Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
εφυγα απο ιταλια γυρω στις 13/8 (αν θυμαμε καλα) αφου περασαν 7-8 μερες απο την ημερα που γράφτηκε το πρωτο ποστ, ηρέμησα λιγάκι, γιατι μια ανησυχία την ειχα!!;)
μάλλον δεν θα "είδαν" τα "ήρεμα" περάσματα μου απο της κάμερες.:D
ουφφφφφ:clap:
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
το θέμα φορά ενοικιαζομενο όχημα με ιταλικές πινακίδες. τέτοιο είχες?
Οχι, αλλα η κλήσεις δεν κοιτανε τα ενοικιαζόμενα μονο.
Συν το οτι της πινακίδες μας, της έχουν σε ολη την Ευρώπη.
Εαν ήθελαν να μου στείλουν κανένα ευχετήριο χαρτάκι, μάλλον θα την έβρισκαν την διεύθυνση, απο την πινακίδα μου, μέσω data.
Samion,η ανακούφιση έρχεται απο το χρονικό όριο.
Αφού βρήκανε μέσω ενοικιασμένου και το έστειλαν, ΑΝ με "είχανε" θα το είχα ήδη λάβει.
οπότε αφου δεν ......ουφφφ

καταλαβαίνεις την σκέψη μου?:D
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλά...κράτα ακόμη μια μικρή ανάσα γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος! :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οχι, αλλα η κλήσεις δεν κοιτανε τα ενοικιαζόμενα μονο.
Συν το οτι της πινακίδες μας, της έχουν σε ολη την Ευρώπη.
Εαν ήθελαν να μου στείλουν κανένα ευχετήριο χαρτάκι, μάλλον θα την έβρισκαν την διεύθυνση, απο την πινακίδα μου, μέσω data.
Samion,η ανακούφιση έρχεται απο το χρονικό όριο.
Αφού βρήκανε μέσω ενοικιασμένου και το έστειλαν, ΑΝ με "είχανε" θα το είχα ήδη λάβει.
οπότε αφου δεν ......ουφφφ

καταλαβαίνεις την σκέψη μου?:D
τις πινακιδες μας δεν τις εχουν σε όλη την Ευρωπη αφού πρώτα πρεπει να εγκατασταθεί δίκτυο ανταλλαγής ηλεκτρονικών πληροφοριών μεταξύ των κρατών μελών της ΕΕ.
Οδική ασφάλεια: Καλύτερη διασυνοριακή επιβολή του νόμου για λιγότερα δυστυχήματα
τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα πάντως. προς το παρόν η Ιταλία εχει τετοιο δίκτυο με Ελβετία, Γερμανία, Γαλλία, Αυστρία.
Multe agli stranieri, consegnati 20 mila verbali
το "δικό μας" δίκτυο έχει παραπεμφθει φυσικά στις ελληνικές καλένδες προς το παρόν..
προσοχή χρειάζεται στις κλησεις των δήμων που έχουν αναθέσει σε ιδιωτική εταιρεία, την περίφημη ΕΜΟ (E.M.O. European Municipality Outsourcing) την έισπραξη των κλήσεών τους.
σύμφωνα με τον ιταλικό κώδικα η παραγραφή επέρχεται μετά 360 μέρες αν δεν έρθει η ειδοποίηση.και νομική ισχύ έχει αν έρθει μόνο με συστημένο ή με την αστυνομία. οπότε μάλλον θα περιμένεις ως τον επόμενο αύγουστο...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
τις πινακιδες μας δεν τις εχουν σε όλη την Ευρωπη αφού πρώτα πρεπει να εγκατασταθεί δίκτυο ανταλλαγής ηλεκτρονικών πληροφοριών μεταξύ των κρατών μελών της ΕΕ.
Οδική ασφάλεια: Καλύτερη διασυνοριακή επιβολή του νόμου για λιγότερα δυστυχήματα
τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα πάντως. προς το παρόν η Ιταλία εχει τετοιο δίκτυο με Ελβετία, Γερμανία, Γαλλία, Αυστρία.
Multe agli stranieri, consegnati 20 mila verbali
το "δικό μας" δίκτυο έχει παραπεμφθει φυσικά στις ελληνικές καλένδες προς το παρόν..
προσοχή χρειάζεται στις κλησεις των δήμων που έχουν αναθέσει σε ιδιωτική εταιρεία, την περίφημη ΕΜΟ (E.M.O. European Municipality Outsourcing) την έισπραξη των κλήσεών τους.
σύμφωνα με τον ιταλικό κώδικα η παραγραφή επέρχεται μετά 360 μέρες αν δεν έρθει η ειδοποίηση.και νομική ισχύ έχει αν έρθει μόνο με συστημένο ή με την αστυνομία. οπότε μάλλον θα περιμένεις ως τον επόμενο αύγουστο...

μονο που οι δήμοι δεν κοβουν κλίση για υπερβολική ταχυτητα βρε samion
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μονο που οι δήμοι δεν κοβουν κλίση για υπερβολική ταχυτητα βρε samion
στη Μπανανία φίλε XRISTOS71 δεν κόβουν..
στην Ιταλία, περί ού, η συζήτηση βεβαίως και κόβουν. η Polizia stradale είναι υπευθυνη για autostrada και μεγαλους επαρχιακούς. για τα υπόλοιπα αναλαμβάνουν δράση και οι δήμοι. οι οποίοι και εχουν κατηγορηθεί ότι για αύξηση εσόδων γεμίζουν το χώρο ευθυνης τους με autovelox.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
τις πινακιδες μας δεν τις εχουν σε όλη την Ευρωπη αφού πρώτα πρεπει να εγκατασταθεί δίκτυο ανταλλαγής ηλεκτρονικών πληροφοριών μεταξύ των κρατών μελών της ΕΕ.
το "δικό μας" δίκτυο έχει παραπεμφθει φυσικά στις ελληνικές καλένδες προς το παρόν..
απο την μια με "ανεβάζεις" ,:clap:

και απο την αλλη:shock:
οπότε μάλλον θα περιμένεις ως τον επόμενο αύγουστο...


:lol::lol:




σας ευχαριστω παντως
 

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Κοίτα για αμάξι δικό σου δηλαδή με Ελληνικές πινακίδες το θεωρώ λίγο δύσκολο να ψάξουν να σε βρουν αν δεν έχεις κάνει κάποια σοβαρή παράβαση. Εμένα με βρήκαν εύκολα από την εταιρία ενοικιάσεως αυτοκινήτων και παρόλαυτα έκαναν 6 μήνες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι άμα είσαι στο εξωτερικό με το δικό σου αμάξι δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν γιατί μπορεί να σε πιάσουν την στιγμή που κάνεις την παράβαση ή να σου πάρουν το αμάξι με γερανό άμα έχεις παρκάρει παράνομα.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
φυσικα!
δεν ήμαστε οι ΝΤΑΛΤΟΝ οι"εκτος νομου":lol:
απλα οταν εισαι σε μια ευθεια 500χλμ, Ε ψιλοβαριεσαι να πας με 120.
Η αμα θες να προλάβεις τα παντα σε ενα πρωινο, τοτε το γκάζι ειναι λιγο πιο ευαίσθητο:cool:
 

POLINA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
stebas,χρησιμες πληροφοριες γιατι το καλοκαιρι οργανώνω ανάλογο ταξιδι.Μήπως μπορεις ναμου πεις τις διανυκτερεύσεις σου? Σχεδιάσω 7 διανυχτερεύσεις νοικιάζω αυτοκινητο από Μιλάνο. Ευχαριστώ. polina
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.982
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom