Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ευχαριστώ αγαπήτε mio

Θα κοιτάξω να μάθω τις λεπτομέρειες που μου λες και θα επανέλθω λίαν συντόμως :clap:
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Σκέφτομαι να πάρω τα Χριστούγεννα το mio moov500.

Τι λέτε καλή επιλογή;
αν το θελεις για ελλαδα και ανατολικη ευρωπη (εκτος αν εννοεις το MIO MOOV 500 GR που εχει μονο ελλαδα)και για χρηση στο αυτοκινητο απλα καλο αλλα
-δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν πεζος ειναι και μεγαλο και η μπαταρια (720 mAh)τελειωνει γρηγορα λογω μεγαλης οθονης
-και στο αυτοκινητο ομως 4,7 ιντσες δε θα σε βολεψουν (θα σου τραβαει την προσοχη η μεγαλη οθονη κανοντας την οδηγηση επικινδυνη)
θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι πιο μικρο (και με αλλο προγραμμα αλλα δεν ξερω για που το θες και γενικα τις αναγκες σου σε αυτο το θεμα)
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ αγαπήτε mio

Θα κοιτάξω να μάθω τις λεπτομέρειες που μου λες και θα επανέλθω λίαν συντόμως :clap:
ριξε μια ματια και στη νεα σειρα mls:roll:


πρεπει να προσεχτει το εξης
καλο ειναι η μελλοντικη μας συσκευη να τρεχει σε W CE6 για λογους συμβατοτητος.
ηδη οι τελευταιες εκδοσεις του ΜΝ δε τρεχουν σε pna βασισμενα στα W CE5.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Να πάρω με μικρότερη οθόνη δηλαδή.

Με 3.5'' ίσως να είναι μικρό.

Το mio M300 μου φαίνεται με μικρή οθόνη.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Να πάρω με μικρότερη οθόνη δηλαδή.

Με 3.5'' ίσως να είναι μικρό.

Το mio M300 μου φαίνεται με μικρή οθόνη.
ναι η γνωμη μου ειναι 3,5 '' για το μεγεθος
τωρα για το "μικρο" που λες αυτο ειναι το νοημα του gps να σε κατευθυνει με φωνητικες οδηγιες και την οθονη να την κοιτας αποσμασματικα οταν φτανεις σε διασταυρωσεις ( γι'αυτο πρεπει να κανει αυτοματο zoom )για να μπορει να φαινεται ξεκαθαρα στην οθονη η διαδρομη που πρεπει να ακολουθησεις
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
το Tomtom ηρθε και στην Ελλαδα

Εδω και λιγες μερες εκαναν την εμφανιση τους στην ελληνικη αγορα οι συσκευες (pna) Tomtom στα ελληνικα με τον τελευταιο ελληνικο χαρτη (μαλιστα περεχεται δωρεαν αναβαθμιση του χαρτη)
οι τιμες ξεκινανε απο τα 119 ευρω για τις 3,5 ''

εδω αναφερονται τα καταστηματα που θα πουλανε tomtom
https://www.tomtom.com/stores/type.php?ID=2&Language=1&Country=84
εγω μεχρι τωρα τα βρηκα στον κοτσοβολο - electroworld
η συσκευη One map Share GR
TomTom One map Share GR
ειναι αυτη τη στιγμη διαθεσιμη για οποιον βιαζεται μιας και σε λιγο διαστημα θα ερθουν και οι αλλες (Xl και Go) και δινεται με δωρεαν αναβαθμισεις χαρτων για ενα χρονο
aimg264.imageshack.us_img264_5532_oneu.jpg
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ένας Έλληνας και πολλοί... ξένοι στην αγορά των GPS


Είτε γιατί έχουν... θέμα προσανατολισμού είτε γιατί αρέσκονται στα κάθε λογής gadget, οι Έλληνες αγοράζουν μανιωδώς GPS. Και αυτό δεν περνά απαρατήρητο από την αγορά, με μεγάλους πολυεθνικούς παίκτες να κάνουν την είσοδό τους προκειμένου να “απειλήσουν” τους εγχώριους leaders.

Το ντεμπούτο της στην ελληνική αγορά πλοήγησης και ψηφιακών χαρτών έκανε τις τελευταίες ημέρες η ολλανδική TomTom. Ιδρύθηκε το 1991 και πρόκειται για την μεγαλύτερη εταιρεία στην παγκόσμια βιομηχανία των GPS με πωλήσεις 1,67 δισ ευρώ και καθαρά κέρδη 143 εκατ. ευρώ την περσινή χρονιά. Το 2007 η TomTom εξαγόρασε την επίσης ολλανδική TeleAtlas, από τους κορυφαίους παρόχους ψηφιακών χαρτών έναντι 2,9 δισ. ευρώ, ισχυροποιώντας ακόμη περισσότερο τη θέση της.

Διαθέτει γραφεία σε Ευρώπη, Βόρεια Αμερική, Μέση Ανατολή, Αφρική και Αυστραλία, απασχολώντας συνολικά 3.300 εργαζόμενους.

Τον περασμένο Μάρτιο διασταύρωσε τα ξίφη της με την Microsoft ανταλλάσσοντας μηνυτήριες αναφορές σχετικά με την χρήση κάποιων πατεντών, για συστήματα ανοικτού λογισμικού, κώδικες κλπ. Μερικές ημέρες μετά οι δύο εταιρείες προχώρησαν σε συμβιβασμό.

Στην Ελλάδα οι συσκευές της TomTom θα διατίθενται σε συνεργασία με την Intersys, η οποία αποτελεί τον επίσημο διανομέα της, ενώ ο νέος δικτυακός τόπος της TomTom στα ελληνικά είναι προσβάσιμος στη διεύθυνση www.tomtom.com. Ο Luca Tammaccaro, Αντιπρόεδρος της TomTom για την Ιταλία και τη νοτιοανατολική Ευρώπη έδωσε και σαφές στίγμα για τους στόχους της: «Η Ελλάδα προσφέρει σημαντικές προοπτικές και είμαστε αισιόδοξοι ότι μπορούμε να επιτύχουμε στην Ελλάδα την ηγετική θέση που έχουμε σε παγκόσμιο επίπεδο».

Οι συσκευές TomTom έχουν εικονίδια στη γλώσσα μας, ενώ τους χάρτες, που περιλαμβάνουν περισσότερα από 200.000 χλμ. δρόμων για τις μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας, παρέχουν η Tele Atlas και η Geointelligence.

Ποιους θα ανταγωνίζεται

Στην εγχώρια αγορά δραστηριοποιούνται ήδη πολλοί μεγάλοι ξένοι παίκτες, αλλά η ελληνική MLS Multimedia κατέχει τα πρωτεία των πωλήσεων. Η εταιρεία που διαθέτει μεταξύ άλλων το σύστημα πλοήγησης MLS Destinator κατέγραψε κέρδη 2,011 εκατ. ευρώ στο εννεάμηνο του 2009 από 1,133 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο διάστημα του 2008, ενώ ο κύκλος εργασιών της κατέγραψε άνοδο κατά 35%, στα 10,698 εκατ. ευρώ.

Υπολογίσιμη είναι η δύναμη της Nortec Multimedia, η οποία αποτελεί τον μοναδικό διανομέα των προϊόντων της γερμανικής Navigon στην Ελλάδα από τον Ιούνιο του 2008.

Η εταιρεία έχει διαθέσει 23.123 συστήματα τους τελευταίους 12 μήνες και έχει αποκτήσει μερίδιο αγοράς της τάξεως του 12,4% σε τεμάχια και του 10% σε αξία, σύμφωνα με την διοίκησή της. Οι χάρτες της είναι της Navtec. Στόχος της είναι το 2010 να ελέγχει το 20% της αγοράς. Η Nortec έχει δημιουργήσει θυγατρική στην Τουρκία, η οποία πρόκειται να αναλάβει και την εκεί προώθηση των προϊόντων της Navigon.

Με την Mio Technology συνεργάστηκε πρόσφατα η Oktabit, διακεκριμένη εταιρεία στη διάθεση επώνυμων προϊόντων πληροφορικής στους εγχώριους κατασκευαστές και μεταπωλητές. Το κύριο αντικείμενο της συμφωνίας αφορά στην αντιπροσώπευση & προώθηση των φορητών συστημάτων πλοήγησης Mio στην ελληνική αγορά.

Οι πωλήσεις

Πέρυσι η ελληνική αγορά σημείωσε πωλήσεις πάνω από 33 εκατ. ευρώ, με 180.000 συσκευές να έχουν μπει στα αυτοκίνητα. Για την εφετινή χρονιά οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για συνολική διάθεση 190.000 GPS, ενώ για το 2010 οι παίκτες της αγοράς αναμένουν πωλήσεις της τάξης των 250.000 τεμαχίων.

Σύμφωνα με στοιχεία της GfK, μέχρι τον Σεπτέμβριο είχαν πωλήθηκαν 108.801 τέτοια μηχανήματα, κατά 26,9% περισσότερα σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2008. Η αξία τους ανήλθε σε σχεδόν 19 εκατ. ευρώ και είναι ίσως η μοναδική κατηγορία στο κομμάτι των ηλεκτρονικών όπου σημειώνεται ακόμη άνοδος και στον τζίρο (+7,2%). Παράγοντες της αγοράς εκτιμούν ότι τα GPS θα είναι από τα hit των αγορών τις γιορτές.

Υπολογίζεται ότι η διείσδυση των GPS στον ελληνικό στόχο αυτοκινήτων δεν υπερβαίνει το 6%, προσδίδοντας ελκυστικά χαρακτηριστικά ανάπτυξης για την εν λόγω αγορά: αν στους δρόμους μας κυκλοφορούν περίπου 5 εκατ. οχήματα, GPS έχουν περίπου τα 300.000.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρυσι το Νοέμβριο υπήρχαν στα ράφια των καταστημάτων 37 μάρκες GPS με 130 μοντέλα, ενώ έναν χρόνο πριν υπήρχαν 22 μάρκες με περίπου 55-60 μοντέλα. Η «έκρηξη» της αγοράς πλοήγησης στην χώρα μας αποδίδεται στις επαναλαμβανόμενες προωθητικές ενέργειες αλλά και στη σημαντική μείωση των τιμών. Πλέον, κάποιος μπορεί να αγοράσει GPS ακόμη και με από 99 ευρώ, ενώ μια μέση τιμή συσκευής με αξιόπιστο περιεχόμενο χαρτών κινείται στα 150 ευρώ.

αναδημοσιευση απο Capital
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγώ περιμένω να βγεί το τελειότερο μηχάνημα στην αγορά!!
οταν το αποκτήσω,θα έχετε πετάξει στον κάδο όλα τα προηγούμενα..
καλά τα λέω?:rolleyes:
άσε που θα πετύχω και super τιμή!!!:shock:
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλημέρα και από εμένα.
Είμαι αυτό τον καιρό σε αναζήτηση συσκευής gps και είμαι μεταξύ των MLS Destinator 3855,MIO Moov S305 Spirit,MIO Moov S505 Spirit.

1. Το Mio Moov M400 που σκεφτόμουν δεν έχει εξωτερική κάρτα. Θα τη χρειαστώ οποσδήποτε αν θέλω να έχω 2-3 λογισμικά φορτωμένα και χάρτες για οδικό ταξίδι σε max 3-4 ευρωπαϊκές χώρες?

Όλα είναι σε παρόμοια τιμή μέχρι 150? και από αυτά που διάβασα εδώ είδα ότι μπορείς να βάλεις και άλλα λογισμικά στα MIO Moov (πχ destinator, igo8),

2. Υποθέτω ότι το ίδιο μπορώ να κάνω και στο MLS αν χρειαστεί, σωστά?

Αν υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση μέχρι 150?, ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων...


 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα και από εμένα.
Είμαι αυτό τον καιρό σε αναζήτηση συσκευής gps και είμαι μεταξύ των MLS Destinator 3855,MIO Moov S305 Spirit,MIO Moov S505 Spirit.

1. Το Mio Moov M400 που σκεφτόμουν δεν έχει εξωτερική κάρτα. Θα τη χρειαστώ οποσδήποτε αν θέλω να έχω 2-3 λογισμικά φορτωμένα και χάρτες για οδικό ταξίδι σε max 3-4 ευρωπαϊκές χώρες?

Όλα είναι σε παρόμοια τιμή μέχρι 150? και από αυτά που διάβασα εδώ είδα ότι μπορείς να βάλεις και άλλα λογισμικά στα MIO Moov (πχ destinator, igo8),

2. Υποθέτω ότι το ίδιο μπορώ να κάνω και στο MLS αν χρειαστεί, σωστά?

Αν υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση μέχρι 150?, ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων...




Ακουσε με και δε θα χασεις....
αγορασε το miomoov S-505
το χτυπησα τη παρασκευη στα 134 ευρω απο pc1.
το spirit ωεχει αυτη τη στιγμη το τελειοτερο χαρτη.το ΤΤS του απλα καταπληκτικο.
κλειδωνει και επανυπολογιζει ακαριαια. mini sd up to 16GB!!!
αν το χτυπησεις θα σου δωσω λινκ για να δεις τη παρουσια που του εχω κανει σε forum.
κυτα το δικο μου ξεκλειδωτο με igo kai dest

ai45.tinypic.com_o5dlro.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom