Κουφονήσια Κουφονησια!

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Α, μη μου θιγετε το Σκοπελιτη! Αγαπημενο πλοιο των ντοπιων, οπως πολυ σωστα ειπες σαμιον, αρα και δικο μου! Αυτος με βολταρε περυσι κουφονησια δονουσα -η οποια, και για να μην ειμαι εντελως off topic, ειναι -καπως- ησυχη, εχει ωραιες παραλιες και δεν χρειαζεται αμαξι. Ο γυρος του νησιου, για εναν καλο περιπατητη, γινεται και με τα ποδια...
αν και μάλλον δεν προλαβες το θρυλο, και το express συνεχίζει επάξια. χειμώνα-καλοκαίρι κάθε μέρα έστω και για 1 ατομο ή ένα κιβώτιο (ναι για ένα κιβώτιο) κάνει το δρομολόγιό του.
 

Attachments

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
αν και μάλλον δεν προλαβες το θρυλο, και το express συνεχίζει επάξια. χειμώνα-καλοκαίρι κάθε μέρα έστω και για 1 ατομο ή ένα κιβώτιο (ναι για ένα κιβώτιο) κάνει το δρομολόγιό του.
Samion πότε αποσύρθηκε ο παλιός. Εγώ είχα πάει στην περιοχή (και με είχε εξυπηρετήσει) το 2002 ή 2003 (δεν θυμάμαι καλά) και δεν ξέρω ποιο από τα δυο ήταν! :roll: Πάντως για καινούργιο δεν φαινόταν!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion πότε αποσύρθηκε ο παλιός. Εγώ είχα πάει στην περιοχή (και με είχε εξυπηρετήσει) το 2002 ή 2003 (δεν θυμάμαι καλά) και δεν ξέρω ποιο από τα δυο ήταν! :roll: Πάντως για καινούργιο δεν φαινόταν!
α το 1998..δεν ήταν καινούριο. είναι το Eressos2 που έκανε για χρόνια Μυτιλήνη-Αιβαλί πριν. βέβαια οι καπετάνιοι κανουν το πλοιο στην ιδιαίτερη περίπτωση του σκοπελίτη. δες αν εχεις χρονο το ντοκυμαντερ της ΕΤ3. τα λέει όλα..
να και ο νέος στην πατρίδα του την Αμοργό..
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κι από σουέλ δεν καταλαβαίνει τίποτε όπως κι ο παλιός..
 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αχ τι ωραίες ιστορίες είναι αυτές που μας μαθαίνεις Samion! Σε ευχαριστώ! Φοβερός ο καπετανιος στο video. Καλά τα αεροπλανα, αλλά και μερικά καράβια είναι έρωτας...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
α το 1998..δεν ήταν καινούριο. είναι το Eressos2 που έκανε για χρόνια Μυτιλήνη-Αιβαλί πριν. βέβαια οι καπετάνιοι κανουν το πλοιο στην ιδιαίτερη περίπτωση του σκοπελίτη. δες αν εχεις χρονο το ντοκυμαντερ της ΕΤ3. τα λέει όλα..
να και ο νέος στην πατρίδα του την Αμοργό..
Ευχαριστώ για την πληροφορία και sorry αν το αναφέρει στο βίντεο. Δεν έχω ήχο αυτή τη στιγμή για να το δω αλλά θα το δω αργότερα! :)
Οι ιστορίες για ταξιδιώτες να κρέμονται από τα κάγκελα του Σκοπελίτη κάνοντας εμετό από το πολύ κούνημα φαντάζομαι στοιχειώνουν ακόμα τους επισκέπτες στα όμορφα νησάκια! :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά τα αεροπλανα, αλλά και μερικά καράβια είναι έρωτας...
λίγο εκτός τόπικ αλλά μου έρχεται αυθόρμητα..
αξέχαστη η ντακότα της ΟΑ και η αγαπημένη μου φωτο με μένα στο φτερό της από το πρώτο μου ταξίδι αλλά τι να θυμάσαι από ένα αεροπλάνο? το SX-DEL6? ενώ ο Σκοπελίτης όπως και το Κεφαλληνία των παιδικών μου χρόνων είναι μοναδικά και φυσικά έρωτες όπως πολύ σωστά είπες..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
λίγο εκτός τόπικ αλλά μου έρχεται αυθόρμητα..
ωραία !!! είμαι πολύ ικανοποιημένη !! αεροπλανολόγους απλούς έχομε ,πολεμικοαεροπλανολόγους έχομε,καραβολόγους έχομε,δικυκλολόγους έχομε .......ποδηλατολόγους ?δεν έχομε.....:rolleyes:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ας βαλω κι εδω την ερωτηση μου μηπως τη δει καποιος εδω αντι στο θεμα της αμοργου...

Ερωτηση για τα κουφονησια και μονοημερη εκδρομη σε αυτα απο την αμοργο που θα παω τον αυγουστο....
Θελω λοιπον να παω μονοημερη γιατι δε βολευει να τα συνδυασω με την Αμοργο και να παω περισσοτερες μερες...
- Ξερετε ποσες ωρες ειναι Αμοργος-Κουφονησια με το αργο πλοιο κι αν εχει δρομολογια απο κουφονησια για αμοργο αργα το απογευμα?
- Θα προλαβω να δω αρκετες παραλιες σε μια μερα? Απο φωτογραφιες που εχω δει θελω οπωσδηποτε να παω στις παραλιες Γαλα, Πισινα, στις σπηλιες του Ξυλομπατη και στη σπηλια "το ματι του διαβολου".
- Ειναι εφικτο αυτο αν κυκλοφορω με τα ποδια? Η' καλυτερα να νοικιασω ενα ποδηλατο ή ενα μηχανακι?

Για οσους ενδιαφερονται να δουν που βρισκονται αυτες οι παραλιες μπορουν να μπουν σε αυτη τη σελιδα Κουφονήσια - μικρές κυκλάδες - νησί να πατησουν στην εικονα που βρισκεται αριστερα και λεει "εξευρευνηστε το νησι μας" και μετα στο χαρτη που θα εμφανιστει να πατησουν "Τοποθεσιες", ετσι θα σας βγαλει ολες τις παραλιες...
 

SDi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
διαβαζω αυτα που γραφετε για τα κουφονησια, την πολυκοσμια και την ακριβεια και τα βρισκω πραγματικα υπερβολικα.

Τον Ιουλιο του 2008 πηγαν για 10 μερες οι γονεις μου, περασαν υπεροχα και απο φωτογραφιες τους που ειδα απο Πορι και Ιταλιδα δεν υπηρχε σχεδον κανεις! Απο τιμες ειχαν μεινει πολυ ευχαριστημενοι και μη φανταστειτε οτι μιλαμε για τιποτα εισοδηματιες κτλ...

Γι αυτο το λογο το ιδιο καλοκαιρι και μαλιστα το δεκαπενταυγουστο πηγα κ εγω με το φιλο μου. Δε λεω οτι δεν ειχε κοσμο, αλλα οχι τοσο που να με δυσανασχετει, και πιστεψτε με δεν ειμαι και τοσο βολικος ανθρωπος. Οι τιμες ηταν οκ στο μεσο ορο των κυκλαδων, το δωματιο το νοικιαζαμε με 50 ευρω και η Ιταλιδα μαζευε πολυ κοσμο μονο οταν φυσουσε στο Πορι και ο κοσμος δεν πηγαινε εκει γιατι σηκωνει αμμο. Αυτο το αιτημα να ειναι ερημικα και να μην υπαρχει κανεις το θεωρω υπερβολικο, αλλα επειδη το σεβομαι σε αυτες τις περιπτωσεις η ουσιαστικοτερη λυση ειναι διακοπες τον ιουνιο ή σεπτεμβριο. Σε οποιο νησι και να πας το 15αυγουστο εχει κοσμο, ποτε μου δεν ειδα αδειο νησι αυτη την περιοδο. Το μονο αδειο ειναι η ΑΘηνα!

Περυσι πηγε και η καλυτερη μου φιλη με το αγορι της στα κουφονησια μεσα με τελη ιουλιου αφου τους το προτεινα με μεγαλη θερμη και δεν παραπονεθηκαν για τιποτα! Αντιθετα, περασαν υπεροχα, χαλαρωσαν και ηρεμησαν.

Εντελει θα παω παλι και φετος μετα το 15αυγουστο και δε μετανιωνω καθολου για την επιλογη μου. Το δωματιο το εκλεισα στην ιδια τιμη και δεν πιστευω να εχει δημιουργηθει τετοιο χασμα στις τιμες απο περυσι.

Τονιζω οτι τοσο εγω οσο και η φιλη μου ειμαστε φοιτητριες και οτι το budget μας ηταν και ειναι γυρω στα 300 ευρω για 7 μερες με δωματιο και ολα τα εξοδα.

Το μονο αρνητικο στοιχειο για εμενα ειναι οτι καποιοι πορωμενοι αθηναιοι κουβαλανε τεσσερα επι τεσσερα τζιπ και αλλα οχηματα σε ενα νησι που η συνολικη εκταση του απο τη μια ακρη στην αλλη ειναι 4,5 χιλιομετρα!
Γι αυτο και το ουσιαστικο πλεονεκτημα του νησιου ειναι οτι δεν χρειαζεται αμαξι για κανενα λογο!
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Κι εγώ το 2008 είχα πάει, Αύγουστο, και μου φάνηκε υπερβολικός ο κόσμος. Τώρα βέβαια αυτά είναι και γούστα: κάποιοι πάνε στην πλαζ του ΕΟΤ στο Αυλάκι την Κυριακή και λένε ότι "είναι καλά", οπότε περί ορέξεως... Κατά τις 12 το μεσημέρι πάντως που φτάναμε στις παραλίες, έπρεπε να πάμε στις πολύ άκρες για να μην είμαστε πάνω στους άλλους. Και οι περισσότερες ταβέρνες το βράδυ είχαν πολύ κόσμο.

Στα Κουφονήσια θα έμενα άνετα για χαλάρωση δυο βδομάδες αν ήταν πιο ήσυχα, αλλά με τον κόσμο που συνάντησα και οι 5 μέρες που έμεινα ήταν πάρα πολλές. Πριν τα Κουφονήσια ήμουν Αμοργό η οποία ήταν απολύτως νορμάλ από άποψη κόσμου. Τα περισσότερα νησιά έχουν κόσμο τον Αύγουστο αλλά τουλάχιστον μπορείς και να ξεφύγεις από την πολυκοσμία όταν θες. Αλλά στο Κουφονήσι, επειδή ακριβώς είναι τόσο μικρό και τόσο δημοφιλές, είναι αδύνατον να βρεις λίγη ησυχία όταν γεμίζει.

Για τα αυτοκίνητα συμφωνώ κι εγώ, είναι κάπως γελοίο το θέαμα να βλέπεις τόσα αυτοκίνητα σε ένα τόσο μικρό νησί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.655
Συμφωνώ κι εγώ ότι Αύγουστο, όπως παντού άλλωστε, έχει πολύ κόσμο...εμείς στην Ιταλίδα πηγαίναμε από νωρίς (~9) και ήταν φανταστικά με ελάχιστο κόσμο...μετά γινόταν όσο να'ναι χαμός, αλλά το καλό ήταν ότι δεν είχε φασαρία (ίσως γιατί απουσίαζαν πιτσιρίκια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.155
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom