Δανία Σουηδία Κοπεγχαγη-Στοκχόλμη

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη for ever!!!
Καλημέρα! Έκλεισα για μέσα Ιουλίου ταξίδι για 2 μέρες Κοπεγχάγη και 3 Στοκχόλμη. Τι μου προτείνεται να δω οπωσδήποτε? Επισης απο γαστρονομικής απόψεως γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί που αξίζει να επισκεφτούμε?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλημέρα! Έκλεισα για μέσα Ιουλίου ταξίδι για 2 μέρες Κοπεγχάγη και 3 Στοκχόλμη. Τι μου προτείνεται να δω οπωσδήποτε? Επισης απο γαστρονομικής απόψεως γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί που αξίζει να επισκεφτούμε?
Για το τι θα δεις και πως θα κινηθείς δες εδώ αναλυτικά
https://www.travelstories.gr/commun...βία-ή-Σκανδιναβικό-τουρλού-sto-cop-hel.53008/
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπερα.Καλα να περασεις κατ αρχην.Οταν γυρισεις με το καλο γραψε εδω αν θελεις τις εντυπωσεις σου γιατι σκεφτομαι να κανω ακριβως το ιδιο ταξιδι με την οικογενεια μου.2+3 μερες αντιστοιχα ή το πολυ 4 για στοκχολμη,ευχαριστω!
 

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη for ever!!!
Άρτι αφιχθείσα από το ταξίδι σε Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη έχω να σχολιάσω τα εξής:
1) Δεν θα βρεις πιο αναλυτικό οδηγό από αυτόν του giannismits. Καλύτερο και από Τοπ 10!!
2) Και οι δύο πόλεις είναι πανέμορφες! Προσπάθησε να μείνεις σε κεντρικό ξενοδοχείο αλλιώς θέλεις οπωσδήποτε κάποια κάρτα μετρό γιατί το εισιτήριο είναι 4,5 ευρώ και θα σου βγει πολύ ακριβά. Τσέκαρε σε ποια μουσεία θα πας μήπως και σε συμφέρει μια κάρτα που να συνδυάζει μετακίνηση και μουσεία. Για τα παιδιά είχε έκπτωση ή δωρεάν είσοδο στα περισσότερα.
3) Αν το επιτρέπουν οι ηλικίες των παιδιών δοκιμάστε να γυρίσετε την πόλη με ποδήλατο ή ηλεκτρικό πατίνι. Εμείς πήραμε ποδήλατο Κοπεγχάγη και πατίνια στην Στοκχόλμη και ήταν τέλεια!
4) Εμείς μείναμε 2 μέρες Κοπεγχάγη και 3 Στοκχόλμη και νομίζω οτι ήταν ικανοποιητικά εκτός και αν θέλεις να κάνει κάποια εκδρομή εκτός πόλης.
5) Το φαγητό ήταν πανάκριβο!!! Γενικά και οι δυο πόλεις είναι πολύ ακριβές και ίσως θα έπρεπε να τρώγαμε και κάτι απο το σουπερμάρκετ γιατί μας βγήκε ο κούκος αηδόνι και αυτά για burger και street food. Μακαρονάδα στη Gamla Stan 20 ευρώ και να μη συζητήσω για τα κεφτεδάκια και σολομούς. Να πάτε Reffen και Torvehallerne στην Κοπεγχάγη έχει πολύ ωραίο street food.
Κατά τ' άλλα ενθουσιαστήκαμε και με τις δυο πόλεις. Μη παραλείψετε το Tivoli και το Skansen στο Djugarden νομίζω οτι θα αρέσει πολύ στα παιδιά.
 

crisant

Member
Μηνύματα
26
Likes
53
καλησπερα η κοπεγχαγη ειναι παρα πολυ ομορφη ιδιαιτερα ησυχη και ηρεμη ,οκοσμος ειναι πολυ φιλικος κι ολοι απαντανε στα αγγλικα . πραγματι ειναι ακριβη μ αλλα η ενναλακτικη με τα ποδηλατα που ειναι πολυ ασφαλες τροπος μετακινησης βοηθαει , υπαρχουν τρικυκλα που μπορεις να μετακινηθεις και με παιδακια αν θες . υπαρχει το λεγομενο οικογενειακο εισητηριο που παιρνεις απο τον κεντρικο σταθμο αν θεσ να πας σουηδια .εμεις μεναμε σε σπιτακι μεσω arnb και μας βγηκε σχετικα φθηνα αφου ετοιμαζαμε μονοι μας φαγητο .επισης εχειπανεμορφα παρκα οπου χρειαζεσαι ποδηλατογια να τα απολαυσεις.
 

Attachments

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Άρτι αφιχθείσα από το ταξίδι σε Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη έχω να σχολιάσω τα εξής:
1) Δεν θα βρεις πιο αναλυτικό οδηγό από αυτόν του giannismits. Καλύτερο και από Τοπ 10!!
2) Και οι δύο πόλεις είναι πανέμορφες! Προσπάθησε να μείνεις σε κεντρικό ξενοδοχείο αλλιώς θέλεις οπωσδήποτε κάποια κάρτα μετρό γιατί το εισιτήριο είναι 4,5 ευρώ και θα σου βγει πολύ ακριβά. Τσέκαρε σε ποια μουσεία θα πας μήπως και σε συμφέρει μια κάρτα που να συνδυάζει μετακίνηση και μουσεία. Για τα παιδιά είχε έκπτωση ή δωρεάν είσοδο στα περισσότερα.
3) Αν το επιτρέπουν οι ηλικίες των παιδιών δοκιμάστε να γυρίσετε την πόλη με ποδήλατο ή ηλεκτρικό πατίνι. Εμείς πήραμε ποδήλατο Κοπεγχάγη και πατίνια στην Στοκχόλμη και ήταν τέλεια!
4) Εμείς μείναμε 2 μέρες Κοπεγχάγη και 3 Στοκχόλμη και νομίζω οτι ήταν ικανοποιητικά εκτός και αν θέλεις να κάνει κάποια εκδρομή εκτός πόλης.
5) Το φαγητό ήταν πανάκριβο!!! Γενικά και οι δυο πόλεις είναι πολύ ακριβές και ίσως θα έπρεπε να τρώγαμε και κάτι απο το σουπερμάρκετ γιατί μας βγήκε ο κούκος αηδόνι και αυτά για burger και street food. Μακαρονάδα στη Gamla Stan 20 ευρώ και να μη συζητήσω για τα κεφτεδάκια και σολομούς. Να πάτε Reffen και Torvehallerne στην Κοπεγχάγη έχει πολύ ωραίο street food.
Κατά τ' άλλα ενθουσιαστήκαμε και με τις δυο πόλεις. Μη παραλείψετε το Tivoli και το Skansen στο Djugarden νομίζω οτι θα αρέσει πολύ στα παιδιά.
Να σαι καλα ευχαριστω.Ναι θα ανατρεξω στον οδηγο του giannismits.
2+3 μερες και στις δυο πολεις ειναι αυτο που σκεφτομαι και αφου ακουω οτι μου λες οτι ικανοποιηθήκατε απο αυτη τη διάρκεια τοτε μενω σε αυτο.
Αυτο που με τρομαζει λιγο βεβαια ειναι η ακριβεια.πριν 2 μηνες που ειχαμε παει λονδινο το καταλαβαμε αυτο.ενταξει το ξεραμε αλλα εδω σκανδιναβια φαινονται λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα για την τσεπη μας .

καλησπερα η κοπεγχαγη ειναι παρα πολυ ομορφη ιδιαιτερα ησυχη και ηρεμη ,οκοσμος ειναι πολυ φιλικος κι ολοι απαντανε στα αγγλικα . πραγματι ειναι ακριβη μ αλλα η ενναλακτικη με τα ποδηλατα που ειναι πολυ ασφαλες τροπος μετακινησης βοηθαει , υπαρχουν τρικυκλα που μπορεις να μετακινηθεις και με παιδακια αν θες . υπαρχει το λεγομενο οικογενειακο εισητηριο που παιρνεις απο τον κεντρικο σταθμο αν θεσ να πας σουηδια .εμεις μεναμε σε σπιτακι μεσω arnb και μας βγηκε σχετικα φθηνα αφου ετοιμαζαμε μονοι μας φαγητο .επισης εχειπανεμορφα παρκα οπου χρειαζεσαι ποδηλατογια να τα απολαυσεις.
Σε ευχαριστω και σενα φιλε/η!
 
Last edited by a moderator:

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη for ever!!!
Πάντως αν μείνετε σε Airbnb με κουζινάκι τα supermarket τους προσφέρουν πάρα πολλά που μπορείς να φας, είτε έτοιμα μαγειρεμένα είτε σε σαλάτες. Εμείς το ρίξαμε λίγο έξω γιατί δεν πήραμε παιδιά μαζί αλλά φρουτάκια και πρωινά παίρναμε από σουπερμαρκετ. Μη ξεχάσεις να δοκιμάσεις τα danish pastry με κανέλα είναι τέλεια! Επίσης έφαγα τις πιο νόστιμες φράουλες από υπαίθρια αγορά!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.375
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ξέρουμε κανένα ωραίο εστιατόριο στη Κοπενχαγη; Θα γιορτάσω τα γενέθλια μου εκεί. Μπατζετ 50€ το άτομο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Ξέρουμε κανένα ωραίο εστιατόριο στη Κοπενχαγη; Θα γιορτάσω τα γενέθλια μου εκεί. Μπατζετ 50€ το άτομο.
Παραδοσιακό και αρκετά καλό(τελευταία δοκιμή + 3 χρόνια) ήταν αυτό.

www.restaurant-klubben.dk

Με αρκετή δυσκολία βέβαια τα 50 Ευρώ.Μάλλον θα πας παραπάνω...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.375
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παραδοσιακό και αρκετά καλό(τελευταία δοκιμή + 3 χρόνια) ήταν αυτό.

www.restaurant-klubben.dk

Με αρκετή δυσκολία βέβαια τα 50 Ευρώ.Μάλλον θα πας παραπάνω...
Ευχαριστώ για την πρόταση. Θα ήθελα κάτι πιο ρομαντικό κι όχι παραδοσιακό,σε σκανδιναβικό μινιμαλ ντεκόρ πχ και κουζίνα πιο fusion κι όχι δανέζικη. Αρνούμαι να δώσω εκατό πλας ευρώ για αυγά βραστά κι αλλαντικά !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom