Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Από σήμερα έχουμε νέο παιχνιδάκια. Μετά τα χειροκροτήματα για το ιατρικό προσωπικό στις 8, τώρα έχουμε κατσαρολοσαματά στις 9 με αίτημα να τσακιστεί ο Βασιλιάς να δώσει μερικά εκατομμύρια από την περιουσία του για την έρευνα και την καταπολέμηση του ιού.

Προτείνω στην Αθήνα στις 7 κάθε μέρα να χτυπάτε φραπέδες στα μπαλκόνια με αίτημα να φέρει ο Τράκης τον Σάρας.
Ισχύει και γενικά ο κόσμος (με πρώτη πρώτη τη συγκάτοικό μου) δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν είμαστε όλοι σε διακοπές και μερικές δουλεύουμε από το σπίτι. (σόρρυ αλλά ήθελα να το πω να ξεδώσω)o_O
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ισχύει και γενικά ο κόσμος (με πρώτη πρώτη τη συγκάτοικό μου) δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν είμαστε όλοι σε διακοπές και μερικές δουλεύουμε από το σπίτι. (σόρρυ αλλά ήθελα να το πω να ξεδώσω)o_O
Δείξε επιείκεια. Για πολύ κόσμο που είναι έγκλειστος αυτά τα 10'' είναι ευκαιρία να ξεδώσουν, να δουν τους γείτονες, να πουν ότι έκαναν κάτι, ότι δε ζούμε σε ταινία καταστροφής.

Πιο πιθανό βλέπω πάντως να σκάσει να φράγκο ο βασιλιάς, παρά να πάρουμε το Σάρας.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δείξε επιείκεια. Για πολύ κόσμο που είναι έγκλειστος αυτά τα 10'' είναι ευκαιρία να ξεδώσουν, να δουν τους γείτονες, να πουν ότι έκαναν κάτι, ότι δε ζούμε σε ταινία καταστροφής.

Πιο πιθανό βλέπω πάντως να σκάσει να φράγκο ο βασιλιάς, παρά να πάρουμε το Σάρας.
Μήπως να αρχίσω ένα κάλεσμα, να μετρηθούμε οι πανάθες;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην Αυστραλία ο πρωθυπουργός χτες έκανε διάγγελμα και είπε εν ολίγοις:
  • Αντίθετα με μερίδα του κόσμου που πιέζει πάρα πολύ να κλείσουν τα σχολεία, τα σχολεία δεν κλείνουν. Έχουν κάνει κάποιους υπολογισμούς και θεωρούν ότι το proactive κλείσιμο των σχολείων (δηλαδή κλείνουμε όλα τα σχολεία) σε σχέση με το reactive (δηλαδή κλείνουμε ένα σχολείο όταν παρουσιαστεί κρούσμα) θα έχουν μικρή διαφορά στην εξάπλωση του ιού - η οποία στην πρώτη περίπτωση θα υπερκαλυφθεί από την αναπόφευκτη μείωση του ιατρικού προσωπικού. Οπότε η απόφαση είναι να μην κλείσουν τα σχολεία. Αυτά χτες, σήμερα και αύριο ποιος ξέρει τι θα γίνει.
  • Αποκλείονται όλα τα aged care homes (όχι ακριβώς γηροκομεία, αλλά όλοι οι μικροί οικισμοί ας πούμε που φιλοξενούν ηλικιωμένους και συνταξιούχους) και απαγορεύονται οι επισκέψεις σε αυτά.
  • Βγήκε ταξιδιωτική οδηγία για πρώτη φορά στην ιστορία της χώρας που λέει "μην ταξιδέψετε πουθενά εκτός Αυστραλίας" και φυσικά έχουν κλείσει τα σύνορα για εισερχόμενες πτήσεις από συγκεκριμένες χώρες, ενώ δε μπορείς να μπεις στη χώρα αν δεν είσαι υπήκοος ή πολίτης.
  • Το μόνο άλλο πράγμα που έχουν κάνει είναι ότι απαγόρεψαν τις συναθροίσεις πάνω από 100 άτομα.
Η μεγάλη διαφορά βεβαίως είναι ότι στην Αυστραλία ο κόσμος είναι έτσι κι'αλλιώς συνηθισμένος να δουλεύει από το σπίτι όταν χρειάζεται, είναι στην κουλτούρα τους - εγώ ήδη τις τελευταίες εβδομάδες έχω πάει πχ 2 φορές στη δουλειά (πριν το χαμό με τον ιό), οπότε όλες οι επιχειρήσεις που έχουν τη δυνατότητα ήδη έχουν βάλει τέτοια πλάνα σε εφαρμογή και πολύς κόσμος δουλεύει από το σπίτι.

Η τεράστια δυσκολία είναι βεβαίως με όσους δουλεύουν σε μαγαζιά που έχουν προσωπική επαφή, τα οποία κλείνουν προσωρινά αφού ο κόσμος τα αποφεύγει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εδω στην Γερμανια παμε απο το κακο στο χειροτερο
μια πολη στην Βαυαρια θα ειναι πλεον σε κατασταση απαγορευσης εξοδου...προφανως ερχονται κ αλλες
στην δουλεια μου δωσανε υποχρεωτικη αδεια, κ μετα παμε σε εκ περιδρομης εργασια μαλλον...η οπως λεγεται στα ελληνικα
στην Στουττγαρδη ειπανε οτι τα καταστηματα κλπ θα παραμεινουν ως 15 Ιουνιου κλειστα

στα καλα...βρηκα παλι σημερα χαρτι υγειας....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
στα καλα...βρηκα παλι σημερα χαρτι υγειας....
Καλορίζικο, καλοτάξιδο, καλόχεστο.

Έχουμε ζήσει χωρίς χαρτί υγείας στην Κούβα και δεν ήταν καθόλου ευχάριστο. Και δεν είναι και καλή η ποιότητα του χαρτιού εφημερίδας.

στα καλα...βρηκα παλι σημερα χαρτι υγειας....
Συγχαρητήρια! Πού; Γιατί Φρανκφούρτη, ούτε για δείγμα, ούτε κουζίνας!
Εδώ έχει κουζίνας, αλλά μόνο σε συσκευασίες των 8. Να σου στείλω 7; Ένα χρειάζομαι για την κουζίνα, κωλόχαρτο έχουμε.
Epic fail, μπορούσα να σου στείλω κωλόχαρτο απευθείας.
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Να πω κ εγώ τον πονο μου.... Ολα τα μεγαλα μπαρ κλειστα λογω ιου στην Κουβά κ φοβάμαι για τα μουσεία..... Μην κλεισουν πριν τα προλάβω. Τουρισμός εμφανώς πεσμένος (οχι οτι εχω ξαναερθει να δω πως είναι). 2η ακύρωση από σπίτι airbnb γιατί φοβούνται. Ανήσυχια στον κόσμο. Πιο πολυ οχι για την υγεία νομίζω αλλα για την οικονομίκη επίπτωση στο τουρισμό. Βινιαλες που είμαι σήμερα πολλα καταλύματα αδεια. Αύριο φεύγουμε για τρινιδαδ με ελπίδα να μπούμε στο las cuevas και η διάθεση του κοσμου για χορό στους δρόμους εξω να μην έχει χαθει. Παρόλα αυτά αν και ξενέρωσα με τα κλείσιματα, ειμαι χαρούμενη που περναω την παγκόσμια κατάθλιψη του κορονοιου με μοχιτο ηλιο κ καλοκαίρι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τουρισμός εμφανώς πεσμένος (οχι οτι εχω ξαναερθει να δω πως είναι)
Είναι πάααααρ πολυ πεσμένος, ισχύει.

Πιο πολυ οχι για την υγεία νομίζω αλλα για την οικονομίκη επίπτωση στο τουρισμό.
Έχει και πολλούς που διαμαρτύρονται γιατί δεν κλέινουν τα σχολεία, το αεροδρόμιο κλπ, παρότι τα κρούσματα είναι 10 όλα κι όλα και κατά τις αρχές έχουν ιχνηλατηθεί οι επαφές τους.

Αύριο φεύγουμε για τρινιδαδ με ελπίδα να μπούμε στο las cuevas
Λογικά δε θα μπείτε, είναι κλειστός χώρος με χωρητικότητα άνω των 100 ατόμων, άρα θα είναι κλειστά, αλλά ρωτήστε καλύτερα.
και η διάθεση του κοσμου για χορό στους δρόμους εξω να μην έχει χαθει. Παρόλα αυτά αν και ξενέρωσα με τα κλείσιματα, ειμαι χαρούμενη που περναω την παγκόσμια κατάθλιψη του κορονοιου με μοχιτο ηλιο κ καλοκαίρι.
Όποτε θες να αλλάξεις με καραντίνα στην Ισπανία, εδώ είμαστε...
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εδώ έχει κουζίνας, αλλά μόνο σε συσκευασίες των 8. Να σου στείλω 7; Ένα χρειάζομαι για την κουζίνα, κωλόχαρτο έχουμε.
Epic fail, μπορούσα να σου στείλω κωλόχαρτο απευθείας.
Θα σε έχω standby.
Θα ξεκινήσω έρευνα, οι Γερμανοί και το κωλόχαρτο. Τουλάχιστον εβαλαν περιορισμό στην ποσότητα που μπορείς να αγοράζεις τώρα.
Έχουν ανέβει στο διαδίκτυο βιντεάκια με τσακωμούς και μαλλιοτραβήγμστα για το εν λόγω αγαθό.
Πήγα να κάνω ηλεκτρονική παραγγελία από σούπερ μάρκετ, δεν έχει διαθέσιμο χρόνο για παράδοση για 15 μερες. Σου λέει εκ των προτέρων δε ότι έχουν έλλειψη σε κάποια προϊόντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom