Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Και πώς θα ελέγχεται αυτο; θα πρέπει οι εστιάτορες να κάνουν έλεγχο ταυτότητας; τεστ DNA; να τσεκάρουν αν τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης είναι αυθεντικα; Αλλιώς όλοι θα λένε ότι είναι οικογένεια και τα μέτρα πάνε περίπατο.
Η αυθεντικότητα είναι τελείως ξεχωριστό θέμα, όπως ελέγχεται και στα υπόλοιπα μέτρα. Η ταυτότητα νομίζω θα αρκούσε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αυθεντικότητα είναι τελείως ξεχωριστό θέμα, όπως ελέγχεται και στα υπόλοιπα μέτρα. Η ταυτότητα νομίζω θα αρκούσε.
Τα υπόλοιπα μέτρα τα ελέγχουν οι αρχές, όχι οι εστιάτορες, χώρια ότι οι ταυτότητες δε γράφουν αν ο Παπαδόπουλος είναι παντρεμένος με τη Σταματοπουλου κι αν ο Γιαννόπουλος είναι ο ξάδερφος τους. Ακριβώς επειδή δε γίνεται να ελεγχθεί υπάρχει ο περιορισμός, αλλιώς όλοι θα αυτοανακηρυσσονταν συγγενείς και θα έτρωγαν με όλους, όπως όλοι βαφτίζουν άσκηση το μοχιτο στην πλατεία Βαρνάβα, γι αυτό και απαγορεύεται η "άσκηση" μετά τις 9, οχι επειδή "κολλάει στους αθλούμενους μόνο μετά τις 9".
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Τα υπόλοιπα μέτρα τα ελέγχουν οι αρχές, όχι οι εστιάτορες, χώρια ότι οι ταυτότητες δε γράφουν αν ο Παπαδόπουλος είναι παντρεμένος με τη Σταματοπουλου κι αν ο Γιαννόπουλος είναι ο ξάδερφος τους.
Γιώργο επιμένεις .Εδώ οι ταυτότητες αν σκαναριστούν σε δέκατα του δευτερολέπτου λένε τα πάντα.
Για εμάς τους αλλοδαπούς που δεν έχουμε Ισπανική ταυτότητα, έχουμε το ΝΙΕ.
Αν πεις ψέματα και σε πιάσουν την πληρώνεις. Και όχι με πρόστιμο. Όταν ήμουν εχθές στο εστιατόριο
δυο φορές πέρασε έλεγχος. Και από τον δήμο και από το Ζενεραλιτάτ. Τα περισσότερα εστιατόρια δεν θέλουν να ανοίξουν γιατί έχει πολλούς περιορισμούς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο επιμένεις .Εδώ οι ταυτότητες αν σκαναριστούν σε δέκατα του δευτερολέπτου λένε τα πάντα.
Για εμάς τους αλλοδαπούς που δεν έχουμε Ισπανική ταυτότητα, έχουμε το ΝΙΕ.
Αν πεις ψέματα και σε πιάσουν την πληρώνεις. Και όχι με πρόστιμο. Όταν ήμουν εχθές στο εστιατόριο
δυο φορές πέρασε έλεγχος. Και από τον δήμο και από το Ζενεραλιτάτ. Τα περισσότερα εστιατόρια δεν θέλουν να ανοίξουν γιατί έχει πολλούς περιορισμούς.
Εμένα το ΝΙΕ μου δε λέει τους συγγενείς μου. Αλλά το ερώτημα είναι ποιος θα σε ελέγξει, ο εστιατορας; Θα περνάνε με σκάνερ οι αρχές από τα τραπέζια; Το βρίσκω πολύ πιο πρακτικό να τρώνε 4 (που ειναι ορατο, άμεσο κι αν δεν το τηρει ο εστιατορας ειναι υπευθυνος αυτος) και τέλος από το να ψάχνουν τα σκάνερ ποιος υιοθέτησε ποιον, αν πήρε διαζύγιο, αν είναι μπατζανακης μου ή αν είμαστε εραστές, δεν είναι πρακτικές λύσεις αυτές.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Εδώ κυκλοφορούν τα συνεργεία
Όταν ήμουν εχθές στο εστιατόριο
δυο φορές πέρασε έλεγχος. Και από τον δήμο και από το Ζενεραλιτάτ.
Αλλά το ερώτημα είναι ποιος θα σε ελέγξει, ο εστιατορας;
Σκας γάιδαρο. Στο δικό σου ΝΙΕ που δεν έχεις δηλωμένους τους συγγενείς σου και σωστά γιατί δεν μένουν εδώ, θα κάτσετε μέχρι 4 άτομα. Οι άλλοι που είναι δηλωμένοι, να μπορούν να κάθονται μαζί,'οπως ήταν η πρόταση να γίνει και δεν έγινε και όπως ίσχυε το καλοκαίρι μέχρι τον Νοέμβριο τα 6 άτομα. Τότε δεν είχαν πρόβλημα να ελέγξουν, τώρα το απέκτησαν. Το σταματάω γιατί δεν έχει νόημα να συνεχίσω. Να πας να ελέγξεις αν το ΝΙΕ σου είναι σε ισχύ αν έχεις πάνω από 3 χρόνια χωρίς να δηλώσεις κατοικία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκας γάιδαρο. Στο δικό σου ΝΙΕ που δεν έχεις δηλωμένους τους συγγενείς σου και σωστά γιατί δεν μένουν εδώ, θα κάτσετε μέχρι 4 άτομα. Οι άλλοι που είναι δηλωμένοι, να μπορούν να κάθονται μαζί,'οπως ήταν η πρόταση να γίνει και δεν έγινε και όπως ίσχυε το καλοκαίρι μέχρι τον Νοέμβριο τα 6 άτομα. Τότε δεν είχαν πρόβλημα να ελέγξουν, τώρα το απέκτησαν. Το σταματάω γιατί δεν έχει νόημα να συνεχίσω. Να πας να ελέγξεις αν το ΝΙΕ σου είναι σε ισχύ αν έχεις πάνω από 3 χρόνια χωρίς να δηλώσεις κατοικία.
Μια χαρά σε ισχύ είναι και το δικό μου και των συγγενών μου (κι αυτοί ΝΙΕ έχουν). Αυτό που λέω είναι ότι η διαφορά της πρακτικότητας ανάμεσα στον οφθαλμοφανέστατο οπτικό έλεγχο του αν κάθονται 4 και της διαδικασίας να κουβαλούν σκάνερ κάποιοι ελεγκτές και να πηγαίνουν από τραπέζι σε τραπέζι είναι χαώδης, όπως και η διαφορά του κόστους της επιβολής του μέτρου σε σχέση με το ισχύον. Ο δε αριθμός των εν δυνάμει παραβατών με ανυπολόγιστη διασπορά είναι πολλαπλάσιος. Προτείνεις ένα μέτρο που εφαρμόζεται πιο δύσκολα, κοστίζει περισσότερο, δίνει περισσότερες δυνατότητες πιο επικίνδυνης διασποράς του ιού με όφελος αααααααν κάποια οικογένεια είναι πάνω από 4 άτομα να μην τρώνε σε 2 διαφορετικά τραπέζια, η αναλογία οφέλους/κόστους είναι παράλογη. Για τους 2-3 μήνες που απομένουν ας φάνε και με 5 μέτρα απόσταση μια δυο φορές, εδώ στο μισό πλανήτη δεν υπάρχει εστιατόριο ανοιχτό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Ο δε αριθμός των εν δυνάμει παραβατών με ανυπολόγιστη διασπορά είναι πολλαπλάσιος.
Καλά τότε έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει πρόβλημα να μπουν 150 άγνωστοι σε ένα μετρό το πρωί και έχουν πρόβλημα οι 5 που θα κάτσουν σε ένα τραπέζι κρατώντας την απόσταση από τους διπλανούς. Πάσο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά τότε έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει πρόβλημα να μπουν 150 άγνωστοι σε ένα μετρό το πρωί και έχουν πρόβλημα οι 5 που θα κάτσουν σε ένα τραπέζι κρατώντας την απόσταση από τους διπλανούς. Πάσο.
Πρόβλημα υπάρχει και στα 2.
Το ένα αποφεύγεται, το άλλο όχι. Στο ένα φοράνε μάσκα και δε μιλάνε επί δυο ώρες μασουλώντας και πίνοντας στη μούρη του άλλου, στο άλλο όχι. Μην αρχίσουμε πάλι με τις μελέτες, αλλά υπάρχουν αρκετές δημοσιευμένες για το πόσο πιο εύκολα κολλάς στην εστίαση σε σχέση με τα ΜΜΜ (στα πρόχειρα θυμάμαι μια στο Nature, μια των Νοτιοκορεατών και μια του Στάνφορντ),στη Γαλλία υπολόγισαν ότι τα ΜΜΜ ευθύνονται μόνο για το 1,2% της διάδοσης, στην Ιαπωνία ακόμη λιγότερο (καλά εκεί απαγορεύεται και η ομιλία στα ΜΜΜ έτσι κι αλλιώς), καμία σχέση με τα μπαρ και τα εστιατόρια, υπάρχει λόγος και μελέτη που υπάρχουν οι απαγορεύσεις, δεν τις βγάζουν από το κεφάλι τους κάποιοι άσχετοι και τις απορρίπτουμε εμείς οι ειδικοί.

Αλλά κι έτσι να μην ήταν, μια κοινωνία δε λειτουργεί χωρίς ΜΜΕ, με τραπέζια των 4 λειτουργεί, δεν πεθαίνει κανείς.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τα μέτρα που είχαν πάρει για 19 διαμερίσματα της Γαλλίας (μετακινήσεις το πολύ μέχρι 10 χλμ απ'την κατοικία, κλείσιμο κάποιων μαγαζιων κλπ) απ'το Σάββατο θα ισχύουν σε όλη τη Γαλλία μέχρι τις 2 Μαΐου. Τα σχολεία κλείνουν για 3 βδομάδες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.354
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom