Κουβέντα να γίνεται

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα αεροπορικά τα βλέπω να ξεπερνάνε τα δυόμιση χιλιάρικα (αν ανταλλάξεις το Ισραήλ με Ιορδανία γλιτώνεις δυο-τρία κατοστάρικα) και επίσης δε βλέπω να προκύπτουν εύκολα-οικονομικά στοπόβερ στην Καντόνα και τη Μόσχα. Μήπως να σπάσεις το ταξίδι σε περισσότερα ταξίδια (εννοώ με επιστροφή στην Αθήνα) γιατί ίσως και να βγουν πιο οικονομικά τα αεροπορικά έτσι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά, τα αεροπορικά θα γίνουν βασικά με μίλια. Όχι εξ' ολοκλήρου, αλλά κυρίως, έτσι βγαίνουν και τα one-way. Δεν είναι το βασικό μου πρόβλημα στο αεροπορικό, στην επιλογή των προορισμών είναι και στο να μην "αδικήσω" τη μία χώρα μέσα στον ενθουσιασμό να δω πολλές, όπως και να μην "κάψω" κάποια λόγω καιρού, τρεξίματος κλπ.

Στο Βιετνάμ ας πούμε, έχω την αίσθηση ότι οι 15 μέρες που έλεγα είναι ψιλοέγκλημα. Ε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στο Βιετνάμ ας πούμε, έχω την αίσθηση ότι οι 15 μέρες που έλεγα είναι ψιλοέγκλημα. Ε;
Γράψε στο babaduma νομίζω ότι κατέχει το θέμα όσο λίγοι. Εγώ είχα μείνει 15 μέρες εκεί αλλά σε πολύ επιλεγμένα σημεία (Hoi An, Hue, Sapa, Hanoi, Halong, Mekong Delta)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΠΑρακαλείται ο babadumaς να γράψει τι νομίζει ότι βλέπει κανείς στο Βιετνάμ σε 15 μέρες και πόσο χρόνο θα αφιέρωνε αυτός, έχοντας υπόψη ότι παραλίες δεν πολυενδιαφέρουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, νομίζω ότι έχω ένα σχέδιο που εξυπηρετεί τους ακόλουθους σκοπούς:

· Συνδυάζει ολίγον από Αφρική και Ασία, αρχαία, Ισλάμ και Βουδισμός μαζί, συν 1-2 ιστορικές μητροπόλεις

· Η σειρά των χωρών είναι λογική, με ορισμένα χερσαία σύνορα και σχετικά οικονομικά αεροπορικά, χωρίς κατασπατάληση μιλίων

· Η διάρκεια επίσκεψης σε κάθε χώρα να επαρκεί για τα βασικά τουλάχιστον

· Ο καιρός να είναι ψιλοκατάλληλος σε κάθε μέρος που θα επισκεφτώ

Μέσα Ιανουαρίου, Πτήση προς Τζιμπουτί: Καλό φαγητό, ολίγη ετοιμασία γι’ αυτά που ακολουθούν, χρησιμοποιώντας τη φτηνότερη πρόσβαση στην Ερυθραία και βγάζοντας τη βίζα. 3 μέρες διαμονή.

Οδικώς προς Ερυθραία: Αρχαία, νησάκια, μπόλικη ιστορία πρόσφατη και μη, αιθιοπική κουζίνα (yes!), λίγοι τουρίστες κι άμα λάχει πάμε και Dankalia. 10 μέρες. Απορώ πώς δεν την είχα ψηλότερα στη λίστα, μετά την Αιθιοπία δε βρήκα αφρικανική χώρα που να με συναρπάσει τόσο, αλλά η Ερυθραία νομίζω πληροί προϋποθέσεις.

Οδικώς προς Σουδάν: Αν γίνεται – πρέπει να τσεκάρω θέματα ασφάλειας, συνόρων κλπ- έχουμε μπόλικα αρχαία, ολίγη φύση και οδική πρόσβαση από Ερυθραία και προς Αίγυπτο. Θέλω ακόμη πολύ διάβασμα, αλλά ακούγεται καλό. Μία εβδομάδα, με έμφαση στα αρχαία.

Οδικώς προς Αίγυπτο: Με ενδιαφέρει μόνο το νότιο κομμάτι, δεν έχω επισκεφθεί το Άμπου Σίμπελ και την ευρύτερη περιοχή. Από την Αίγυπτο αεροπορικώς (ή όχι;) προς Υεμένη ή Ισραήλ. 5 μέρες

Ισραήλ: Απαράδεκτο ότι δεν έχω πάει ποτέ μου, υπολογίζω 12 μέρες για τα απολύτως βασικά κι ίσως ξαναπάω σύντομα

Υεμένη: Αν γίνεται (ασφάλεια; ) της αφιερώνω 12 μέρες, με την υποσημείωση πως της δίνω άμεσα το διπλάσιο χρόνο αν ακυρώσω κάποια από τις άλλες (πολύ πιθανό)

Ομάν: Αφού βρισκόμαστε στην περιοχή, ας περάσουμε μια βόλτα κι από δω. 5 μέρες για ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική, φαράγγια, τζαμιά. Μάλλον το αδικώ τραγικά, βλέπε σημείωση

Μυανμάρ: Ε, ΟΚ, έπρεπε να έχει και κάτι παράταιρο το ταξίδι, ολίγον Μπαγκάν, βουδισμός, ασιατική κουζίνα, ποτέ δε βλάπτει. Δεν ξέρω πώς θα φτάσω εκεί, η AirAsia να’ ναι καλά. Δύο εβδομάδες για ολίγον disconnection από το Ισλάμ.

Ουζμπεκιστάν: Υποτίθεται ότι έχουμε μπει στα τέλη Μαρτίου, μη σου πω αρχές Απριλίου, άρα νομίζω ότι καιρικώς γίνεται. Δύο εβδομάδες ελπίζω ότι αρκούν για τη χώρα που προσδοκώ να είναι το highlight του ταξιδιού.

Ρωσία: Επιστροφή μέσω Ρωσίας, Απρίλιος θα είναι, άρα από 3 μέρες σε Μόσχα και Αγία Περτούπολη (σύνολο 6 μέρες) ελπίζω ότι δε θα με κρυολογήσουν. Τεράστιο ερωτηματικό η βίζα, το αεροπορικό βγαίνει εύκολα από Ουζμπεκιστάν.

Ακολουθεί ο πίνακας με αναμενόμενες ημέρες διαμονής, ημερήσιο κόστος και κόστος πρόσβασης (αεροπορικό, τα χερσαία τα προσμετράω στο ημερήσιο κόστος)

Days Budget Total Transport
Djibouti 3 80 240 150
Eritrea 10 30 300 0
Sudan 7 50 350 0
Egypt 5 35 175 0
Israel 12 50 600 100
Yemen 12 30 360 150
Oman 5 30 150 0
Uzbekistan 12 40 480 300
Myanmar 13 50 650 200
Russia 6 100 600 300
85 2765 1200

Totalcosts: 3965 + visas + misc = περίπου ένα πεντοχίλιαρο (άουτς)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Θεωρώ απίθανο να μπορέσω να πάω σε όλες. Κάπου θα κολλήσω σε θέματα ασφαλείας (Σουδάν; ), κάπου θα έχω θέματα με βίζες (Ρωσία), κάπου ίσως η ταλαιπωρία και το κόστος μετάβασης (Μυανμάρ) να καθιστούν προτιμότερο να αφεθεί η χώρα για το επόμενο πολύμηνο, που χρονικά θα είναι και πιο άνετο. Από όποια χώρα «κόβονται» μέρες, θα προστίθενται στις άλλες. Ομολογώ ότι η περίληψη της Μυανμάρ στο πρόγραμμα είναι κλασικό παράδειγμα ταξιδιωτικής βουλιμίας, κανονικά θα έπρεπε να την αφήσω μαζί με τον Ειρηνικό για το επόμενο, αλλά αν δε σπάσω το Ισλάμ με ολίγη από ΝΑ Ασία, θα σκάσω. Ίσως αφήσω το Ισραήλ (πάλι) έξω και μοιράσω τις ημέρες του σε Ομάν και Υεμένη που μάλλον δικαιούνται παραπάνω.

Ιδέες, πληροφορίες, παρατηρήσεις, όλα δεκτά….

YΓ: Μπουτάν απορρίπτεται λόγω υποχρέωσης να "προδηλώσω" πού πηγαίνω, δεσμευτικών ημερομηνιών και νομίζω και ο καιρός δεν είναι ο καλύτερος.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
1st: Τα συνορα της Ερυθραίας με τις γειτονικές χώρες είναι κλειστά. Αρα ούτε από Τζιμπ. ούτε πορς Σουδάν. Τσέκαρε τι παίζει αεροπορικώς.
2nd: Αν είσαι Ισραήλ, να επισκεφθείς οπωσδήποτε Χεβρώνα και Ναμπλους στην Παλαιστίνη.
3rd: Η Υεμένη δεν έχω παει αλλα ειναι κόλλημα χρόνων που δεν έχει εκπληρωθεί. Ωστόσο απο ψαξιμο που είχα κανει εχει αρκετα ενδιαφεροντα μέρη διάσπαρτα σε ολη τη χώρα . Θα έβαζα τουλάχιστον τις 2πλάσιες μέρες. Αν θες και Σοκοτρα πλας και αλλες μερες. Τσεκαρε ασφάλεια!
4th: Ουζμπεκιστάν παίζει να πάω φέτος τον Απρίλιο και απο ότι ειδα best θερμοκρασία είναι τον Απριλιο και Μαιο. Οποτε ψιλοκαλά είσαι.
5th: Για Ρωσία, θελει voucher ή invitation letter για να εκδοθεί η βίζα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Για να το γράφεις θα είσαι σίγουρος, είχα διαβάσι δυο οδηγούς πενταετίας κι έλεγαν πως γίνεται. Θα το ψάξω αλλά μου' κανες την καρδιά περιβόλι. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
2. Δε γνωρίζω τη διαδικασία. Αν θες γράψε το εδώ, μπας κι ενδιαφέρει και κανέναν άλλο, αλλιώς με χαρά δεχόμεθα πμ.
3. Σωστός.
4. Αν πας από τέλη Μαρτίου, βρισκόμεθα.
5. Δυστυχώς αυτοί τη βγάζουν μόνο στη χώρα όπου εκδόθηκε το διαβατήριο του αιτούμενου (όχι στη χώρα διαμονής) κι εγώ θα μπω με ελληνικό διαβατήριο, άρα πρέπει να τη βγάλω στην Ελλάδα, πράγμα αδύνατον για μένα. Αν έχεις δεύτερη υπηκοότητα σου "συστήνουν" να τη βγάλεις στη χώρα όπου γεννήθηκες πάλι, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, αλλά έτχι μου είπε η εδώ πρεσβεία. Τέλος πάντων, θα το ψάξω, αλλά το πρόβλημα δεν είναι το invitation letter, αλλά ο περιορισμός του να εκδώσω τη βίζα στην Ελλάδα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμμ, μόλις διάβασα κάτι trip reports από Ερυθραία: σύνορα κλειστά και -το σημαντικότερο- οι περισσότερες περιοχές που κάποτε ήταν απολύτως επισκέψιμες (όπως όταν εγά βρισκόμουν στην περιοχή) πλέον είναι off limits, ούτε στα μοναστήρια δεν επιτρέπεται καλά-καλά η πρόσβαση. Αν βγει η Ερυθραία από το πρόγραμμα, βγαίνει και το Τζιμπουτί...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Υπερπαραγωγή !!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΠΑρακαλείται ο babadumaς να γράψει τι νομίζει ότι βλέπει κανείς στο Βιετνάμ σε 15 μέρες και πόσο χρόνο θα αφιέρωνε αυτός, έχοντας υπόψη ότι παραλίες δεν πολυενδιαφέρουν.
Γιώργο, αργά το είδα το μήνυμά σου (κι αυτό καθ' υπόδειξιν, γιατί δεν μπαίνω πολύ-πολύ στο φόρουμ, 15 μέρες είχα να μπω) και αν εξακολουθείς να σκέφτεσαι για Βιετνάμ, στείλε π.μ. Πάντως, επιγραμματικά, αν διαθέσεις μόνο 15 μέρες και έτσι όπως ταξιδεύεις εσύ (κι εγώ, δηλαδή) αναγκαστικά θα κινηθείς μόνο στο μισό (Βόρειο ή Νότιο) και - ακόμη κι έτσι - το πρόγραμμα θα είναι στριμόκωλο. Φαντάσου ότι σε δύο επισκέψεις μου (συνολικά πάνω από μήνα) έμειναν αρκετά απ' έξω (και κάθε φορά οι μέρες στην παραλία δεν ήταν πάνω από 3).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το καλό είναι πως το Σουδάν γίνεται εύκολα, ανοιχτά σύνορα και σχετικά (...) απρόσκοπτο ταξίδι προς πυραμίδες Χαρτούμ, κλπ. Τώρα, χωρίς Ερυθραία ανοίγει ο δρόμος για Αφγανιστάν, όπου άλλοι χρήστες, πιο ευρηματικοί, μου άνοιξαν την όρεξη για προορισμό-όνειρο. ΠΕριμένουμε και την ιστορία τους...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκτός και η Υεμένη, με πολλά αξιοθέατα off limits πάλι. Προβλέπω αύξηση χρόνου στο Ομάν ή προσπάθεια έκδοσης βίζας για τη Σαουδική Αραβία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom