Κουβέντα να γίνεται

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δε διάβασες αρκετά γιατί η έρευνα δεν έγινε απ' τη Daily Mail. Αναφέρεται στο άρθρο από ποιον φορέα έγινε.
Το είδα ότι η έρευνα έγινε από άλλο φορέα και διάβασα και άλλα σχετικά posts (δίνονται και κάποια links εκεί). Η γνώμη μου για την έρευνα είναι αυτή που σου είπα-μούφα. Πώς μπορείς να διαπιστώσεις αν ένας λαός είναι λιγότερο ή περισσότερο ανεκτικός ως προς το διαφορετικό μόνο βάσει ενός κριτηρίου;
Και από εκεί και πέρα ούτως ή άλλως (ακόμα και αν δεχτεί κανείς ότι η έρευνα έχει μια κάποια αξιοπιστία) το Μπαγκλαντές δεν είναι στην κορυφή αυτής της λίστας (ούτε καν) όπως ανέφερες.
Επιπλέον σημασία έχει και το πώς η κάθε είδηση παρουσιάζεται στην χ εφημερίδα. Ως γνωστόν η Daily Mail είναι φυλλάδα. Είναι σα να καθόμουν να ποστάρω τώρα εγώ σαν σοβαρή πηγή το Πρώτο Θέμα.

υγ Uderwater αφού γουστάρεις τρελά, στα Σουνταρμπάν μπορείς να πας κι απο Καλκούτα αν θέλεις. Κλείνουν καθημερινά εκδρομές τα ντόπια γραφεία, κι αν θέλεις έχουν κι οικήματα στα οποία μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ και να επιστρέψεις την επομένη. Πάντως απο την μεριά του Μπαγκλαντές έχει τα ωραιότερα κομμάτια για να λέμε και την αλήθεια.
Ευχαριστώ dim kyr για την πληροφορία, το ξέρω ότι μπορώ να πάω και από την ινδική πλευρά, αλλά εγώ θέλω Μπαγκλαντές! :D
Και θέλω να το γυρίσω και λιγάκι, να πάω και σε κάποιες από τις μεγάλες του πόλεις, να πάω Cox Bazaar, να επισκεφτώ το St. Martin's island (όχι το κλασικό νησί για να χαρεί κάποιος τον Ινδικό!) και πολλά άλλα!
Όχι ότι θα με χαλάσει και η Ινδία βέβαια, λέμε τώρα. :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το είδα ότι η έρευνα έγινε από άλλο φορέα και διάβασα και άλλα σχετικά posts (δίνονται και κάποια links εκεί). Η γνώμη μου για την έρευνα είναι αυτή που σου είπα-μούφα. Πώς μπορείς να διαπιστώσεις αν ένας λαός είναι λιγότερο ή περισσότερο ανεκτικός ως προς το διαφορετικό μόνο βάσει ενός κριτηρίου;
Η έρευνα δημοσιεύτηκε αρχικά στην Washington Post όπως λέει το άρθρο αν το είχες διαβάσει.
http://www.washingtonpost.com/blogs...s-most-and-least-racially-tolerant-countries/
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η έρευνα δημοσιεύτηκε αρχικά στην Washington Post όπως λέει το άρθρο αν το είχες διαβάσει.
http://www.washingtonpost.com/blogs...s-most-and-least-racially-tolerant-countries/
Το συνεχίζεις και κουράζεις. Εσύ που θεωρείς ότι το διάβασες καλύτερα, πού ακριβώς λέει ότι οι Μπαγκλαντεσιανοί είναι στην κορυφή των μη-ανεκτικών λαών;
Σου παρέθεσα πιο πριν ορισμένα στοιχεία της συγκεκριμένης έρευνας τα οποία αντικρούουν τον ισχυρισμό σου στο αρχικό σου post κι εσύ αντί να παραδεχτείς ότι σχολίασες ό, τι να 'ναι κάθεσαι και ασχολείσαι με το ότι κατέκρινα την πηγή σου. Αν εγώ πάντως βάλω σαν πηγή την espresso δεν θα παρεξηγηθώ αν δεν με πάρει ο άλλος στα σοβαρά, δεν πάει να έχει μέσα link που να πηγαίνει στην αρχική δημοσίευση. Όπως σου ανέφερα πιο πριν, σημασία έχει και το πώς παρουσιάζεται η χ είδηση στην χ εφημερίδα. Εσύ επιλέγεις Daily Mail, με τίτλο "Map shows world's 'most racist' countries (and the answers may surprise you)".

Επίσης, επειδή εσύ (σε αντίθεση με μένα) τα διαβάζεις όλα αναλυτικά, θα είδες σαφώς αυτή την "ανταπάντηση" στη συναρπαστική έρευνα που παρέθεσες. Αν όχι, ρίξε μια ματιά.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα των επιχειρημάτων που παραθέτει είναι και αυτό:
(1) It’s tough to gauge racial intolerance through just one metric. Saideman makes the point that there are different ways to express racial intolerance. The metric we used suggested, for example, high tolerance among Americans but low tolerance among Indians. It’s entirely possible that other metrics could return very different results;

Αυτά από μένα και το σταματώ από πλευράς μου επειδή έχουμε βγει τελείως off topic.
 
Last edited by a moderator:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Η επιλογή 1 πρέπει να είναι η πιο τίγκα σε (σημαντικά) αρχαία - θα πήγαινα μόνο και μόνο για τις πυραμίδες του Σουδαν αλλά και γιατί ακούγεται καλή περιπέτεια.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.170
Γιώργο, όσο μπορώ να σε "γραδάρω" μέσα από τις αφηγήσεις σου, κι εγώ συντάσσομαι ανεπιφύλακτα με το σχέδιο Ομάν, Υεμένη, Σοκότρα, Ερυθραία, Νότια Αίγυπτο, Σουδάν και Σομάλιλαντ. Το δρομολόγιο συνδιάζει σε σωστές αναλογίες όλα όσα ζητάς, είναι off the beaten track, και γίνεται (περίπου) τη σωστή εποχή (εντάξει, όχι ακριβώς, προς το τέλος του ταξιδιού η ζέστη θα βαράει κόκκινο, αλλά μπορείς εν μέρει και να γλιτώσεις αν φροντίσεις να βρίσκεσαι στα υψιπεδα της Υεμένης). Σ' ένα μόνο σημείο διαφοροποιούμαι από τον Hydronetta : ως ερημόπληκτη δεν θα έχανα με τίποτε τα απόκοσμα τοπία του Τζιμπουτί,. Και βέβαια θα έκανα τα αδύνατα δυνατά για να επισκεφτώ την περιοχή της Dankalia στην Ερυθραία.
Τα Σταν είναι ΤΟ εναλλακτικό σχέδιο, αλλά εκτός συζήτησης λόγω εποχής. Άρα δεν μπαίνει τώρα στη ζυγαριά.
Σε ο,τι αφορά τη Βιρμανία, αν υπάρχει λόγος να πας εδώ και τώρα είναι μόνο για να την προλάβεις πριν αλωθεί κι αυτή από τον μαζικό τουρισμό. Ήδη τα τελευταία χρόνια γνωρίζει μεγάλη τουριστική άνοδο (το 2006 που πήγα είχαν καταγραφεί περίπου 500.000 επισκέπτες ενώ το 2013 αναμένεται να κλείσει με 1,5 εκ.) και όλα δείχνουν ότι η τάση θα συνεχιστεί. Κατά τα άλλα, είναι αναμφίβολα πανέμορφη, διαθέτει ιστορία να φάνε κι οι κότες (μη σου πω ότι στο τέλος μάλλον θα βγάζεις τους ναούς από τ' αυτιά) και προσφέρεται για χαλαρό ταξίδι. "Περιπέτεια" όμως δεν θα την έλεγα, και πάντως σίγουρα όχι hard core. Ο Vagantos είναι απόλυτα εύστοχος (once more) στην κατηγοριοποίησή του.
Τέλος, για τον Ειρηνικό δεν έχω γνώμη. Πλην Παπούα που επισκέφτηκα το '98 από την δυτική πλευρά (Ιριαν Τζάγια) και που είναι αναμφίβολα κορυφαία εμπειρία, τα υπόλοιπα μέρη δεν μου κάνουν ιδιαίτερα κλικ (σε συνάρτηση πάντα με το κόστος).
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
223
Υεμένη-Ομάν αλλά αντί για Μπαγκλαντές , Ιορδανία - Ισραήλ why not ? Οπότε συνδυάζεις τα 1-5

** Μπασκετ εκτός απο το Ισραήλ παίζουν αλλού ; :D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σ' ένα μόνο σημείο διαφοροποιούμαι από τον Hydronetta : ως ερημόπληκτη δεν θα έχανα με τίποτε τα απόκοσμα τοπία του Τζιμπουτί,. Και βέβαια θα έκανα τα αδύνατα δυνατά για να επισκεφτώ την περιοχή της Dankalia στην Ερυθραία..
΄Εχει απόκοσμα τοπία το Τζιμπουτί;;;;; Για λέγε για λέγε. Από αναφορές στον LP κρίνω γιατί εγώ δεν έχω πάει.
Στην Ερυθραία δεν επιτρεπόταν να πας Dankalia δυστυχώς. Η χώρα είχε πριν 2-3 χρόνια απαγορευμένες για τον επισκέπτη ζώνες. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Αν και ότι αλλάζει είναι προς το χειρότερο
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.170
΄Εχει απόκοσμα τοπία το Τζιμπουτί;;;;; Για λέγε για λέγε. Από αναφορές στον LP κρίνω γιατί εγώ δεν έχω πάει.
To Τζιμπουτί είναι το τρίτο (και πλέον προσιτό) σκέλος του "τριγώνου Αφάρ" (Afar Triangle)που περιλαμβάνει το Danakil στην Αιθιοπία και την Dankalia στην Ερυθραία. Γκούγκλαρε Djibouti Lake Assale και Lake Abhe και τα ξαναλέμε.
Για την Dankalia, το ξέρω ότι δεν πας, μου το έχεις ξαναπεί, αλλά δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει που να πάρει ο διάολος!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
To Τζιμπουτί είναι το τρίτο (και πλέον προσιτό) σκέλος του "τριγώνου Αφάρ" (Afar Triangle)που περιλαμβάνει το Danakil στην Αιθιοπία και την Dankalia στην Ερυθραία. Γκούγκλαρε Djibouti Lake Assale και Lake Abhe και τα ξαναλέμε.
Για την Dankalia, το ξέρω ότι δεν πας, μου το έχεις ξαναπεί, αλλά δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει που να πάρει ο διάολος!
Έτσι ακριβώς!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Για τη Σομάλιλαντ μπορείς να πας οδικώς/αεροπορικώς από Αιθιοπία και νομίζω βγάζεις βίζα στην Αντίς. Αεροπορικώς πάς και από Ντουμπάι. Οτι πας πας αλλά δεν νομίζω να επιτρέπεται ο ανεξάρτητος τουρισμός. Μάλλον πρέπει να κλείσεις με ντόπιο πρακτορείο (είδα οτι η Bradt έχει εκδόσει οδηγό για τη περιοχή) και φοβάμαι ότι δεν θα είναι και φθηνά. Δεν έχει σχέση με την υπόλοιπη Σομαλία και θεωρείται σχετικά ασφαλής.
Το μόνο που δεν μου κάνει κλικ από τη περιοχή είναι το πανάκριβο και παναδιάφορο Τζιμπουτί
Για Σομαλιλάνδη, μπορείς να φτάσεις ανεξάρτητα στη Hargeisa από τα σύνορα της Αιθιοπίας και του Τζιμπουτι, μπορεις να πας μονος στη Berbera αλλά στα υπόλοιπα μερη θες συνοδεία στρατού. Και ο LP έχει κεφάλαιο για Σομαλιλάνδη στον οδηγό της Αιθιοπίας.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Εγώ πάλι (ουδόλως ατομιστικά) λέω να συνεχίσεις για Υεμένη από Ερυθραία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom