Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εντός θέματος: το καλοκαίρι 07 με "σημάδεψαν" οι carabinieri στη superstrada Citta del Castello-Ravenna. Αντί των 90 (αυτό είναι το όριο στη superstrada), πήγαινα με 112. Με γράψανε και ευγενικά με ρώτησαν αν θα πλήρωνα επί τόπου ή να μου στείλουν το λογαριασμό στο σπίτι. Είπα, ευγενικά, σπίτι. Ακόμη περιμένω. Την έχω σκαπουλάρει???
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Εντός θέματος: το καλοκαίρι 07 με "σημάδεψαν" οι carabinieri στη superstrada Citta del Castello-Ravenna. Αντί των 90 (αυτό είναι το όριο στη superstrada), πήγαινα με 112. Με γράψανε και ευγενικά με ρώτησαν αν θα πλήρωνα επί τόπου ή να μου στείλουν το λογαριασμό στο σπίτι. Είπα, ευγενικά, σπίτι. Ακόμη περιμένω. Την έχω σκαπουλάρει???
ναι την σκαπουλαρες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εντός θέματος: το καλοκαίρι 07 με "σημάδεψαν" οι carabinieri στη superstrada Citta del Castello-Ravenna. Αντί των 90 (αυτό είναι το όριο στη superstrada), πήγαινα με 112. Με γράψανε και ευγενικά με ρώτησαν αν θα πλήρωνα επί τόπου ή να μου στείλουν το λογαριασμό στο σπίτι. Είπα, ευγενικά, σπίτι. Ακόμη περιμένω. Την έχω σκαπουλάρει???
δεν λες το πιο βασικό στο θέμα μας: τι πινακίδα είχες. αν ήταν ελληνική ήσουν τυχερός που έπεσες σε καραμπινιέρους που απλά αγνοούσαν το νόμο. το έχω ξαναπει κι αλλού. σε κλήση πρέπει να πληρωθεί επί τόπου. αν πληρώσεις μετρητά έχει έκπτωση χωρίς δυνατότητα ένστασης. αλλιώς πληρώνεις το ελάχιστο και επιφυλάσσεσαι για ένσταση.αν δε δεν έχεις τα μετρητά μαζί σου το όχημα αμέσως μπαινει σε ας πούμε προσωρινή κατάσχεση που άρεται με την καταβολή των σχετικών προστίμων. ολα τα υπέρογκα έξοδα μεταφοράς του οχήματος στον ειδικό χώρο κλπ βαρύνουν φυσικά τον ιδιοκτήτη. ας το έχουν υπόψη λοιπόν όσοι ταξιδεύουν στην Ιταλία με ελληνικές πινακίδες..(για ιταλομαθείς είναι το άρθρο 207..)
τώρα μετά τις 360 μέρες την έχεις σκαπουλάρει..
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
δεν λες το πιο βασικό στο θέμα μας: τι πινακίδα είχες. αν ήταν ελληνική ήσουν τυχερός που έπεσες σε καραμπινιέρους που απλά αγνοούσαν το νόμο. το έχω ξαναπει κι αλλού. σε κλήση πρέπει να πληρωθεί επί τόπου. αν πληρώσεις μετρητά έχει έκπτωση χωρίς δυνατότητα ένστασης. αλλιώς πληρώνεις το ελάχιστο και επιφυλάσσεσαι για ένσταση.αν δε δεν έχεις τα μετρητά μαζί σου το όχημα αμέσως μπαινει σε ας πούμε προσωρινή κατάσχεση που άρεται με την καταβολή των σχετικών προστίμων. ολα τα υπέρογκα έξοδα μεταφοράς του οχήματος στον ειδικό χώρο κλπ βαρύνουν φυσικά τον ιδιοκτήτη. ας το έχουν υπόψη λοιπόν όσοι ταξιδεύουν στην Ιταλία με ελληνικές πινακίδες..(για ιταλομαθείς είναι το άρθρο 207..)
τώρα μετά τις 360 μέρες την έχεις σκαπουλάρει..
...έχεις δίκιο το ξέχασα: ελληνικές πινακίδες. Με την ευκαιρία, ίσως το γράφετε παραπάνω αλλά να μην το ψάχνω, στην Autostrada Ancona- Brennero, πόσο "σηκώνει" να το πατήσω ? 130 + 10% καλά είναι? Τελευταία με τα αεροπλάνα, έχασα οδική & οδηγική επαφή με την 2patria. Έχει πολύ "σημάδεμα" στην Autostrada? Σας ευχαριστώ για την υπομονή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...έχεις δίκιο το ξέχασα: ελληνικές πινακίδες. Με την ευκαιρία, ίσως το γράφετε παραπάνω αλλά να μην το ψάχνω, στην Autostrada Ancona- Brennero, πόσο "σηκώνει" να το πατήσω ? 130 + 10% καλά είναι? Τελευταία με τα αεροπλάνα, έχασα οδική & οδηγική επαφή με την 2patria. Έχει πολύ "σημάδεμα" στην Autostrada? Σας ευχαριστώ για την υπομονή.
στην autostrada σχεδον ποτε δεν σε σταματουν να σου παραδωσουν την κληση. ερχεται σπιτι. αν εισαι γερμανος, γαλλος, αυστριακος. στην Ελλαδα οπως ειπαμε παραπανω θα ερθει οταν γινει το συστημα ανταλλαγης στοιχειων..αρα κινεισαι ανετα χωρις να θεωρηθει οτι σε ωθώ στην παρανομία. στις superstrada, και τις πιο μικρες ειναι διαβόητα τα autovelox και τα μπλοκα οποτε προσοχη οταν βγαινεις απο autostrada. εκει παντως το οριο ειναι 130 εκτος αν αναφερεται πιο κατω και 150 σε ορισμενα σημεια, όχι εκει που πας εσυ. στην Α1 πχ. Ρωμη-Ναπολη.
 

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
stebas,χρησιμες πληροφοριες γιατι το καλοκαιρι οργανώνω ανάλογο ταξιδι.Μήπως μπορεις ναμου πεις τις διανυκτερεύσεις σου? Σχεδιάσω 7 διανυχτερεύσεις νοικιάζω αυτοκινητο από Μιλάνο. Ευχαριστώ. polina
POLINA ήταν αρκετά μεγάλο ταξίδι. Αφού πήρα το αμάξι από το αεροδρόμιο του ΜΙΛΑΝΟ ταξίδευα όλη την ημέρα (πολύ ζόρικο δεν το συνιστώ μετά από πτήση) και έμεινα σε ένα ορεινό χωριό 10 χλμ μακριά από την Νίκαια της Γαλλίας 4 διανυκτερεύσεις. Έπειτα 2 διανυκτερεύσεις στην Avignon,μετά 3 διανυκτερεύσεις λίγο έξω από την Γενεύη σε γαλλικό έδαφος (500 μέτρα από τα σύνορα), μετά 2 διανυκτερεύσεις στην Βέρνη, μετά 2 διανυκτερεύσεις στην Ζυρίχη και τέλος 2 διανυκτερεύσεις στο Como.

Επίσης είδα ένα άλλο σωρό πόλεις και χωριά όπως Μονακό,Κάννες,Μασσαλία,Arles,Nimes,Λυόν,Σαμονί,Aosta (εκεί έφαγα και το πρόστιμο),Yvoire,Thun,Griendervand,Βασιλεία,Λουκέρνη,Όλη η λίμνη Como,Μιλάνο και μερικά ακόμα μέρη.

Γενικά ήταν υπέροχο ταξίδι
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
επειδη μου συμβαινει ακριβως το ιδιο πραγμα, θα μπορουσες να μου πεις πως και που πληρωσες την κλήση????
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Τον Αυγουστο του 2013 πηρα μια κληση απο τη δημοτικη αστυνομια της βερονας ,για εισοδο στο δακτυλιο,συμφωνα με ενημερωση του γραφειου ενοικιασεως.μεχρι σημερα ,11 μηνες μετα δεν εχω παραλαβει την κληση και δεν την εχω πληρωσει ακομα.το προβλημα μου ειναι οτι τον αλλο μηνα θα ειμαι ιταλια με την οικογενεια και νοικιασμενο αυτοκινητο ,και φοβαμαι μηπως εχω μπλεξιματα.
Samion και οποιος αλλος γνωριζει ,τι με συμβουλευετε να κανω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τον Αυγουστο του 2013 πηρα μια κληση απο τη δημοτικη αστυνομια της βερονας ,για εισοδο στο δακτυλιο,συμφωνα με ενημερωση του γραφειου ενοικιασεως.μεχρι σημερα ,11 μηνες μετα δεν εχω παραλαβει την κληση και δεν την εχω πληρωσει ακομα.το προβλημα μου ειναι οτι τον αλλο μηνα θα ειμαι ιταλια με την οικογενεια και νοικιασμενο αυτοκινητο ,και φοβαμαι μηπως εχω μπλεξιματα.
Samion και οποιος αλλος γνωριζει ,τι με συμβουλευετε να κανω?
τιποτε. Απο τη στιγμη που κοινοποιηθηκαν τα στοιχεια σου απο την εταιρεια στις ιταλικες Αρχες, εχουν 360 ημερες να στην κοινοποιησουν. Αν δεν πληρωσεις κ τοτε που θα την παραλαβεις στη διευθυνση που δηλωσες στην εταιρεια ενοικιασεως ..αναλαμβανει η ελληνικη Εφορια. Θεωρητικα παντα..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
....εμενα δυο φορες στο μηνα μου εστειλαν να πληρωσω 45 ευρω..τη πρωτη φορα ξερω που και γιατι αλλα τη δευτερη ακομη δεν μπορω να καταλαβω που με εγραψαν και γιατι.....
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.466
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
τιποτε. Απο τη στιγμη που κοινοποιηθηκαν τα στοιχεια σου απο την εταιρεια στις ιταλικες Αρχες, εχουν 360 ημερες να στην κοινοποιησουν. Αν δεν πληρωσεις κ τοτε που θα την παραλαβεις στη διευθυνση που δηλωσες στην εταιρεια ενοικιασεως ..αναλαμβανει η ελληνικη Εφορια. Θεωρητικα παντα..
ξερει κανεις για κληση στη ελβετια (λουκερνη) νοικιασμενου αυτοκινητου με γερμανικες πινακιδες - 57km στα 50km . λετε να τη γλυτωσω;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom