Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Defkalion, γνωρίζεις μήπως αν ισχύει ταξιδιωτική οδηγία στην Αυστραλία που απαγορεύει για ένα εξάμηνο την έξοδο προς τρίτες χώρες; Τραβηγμένο πολύ μου ακούγεται αλλά επειδή έφτασε στ' αυτιά μου μ' ενδιαφέρει να δω αν ισχύει, για επαγγελματικούς λόγους.
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
@Defkalion, γνωρίζεις μήπως αν ισχύει ταξιδιωτική οδηγία στην Αυστραλία που απαγορεύει για ένα εξάμηνο την έξοδο προς τρίτες χώρες; Τραβηγμένο πολύ μου ακούγεται αλλά επειδή έφτασε στ' αυτιά μου μ' ενδιαφέρει να δω αν ισχύει, για επαγγελματικούς λόγους.
Τραβηγμένο το 6μηνο εννοείς; Ίσως ναι ίσως και όχι...μιας και ακόμη δεν έχουμε στοιχεία για το πόσο καιρό παίρνει η "εξόντωση" του ιού! Αν σκεφτούμε βέβαια οτι στην Κίνα, ίσιωσαν τα πράγματα τώρα, χρειάστηκαν περίπου 4 μήνες περίπου
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τραβηγμένο το 6μηνο εννοείς; Ίσως ναι ίσως και όχι...μιας και ακόμη δεν έχουμε στοιχεία για το πόσο καιρό παίρνει η "εξόντωση" του ιού! Αν σκεφτούμε βέβαια οτι στην Κίνα, ίσιωσαν τα πράγματα τώρα, χρειάστηκαν περίπου 4 μήνες περίπου
Τραβηγμένο στην παρούσα φάση εννοώ, γιατί δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο μεχρι τώρα από κάποια χώρα, αν δεν κάνω λάθος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@Defkalion, γνωρίζεις μήπως αν ισχύει ταξιδιωτική οδηγία στην Αυστραλία που απαγορεύει για ένα εξάμηνο την έξοδο προς τρίτες χώρες; Τραβηγμένο πολύ μου ακούγεται αλλά επειδή έφτασε στ' αυτιά μου μ' ενδιαφέρει να δω αν ισχύει, για επαγγελματικούς λόγους.
Χτες το βράδυ -δηλαδή πριν λίγες ώρες, ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε international travel ban. Δεν είπε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, αλλά γενικά πάντα όταν αναφέρονται σε μέτρα για τον ιό λένε προετοιμαστείτε για 6 μήνες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Update από Γαλλία. Από χθες άλλαξε η βεβαίωση με την οποία μπορούμε να βγούμε για ψώνια ή τρέξιμο. Πλέον έχουμε το δικαίωμα να βγούμε έξω μια φορά την ημέρα και πρέπει να γράφουμε την ώρα που βγήκαμε. Μπορούμε να είμαστε έξω 1 ώρα την ημέρα σε απόσταση το πολύ 1 χιλιόμετρο απ'το σπίτι μας.

Στα media καλλιεργείται το κλίμα για διάρκεια της καραντίνας τουλάχιστον μέχρι την Πρωτομαγιά.

Ο καιρός συνεχίζει να κάνει χαβαλέ με μόνιμη ηλιοφάνεια απ'όταν ανακοινώθηκε η καραντίνα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.492
Update από Γαλλία. Από χθες άλλαξε η βεβαίωση με την οποία μπορούμε να βγούμε για ψώνια ή τρέξιμο. Πλέον έχουμε το δικαίωμα να βγούμε έξω μια φορά την ημέρα και πρέπει να γράφουμε την ώρα που βγήκαμε. Μπορούμε να είμαστε έξω 1 ώρα την ημέρα σε απόσταση το πολύ 1 χιλιόμετρο απ'το σπίτι μας.

Στα media καλλιεργείται το κλίμα για διάρκεια της καραντίνας τουλάχιστον μέχρι την Πρωτομαγιά.

Ο καιρός συνεχίζει να κάνει χαβαλέ με μόνιμη ηλιοφάνεια απ'όταν ανακοινώθηκε η καραντίνα.
Απίστευτο!

Ο καιρός τα ίδια και στην Γερμανία όμως με χαμηλές θερμοκρασίες ,το ΣΚ όμως αναμένεται ηλιοφάνεια με εικοσαρια.

Στα σφιχτά μέτρα που παίρνονται,η Γερμανία δείχνει η πιο χαλαρή.Επιτρεπονται περίπατοι,άθληση κλπ αυστηρώς δε έως δυο άτομα,εκτός από μέλη οικογενειας ή άτομα που συγκατοικούν μαζί.

Με αυτοκίνητο δε,επιτρέπεται μόνο μετάβαση στην εργασία με χαρτί που δίνει η -χ- εταιρεία .Άσκοπες μετακινήσεις απαγορεύονται.

Από Παρασκευή τα σούπερ μάρκετ θα είναι υπερπλήρη και οι πελάτες θα είναι 14 στο καθένα με περιορισμό στα ψώνια ,ειδικά στα απολυμαντικά και χαρτιά υγείας.

Πολύς κόσμος έχει μείνει χωρίς εργασία ,έχουν μπει όμως σε καθεστώς βοήθειας απ το κράτος καταβάλλοντας το 60% του μισθού κάθε τέλος μηνα και μη πληρώνοντας ενοίκιο για κάθε έναν που υπάγεται στα παραπάνω.Τελη της χρονιάς θα τους καταβληθει απ το κράτος και το υπόλοιπο 40% για κάθε μήνα .
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εισαι σιγουρος για το 40???
μιλαμε για το kurzarbeit???
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Ένα ελπιδοφόρο νέο απο τις ΗΠΑ ,πέρα από τις #^#&$^@&#& του βαψομαλλια που θέλει όλα να έχουν επιστρέψει όπως πριν 13 Απριλίου, είναι η έγκριση για δοκιμές μεταγγίσεις πλασματος μέσω αίματος από ασθενείς που γιατρευτηκαν σε εκείνους που νοσούν βαριά. Η μέθοδος δεν ειναι καινούρια καθότι χρησιμοποιήθηκε και το 1918 στη πανδημία γρίπης. Αρχικά δοκιμαστικά με ελπίδες για προσωρινή λύση μέχρι την ανακάλυψη εμβολίου... ίδωμεν

Υ.Γ Προσεχώς πορτοκαλί κολωτουμπα μόλις οι νεκροί αρχίσουν να ρέουν...
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Ρώτησε εάν θες στην εργασία σου,αλλά ναι είμαι σίγουρος,μιας που μπήκαν αρκετοί γνωστοί μου σ αυτό το καθεστως
Μιας και αναφερθηκαν και οι μισθοι... εχω μια απορια... ισως οφ τοπικ.... για εμας που γυρισαμε απο εξωτερικο και μας επιβληθηκε υποχρεωτικα προληπτικη καραντινα απο το κρατος τι καθεστως ισχυει στη δουλεια μας ; Δηλαδη αυτες τις 14 μερες ποιος τις πληρωνει ; Ο εργοδοτης κανονικα με τηλεεργασια; Ο εργοδοτης και ο ΕΟΔΥ με αναρρωτικη (αν και δεν εχω συμπτωματα και κανενα χαρτι απο εοδυ); Κανεις ; Χανω 14 μερες μισθο; Η εταιρια που δουλευω δε ξερει ακομα και κλινει προς το να μου τη γραψει αναρρωτικη. Πραγμα περιεργο γιατι δεν εχω χαρτι. Εχει κανεις αλλος αλλη εμπειρια που να επεστρεψε και να ξερει τι ισχυει ; Ευχαριστω !
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ρώτησε εάν θες στην εργασία σου,αλλά ναι είμαι σίγουρος,μιας που μπήκαν αρκετοί γνωστοί μου σ αυτό το καθεστως
μας ενημερωσανε ηδη ...αλλα προς το παρον ισχυει το 60-67% απο του καθαρου το παιρνεις απο το κρατος...για το αλλο 40% δεν εχω δει ακουσει τιποτα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom