Κούβα Κούβα και οικονομικά, γίνεται;

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ψηνομαι για Αβανα αρχες Δεκεμβρη με 900 ευρω/ατομο με Iberia. Θεωρειτε πως ειναι καλη η τιμη? ( Αθηνα-Μαδριτη-Αβανα με το ιδιο εισιτηριο που σημαινει μηδενικο αγχος στο χασιμο χρηματων απο καθυστερησεις). Δεν με απασχολει αν βρεθει κατι με 100-150 ευρω φτηνοτερο και με μεγαλυτερη ασυνεπεια στις ωρες αναχωρησης. Οσο αφορα τα ξενοδοχεια, απο διαφορα sites που ξερω και μπηκα δεν βγαζουν ξενοδοχεια για Αβανα, εχετε να προτεινετε καποιο? Επισης αν το αφησω στην τυχη μπορω να βρω επιτοπου διαθεσιμα καθαρα και αξιοπρεπη δωματια εκεινη την εποχη?
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Καλά, έχω σαλτάρει με τις τιμές που αναφέρονται. Έψαχνα για ένα μήνα πριν τρία χρόνια και το πιο φθηνό που βρήκα ήταν ένα τσάρτερ της condor από Φρανγκφούρτη με 780 ευρώ! Υπολογίστε άλλα 270 από Ηράκλειο για εκεί, σύνολο 1050!!! όταν της Iberia αντίστοιχα μου έβγαινε πάνω απο 1300 (για την περίοδο Φεβρουαρίου-Μαρτίου).
Και πέρασα και μια απίστευτη ταλαιπωρία με την εν λόγω εταιρεία-πολύ κακό service.
Η μόνη διαφορά ότι έκλεισα είσοδο στην χώρα από Varadero και αναχώρηση από Αβάνα.
Όσον αφορά τα ξενοδοχεία το κόστος για τα καλύτερα από αυτά δεν ξεπερνούσε τα 120 δολάρια αλλά ένα καθαρό-αξιοπρεπέστατο δωμάτιο σε ιδιωτικό σπίτι το βρίσκεις με 20-25 δολάρια. Γενικά τα ξενοδοχεία είναι ακριβά σε σχέση με αυτό που προσφέρουν και πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να μπεις στο πνεύμα της Κούβας είναι να μείνεις σε σπίτι οικογενείας και γενικά να συναναστραφείς με τους ανθρώπους. Σε αυτήν την περίπτωση θα σας συνιστούσα εντατικά μαθήματα ισπανικών!!!
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Καλησπέρες
Έκλεισα με 725 Ευρό
90 Eyro ATH-LON-ATH με easyjet
520 GBP = 635 Eyro LON-HOG & HAV-LON με cubana

Departure 25Apr
Return 13 May
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρες
Έκλεισα με 725 Ευρό
90 Eyro ATH-LON-ATH με easyjet
520 GBP = 635 Eyro LON-HOG & HAV-LON με cubana

Departure 25Apr
Return 13 May
Η δεύτερη πτήση με ποιά εταιρία είναι;
Και πώς θα κάνεις το πρόγραμμά σου που φτάνεις αλλού και φεύγεις απο αλλού; Για πες μας λεπτομέρειες...
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Έκανα Edit το πρώτο μου μήνυμα.

Πετάμε με Cubana και η τιμή είναι ίδια είτε σταματήσεις Holguin είτε φτάσεις Havana.

Επέλεξα να φτάσω Holguin και να φύγω Havana γιατί θέλω να κάνω road trip Cuba και έτσι γλυτώνω το να γυρίζω πίσω εκεί που ξεκίνησα.

Περιμένω το καινούργιο Lonely planet guide -Cuba απο το Amazon και θα ποστάρω details για το πρόγραμμα μου.



Το σίγουρο είναι πως κούβα θα είμαστε από τις 26 Απρ μέχρι τις 9 Μαίου και μετά θα κάτσουμε 4 μερούλες Λονδίνο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επέλεξα να φτάσω Holguin και να φύγω Havana γιατί θέλω να κάνω road trip Cuba και έτσι γλυτώνω το να γυρίζω πίσω εκεί που ξεκίνησα.

Περιμένω το καινούργιο Lonely planet guide -Cuba απο το Amazon και θα ποστάρω details για το πρόγραμμα μου.


Το σίγουρο είναι πως κούβα θα είμαστε από τις 26 Απρ μέχρι τις 9 Μαίου και μετά θα κάτσουμε 4 μερούλες Λονδίνο.
Άντε, περιμένουμε και το πρόγραμμα!! Να παίρνουμε ιδέες!!!
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
:xmas_lol:
Για όλους έχει ο μπαχτσές
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
:xmas_lol:
Για όλους έχει ο μπαχτσές
Χεχχεχε! Μην του δίνεις θάρρος κι εσύ, έχει πάρει την dream list των ταξιδιών και τα πραγματοποιεί σε χρόνο ρεκόρ..
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τελικα η cubana ειναι καλη ή οχι?
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Ειρήνη

Αν κρίνω απο τα reviews μάλλον δεν είναι και πολύ καλή.
Για πληροφορίες απο πρώτο χέρι, θα πρέπει να πάω και να δώ :xmas_lol:

Την διάλεξα πάντως γιατί είναι η μόνη που στην τιμή του return μου δίνει την ευκαιρία να προσγειοθώ στην μία άκρη της Κούβας και να απογειωθώ απο την άλλη.

Αν τώρα μας φάνε τα ψάρια.... Its a way to go... :xmas_lol:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε Φιλέα, basta, εσύ άλλα έχεις στα σκαριά...Άσε την Κούβα σε μας!
Μπα...έχω πολλά μαζεμένα στα σκαριά!! :DΤι θα καταφέρω βέβαια δεν ξέρω...:roll:

Ειρήνη

Αν κρίνω απο τα reviews μάλλον δεν είναι και πολύ καλή.
Για πληροφορίες απο πρώτο χέρι, θα πρέπει να πάω και να δώ :xmas_lol:

Την διάλεξα πάντως γιατί είναι η μόνη που στην τιμή του return μου δίνει την ευκαιρία να προσγειοθώ στην μία άκρη της Κούβας και να απογειωθώ απο την άλλη.

Αν τώρα μας φάνε τα ψάρια.... Its a way to go... :xmas_lol:
Εγώ θα διάλεγα πάντως σύμφωνα με τιμή, ώρες δρομολογίου, αλλά και αυτό αν κάποιος ενδιαφέρεται για road trip που κατεβαίνεις αλλού και αναχωρείς απο αλλού είναι πολύ δελεαστικό!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom