Κλειδωμένες βαλίτσες σε αεροπλάνο ?

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι αποσκευές μετά το check in περνάνε σειρά ακτινογραφικών ελέγχων στον κυλιόμενο ιμάντα, προβλήθηκε και ένα σχετικό ρεπορτάζ στην TV για το Ελ.Βενιζέλος. Αν στον έλεγχο εντοπιστεί κάτι που εγείρει ερωτηματικά, οι αρχές του αεροδρομίου θα σε καλέσουν ώστε να πας εσύ ο ίδιος να ξεκλειδώσεις τη βαλίτσα. Οι αρχές δεν παραβιάζουν κλειδαριές ασφαλείας, εκτός αν εντοπιστούν αντικείμενα που παραπέμπουν σε κακούργημα!
Ποιος γνωρίζει αν αυτό συμβαίνει σε όλα τα αεροδρόμια παγκοσμίως;; Θέλω να μου λυθεί η απορία επιτέλους:haha:

Και τελικά σε καλούν να την ανοίξεις εσύ αν υπάρχει πρόβλημα ή στην ξεκλειδώνουν/παραβιάζουν χωρίς να είσαι μπροστά; Γιατί τ' ακούσαμε και τα δύο και εγώ προσωπικά μπερδεύτηκα:D
 

travelfreak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Οντως το μονο λουκετο που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι το TSA approved υπαρχει σε ολα τα αεροδρομια..εγω μαλιστα το δικο μου το ειχα παρει απο ενα μαγαζι με ειδη ταξιδιου..οποτε λογικα ειναι αρκετα ευκολο να το βρεις. Όσο για τον ελεγχο που λετε στις αποσκευες μου ετυχε σε ταξιδι απο Νεα Υορκη - Αθηνα με δυο αποσκευες (και οι δυο κλειδωμενες με το συγκεκριμενο λουκετο) να μου ανοιξουν τη μια για ελεγχο μετα που την παρεδωσα στο check-in - το καταλαβα οταν εφτασα σπιτι και βρηκα μεσα ενα έγγραφο που με πληροφορουσε οτι ειχε γινει ελεγχος στη βαλιτσα μου στο αεροδρομιο της Νεας Υορκης - κ χωρις να μου σπασουν το λουκετο..απλα την κλειδωσαν ξανα
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Οντως το μονο λουκετο που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι το TSA approved υπαρχει σε ολα τα αεροδρομια..εγω μαλιστα το δικο μου το ειχα παρει απο ενα μαγαζι με ειδη ταξιδιου..οποτε λογικα ειναι αρκετα ευκολο να το βρεις. Όσο για τον ελεγχο που λετε στις αποσκευες μου ετυχε σε ταξιδι απο Νεα Υορκη - Αθηνα με δυο αποσκευες (και οι δυο κλειδωμενες με το συγκεκριμενο λουκετο) να μου ανοιξουν τη μια για ελεγχο μετα που την παρεδωσα στο check-in - το καταλαβα οταν εφτασα σπιτι και βρηκα μεσα ενα έγγραφο που με πληροφορουσε οτι ειχε γινει ελεγχος στη βαλιτσα μου στο αεροδρομιο της Νεας Υορκης - κ χωρις να μου σπασουν το λουκετο..απλα την κλειδωσαν ξανα
Αυτό θα πει ευγένεια..
και σου άνοιξαν τη βαλίτσα και σε ενημέρωσαν κιόλας !!!:lol::lol::lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είναι δυνατόν να ανοιχθεί να ξεκλειδωθεί βαλίτσα για έλεγχο απουσία μας;;
φυσικά.
Οι αποσκευές δηλαδή που δίνουμε στο τσεκ ιν, περνούν πάντα από κάποιον έλεγχο (στον οποίο προφανώς εμείς δεν είμαστε μπροστά) Πχ. σκανάρουν τις βαλίτσες σε μηχάνημα πριν μπουν στο αεροπλάνο κι αν δουν κάτι ύποπτο τις ανοίγουν χωρίς την άδειά μας.
ακριβώς έτσι.
Οι αρχές δεν παραβιάζουν κλειδαριές ασφαλείας, εκτός αν εντοπιστούν αντικείμενα που παραπέμπουν σε κακούργημα!
If your baggage alarms and our Security Officers cannot gain access to your checked bag, unrecognized lock may be broken.
TSA: The Screening Experience
αν θεωρηθεί κάτι στη βαλίτσα σου ύποπτο απλά θα ανοιχθεί με κάθε τρόπο. αν μπορούν να παραβιάσουν την κλειδαριά χωρίς να την καταστρεψουν θα το κάνουν, αλλιώς η κλειδαριά σου θα καταστραφεί. έτσι απλά. και ούτε θα σε ειδοποιήσουν στα μεγάλα αεροδρόμια τουλάχιστον. αυτό έλειπε να ψάχνουν τον καθένα να τον ρωτήσουν κιόλας..
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
φυσικά.

ακριβώς έτσι.

If your baggage alarms and our Security Officers cannot gain access to your checked bag, unrecognized lock may be broken.
TSA: The Screening Experience
αν θεωρηθεί κάτι στη βαλίτσα σου ύποπτο απλά θα ανοιχθεί με κάθε τρόπο. αν μπορούν να παραβιάσουν την κλειδαριά χωρίς να την καταστρεψουν θα το κάνουν, αλλιώς η κλειδαριά σου θα καταστραφεί. έτσι απλά. και ούτε θα σε ειδοποιήσουν στα μεγάλα αεροδρόμια τουλάχιστον. αυτό έλειπε να ψάχνουν τον καθένα να τον ρωτήσουν κιόλας..
Τώρα που μας ενημέρωσες σχετικά με το θέμα, ας φροντίσουμε τουλάχιστον στο μέλλον να είμαστε πιο προσεχτικοί όσον αφορά τις κλειδωμένες βαλίτσες..thanks samion !
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τώρα που μας ενημέρωσες σχετικά με το θέμα, ας φροντίσουμε τουλάχιστον στο μέλλον να είμαστε πιο προσεχτικοί όσον αφορά τις κλειδωμένες βαλίτσες..thanks samion !
το καλύτερο ακόμα και από το λουκέτο είναι να μην βαζουμε ποτέ απαγορευμένα αντικείμενα στη βαλίτσα.
Baggage Items Prohibited or Restricted in Airports and Airplanes
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είχα την εντύπωση πως το TSA compliance/approval αφορά μόνο τον έλεγχο που γίνειται στα αεροδρόμια των ΗΠΑ και μόνο. Στις υπόλοιπες χώρες, είτε TSA λουκέτο έχεις είτε άλλο, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο....

(Εγώ πάντως κλειδώνω τις βαλίτσες μου με TSA λουκέτο....)
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Είχα την εντύπωση πως το TSA compliance/approval αφορά μόνο τον έλεγχο που γίνειται στα αεροδρόμια των ΗΠΑ και μόνο. Στις υπόλοιπες χώρες, είτε TSA λουκέτο έχεις είτε άλλο, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο....

(....Εγώ πάντως κλειδώνω τις βαλίτσες μου με TSA λουκέτο)
Πάνω που τα βρήκαμε με τα λουκέτα και τις βαλίτσες, έρχεσαι και μας αναστατώνεις πάλι..:(
Αλλά εγώ θα κάνω τη πάπια που λένε και θα κρατήσω κατά νου μόνο αυτό που υπάρχει εντός παρένθεσης..:lol:
thanks taver !!!
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Εγω οσες φορες την κλειδωσα, παντα μα παντα εβρισκα σπασμενο το λουκετο ή ακομη και τη βαλιτσα.... Μολις το σταματησα, ολα μια χαρα... Τυχαιο;;; Δε νομιζω....
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Ποιος γνωρίζει αν αυτό συμβαίνει σε όλα τα αεροδρόμια παγκοσμίως;; Θέλω να μου λυθεί η απορία επιτέλους:haha:

Και τελικά σε καλούν να την ανοίξεις εσύ αν υπάρχει πρόβλημα ή στην ξεκλειδώνουν/παραβιάζουν χωρίς να είσαι μπροστά; Γιατί τ' ακούσαμε και τα δύο και εγώ προσωπικά μπερδεύτηκα:D

χεχεχε χρησιμοποίησα τη λέξη κακούργημα αντί για αδίκημα, εκ παραδρομής! Πιο σωστά το έθεσε ο επόμενος φίλος που έγραψε για τη λίστα απαγορευμένων αντικειμένων. Πάντως αυτό που γράφεις περί Ελ. Βενιζέλος και λοιπών αεροδρομίων παγκοσμίως ούτε που μου πέρασε από το μυαλό, και είναι πολύ λογική απορία. Γεγονός είναι ότι με κλειδωμένη βαλίτσα σε Νορβηγία, Ουγγαρία, Ισπανία, και Ταϋλάνδη μέσω Μπαχρέιν δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom