όλα για όρια ταχύτητας.
Ξέρουμε τι γίνετε εάν δεν πληρώσουμε , μπορούν να τα χρεώσουν στην εφορία μου?
Ευχαριστώ για την βοήθεια προκαταβολικά.

VER_55445111.jpg
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα ,
τον Γενάρη είχα πάει Ιταλία και είχα νοικιάσει αυτοκίνητο από την HERTZ.
Μου έχει στήλει κάποια email η HETZ για κλήσεις , αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς .
Λέει ότι έχουν δώσει τα στοιχεία μου στις αστυνομικές αρχές , αλλά δεν έχω καμία κλήση στο mail , δεν έχω κάποιο ποσό . Εάν κατάλαβα καλά θα μου έρθει συστημένη κλήση στο σπίτι?
Ανεβάζω και το αρχείο που μου έστειλαν. Πρέπει να είναι όλα για όρια ταχύτητας.
Ξέρουμε τι γίνετε εάν δεν πληρώσουμε , μπορούν να τα χρεώσουν στην εφορία μου?
Ευχαριστώ για την βοήθεια προκαταβολικά.

View attachment 265819
Διάβασε το θέμα προς τα πισω
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
θα σου ελθει η κληση και τοτε πληρωνεις,Μπορεις να τηλεφωνησεις στην Hertz για περισσοτερες πληροφοριες..
Λογικα αν δεν πληρωσεις εσυ θα τα παρει η Hertz απο το λογαριασμο της καρτας σου που ειχες δωσει..
η κληση αφορα κυκλοφορια σε πεζοδρομο...
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εγω εγραψα τι εκανα δεν την πληρωσα και μου την επεσε ολο το φορουμ διαβασε πιο πισω επιλογη σου τι θα κανεις εγω δεν θα την πληρωνα στην καρτα μου χρεωσαν το οτι εδωσαν στοιχεια στην αστυνομια γυρω στο 50 αρι ευρω εκανα ενσταση μου τα γυρισαν πισω καποιος μπαινοβγαινε σε πεζοδρομο για κανα μισαωρο να βρει το ξενοδοχειο και για την ιδια παραβαση τον χρεωσαν οι ξυπνιοι ιταλοι 8 πενηνταευρα χωρια οι κλησεις ψαξε και αποφασισε, για την εφορια δεν εχουν κανενα δικαιωμα σε φορολογικη αρχη αλλου κρατους
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.641
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom