Κούβα Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου

MARIA AP

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Iνδία
Καλημέρα Αντώνη,

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
Έχω ψάξει κ σε αυτό το site αλλά τπτ….
 

bam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα,
μπορει καποιος να μου πει ποσο περιπου στοιχιζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Κουβα για 7 ημερες;
Ενα αυτοκινητο σχετικα μικρο, για 3 ατομα.
Θα το κλεισω επιτοπου απο κοντα, οχι μεσω ιντερνετ.
Οι τιμες που βγαζουν διαφορα σαιτ στο ιντερνετ μου φαινονται πολυ μεγαλες για να ειναι πραγματικες.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπερα,
μπορει καποιος να μου πει ποσο περιπου στοιχιζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Κουβα για 7 ημερες;
Ενα αυτοκινητο σχετικα μικρο, για 3 ατομα.
Θα το κλεισω επιτοπου απο κοντα, οχι μεσω ιντερνετ.
Οι τιμες που βγαζουν διαφορα σαιτ στο ιντερνετ μου φαινονται πολυ μεγαλες για να ειναι πραγματικες.
Αν το κλείσεις επιτόπου, σε παρακαλώ πες μας εδώ πώς το έκανες για να ξέρουν κι άλλοι. Οι πιθανότητες να βρεις αυτοκίνητο χωρίς να το έχεις ήδη κλείσει online νομίζω είναι λιγότερες και από το να πάρει ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα. :haha: (Δε θέλω off topic σχόλια...)
Σοβαρά τώρα, εμείς το είχαμε κλείσει 3 μήνες πριν όταν πήγαμε το 2015, απ' όσο ξέρω αυτό συνεχίζει να ισχύει και τώρα.
Δεύτερον, τι τιμές σου βγάζουν τα sites? Για πότε μιλάμε ότι ψάχνεις;
Γενικά μιλώντας, αν βρεις με 50 ευρώ τη μέρα μαζί με την ασφάλεια, πας κολυμπώντας και το παίρνεις, μια χαρά τιμή είναι.
Τρίτον, με λίγο παραπάνω ψάξιμο εδώ στο forum, μπορείς να βρεις ατελείωτες πληροφορίες για όλες τις τυχόν απορίες σου, άλλωστε υπάρχουν και ειδήμονες που έχουν απαντήσει σε απορίες μας πριν τις εκφράσουμε. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα,
μπορει καποιος να μου πει ποσο περιπου στοιχιζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Κουβα για 7 ημερες;
Ενα αυτοκινητο σχετικα μικρο, για 3 ατομα.
Θα το κλεισω επιτοπου απο κοντα, οχι μεσω ιντερνετ.
Οι τιμες που βγαζουν διαφορα σαιτ στο ιντερνετ μου φαινονται πολυ μεγαλες για να ειναι πραγματικες.
Δεν πρόκειται να βρεις επιτόπου, δεν υπάρχει επάρκεια οχημάτων βασικά διότι τα νοικιάζουν οι Κουβανοί (σε μια χώρα που η αγορά αυτοκινήτων ουσιαστικά απαγορεύεται) και τα λειτουργούν ως ταξί, βγάζοντας πάνω από 80€/μέρα. Αν κάποιο γραφείο ενοικίασης αντιληφθεί ότι έχει έστω κι ένα όχημα ελεύθερο κάποια ημερομηνία για τον επόμενο μήνα ή τρίμηνο, παίνρει τηλέφωνο το φίλο του τον Κουβανό και το νοικιάζει σε αυτόν με το αζημίωτο, παίρνοντας και μια ωραία προμήθεια από το καθημερινό 80άρι κέρδους. Κανένα λόγο δεν έχουν να το νοικιάσουν σε τουρίστα που ήρθε χωρίς κράτηση.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Όπως λέει και ο τίτλος του τόπικ, απορίες πολλές απορίες. Όποιος έχει την διάθεση να με διαφωτίσει, μιας και σήμερα πήρα το οκ για την άδεια οπότε αρχίζω το ψάξιμο για να κλείσω.

Αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι το θέμα αυτοκίνητο. Έχει αναφέρει ο Γιώργος άπειρες φορές ότι πρέπει να κλείσουμε 3-4 μήνες πριν.

Βλέπω στο havanautos ότι υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές για τις ημερομηνίες που ενδιαφέρομαι. (Αρχές Απρίλη του 18)


Βλέπω ότι η ασφάλιση είναι 10 cuc τη μέρα. Γνωρίζει κανείς τι περιλαμβάνει;
Eπίσης αυτά που είναι με κίτρινο χρώμα τέρμα δεξιά λένε πως χρειάζονται επιβεβαίωση.
Ξέρετε πόσο καιρό θα πάρει η επιβεβαίωση;
Ενδέχεται να ακυρωθεί η κράτηση ή να μην μας δοθεί το αυτοκίνητο όταν πάμε να το παραλάβουμε ενώ έχει γίνει η επιβεβαίωση;
Στους όρους χρήσης λένε ότι για να μπει κάποιος co-driver είναι επιπλέον 30 cuc και σε περίπτωση που μας σταματήσουν και οδηγεί κάποιος που δεν έχει την άδεια τερματίζεται η ενοικίαση.
Υπάρχει περίπτωση να μας σταματήσουν; Είμαστε 5 άτομα και θα θέλαμε να μην οδηγάνε 1-2 άτομα.
Θα έχουμε θέμα με τα παλιά διπλώματα;

Ένα όχημα που να χωρατε όλοι μίνιμουμ θα σας παίρνει 170 την ημέρα, με όλα τα έξοδα μέσα.
Γιώργο αναφέρεσαι σε ταξί; Γιατί βλέπω αυτοκίνητα με χωρητικότητα 5 άτομα (έχω βάλει φώτο πιο πάνω) με μικρότερο κόστος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βλέπω στο havanautos ότι υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές για τις ημερομηνίες που ενδιαφέρομαι. (Αρχές Απρίλη του 18)
Γενικά είναι εύκολη περίοδος αυτη πάντως.

Βλέπω ότι η ασφάλιση είναι 10 cuc τη μέρα. Γνωρίζει κανείς τι περιλαμβάνει;
Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, τίποτε. Το δικαίωμα να μη σας πάνε μέσα όταν σας σταματήσει η αστυνομία.
Eπίσης αυτά που είναι με κίτρινο χρώμα τέρμα δεξιά λένε πως χρειάζονται επιβεβαίωση.
Ξέρετε πόσο καιρό θα πάρει η επιβεβαίωση;
ΚΑμιά φορά μπορεί και να μη σου επιβεβαιώσουν ποτέ.
Ενδέχεται να ακυρωθεί η κράτηση ή να μην μας δοθεί το αυτοκίνητο όταν πάμε να το παραλάβουμε ενώ έχει γίνει η επιβεβαίωση;
Γενικά ναι, είναι πολύ σύνηθες. Ειδικά τις ημερομηνίες που θα πάτε, είναι δύσκολο να σας συμβεί κάτι τέτοιο.
Στους όρους χρήσης λένε ότι για να μπει κάποιος co-driver είναι επιπλέον 30 cuc και σε περίπτωση που μας σταματήσουν και οδηγεί κάποιος που δεν έχει την άδεια τερματίζεται η ενοικίαση.
Υπάρχει περίπτωση να μας σταματήσουν;
ΘΑ εκπλαγώ αν δε σας σταματήσουν, μιλάμε για τη χώρα με τα περτισσότερα μπλόκα ανά χιλιόμετρο και ελάχιστα αυτοκίνητα. Εγώ που κυκλοφορώ 4 μέρες την εβδομάδα δεν υπάρχει εβδομάδα που να μη μας σταματήσουν.
Είμαστε 5 άτομα και θα θέλαμε να μην οδηγάνε 1-2 άτομα.
Θα έχουμε θέμα με τα παλιά διπλώματα;
Δίπλωμα να είναι και ό,τι να'ναι, ούτε καν διεθνές.

Γιώργο αναφέρεσαι σε ταξί; Γιατί βλέπω αυτοκίνητα με χωρητικότητα 5 άτομα (έχω βάλει φώτο πιο πάνω) με μικρότερο κόστος.
Αναφέρομαι σε βαν ή αντίστοιχο όχημα 8-9-10 ατόμων, που να χωράνε όλοι με τις αποσκευές τους. ΜΕ οδηγό.

ΘΑ είστε σε εποχή που θα έχει μεγάλες μέρες, αυτό είναι πολύ θετικό. ΕΠΟΥΔΕΝΙ δεν πρέπει να οδηγείτε αφού πέσει ο ήλιος. Επίσης αν χτυπήσετε αγελάδα να ξέρετε πως είναι σοβαρό αδίκημα (έως 20 χρόνια φυλάκιση) και πως σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος θα σας απαγορευθεί η έξοδος από τη χώρα μέχρι να γίνει το δικαστήριο (1-2 χρόνια συνήθως).
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
ΚΑμιά φορά μπορεί και να μη σου επιβεβαιώσουν ποτέ.

Γενικά ναι, είναι πολύ σύνηθες. Ειδικά τις ημερομηνίες που θα πάτε, είναι δύσκολο να σας συμβεί κάτι τέτοιο.
Δηλαδή ενδέχεται να μείνουμε με ... την κράτηση στο χέρι;
Είχα διαβάσει ότι γενικά η διαδικασία για να πάρεις το αυτοκίνητο μπορεί να διαρκέσει 4+ ώρες μιας και είναι... χαλαροί αλλά μπορεί να μείνουμε και χωρίς αυτοκίνητο;
Μετά τι κάνουμε; Θα τη βγάλουμε 12 μέρες Αβάνα;

ΘΑ εκπλαγώ αν δε σας σταματήσουν, μιλάμε για τη χώρα με τα περτισσότερα μπλόκα ανά χιλιόμετρο και ελάχιστα αυτοκίνητα. Εγώ που κυκλοφορώ 4 μέρες την εβδομάδα δεν υπάρχει εβδομάδα που να μη μας σταματήσουν.
Άρα μας προτείνεις να δώσουμε τα 30 cuc να μπει και δεύτερος οδηγός και να οδηγάνε μόνο οι δύο που έχουν την άδεια;

ΘΑ είστε σε εποχή που θα έχει μεγάλες μέρες, αυτό είναι πολύ θετικό. ΕΠΟΥΔΕΝΙ δεν πρέπει να οδηγείτε αφού πέσει ο ήλιος. Επίσης αν χτυπήσετε αγελάδα να ξέρετε πως είναι σοβαρό αδίκημα (έως 20 χρόνια φυλάκιση) και πως σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος θα σας απαγορευθεί η έξοδος από τη χώρα μέχρι να γίνει το δικαστήριο (1-2 χρόνια συνήθως).
Ναι Γιώργο το είχα διαβάσει αυτό σε παλιότερο σου ποστ. Θα είμαστε προσεκτικοί. Ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είχα διαβάσει ότι γενικά η διαδικασία για να πάρεις το αυτοκίνητο μπορεί να διαρκέσει 4+ ώρες μιας και είναι... χαλαροί αλλά μπορεί να μείνουμε και χωρίς αυτοκίνητο;
ΝΑι και μάλλον όχι.
Μετά τι κάνουμε; Θα τη βγάλουμε 12 μέρες Αβάνα;
Ό,τι κάνουν όλοι: λεωφορεία ή ταξιτζήδες. Αλλά για Απρίλιο μήνα κατά 95% η κράτησή σας θα είναι ΟΚ (το ποσοστό πέφτει αν πέσεις στην εβδομάδα του Καθολικού Πάσχα, αλλά πάλι μικρή η πιθανότητα να μην το πάρετε).


Άρα μας προτείνεις να δώσουμε τα 30 cuc να μπει και δεύτερος οδηγός και να οδηγάνε μόνο οι δύο που έχουν την άδεια;
Αν οδηγεί κάποιος χωρίς άδεια έχετε σοβαρές πιθανότητες να συλληφθείτε.

Ναι Γιώργο το είχα διαβάσει αυτό σε παλιότερο σου ποστ. Θα είμαστε προσεκτικοί. Ευχαριστώ πολύ!
ΟΚ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ερώτηση προς Γιώργο, και λοιπούς γνώστες που νοικιάσανε αμάξι στη Κούβα.
Συγκεκριμένα μιλάω για Ρεμέδιος, Τρινιδάδ & Σιενφουέγος.
Αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα με το parking? Υπάρχει κάτι που πρέπει να φοβάται κανείς όσον αφορά το αυτοκίνητο; Ακούω πολλά και διάφορα πάλι, για φθορές, μικροκλοπές κ.τ.λ.
Ξέρω ότι το ένα από τα casas διαθέτει parking. Στα υπόλοιπα θα ψαχτώ.
Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σχεδον παντου υπάρχει δημόσιος παρκαδορος όλο το 24ωρο.
 

tzortzina_lo

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους , θα ήθελα να ρωτήσω αν το ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης επαρκεί για την κουβα ή πρέπει να βγάλουμε διεθνές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom