Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Πραγματικά όμως αυτή τη νοοτροπία δεν την μπορώ, και την τόσο εξυπνάδα... ακύορωσα τη κάρτα μου και δεν μπορουν να με χρεώσουν... Το θέμα δεν ειναι πως να μη πληρώνουμε τα πρόστιμα αλλά πως θα τα αποτρέψουμε να γίνουν....
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
λοιπον επειδη εδω μεσα καποιοι βγαζουν τα απωθημενα τους ουτε τρολαρισμα ουτε διαφημιση ουτε μαγκια ουτε οτι αλλο κατεβαζει το μυαλο σας .........προσωπικες εμπειριες μεταφερω 1} ποτε εταιρια ενοικιασεως δεν μου αρνηθηκε ενοικιαση μετα το περιστατικο στο ντουμπαι αρα λετε ανακριβιες η δεν συνεβει σε εμενα 2} παραβασεις εχω στην ιταλια αμα θελετε εχω φυλαξει και τις κλησεις ξαναπηγα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε σε αεροδρομιο ουτε σε λιμανι δεν γνωριζω σε ελεγχο τροχαιας με υπολογιστη αν θα γινοταν κατι 3} κλησεις στην ελλαδα τροχαιας δημων κτλ στην εφορια πανε μετα απο ενα χ ποσο {εκτος αν εχει δικαστηριο λογω ταχυτητας κτλ} ρωτηστε να μαθετε και μη λετε οτι σας κατεβαινει στον εγκεφαλο ........... προσωπικες ταξιδιωτικες εμπειριες απλα ο καθενας πραττει κατα πως νομιζει ...............οποτε αφηστε την κριτικη και τις αμπελοφιλοσοφιες ............αλλωστε εδω μεταφερουμε ταξιδιωτικες εμπειριες!!!!!!!μονο
 
Last edited:

Iron

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Χαιρετω την παρεα, μια ερωτηση για 2 κλησεις που παρελαβα μολις από Ιταλια που ημουν τον Σεπτεμβριο, λοιπον πηγαίνοντας από Βενετια προς Ραβενα στον δρομο s.s 309 μετα τις 11 το βραδυ με κατεγραψε μια καμερα του δημου με 76 χλμ με οριο τα 70 και η δευτερη κληση καταγραφη στον ιδιο δρομο ο ιδιος δημος με 98 με οριο τα 90 και αυτό 20 λεπτα αργοτερα και 20 χλμ παρακατω!!! στεκει αυτό δηλαδή δυο κλησεις στον ιδιο δρομο με 20 λεπτα και 20 χλμ διαφορα χρονου και απόστασης? δηλαδή αν δεν ειχα προσεξει σωστα τα ορια μιας και ειχα πεσει και σε αρκετη βροχη εκεινο το βραδυ τοτε παιζει δηλαδή από κάθε καμερα που περναγα να παιρνω και μια κληση και να μου ερθουν καμμια δεκαρια!!??
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στο τί περιμένεις από εμάς να σε απαντήσουμε???
Την στιγμή που υπάρχει όριο ταχύτητας και κάμερες καταγραφής, η λογική λέει ότι εάν το υπερβαίνεις θα σε καταγράψουν οι κάμερες και κάθε 5 χιλιόμετρα και να είναι.
Διάβασε το νήμα προς τα επάνω και θα βρείς διάφορες απαντήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
δηλαδή αν δεν ειχα προσεξει σωστα τα ορια μιας και ειχα πεσει και σε αρκετη βροχη εκεινο το βραδυ τοτε παιζει δηλαδή από κάθε καμερα που περναγα να παιρνω και μια κληση και να μου ερθουν καμμια δεκαρια!!??
E ναι.
 

Iron

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
αυτό προσπαθω να καταλαβω από τη στιγμη που δεν εισαι ενημερος με καποιο τροπο εκεινη τη στιγμη ότι ξεφυγες λιγο και εκανες παραβαση και να εισαι μετα ιδιαιτερα προσεκτικος δεν είναι λιγο εξω από τη λογικη ο ιδιος Δημος να σου δινει ξανα κληση μετα από 20 λεπτα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αυτό προσπαθω να καταλαβω από τη στιγμη που δεν εισαι ενημερος με καποιο τροπο εκεινη τη στιγμη ότι ξεφυγες λιγο και εκανες παραβαση και να εισαι μετα ιδιαιτερα προσεκτικος δεν είναι λιγο εξω από τη λογικη ο ιδιος Δημος να σου δινει ξανα κληση μετα από 20 λεπτα?
Παράξενο είναι επί είκοσι λεπτά να υπερβαινεις το όριο ταχύτητας , έχεις κάνει απανωτές παραβάσεις.
 

Iron

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
ε μπορει να εκλεβε και το κοντερ μιας και είναι παλαιας τεχνολογιας το αυτοκινητο:clap: εμενα κατι δε μου παει καλα σε αυτές τις κλησεις γιαυτο ειπα να ρωτησω εδώ τους εμπειρους σε τετοια θεματα :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
To Κοντέρ του αυτοκινήτου σου αν δεν πάει καλά,ο δήμος δεν φταίει σε τίποτα.
Είναι δικιά σου ευθύνη.
Κάθε κάμερα που σε καταγράφει,σύμφωνα με το κατασκευαστή της έχει περιθώριο σφάλματος.
Συνήθως είναι στα 5%.Εσύ το έχει ξεπεράσει αυτό το όριο ,γι αυτό σου ήρθε η κλήση.
Κι εμένα μου ήρθαν δυο απανωτές κλήσεις στην Γαλλία τον προηγούμενο μήνα με διαφορά
η μια από την άλλη στα τρία χιλιόμετρα.Το όριο ήταν 70 και πήγαινα με 75.
Τα πλήρωσα και τα ξέχασα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ε μπορει να εκλεβε και το κοντερ μιας και είναι παλαιας τεχνολογιας το αυτοκινητο:clap: εμενα κατι δε μου παει καλα σε αυτές τις κλησεις γιαυτο ειπα να ρωτησω εδώ τους εμπειρους σε τετοια θεματα :)
Τα κοντέρ κλέβουν προς τα πάνω για να φαίνεται ότι πας γρηγορότερα και να μην τρως κλήσεις. Εσύ προφανώς για να πήγαινες 98 σε δρόμο με 90 το κοντέρ θα έγραφε 100-105.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Να βάζουν ένα drone να σε ακοκουθει από πίσω. Ώστε εάν έχει όριο τα 70 και πας με τα ιλιγγκιωδη 76 χιλιόμετρα τότε να σου βάζει κλήση κάθε ένα λεπτό παράβασης. Και γιατί όχι μια κλήση κάθε δευτερόλεπτο;
Γιατί είπαμε θέλουμε μια κοινωνία μέσα στην υποκρισία με υπερτελειους πολίτες (κατά φαντασία) μονο μέσα στο ίντερνετ που όμως δεν υπάρχουν πουθενά στην πραγματική ζωή εκεί έξω. Σαν να κάνουμε διαγωνισμό πολιτικής ορθότητας είναι το θέμα αυτό.

Εάν επερνα κλήση με όριο τα 70 και πήγαινα 76 τότε δεν θα την πλήρωνα με τίποτα

Υγ και τα μηχανάκια που μετράνε την ταχύτητα των παραβατών έχουν ανοχή στις μετρήσεις τους, κάτι σαν +-Χ%
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom