Κούβα Κούβα και οικονομικά, γίνεται;

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Ανοίγω αυτό το thread γιατί χρειάζομαι τις συμβουλές σας.
Από τον τίτλο μπορείτε να καταλάβετε πως προσπαθώ να βρω αν υπάρχει τρόπος να πάει κανείς οικονομικά στην Κούβα .

Δεν πηγαίνω ποτέ με γκρουπ, οπότε ψάχνω εκτός πρακτορείων. (χωρίς να είμαι σίγουρος πως αυτό είναι σωστό :roll: )

Ψάχνοντας το θέμα των εισιτηρίων, το πιο φτηνό που βρήκα ήταν 1100? (ένα άτομο με επιστροφή). Δηλαδή, μόνο για τα εισιτήρια θέλουμε 2200? ! :shock: (2 άτομα)
Από εκεί και πέρα, τα ξενοδοχεία βλέπω πως έχουν λογικές τιμές, όπως αυτές των ευρωπαϊκών χωρών.

Η ερώτηση είναι: Μήπως συμφέρει να πάω πρώτα σε μια άλλη ευρωπαϊκή πόλη και από εκεί να πετάξω για Κούβα; Παρατήρησα πως αν πάω πρώτα Λονδίνο και μετά Κούβα, το εισιτήριο πέφτει κάπου στα 850? (υπολογίζοντας για την περίοδο του καλοκαιριού 200+650). Αλλά μήπως υπάρχει πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση; (βίζα, διατυπώσεις κλπ)

Αν έχετε κάποια συμβουλή, θα με βοηθούσατε πολύ.


:)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εάν βρίσκεις τιμή 850? κτύπησέ την τώρα και μην το πεις ούτε του παππά.. Έχω ταξιδέψει από Λονδίνο-Αβάνα με την θρυλική Cubana... Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τι πρόβλημα να υπάρχει? Οι Βρετανοί έχουν κανονικά διπλωματικές σχέσεις με την Κούβα...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ειχα την εντυπωση οτι η cubana ειχε σταματηση τις πτησεις.
Μπαινοντας ομως τωρα στο σαιτ Cubana de Aviaci
βλεπω οτι εχει μεχρι και special offer απο Μαδριτη και Παρισι!!!!

Οποτε Μανο οι ελπιδες για φτηνοτερα εισητηρια αναπτερωνονται.
Νασαι καλα traveller για την ιδεα.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Σας ευχαριστώ πολύ ! :)

....Οποτε Μανο οι ελπιδες για φτηνοτερα εισητηρια αναπτερωνονται...

Αχ, αν μπορούσα να πάω τώρα, η προσφορά της Cubana είναι εκπληκτική
(Μαδρίτη – Αβάνα – Μαδρίτη = 227? )
Αλλά προς το καλοκαίρι που θέλω να πάω, η τιμή … πολλαπλασιάζεται :roll: (λογικό)

Τελικά η πιο φτηνή τιμή που έχω βρει είναι αυτή της Iberia από Λονδίνο. (αλλά δεν το έχω ψάξει καλά)
Αν βρω κάτι θα ενημερώσω το thread.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Kαταρχήν η τιμή που αναφέρεις είναι συν φόρους, είναι special fare και ισχύει για ελάχιστο χρονικό διάστημα στην χαμηλή περίοδο... Δηλαδή με φόρους, το ATH-MAD
και ιδανικά connections θα προσεγγίσει τα 700euro...

Το καλοκαίρι λοιπόν, αν βρεις τιμή στα 850euro από Aθήνα χωρίς συζήτηση κτύπησε την... είναι υπερπροσφορά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις χαμηλώτερη...
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εγω που κοιτουσα Αυγουστο fοul season Ευρωπης δηλαδη, το εισιτηριο μονο, ηταν 3300 το ατομο!!!!! Και το κοιτουσα 1,5 χρονο πριν! Εκλεισα με πρακτορειο και ηταν καλυτερα και δεν το μετανοιωσα κι ολας. Το προγραμμα ηταν χαλαρο διοτι δεν ειχε αξιοθεατα συγκεκριμενα να δεις πολλα. Περιηγηση στην πολη και βολτες να μπεις στην κουλτουρα και την φιλοσοφια.Χρονος ελευθερος πολυς. Οσο για ξενοδοχειο, σε συμβουλευω μονο για 5αστερο να κοιταξεις, διοτι εκει τα αστερια τα δινουν αερατα. Σε Ευρωπαικα δεδομενα το δικο τους 5αστερο ειναι δικο μας 3αστερο. Κρατα μικρο καλαθι για την αντιστοιχια χρηματων που θα δωσεις και παροχων που θα λαβεις.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν ταξιδέψεις ανεξάρτητα και θέλεις μια οικονομική λύση για τη διαμονή τότε πρέπει να δεις τη λύση των δωματίων σε σπίτια ντόπιων (casas particulares). Δεν είναι πεντάστερο ξενοδοχείο φυσικά, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να δεις τον τρόπο ζωής των ντόπιων, να μιλήσεις μαζί τους, να γευτείς τα φαγητά τους (μπορούν να μαγειρέψουν για σας για ένα μικρό αντίτιμο). Όσα σπίτια μείναμε εμείς το 2005 ήταν πολύ περιποιημένα, πεντακάθαρα και ειδικά στο Τρινιδάδ έχουν μια δική τους αρχιτεκτονική πολύ ιδιαίτερη και πάρα πολύ γοητευτική. Ένα δίκλινο σε σπίτι θα στοιχίσει πιστεύω γύρω στα 20-30 ? τη βραδιά.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μόλις γυρισα απο Κουβα-δηλαδη πριν 20 μέρες- και θα σου πω τα εξης:
1. Αν θες να δεις την πραγματικη Κουβα ,πηγαινε ανεξαρτητα κι οχι μονο havana.
2.Cubana η πιο οικονομικη λυση!! Και μεσω Λονδινου. Πας Λονδινο με easy jet.
3.Casas particulares!!! Πολυ καλυτερα από ξενοδοχεια,πιο αυθεντικα και υπεροχα γευματα!! Να φανταστεις πληρωνα 5 ευρω για τεραστιο αστακό.σαλάτα,συνοδευτικά,φροθτα ,γλυκο και μπυρα!!
Οτι αλλη απορια ευχαριστως να βοηθησω
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Σας ευχαριστώ πολύ :)

Έχω μια ερώτηση: Αυτά τα Casas particulares πως τα βρήκατε; Επί τόπου;
Αν έχετε κάποιο συγκεκριμένο που μείνατε, μήπως θα μπορούσατε να γράψετε εδώ τη διεύθυνση ή κάποιο τρόπο επικοινωνίας;
Συμφωνώ μαζί σας για το «ανεξάρτητα». Δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα των οργανωμένων.

Η μετακίνηση μέσα στη χώρα είναι εύκολη; Δηλαδή, πως πάει κανείς από την Αβάνα σε άλλη πόλη;

Thanks ξανά.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον casas βρισκεις παντου και με το που πας,ρωτας και βρισκεις..Καλυτερα απο κοντα,τα βλεπεις και διαλεγεις..Βεβαια υπαρχουν κιαι διαφορα που τα βρισκεις κι απο το διαδυκτιο και με μηνυμα τα κλεινεις. Αν πας μη τουριστικη εποχη,μην ανησυχεις,θα βρεισ σιγουρα!! Τωρα για τις μετακινησεις,το καλυτερο ειναι αυτοκινητο. Ειναι ομως ακριβα,συγκριτικα με όλα τα άλλα,τιμες Ελλαδας. Βεβαια ,αν μοιραστεις τα εξοδα,αν εχεις παρεα αξιζει..
 

yiorgos

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία, Ισλανδία
Είμαι στο site της cubana αλλά δε μπορώ να ολοκληρώσω την αναζήτησή μου. Πατάω το search αλλά τίποτα.... υπάρχει πρόβλημα στο site; γνωρίζει κάποιος ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom