Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Για όσους θέλουν να έρθουν στην Καταλονία τις επόμενες ημέρες (sic) και είναι πάνω από 4 άτομα,να ξέρετε ότι θα φάτε χώρια. Η σχιζοφρένεια των μέτρων συνεχίζεται . Σε ένα τραπέζι μέχρι 4 άτομα, ακόμα και αν αποδείξεις ότι είσαι μία οικογένεια. View attachment 343371
Βλέπουμε σε ένα τραπέζι εγώ με την κόρη μου,στο βάθος η σύζυγος με την αδελφή της.
Μια χαρά περνάτε στην Καταλονία. Τι να πούμε κι εμείς εδώ που έχουμε να δούμε απλωμένο τραπεζοκάθισμα προς χρήση από πέρσυ!
Εγώ θα ερχόμουν ευχαρίστως ακόμα κι αν με έβαζαν να κάτσω μόνη μου.

ΥΓ. Γλυκύτατη η κόρη και ίδια εσύ, εξαιρουμένης της κόμης.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.671
Μια χαρά περνάτε στην Καταλονία. Τι να πούμε κι εμείς εδώ που έχουμε να δούμε απλωμένο τραπεζοκάθισμα προς χρήση από πέρσυ!
Εγώ θα ερχόμουν ευχαρίστως ακόμα κι αν με έβαζαν να κάτσω μόνη μου.

ΥΓ. Γλυκύτατη η κόρη και ίδια εσύ, εξαιρουμένης της κόμης.
Το παιχνίδι το έχουν ήδη κερδίσει. Αφού το πιο απλό πράγμα στον κόσμο,το να βγει μια οικογένεια έξω να φάει την χωρίζεις και ο άλλος είναι διατεθειμένος να κάτσει μόνος, μόνο για να βγει.Τι να πω! Και αυτοί οι 5 που έκατσαν χώρια μετά μπήκαν στο ίδιο αυτοκίνητο και έφυγαν. Η θα μπορούσαν να μπουν στο μετρό με άλλους 150 αγνώστους. Το καλύτερο είναι και ντρέπομαι που το λέω είναι να μην έρθει προς το παρόν κανείς, γιατί δεν ξέρει από πού θα του έρθει. Την προηγούμενη εβδομάδα είχε βγει συνεργείο, τμήμα τροχαίας του υπουργείου συγκοινωνιών και μοίραζε κλήσεις σε οδηγούς που δεν φορούσαν μάσκα μέσα στο αυτοκίνητο. Ακόμα και αν ήταν μόνοι τους. Πρέπει τώρα αυτοί οι άνθρωποι να αποδείξουν ότι το αυτοκίνητο τους δεν είναι εξωτερικός χώρος που σε υποχρεώνει να φοράς μάσκα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η σχιζοφρένεια των μέτρων συνεχίζεται . Σε ένα τραπέζι μέχρι 4 άτομα, ακόμα και αν αποδείξεις ότι είσαι μία οικογένεια.

Δεν το βρίσκω παράλογο. Πως θα μπορούσαν να κρατήσουν τις αποστάσεις στα τραπέζια αν υπήρχαν μεγάλες παρέες; Θα μπορούσαν να πουν ότι απαγορεύονται οι παρέες με πάνω από 4 άτομα, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα άρεσε σε πολλούς.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν το βρίσκω παράλογο. Πως θα μπορούσαν να κρατήσουν τις αποστάσεις στα τραπέζια αν υπήρχαν μεγάλες παρέες; Θα μπορούσαν να πουν ότι απαγορεύονται οι παρέες με πάνω από 4 άτομα, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα άρεσε σε πολλούς.
Θα μπορουσαν να το πουν αναποδα. Τραπεζια μεχρι 4 ατομα, με εξαιρεση την περιπτωση που ανηκουν στην ιδια οικογενεια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα μπορουσαν να το πουν αναποδα. Τραπεζια μεχρι 4 ατομα, με εξαιρεση την περιπτωση που ανηκουν στην ιδια οικογενεια.

'Ετσι όμως αναγκαστικά μια οικογένεια με 10 άτομα πχ θα κόλλαγε στα διπλανα τραπέζια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.671
Δεν το βρίσκω παράλογο.
Χαίρομαι που το βρίσκεις λογικό. Την φωτογραφία την έβαλα επίτηδες για να δούμε την απόσταση
που υπάρχει στα τραπέζια (υπολόγισα πάνω από τρία μέτρα) και όχι για να δούμε αν είμαι ωραίος γκόμενος (που είμαι αλλά μην το κάνουμε θέμα). Καμία λογική οικογένεια με 10 άτομα δεν θα ζητούσε να κάτσει σε ένα τραπέζι.

'Ετσι όμως αναγκαστικά μια οικογένεια με 10 άτομα πχ θα κόλλαγε στα διπλανα τραπέζια.
Αν είχε το εστιατόριο χώρο να κρατήσει τις αποστάσεις από τα άλλα τραπέζια, εμείς τι ζόρι πρέπει να τραβάμε; Αν δεν είχε λυπάμαι να πάνε εκεί που έχει χώρο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Χαίρομαι που το βρίσκεις λογικό. Την φωτογραφία την έβαλα επίτηδες για να δούμε την απόσταση
που υπάρχει στα τραπέζια (υπολόγισα πάνω από τρία μέτρα) και όχι για να δούμε αν είμαι ωραίος γκόμενος (που είμαι αλλά μην το κάνουμε θέμα). Καμία λογική οικογένεια με 10 άτομα δεν θα ζητούσε να κάτσει σε ένα τραπέζι.
Συγνώμη αλλά χάνεις από την Estrella...Είναι πιο ωραία...;)
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
809
Likes
10.182
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Η Galicia είναι μακράν (προσωπική άποψη) καλύτερη
Χαίρομαι που η :heart: μου πήγε στη σωστή μπύρα,καλά την θυμάμαι από το υπέροχο Santiago de Compostela

Όποιος έρθει εδώ ας δοκιμάσει την Selecta.
Εσύ τότε γιατί πίνεις Estrella ? Μάλλον δεν την είχε το μαγαζί :cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα μπορουσαν να το πουν αναποδα. Τραπεζια μεχρι 4 ατομα, με εξαιρεση την περιπτωση που ανηκουν στην ιδια οικογενεια.
Και πώς θα ελέγχεται αυτο; θα πρέπει οι εστιάτορες να κάνουν έλεγχο ταυτότητας; τεστ DNA; να τσεκάρουν αν τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης είναι αυθεντικα; Αλλιώς όλοι θα λένε ότι είναι οικογένεια και τα μέτρα πάνε περίπατο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.671
Μάλλον δεν την είχε το μαγαζί
Σωστά.
Και πώς θα ελέγχεται αυτο;
Όπως ελέγχετε και στα αυτοκίνητα. Μέχρι πριν από λίγο επιτρεπόταν 2 άτομα στο αυτοκίνητο και 4 αν είναι συγγενείς. Εγώ έχω 9/θέσιο με τρεις σειρές, άρα μπορούσα να πάρω μέχρι 6 της οικογένειας. Υπάρχουν απίστευτα συνεργεία ελέγχου, Με το που θα δείξεις ταυτότητα, φαίνονται τα πάντα. Το εστιατόριο δεν έχει καμία ευθύνη γι αυτό. Εδώ κυκλοφορούν τα συνεργεία με το μέτρο να δουν αν έχει κανένα εκατοστό λιγότερο στον διάδρομο. Κατάλοιπα από την εποχή Φράγκο.
Και να γυρίσουμε πιο προς το θέμα του τόπικ η Γερμανία περιορίζει την κυκλοφορία στους δρόμους
από τις 5 το απόγευμα. Επίσης θα υπάρχει καραντίνα όποιος μπαίνει Γερμανία και ανοίγουν τα σχολεία
με 2 τέστ την εβδομάδα. Αυτή είναι η "προτροπή" της Αγγέλας και μένει να δούμε αν θα το εφαρμόσουν όλα τα κρατίδια. Ας μας ενημερώσει όμως κάποιος κάτοικος Γερμανίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.691
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom