Κουφονήσι Άνω - Κάτω, Φακούσα, Κέρος Έρως Θ-έρως

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

Μέρες πολλές αφιερωμένες στη Φακούσα, ποτέ αρκετές.

Το Κουφονήσι άργησα πολύ να το μάθω, τυχεροί όσοι το πρόλαβαν άδειο, ήσυχο μα χαίρομαι που το γνώρισα έστω και αργά, εδώ και μόλις 3 χρόνια! Την πρώτη φορά που ήρθα, τέλη Ιουλίου του 2021, για να βρω δωμάτιο άρχισα να παίρνω τηλέφωνα σε όσα δωμάτια έβρισκα στο διαδίκτυο, ένα-ένα.. και τελικά βρήκα μια κυρία που είχε ελεύθερα δωμάτια και στην οποία έχω μείνει αρκετές φορές ήδη, μέχρι και γνωστούς μου έστειλα μια χρονιά και τους βρήκε δωμάτιο τον 15αύγουστο!
IMG_20230711_194405.jpg Θέα από το παράθυρο της κουζίνας...
Τόσο μικρό νησάκι, τόσα πολλά που θέλω να πω, από πού να αρχίσω... Λοιπόν, το νησί είναι προφανώς γεμάτο παραλίες, μικρές και μεγάλες στις οποίες φτάνετε με τα πόδια ή με βαρκάκι από το λιμάνι με σταθερή τιμή (μέχρι και φέτος τουλάχιστον) ημερήσιου εισιτηρίου στα 5 ευρώ. Δηλαδή, ξεκινάτε από το λιμάνι, διαλέγετε ποια βάρκα προτιμάτε, τον Πράσινο ή τον Μαύρο boats, ανεβαίνετε και σε λίγα λεπτά φτάνετε στην πρώτη παραλία, κατεβαίνετε, κολυμπάτε, παίρνετε το επόμενο - ανά μισή ώρα περίπου έχει δρομολόγια, ανάλογα με τον μήνα που θα πάτε - κατεβαίνετε σε άλλη κλπ... Θεωρώ πως είναι προτιμότερο να κατεβείτε κατευθείαν στην τελευταία (τρίτη) στάση, στο Πορί, για να την προλάβετε λίγο ήσυχη, άδεια και από εκεί να πάτε στις υπόλοιπες, με βάρκα ή με τα πόδια, ό,τι προτιμάτε. (Το ίδιο μπορείτε να κάνετε και στο Κάτω Κουφονήσι, με βάρκα πάλι από το λιμάνι με το ίδιο εισιτήριο. Δοκιμάστε το και αυτό, αν και εγώ προτείνω να περπατάτε όλη μέρα!)
Αν διαλέξετε να περπατήσετε, ξεκινώντας κατά προτίμηση νωρίς το πρωί από το χωριό του νησιού, διαλέξτε τον πιο σύντομο δρόμο που περνά μέσα από το νησί και φτάστε κατευθείαν ως το Πορί (γύρω στα τριάντα πέντε λεπτά θα χρειαστείτε, αν δε σταματάτε για να θαυμάζετε τη θέα και για να βγάζετε φωτογραφίες!), τη διάσημη παραλία του νησιού, για να βλέπετε, καθώς περπατάτε, και τη θέα από ψηλά (ψηλά, λέμε τώρα). Αξίζει να φτάσετε νωρίς εκεί, πριν πλακώσουν οι θορυβώδεις...
route.png Οι δύο διαδρομές...
Μετά την πρώτη βουτιά εκεί, αξίζει να περπατήσετε λίγα λεπτά ακόμη, αριστερά από το Πορί, όπως κοιτάτε την Κέρο, στο παραθαλάσσιο τώρα μονοπάτι, προς την παραλία Γάλα. Μια ελάχιστη δυσκολία έχει στο τελευταίο σημείο που θέλει λίγη προσοχή. Αξίζει να τη δείτε και αυτή και, αν είστε τολμηροί και δεν έχει πολλά μποφόρ, να βουτήξετε εκεί που είναι αυτή η τρύπα νερού... Εγώ δε θα το δοκιμάσω ποτέ..
IMG_20210724_182900.jpg Προς Γάλα.. IMG_20210724_184544.jpg Γάλα! IMG_20210724_183536.jpg

Αφού κουραστείτε στο Πορί (λέμε τώρα) ξεκινήστε για την εξερεύνηση των υπόλοιπων παραλιών παίρνοντας το παραθαλάσσιο μονοπάτι, δεξιά τώρα από την παραλία Πορί, όπως κοιτάτε την Κέρο. Περίπου ίδιος χρόνος χρειάζεται για να επιστρέψετε στο χωριό αλλά εννοείται ότι θα σταματάτε σε όσες παραλίες θέλετε!

Πρώτη στάση σας σίγουρα θα είναι στο Μάτι του διαβόλου, μια τρύπα ακόμη στο νησί....Θα δείτε κόσμο λογικά εκεί και θα τη βρείτε πού είναι αλλά για να είστε σίγουροι ανοίξτε το gps σας, τα έχει όλα εκεί!
IMG_20230419_123221.jpg Μάτι διαβόλου

Επόμενη στάση, κοντά στο μάτι, θα είναι η Πισίνα, θα δείτε πολύ κόσμο εκεί, θα την καταλάβετε πού είναι! IMG_20230419_125135.jpg Πισίνα
Από εδώ και πέρα τώρα, καθώς περπατάτε, θα περάσετε από γνωστές μεγάλες δροσερές διάσημες, αμμουδερές παραλίες, Ιταλίδα, Φοίνικας, Φανός, και η τελευταία, η Άμμος, στο λιμάνι πια! Αλλά προτείνω να κατεβαίνετε και να δοκιμάζετε να βουτάτε και σε όποια μικρή βοτσαλωτή βρίσκεται στον δρόμο σας. Είναι σίγουρα πια ήσυχες, με περισσότερο ίσκιο κάποιες ώρες της ημέρας, πανέμορφες κι αυτές, με μια μόνη δυσκολία, ίσως, το περπάτημα πάνω στα βότσαλα που γλιστρούν εκνευριστικά (αν πιστέψουμε ότι κάτι μπορεί να μας εκνευρίσει στα Κουφονήσια!)
Πορί άδειο, Πορί με κόσμο... Τι προτιμάτε;
IMG_20230419_115851.jpg
IMG_20220708_130948.jpg
Φτάνοντας Πορί από τον πάνω δρόμο..
IMG_20230419_100920.jpg



Σε όποια φωτογραφία δε βλέπετε άνθρωπο να ξέρετε πως έχει τραβηχτεί το περασμένο Πάσχα!!! Σε όποια φωτογραφία βλέπετε ανθρώπους, είναι τραβηγμένη Ιούλιο, αρχή, μέσα ή τέλη Ιουλίου, ανάλογα με τη χρονιά, 2021, 2022 ή 2023!

 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Στο Κουφονησάκι φτάνετε από Πειραιά με 85 ευρώ περίπου σε 4-5 ώρες με Hellenic Seaways ή Seajets ή με Blue Star ως Νάξο και μετά από λίγο επιβίβαση στον θρυλικό Σκοπελίτη με 60 ευρώ περίπου και 7 ώρες ταξίδι στη θάλασσα. Υπάρχει και blue star που φτάνει στο νησί στις 03.55 κάποια μέρα. Είναι ακριβό ταξίδι.. αλλά τα αξίζει τα λεφτά του!
IMG_20230418_164555.jpg Σκοπελίτης από το δωμάτιο στο Apollon studios...

Η παραλία Άμμος είναι η πρώτη που αντικρίζει κανείς και στην οποία θα βουτήξει άπειρες φορές! Από τις αγαπημένες μου, αν και δεν ξέρω αν οι παραλίες στα 2 Κουφονήσια μπορούν να μπουν σε κάποια σειρά, περισσότερο αγαπημένη, λιγότερο αγαπημένη... Λατρεύω και τα δύο νησιά και δεν ξέρω αν έχω αγαπημένα μέρη σε αυτά ή αν όλα είναι απλά μαγικά για εμένα!
IMG_20210722_154300.jpg IMG_20210724_104449.jpg IMG_20230420_074221.jpg IMG_20230420_074230.jpg IMG_20230710_211115.jpg IMG_20230714_112428.jpg
IMG_20230713_203908-EFFECTS.jpg


Μην τυχόν και δε βουτήξετε εκεί στο ξημέρωμα ή στο σούρουπο ή το βράδυ! Εσείς θα χάσετε...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Παραλίες: Άμμος, Πορί, Ιταλίδα, Φοίνικας (Χαροκόπου), Φανός, Λουδικο, Καρνάγιο και τόσες ακόμη που δεν πιστεύω ότι έχουν όνομα, όλες μαγικές, δροσερές, κρυστάλλινες! Ξαναλέω, δοκιμάστε τες όλες και αποφασίστε ποια προτιμάτε...
IMG_20210722_173614.jpg Ιταλίδα
IMG_20210722_172318.jpg Φοίνικας IMG_20220707_132243.jpg
IMG_20210724_210048.jpg Καλόφεγγο στο Πορί (κλειστό φέτος το μαγαζί...) περιμένοντας την πανσέληνο του ελαφιού...

IMG_20210722_162538.jpg IMG_20220707_123135.jpg IMG_20210722_173201.jpg

Καφέ, σνακ, νερά θα βρείτε σε κάποια σημεία στις παραλίες. Στον Φανό, στον Φοίνικα, στο Πορί... έχουν ανοίξει μαγαζιά...
Ξαπλώστρες ευτυχώς πουθενά!! Όπως πολύ εύστοχα μου είχε δηλώσει η υπέροχη κυρία στην ταβέρνα "Το στέκι της Μαρίας", όταν την πρώτη χρονιά που είχα πάει την είχα ρωτήσει πώς και δεν έχουν πουθενά τέτοιες εγκαταστάσεις στο νησί: "Θέλει και ξαπλώστρα ο κ... σας;;; Ούτε ξαπλώστρες ούτε μηχανάκια ούτε γουρούνες για ενοικίαση δεν έχουμε! Μόνο ποδήλατα, βαρκούλες και τα ποδαράκια σας!!!!
Βέβαια, κάθε χρόνο που πηγαίνω ολοένα και κάτι καινούργιο προκύπτει, και μηχανάκια είδα φέτος για ενοικίαση και ξαπλώστρες αλλά όχι στην παραλία, σε μαγαζί στον Φανό, και στον Λευτέρη στην Άμμο, που υπήρχαν και πιο παλιά...
Ίσκιος υπάρχει σε κάποιες παραλίες, λίγα αρμυρίκια, και κάτω από βράχια, αν το επιθυμείτε...και μετά το μεσημέρι ο ήλιος χάνεται από κάποιες παραλίες, γιατί είναι νοτιοανατολικές σχεδόν όλες.. Οπότε μπορείτε να πηγαίνετε και απόγευμα, βραδάκι σε όλες αυτές και μετά φαγητό εκεί γύρω, παλιά και στο Καλόφεγγο στο Πορί, τώρα στον Φοίνικα μόνο...

IMG_20230419_102113.jpg


Σπηλιές Ξυλομπάτη, στο Πορί... από εδώ κάποιοι έχουν βουτήξει εκεί, από την ακρούλα αριστερά.. είναι δυνατόν;;;; Με βοριά δεν πλησιάζεις εδώ!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Οι Κουφονησιώτες.. Ευγενέστατοι, γλυκύτατοι, χαρούμενοι, γίνεσαι ένα μαζί τους. Περπατάς στο χωριό, στα στενά που ζουν οι ντόπιοι και δε σταματάς να χαιρετάς. Γιαγιούλες στα σοκάκια, εγγόνια που παίζουν, μια γειτονιά χαρούμενη!
Ναι, έχει σχολείο, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, γύρω στα 50 όλα μαζί τα παιδιά, αν θυμάμαι καλά, με κανένα κενό εκπαιδευτικού για το δημοτικό, που με ενδιαφέρει!!!
IMG_20220707_194352.jpg
Και ιατρείο έχει, αχρείαστο να είναι!

Φαγητό... Τι να πρωτοπώ κι εδώ... Τόσα χρόνια τα έχω δοκιμάσει όλα πιστεύω... Όσο πιο παλιά, τόσο πιο καλά. Πολλά μαγαζιά υπάρχουν για χρόνια, κάποια μαγαζιά είναι και το Πάσχα ανοιχτά, άρα και όλο τον χειμώνα λογικά, πολλά ανοίγουν για ένα καλοκαίρι και δεν ξαναανοίγουν...
Έχουν γενικά δικά τους κρέατα και ψάρια φυσικά και είναι όλα γευστικά! Και τιμές κανονικές πιστεύω...
Λοιπόν, Φως φανάρι, Αρμύρα και πιοτό, Νέο Ρεμέντζο, Φοίνικας, Στέκι της Μαρίας, Ρούχουνας, Λάσκα, Κύμα, Μύλος, Ραστώνη, όλα φανταστικά, ό,τι κι αν παραγγείλετε! Και η θέα σε μερικά... μοναδική!!!
IMG_20210722_210000.jpg
IMG_20220707_210435.jpg IMG_20220707_211754.jpg Μύλος!!!!!!!!!!! Για πρωινό τέλειο και τέλειο καφέ στις τέλειες κούπες τους, για τις οποίες πήραν πιστοποιητικό καταχώρισης σχεδίου φέτος, για ηλιοβασίλεμα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, για σούσι (αγαπώ τον Μύλο, για αυτό τον προτείνω ακόμη και για τέτοια φαγητά πόλης, συγχωρέστε με) και για ψώνια στο concept store βεβαίως-βεβαίως...Όχι, δε δουλεύω εκεί, απλά το αγαπώ πολύ!
IMG_20210723_203940.jpg Κύμα
IMG_20220707_104144.jpg Νέο Ρεμέντζο, με τα υπέροχα στιχάκια, που φέτος απέκτησε και μεγαλύτερο χώρο με θέα σαν του Μύλου...
IMG_20230418_191649.jpg Καπετάν- Νικόλας με την επιμέλεια της Χριστιάννας Οικονόμου, αναζητήστε τις δουλειές της στις Μικρές Κυκλάδες! (@chrieco29)
IMG_20230419_111443.jpg
Το Καλόφεγγο το Πάσχα, πολύ λυπάμαι που δεν άνοιξε φέτος, ανυπομονούσα για το μπανόφι του...
Παρά λίγο να ξεχάσω το σουβλάκι στη Στροφή μα θα το βλέπατε και μόνοι σας. Ανοίγει στις 5.30 και θα το γνωρίσετε από τη μεγάλη ουρά που έχει όλο το βράδυ απέξω!

Δεν έχω πάει στα: Ανέπλωρα, Μικρές Κυκλάδες, Λευτέρης, Καπετάν-Νικόλας ούτε στο ιταλικό αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και για αυτά.
Το πρωί θα κάνετε επίσκεψη στον μοναδικό φούρνο του νησιού, της Γιωργούλα!!! Αν δεν πάτε νωρίς, ετοιμαστείτε για ουρές απέξω... Δοκιμάστε τα όλα αλλά εγώ θα πρότεινα το μελιτίνι οπωσδήποτε και την μπιφτεκόπιτα!
Θα περάσετε σίγουρα και από τη Σοφία για πρωινό, γλυκά και θέα, απέναντι από τον προστάτη του νησιού, τον Άγιο Γεώργιο, από τον Οψιανό για καφέ, από τον Σορόκο και για φαγητό και ηλιοβασίλεμα-βραδάκι για ποτό ή νωρίς για μπάνιο, από το γλυκύτατο laggona, που άνοιξε πριν λίγες μέρες, για σαντουιτσάκια και καφέ to go και γλυκά το βράδυ.. (το έφαγα εκεί το μπανόφι τελικά, αφού το είχα στο μυαλό μου!)
IMG_20230418_193546.jpg Sorokos το Πάσχα... Πού είναι; Κλειστός...
IMG_20210723_210853.jpg Sorokos καλοκαιρινός!!!! IMG_20210724_104704.jpg

Και θα περάσετε φυσικά και από το Κουφοχωριό!!!
Αν πάτε στο ηλιοβασίλεμα πάρτε και το βιβλίο σας, εγώ έτσι κάνω πάντα..
IMG_20230713_210514.jpg IMG_20230713_211248.jpg
Αν πάτε τις μεγάλες ώρες, ε, τότε ετοιμαστείτε για χορό στον εσωτερικό χώρο του μπαρ, με ωραία μουσική και αρκετό κέφι! Ό,τι προτιμάτε... Πάλι θα πω, δοκιμάστε τα όλα!!!
IMG_20230711_235256.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το καλοφεγγο πως και δεν άνοιξε φέτος; Χθες συζητούσαμε για το αραγμα συνοδεία γλυκού στις επερχόμενες διακοπές.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τα Κουφονήσια κατοικούνται από την προϊστορική εποχή. Το μεγαλύτερο νησί του συμπλέγματος είναι η ακατοίκητη Κέρος, αρχαιολογικός χώρος, με έκταση 15 τ.χμ.
Το Άνω Κουφονήσι έχει έκταση περίπου 6 τ.χμ, ενώ το Κάτω Κουφονήσι έχει έκταση 4 τ.χμ, λίγα σπίτια μόνο κάποιων οικογενειών (πόσο τυχεροί αυτοί) και μια ταβέρνα ξακουστή, τον Βενετσάνο! Η εκκλησία της Παναγιάς γιορτάζει τον 15αύγουστο και αξίζει από όσο έχω διαβάσει να πάτε εκεί τότε, γίνεται χαμός με τις βάρκες των νησιών και τα διάφορα έθιμα που έχουν... εγώ αποφεύγω να βρεθώ Αύγουστο Κουφονήσι! Μέχρι και ο Σκοπελίτης πηγαίνει στο Κάτω τη μέρα εκείνη!
Στο Πάνω νησί αξίζει να βρεθείτε στη γιορτή του Αγίου Γεωργίου, έχει πανηγύρι, στο οποίο προγραμματίζω να βρεθώ του χρόνου! Χαμός από κόσμο και γλέντι και τα καΐκια να κάνουν πάλι χαμό στο λιμάνι!!!
Για την Κέρο, για αυτό το μαγικό νησί με τη μορφή μιας εγκύου ξαπλωμένης και έναν άντρα κοντά της, των οποίων τα κεφάλια ακουμπούν το ένα με το άλλο, αξίζει να δείτε το ντοκυμαντέρ της ΕΡΤ, "Το αίνιγμα τη Κέρου" για τις ανασκαφές του Κόλιν Ρένφιου στο Δασκαλιό, στο πρώτο θαλάσσιο ιερό του πλανήτη, σύμφωνα με τον καθηγητή... Σπασμένα ειδώλια, λαθρανασκαφές ετών και γιαγιάδες του νησιού να αφηγούνται πώς έπαιζαν με τις "κούκλες" αυτές ... και τις έντυναν με διάφορα ρούχα!!!

Και μόνο για να περπατάς και να χαζεύεις ασταμάτητα την Κέρο, αξίζει το Κουφονήσι. Για αυτό πηγαίνω πλέον και 2 φορές τον χρόνο, με παρέα αλλά και μόνη...
IMG_20230418_062433.jpg IMG_20210722_193219.jpg
IMG_20210723_201932.jpg


@jimp Όσες φορές πήγα Πορί την προηγούμενη εβδομάδα, το Καλόφεγγο είχε κόκκινες κορδέλες απέξω και ο κόσμος πήγαινε στο άλλο που έχει ανοίξει για καφέ και προμήθειες... Μπορεί να μην είδα καλά, βράδυ δε βρέθηκα Πορί, μπορεί να άνοιξε, τι να σου πω! Ρωτήστε πάντως, και, αν είναι ανοιχτό, φάτε γλυκό και για μένα!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτές τις ιστορίες θέλουμε να βλέπουμε, εύγε! 😻
Το νησάκι είναι υπέροχο, η χαρά του παραλιάκια κι όσο κι αν έχει διαβρωθεί από τον υπερτουρισμό τα τελευταία χρόνια, κρατάει κάποια πράγματα ευτυχώς ίδια κι απαράλλαχτα.
Υ.Γ. Οι σπηλιές Ξυλομπάτη είναι απωθημένο, τις είχα πετύχει με φοβερό άνεμο που δε σου επέτρεπε καν να πλησιάσεις για φωτογραφία.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
@psilos3 Κάπως έτσι τις πέτυχες;;
IMG_20210724_182039.jpg

Λοιπόν ξέχασα το bar Σχολειό, που ανοίγει στις 7, να πάτε για ρακόμελο ή κοκτέηλ... Επίσης επίσκεψη σε μια φανταστική γκαλερί, δίπλα στο μπαρ αυτό. Την έχει ένα πολύ ωραίο ζευγάρι Ιταλών. Φέτος πήρα και το βιβλίο που έγραψε η μητέρα της κυρίας αυτής για τα Κουφονήσια! Και τη γνώρισα στη θάλασσα, φοβερή κυρία! Έχει και ωραίες τσαντούλες αναμνηστικές του νησιού υφασμάτινες η γκαλερί και σημειωματάρια ωραία και κοσμήματα και πολλά άλλα.. Και σας δίνουν και δώρο σελιδοδείκτες υπέροχους με την Κέρο.
Επίσης, αναζητήστε τα Σάββατα τον Σουηδό Jonas στον Λευτέρη και χαζέψτε κι εκεί τσάντες, καπέλα κλπ και ζητήστε του δωρεάν αυτοκόλλητα του νησιού! Κατά τα άλλα έχει λίγα μαγαζάκια για τα ψώνια σας το νησί, concept stores, μαγνητάκια, κούπες, αναπτήρες κλπ, κάτι θα βρείτε να θυμάστε το νησί... Προσωπική μου αδυναμία, το κόσμημα για τον λαιμό που φτιάχνει ένα γλυκό νέο κορίτσι, η Θεοδώρα, και έχει το σχήμα της Κέρου! Αναζητήστε το σε ένα μαγαζί με ρούχα στον κεντρικό δρόμο ή ρωτήστε στο Κουφοχωριό ή στο laggona... Θα σας κατατοπίσουν! Σε άλλο μαγαζί με κοσμήματα και ρούχα θα βρείτε και βραχιόλι και κολιέ με το σχήμα του νησιού με ασήμι και σμάλτο.. Αναζητήστε το κι αυτό!
IMG_20220707_193554.jpg Βιβλία για την Κέρο και τα Κουφονήσια! IMG_20230713_163526.jpg
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Και νομίζω πως τελειώνω με λίγο Κάτω Κουφονήσι!!!
Υπέροχο και φέτος, πιο ήσυχο από ποτέ!
Η λάντζα από το πάνω νησί κάνει δύο στάσεις στο Κάτω Κουφονήσι, στην Παναγιά και στην παραλία Νερό (όχι πάντα, μόνο αν το επιτρέπει ο καιρός). Από την Παναγιά μπορείτε να περπατήσετε 10-15 λεπτά προς το βόρειο τμήμα ως τις παραλίες: Γουρουνάκι, Χαβάη, πάντα με θέα προς την Κέρο, το Γλαρονήσι και το Πάνω Κουφονήσι)... ή μπορείτε να ξεκινήσετε περπάτημα προς το νότιο τμήμα.
1.png 2.png
IMG_20230713_154357.jpg IMG_20230713_154513.jpg Περπατώντας....

IMG_20230713_155838.jpg IMG_20230713_161742.jpg IMG_20230713_162004.jpg Χαβάη

IMG_20230713_154948.jpg Γουρουνάκι
Αν περάσετε την ταβέρνα και πάτε προς την άλλη μεριά του νησιού, νοτιοανατολικά, πρώτα συναντάτε την παραλία Λακκί, 4 λεπτά περπάτημα μόλις, έχει και πινακίδα μετά την ταβέρνα Βενετσάνος. Συνεχίζετε μετά προς την παραλία Δέτης.
IMG_20210723_135908.jpg Σκηνές και στο βάθος Λακί...
IMG_20210723_124657.jpg Δέτης

Μετά τον Δέτη υπάρχει η παραλία Νερό, μετά από 20-25 λεπτά περπάτημα. Στο Νερό σας αφήνει και η λάντζα, αν το επιτρέπει ο καιρός. Μετά το Νερό είναι η παραλία Πεζούλια, στην οποία δεν έχω πάει και δείχνει να είναι κοντά στο Νερό...
IMG_20230713_152341.jpg IMG_20230713_152322.jpg IMG_20230713_152156.jpg Νερό και στο βάθος φοίνικες...

Μετά τις βουτιές επιβάλλεται η επίσκεψη στην ταβέρνα του νησιού! Είναι πολλά χρόνια εκεί και τα φαγητά είναι όλα νόστιμα!!! Μπαίνετε μέσα, σας λένε και σας δείχνουν όλα όσα έχουν μαγειρεμένα και είναι πολλά, τα βλέπετε, διαλέγετε και παραγγέλνετε με το μικρό σας όνομα. Κάθεστε, σας τα φέρνουν και όταν έρθει η ώρα να φύγετε, μπαίνετε, λέτε το όνομά σας και πληρώνετε. Ανάλογα με το πόσοι free campers υπάρχουν στο νησί, μπορεί να έχει πολύ κόσμο ή λιγότερο... Μέσα Ιουλίου φέτος δεν είδα κόσμο, καλώς ή κακώς. Σκηνές είδα κάποιες αλλά όχι πάρα πολλές. Τα προηγούμενα χρόνια είχε πιο πολύ κόσμο το νησί μέσα στον Ιούλιο..
IMG_20210723_122457.jpg Η αγαπημένη αυτή επιγραφή δεν υπήρχε φέτος!!! IMG_20230713_173012.jpg

Στην επιστροφή η λάντζα σας πηγαίνει και μια βόλτα στο βορειοδυτικό τμήμα του νησιού στις σπηλιές!
IMG_20230713_181731.jpg IMG_20230713_181805.jpg

Αν βρεθείτε στις Μικρές Κυκλάδες από 27 Ιουλίου έως 5 Αυγούστου φέτος θα πετύχετε και ένα πλωτό pop-up store, της Χριστιάννας Οικονόμου σε ένα βαρκάκι με το όνομα Φανερωμένη, θα βολτάρει σε όλα τα νησάκια.... Ωραίο ακούγεται! Αναζητήστε και το art project της, "Καράβια που δε φοβήθηκαν" στις Μικρές Κυκλάδες...
IMG_20230418_194533.jpg

Η κυρα-Σοφία... στο λιμάνι στο πάνω νησί!
IMG_20220709_125645.jpg
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Με το τρεχαντηράκι μου θα πάω δύση-δύση
ν' αράξω μες στον Παριανό στο πάνω Κουφονήσι....
και το βράδυ μες στον κάβο θα γλεντήσω και θα πιω
και θ'ακούω τη Γιωργούλα σε νησιώτικο σκοπό....
Στο Κουφονήσι θα 'ρχομαι μες στις Μικρές Κυκλάδες,
που 'χει τα σπίτια στον γυαλό γεμάτα νοστιμάδες...

Τραγουδάκι κουφονησιώτικο από τη Γιωργούλα από το Κουφονήσι!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom