Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εάν επερνα κλήση με όριο τα 70 και πήγαινα 76 τότε δεν θα την πλήρωνα με τίποτα
Μέχρι πόσο αν έτρεχες περισσότερο από το όριο των 70 θα πλήρωνες την κλήση???
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Με ένα απλό γκουγκλάρισμα υπάρχει ανοχή 5χαω για όρια κάτω των 100 και τα όρια των 90 κατεβαίνουν στα 80 όταν βρέχει για Ιταλία πάντα.

Υγ και τα μηχανάκια που μετράνε την ταχύτητα των παραβατών έχουν ανοχή στις μετρήσεις τους, κάτι σαν +-Χ%
Προφανώς γι' αυτό υπάρχει στον ΚΟΚ κάποια ανοχή προς τα πάνω στα όρια ώστε ακόμα κι αν οδηγάς στο όριο και η κάμερα σε γράψει λόγω ανοχής στις μετρήσεις να μην πάρεις κλήση. Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι επειδή το όριο είναι 100 δεν μπορείς να οδηγάς με 90 ώστε να μην έχεις ποτέ πρόβλημα με κλήσεις.
 
Last edited:

Iron

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Τα κοντέρ κλέβουν προς τα πάνω για να φαίνεται ότι πας γρηγορότερα και να μην τρως κλήσεις. Εσύ προφανώς για να πήγαινες 98 σε δρόμο με 90 το κοντέρ θα έγραφε 100-105.
γιατι ρε μαστορα τα κοντερ μονο περισσοτερα μπορουν να γραφουν και όχι λιγοτερα δηλαδη? ειδικα τα ιταλικα αυτοκίνητα νομιζω φημίζονται για τα ανακριβη κοντερ τους και αν η βιομηχανια κλησεων της κάθε ιταλιας σε γραφει και σε ξαναγραφει στο καπακι για 5-6 χλμ ανω της τρομερης ταχύτητας των 70!! μεσάνυχτα και σε αδειο δρομο εγω δε βρισκω λογικη αλλα κουτοπονηριά και απλα ρωτησα μηπως κανω ενσταση για την απανωτη κληση και όχι να ακουω αυτους που στην ελλαδα του πουθενα πανε με 150 στην παραλιακη και σκασιλα τους και εδώ κατακρινουν αυτόν που εκανε το εγκλημα και περασε κατά 6 χλμ το οριο των 70!!!:haha:
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
γιατι ρε μαστορα τα κοντερ μονο περισσοτερα μπορουν να γραφουν και όχι λιγοτερα δηλαδη?
Τα κοντέρ είναι σχεδιασμένα να δείχνουν μεγαλύτερη απ' την κανονική ταχύτητα. Αν έδειχναν μικρότερη θα μπορούσε κάποιος έξυπνος να μηνύσει την εταιρεία για κάποια κλήση που πήρε επειδή θα νόμιζε ότι ταξίδευε με μικρότερη ταχύτητα.

https://www.thrillist.com/cars/your...accuracy-in-german-american-and-japanese-cars
The European Union requires adherence to UN ECE Regulation 39. It’s a lot of math, but the simple version is that no speedometer can read slower than the actual speed. Ever. On the high side, it’s allowed to read up to 10% above the actual speed plus four or six kilometers per hour, depending on the type of vehicle.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Να, κάτι τέτοια κάνετε μερικοί και θα βάλουν κόφτες τώρα (απο 2021) λέει στα αυτοκίνητα .. δηλαδή το αυτοκίνητο σε συνεργασία με gps και πινακίδες θα επιβραδύνει αν τυχόν παρεκτρέπεσαι .. Και τι θα γίνεται αμα θέλω να προσπεράσω;; Θα υπάρχει λέει ένα κουμπί που θα παρακάμπτει το σύστημα... Ε τότε στην Ελλάδα όλοι έτσι θα οδηγούν, παρακάμπτοντας το σύστημα. Και όλη η διαδρομή θα καταγράφεται θα υπάρχουν και μαύρα κουτιά στα αυτοκίνητα και σε περίπτωση ατυχήματος θα ξέρουν πάνω κάτω τι έγινε..
Ε σιγά σιγά με την αυτόματη οδήγηση, που πλέον δεν είναι επιστημονική φαντασία, θα μπαίνεις στο αυτοκίνητο θα του λές " πήγαινε με εκεί" θα σε πηγαίνει, θα σε φέρνει θα κοιμάσαι στο δρόμο ή θα τρως, θα ξυρίζεσαι κλ θα μας βάλουν και ένα τσιπάκι στο σβέρκο και έναν "αριθμό κυκλοφορίας" και θα είσαι ο νούμερο τάδε..
Οπότε η φράση "πω πω τι νούμερο είναι αυτός" θα έχει πλέον κυριολεκτική σημασία..

ΥΓ άλλα πληρώνεις αμα κάνεις υπέρβαση μεχρι 20 χλμ άλλα με υπέρβαση πάνω απο 20 και άλλα με 30
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.878
Likes
26.703
στην ελλαδα του πουθενα πανε με 150 στην παραλιακη
Η Ελλάδα του πουθενά που αναφέρεις φίλε ,έχει γεμάτα τα νεκροταφεία της από τύπους που παραβιάζουν
τόσο πολύ το όριο στην πόλη.

και εδώ κατακρινουν αυτόν που εκανε το εγκλημα και περασε κατά 6 χλμ το οριο των 70!!!
Δεν σε κατακρίνουμε,εξάλλου είπα κι εγώ έχω κλήσεις.Απλά πρέπει να πληρώσεις ή να κάνεις τις μαγκιές που λέει
ο @orck .
Εδώ γίνετε συζήτηση μεταξύ ενηλίκων.
Άσχετα αν κάποιοι είναι ενήλικοι μόνο στην ταυτότητα.
Ακόμα θυμάμαι κάποιους που έλεγαν δεν πληρώνω-δεν πληρώνω στα διόδια και τους ήρθε ο λογαριασμός
φουσκωμένος.
 

Iron

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Η Ελλάδα του πουθενά που αναφέρεις φίλε ,έχει γεμάτα τα νεκροταφεία της από τύπους που παραβιάζουν
τόσο πολύ το όριο στην πόλη.
.
αυτά σου λεω τι δε καταλαβες? αυτοι που εδώ στο ελαδισταν τρεχουν στα στενακια με 70 και στους αστικους δρομους με 150 και σκοτωνουν όχι μονο τους εαυτους τους αλλα και αθωους πανω στα ποεζοδρομια και στις στασεις των λεωφορείων ε αυτοι λοιπον οι ιδιοι λενε ε αφου περασες τα 70χλμ κατά 5χλμ θα πρεπει να πληρωσεις και 10 κλησεις ας πηγαινες ποιο σιγα….τι να λεμε τωρα αστο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε καλά πού το ξέρεις ότι είναι οι ίδιοι;

Χρήσιμο είναι πάντως το ποστ για να ξέρουν όλοι την αυστηρότητα που υπάρχει.
 

Iron

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ε καλά πού το ξέρεις ότι είναι οι ίδιοι;
Γιατι είμαι απολυτα σιγουρος ότι δεν υπαρχει εδώ μεσα και γενικα καποιος που στην ελλαδα σεβεται το οριο 50 της πολης και γενικα κάθε οριο ταχύτητας που συναντα στο δρομο του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατι είμαι απολυτα σιγουρος ότι δεν υπαρχει εδώ μεσα και γενικα καποιος που στην ελλαδα σεβεται το οριο 50 της πολης και γενικα κάθε οριο ταχύτητας που συναντα στο δρομο του.
Δε θα ήμουν τόσο απόλυτος, αλλά ναι, η οδική αγωγή δεν είναι και το φόρτε του Έλληνα. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι όταν παραβαίνουν τα όρια διαμαρτύρονται και για τα πρόστιμα. Το έκανες, το πληρώνεις και τέλος. Ή πειραματίζεσαι με την ακύρωση της κάρτας κλπ. Πιο πολύ νομίζω επικρίθηκες για το επιχείρημα "μα με χρεώσαν πριν 20 χιλιόμετρα". Ε κι εγώ αν βγω και δείρω κάποιον και μου επιβάλλουν ποινή φυλάκισης, μετά αποδειχθεί ότι έδειρα κι άλλον την ίδια μέρα πέντε στενά παρακάτω δε θα πω στο δικαστήριο "μη μου βάλετε άλλη ποινή γιατί ήδη τιμωρήθηκα για το ξύλο που έριξα σήμερα".
 
Last edited:

Iron

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Δε θα ήμουν τόσο απόλυτος, αλλά ναι, η οδική αγωγή δεν είναι και το φόρτε του Έλληνα. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι όταν παραβαίνουν τα όρια διαμαρτύρονται και για τα πρόστιμα.
…..πια προστιμα???? ο κάθε ελληνας οδηγος από την ωρα που θα μπει στο αυτοκινητο του μεχρι την ωρα που θα παει για υπνο εχει διαπραξει πανω από 10 παραβασεις στην καθημερινοτητα του οσο για τα προστιμα….για ελλαδα μιλαμε...πια προστιμα...και εκει είναι και αυτό που ειπα παραπανω μιλανε ολοι αυτοι που καθημερινα κανουν δεκάδες παραβασεις που μενουν ατιμώρητες λογω ανυπαρξίας του κρατους στον τονμε α αυτό και λενε τι 70 το οριο και πηγες 75 κακως πρεπει να παρεις 5-6 κλησεις καλως σε γραψανε ολες οι καμερες !!! αθανατε ελληναρα:clap:
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά δεν είναι όλοι οι Έλληνες οδηγοί έτσι ούτε όταν πάνε στην Ιταλία γυρίζουν όλοι με ένα μάτσο πρόστιμα. Είσαι εκνευρισμένος για το πρόστιμο, κατανοητό. Χρήσιμο το ποστ σου πάντως, χαιρετισμούς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.105
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom