Γενικά Συνδυασμοί προορισμών στην Ασία

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, είμαι νέο μέλος!

Σχεδιάζουμε το γαμήλιο ταξίδι μας, το οποίο περιλαμβάνει σίγουρα Σιγκαπούρη, Μπανγκόκ, Κράμπι, και (επειδή βολεύει με τα αεροπορικά) Ντόχα.
Θέλουμε (κ θεωρώ αξίζει κ οικονομικά) να προσθέσουμε 1 ακόμη μέρος για 4 ημέρες. Θα προτείνατε Κουάλα Λουμπούρ ή Τόκιο;

Σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναταξιδέψουμε προς Ασία κατά πάσα πιθανότητα, το επόμενο μεγάλο μας ταξίδι θα είναι προς την άλλη μεριά, Αμερική. Οπότε εγώ θεωρώ Τόκιο, αλλά θα ήθελα απόψεις ιδίως από όσους έχουν ταξιδέψει προς τα μέρη εκείνα!

Επίσης, κάθε πρόταση για τα μέρη που ανέφερα, ευπρόσδεκτη!!
Ευχαριστώ πολύ!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.549
Likes
3.997
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Χωρις να εχω παει σε καμια απο τις 2 ακομα, νομιζω οτι δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των 2. Φυσικα Τοκιο!
Βεβαια εγω θα προσθετα Σιεμ Ριπ (Καμποτζη) για να δω το συμπλεγμα ναων του Ανγκορ Βατ. Θα βρεις φθηνες πτησεις και απο Σιγκαπουρη και απο Μπανγκοκ. Ειναι συγκλονιστικο.
Η Ιαπωνια ειναι εντελως ξεχωριστο ταξιδι.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.416
Likes
5.229
Τοκίο φυσικά. Καμία σχέση. Είναι όπως ένα άλλο θέμα Παρίσι η Κοπεγχάγη. Έστω και για 4 μέρες αφού δεν θα ξαναπάτε προς τα εκεί. Αλλά ποτέ μην λες ποτέ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Έχω πάει και στα 2. Δεν θα επέλεγα ποτέ τον συνδιασμο πόλεων χωρών που έχετε κάνει. Προτείνω να κινηθείτε σε πιο ομορους προορισμούς. Αντε το πολύ 2 χώρες σε ένα ταξίδι. Να υπάρχει χρόνος να δείτε πολλά μέρη σε κάθε χώρα και πόλη... Να προλαβαίνετε να αφομοιωσετε τα ερεθίσματα και να μην γίνεται μια ταξιδιωτική Βαβέλ. Πόσες μέρες θά είστε Bangkok και Singapore?
Αν όμως είχα να επιλέξω 4 μέρες μεταξύ Kuala Lumpur κάι Tokio θά επέλεγα Kuala Lumpur. Είναι τελειώς διαφορετικοί προορισμοί και ανόμοια η σύγκριση, αλλά σε 4 μέρες βλέπεις πάρα πολύ καλά την Kuala Lumpur. Το Τόκιο δεν αξίζει για μόνο 4 μέρες, είναι ξεχωριστό ταξίδι και αν πας Ιαπωνία πρέπει να δεις και αλλά μέρη. Κράτα την αγαπημένη Ιαπωνία για άλλη φορά με παραπάνω μέρες.
 

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Έχω πάει και στα 2. Δεν θα επέλεγα ποτέ τον συνδιασμο πόλεων χωρών που έχετε κάνει. Προτείνω να κινηθείτε σε πιο ομορους προορισμούς. Αντε το πολύ 2 χώρες σε ένα ταξίδι. Να υπάρχει χρόνος να δείτε πολλά μέρη σε κάθε χώρα και πόλη... Να προλαβαίνετε να αφομοιωσετε τα ερεθίσματα και να μην γίνεται μια ταξιδιωτική Βαβέλ. Πόσες μέρες θά είστε Bangkok και Singapore?
Αν όμως είχα να επιλέξω 4 μέρες μεταξύ Kuala Lumpur κάι Tokio θά επέλεγα Kuala Lumpur. Είναι τελειώς διαφορετικοί προορισμοί και ανόμοια η σύγκριση, αλλά σε 4 μέρες βλέπεις πάρα πολύ καλά την Kuala Lumpur. Το Τόκιο δεν αξίζει για μόνο 4 μέρες, είναι ξεχωριστό ταξίδι και αν πας Ιαπωνία πρέπει να δεις και αλλά μέρη. Κράτα την αγαπημένη Ιαπωνία για άλλη φορά με παραπάνω μέρες.

Aυτό μας πρότειναν κ στο ταξιδιωτικό, να προσθέσουμε την Κουάλα Λουμπούρ, και να αφήσουμε το Τόκιο για άλλο ταξίδι. Θεωρώ όμως ότι είναι δύσκολο να ξαναπάμε Ασία, αφού σκεφτόμασταν Νέα Υόρκη και Κούβα για γαμήλιο (απλώς δεν γίνεται πλέον να συνδυαστούν), αυτά θα είναι άλλοι μακρινοί προορισμοί μας. Για το λόγο αυτό το θεώρησα ευκαιρία με κάποια επιπλέον χρήματα να δούμε έστω 4 μέρες και το Τόκιο.

Το φοβόμαστε και εμείς μήπως είναι πολλά μαζί, αλλά μας είπαν ότι 3 βράδια Σιγκαπούρη-3 βράδια Μπαγνκόκ είναι οκ, ποια η γνώμη σου; Επίσης στο Κράμπι μας έχει 4 βράδια, για να υπάρχει κάποιο μέρος να χαλαρώσουμε. Η Ντόχα είναι καθαρά για οικονομικούς λόγους, βγαίνει πιο φθηνά να πάμε και εκεί 2 βράδια για τα αεροπορικά μας, δεν ήταν στο πλάνο.

Προσωπικά, πιστεύω ότι θα μου αρέσει η Σιγκαπούρη, για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρη. Με ποια άλλα μέρη θα τη συνδύαζες;
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Λίγες για Τοκυο οι 4 ήμερες και πολυ πιο μακριιά απο τους αλλους προορισμούς. Μείνετε Ινδοκινα,εχει τοσα μερη .
4 για Κουαλα ειναι παρα πολλές. Πηγαίνετε σε κάποιο νησι της Ταϊλάνδης αυτές τις ήμερες η στο Ανκορ Βατ να δείτε κατι διαφορετικο και μοναδικό.
 

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοηθάνε!
Όντως μάλλον πρέπει να αποκλείσουμε το Τόκιο, είναι ξεχωριστό ταξίδι...
Το υπόλοιπο σκέλος (3 Σιγκαπούρη, 3 Μπαγκοκ, 4 Κράμπι- την Ντόχα δεν την αναφέρω γιατί είναι "εξ ανάγκης"- ) πώς σας φαίνεται, τι θα προσθέτατε/αφαιρούσατε σε μέρες ή προορισμό;
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πιστεύω κι εγώ πως έχετε επιλέξει πολλές πόλεις από διαφορετικές χώρες, χωρίς να αφήνεις χρόνο, πέρα από το Κράμπι, να χαλαρώσετε και λίγο! Και Μπανγκόκ και Σιγκαπούρη και Ντόχα και Κουάλα Λουμπούρ μου φαίνεται υπερβολή. Είναι και γαμήλιο ταξίδι, δεν είναι ανάγκη να κάνετε αγώνα δρόμου και να αλλάζετε συνέχεια χώρες. Προσωπικά θα διάλεγα μέχρι 2 χώρες και θα καθόμουν παραπάνω μέρες για να δω περισσότερα.

Προσωπικά, πιστεύω ότι θα μου αρέσει η Σιγκαπούρη, για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρη. Με ποια άλλα μέρη θα τη συνδύαζες;
Η Σιγκαπούρη είναι μια χαρά για 3 μέρες. Εγώ την είχα συνδυάσει με το Μπαλί. Ήταν το πρώτο μου ταξίδι στην Ασία και οι διανυκτερεύσεις 12. Το χαρήκαμε όσο δεν πάει. Αν είχα περισσότερο χρόνο θα διάλεγα και άλλα μέρη στην Ινδονησία να δω.

Η Ιαπωνία πιστεύω θέλει ένα ταξίδι μόνη της. Στη δική σου περίπτωση, θα εστίαζα περισσότερο στην Ταιλάνδη. Θα πρόσθετα τις έξτρα μέρες εκεί ώστε να έχω περισσότερο χρόνο να χαρώ και τα άλλα νησάκια δίπλα από το Κράμπι, να κάνω πιο πολλές εκδρομές, πιο πολλές δραστηριότητες, να το ζήσω λίγο παραπάνω. Και επειδή το ψάχνω για να είναι στα επόμενα ταξίδια που θα κάνω, βλέπω πως θέλω σίγουρα να αφιερώσω 2 βδομάδες μόνο εκεί. Εξαρτάται βέβαια πως θες να περάσεις το γαμήλιο ταξίδι σου, πως το ονειρεύεσαι και φυσικά τι θες να δεις από το κάθε μέρος και πόσο σου φτάνει ο χρόνος!
Διάβασε τις ιστορίες εδώ μέσα, θα σε βοηθήσουν πολύ να αποφασίσεις τι πραγματικά θέλεις!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοηθάνε!
Όντως μάλλον πρέπει να αποκλείσουμε το Τόκιο, είναι ξεχωριστό ταξίδι...
Το υπόλοιπο σκέλος (3 Σιγκαπούρη, 3 Μπαγκοκ, 4 Κράμπι- την Ντόχα δεν την αναφέρω γιατί είναι "εξ ανάγκης"- ) πώς σας φαίνεται, τι θα προσθέτατε/αφαιρούσατε σε μέρες ή προορισμό;
Μια χαρα ειναι ετσι, παίρνεις μια καλή γεύση απο τις πολεις κάνεις και λιγο χαλάρωμα και διακοπές.
Γεματο πρόγραμμα θα ειναι και στο Κραμπι εχεις πολλες ημερησιες εκδρομες.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.416
Likes
5.229
Η ερώτηση της κυρίας είναι Τοκίο η Κουάλα που τα έχει απωθημένα.
Σε αυτό πρέπει να επικεντρωθούν οι απαντήσεις θεωρώ.
Εάν ο καθένας μας βάλει τη δική του πινελιά δεν θα βγει άκρη.
3 ώρες απόσταση η μια 6 η άλλη.
Έξαλλου τα ταξίδια εκπληρώνουν επιθυμίες. Ακόμα και με αυτό τον τρόπο.
 

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Μια χαρα ειναι ετσι, παίρνεις μια καλή γεύση απο τις πολεις κάνεις και λιγο χαλάρωμα και διακοπές.
Γεματο πρόγραμμα θα ειναι και στο Κραμπι εχεις πολλες ημερησιες εκδρομες.
τα Phi Phi Islands μας πρότειναν αυθημερόν, όντως έχει και άλλα!
 

Christina26

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Η ερώτηση της κυρίας είναι Τοκίο η Κουάλα που τα έχει απωθημένα.
Σε αυτό πρέπει να επικεντρωθούν οι απαντήσεις θεωρώ.
Εάν ο καθένας μας βάλει τη δική του πινελιά δεν θα βγει άκρη.
3 ώρες απόσταση η μια 6 η άλλη.
Έξαλλου τα ταξίδια εκπληρώνουν επιθυμίες. Ακόμα και με αυτό τον τρόπο.
Όχι, δεν με ενοχλεί, ίσα ίσα, για αυτό απάντησα πριν και άλλαξα το αρχικό μου ερώτημα.
Τελικά μάλλον πρέπει να αποκλείσουμε το Τόκιο, παρότι θα το προτιμούσα. Ίσως αποκλείσουμε ακόμη κ την Κουάλα Λουμπούρ. Οπότε σκέφτομαι αν είναι οκ το υπόλοιπο πρόγραμμα και τι προσαρμογές θα μπορούσαμε να κάνουμε, ώστε και να δούμε πράγματα και να μην κουραστούμε.
Ευχαριστώ πάντως!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.626
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom