Κούβα Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χρειάζεσαι το νέο δίπλωμα , το οποίο γράφει & με λατινικούς χαρακτήρες το όνομα σου. Αυτό μου είπαν από την πρεσβεία της Κούβας , τους πήρα τηλέφωνο ο ίδιος. (8 & σημέρααα)
Δεν έχω δει ποτέ να ζητούν λατινικούς χαρακτήρες πάντως. Ούτε μια φορά στα 20 χρόνια.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Τέλεια το δίπλωμα μου έχει έτσι και αλλιώς λατινικούς χαρακτήρες άρα μια χαρα. Πρέπει να κάνω βαλίτσα και έχω μπερδευτεί πολυ με τα ρουχα! Τι να πάρω βρε παιδιά, καλοκαιρινα; Το βράδυ μπορείς να είσαι με βερμούδα ή θες παντελόνι;
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.469
Ταξίδι-Όνειρο
???
Πολλά λεφτά γενικά.
Το ενδεχομενο να νοικιάσεις αμάξι δε το χεις σκεφτεί; Θα σου λύσει τα χέρια, και θα μπορέσεις να κάνεις καλύτερο πρόγραμμα.
Να φανταστω ότι και στη Κουβα χρειάζεται πιστωτικη κάρτα όπως στην Ευρωπη για ενοικίαση;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να φανταστω ότι και στη Κουβα χρειάζεται πιστωτικη κάρτα όπως στην Ευρωπη για ενοικίαση;
Όχι, καμία σχέση με τα δεδομένα της Ευρώπης, και σ αυτό, και γενικά!
Μετρητά. Όλα. Και 200 CUC επιπλέον που αφήνεις εγγύηση κατά την ενοικίαση του αυτοκινήτου, τα οποία παραλαμβάνεις με την επιστροφή του και όλα καλά!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.469
Ταξίδι-Όνειρο
???
Όχι, καμία σχέση με τα δεδομένα της Ευρώπης, και σ αυτό, και γενικά!
Μετρητά. Όλα. Και 200 CUC επιπλέον που αφήνεις εγγύηση κατά την ενοικίαση του αυτοκινήτου, τα οποία παραλαμβάνεις με την επιστροφή του και όλα καλά!
Link- Links αν είναι ευκολο....
 

EveThan!

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Όχι, καμία σχέση με τα δεδομένα της Ευρώπης, και σ αυτό, και γενικά!
Μετρητά. Όλα. Και 200 CUC επιπλέον που αφήνεις εγγύηση κατά την ενοικίαση του αυτοκινήτου, τα οποία παραλαμβάνεις με την επιστροφή του και όλα καλά!
Δλδ, η ιντερνετική κράτηση γίνεται χωρίς πληρωμή και απλά εξοφλουμε εκεί μετρητά;

Δύο ερωτήσεις για το αυτοκίνητο ακόμα.
Σε σελίδες ενοικίασης που έχετε δώσει αν επιλεξω παραλαβή πχ 10 π.μ. , μου βγαζει αυτοματα επιστροφή 10 π.μ. . Αυτό ισχύει αυστηρά ; Γιατί αν είναι έτσι θα πρέπει το ταξίδι της επιστροφής να ξεκινήσει ξημερώματα. . ή να το παραλάβουμε πιο μεσημέρι . Τι λετε;
Και τέλος, η βενζίνη ακριβη;

Ευχαριστώ πολύ!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δλδ, η ιντερνετική κράτηση γίνεται χωρίς πληρωμή και απλά εξοφλουμε εκεί μετρητά;

Δύο ερωτήσεις για το αυτοκίνητο ακόμα.
Σε σελίδες ενοικίασης που έχετε δώσει αν επιλεξω παραλαβή πχ 10 π.μ. , μου βγαζει αυτοματα επιστροφή 10 π.μ. . Αυτό ισχύει αυστηρά ; Γιατί αν είναι έτσι θα πρέπει το ταξίδι της επιστροφής να ξεκινήσει ξημερώματα. . ή να το παραλάβουμε πιο μεσημέρι . Τι λετε;
Και τέλος, η βενζίνη ακριβη;

Ευχαριστώ πολύ!!
Η πληρωμή (τουλάχιστον σε εμάς) έγινε από πριν μέσω κάρτας, απλά χρειαζόταν ακόμα το ποσό που προαναφέρθηκε το οποίο δόθηκε μετρητοίς, και παρελήφθη κατά τη παράδοση του αυτοκινήτου.
Ναι η επιστροφή ισχύει αυστηρά. Καλό θα ήταν να το ξέρεις αυτό εκ των προτέρων, μη χρεωθείς καμιά μέρα άδικα.
Π.χ. εγώ είχα παραλαβή στις 11 το πρωί, κάτι που με ανάγκασε να φύγω με το που ξημέρωσε καλά από το Σιενφουέγος, ώστε να φτάσω στην Αβάνα και στο σημείο παράδοσης σχεδόν ακριβώς!
Η τιμή στη βενζίνη -το περασμένο Μάρτιο- ήταν πάνω κάτω στα δεδομένα της Ελλάδας. Περίπου 1,5 δολάρια/λίτρο. Προφανώς και εξηγείται λόγω εμπάργκο, όπως και η υψηλή τιμή του αυτοκινήτου (όπως και άλλων προϊόντων).

Τέλος επειδή ρωτάς για Ρεμέδιος, αξίζει και με το παραπάνω. Για μια διανυκτέρευση βέβαια, και με σκοπό να επισκεφτείς αν θέλεις το Cayo Santa Maria που είναι σχετικα κοντά, και την επομένη Σαντα κλαρα/Τρινιδαδ. Πολύ όμορφο χωριό, εξαιρετικό φαγητό στο παλαδάρες, και ωραία εμπειρία.
 

vavourvas

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Και ταξι και τουριστικό λεωφορείο, όλα κομπλέ.


Eίναι ενοχλητικά ζεστά τα νερά και η διάυγεια δε συγκρίνεται με της Ελλάδας. Τα λέω για να μην απογοητευετείτε. Σαφώς καλύτερη νωρίς το πρωί η θάλασσα, το απόγευμα πολύ συχνά γεμίζει φύκια.
Να φανταστω ότι και στη Κουβα χρειάζεται πιστωτικη κάρτα όπως στην Ευρωπη για ενοικίαση;
για ενοικιαση ναι θα χρειαστεις πιστωτικη γιατι πρεπει να το κλεισεις πρωτου πας ... κ δυο τρεις μηνες νωριτερα . τα 150 cuc cash ισχυουν ως εγγυηση κ τα παιρνεις πισω .
κλεινεις αμαξι απο εδώ
http://www.havanautos.com
 

EveThan!

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Περιμέναμε την έκδοση πιστωτικής προκειμένου να γίνει η ενοικίαση αυτοκινήτου και δυστυχώς χάσαμε τα πιο οικονομικά μοντέλα σε http://www.havanautos.com .
Επόμενη τιμή 83€/τη μέρα (μαζί με δεύτερο οδηγό).

Το ερώτημα είναι .. αξίζει για 4 άτομα ή να δούμε ταξί;
Το πρόγραμμα μετακινησεων είναι:
Αβάνα- Βιναλες (2 νυχτες)
Βιναλες- Σιενφουεγος (1 νυχτα)
Σιενφουεγο- Τρινιδαδ (2 νυχτες)
Τρινιδαδ - Ρεμεδιος (2 νυχτές)
Και επιστροφή Αβάνα.

Σύνολο εκτος Αβάνας: 7 μερες.

Τι προτείνετε; Αξίζει το παραπάνω κόστος λόγω ευελιξίας κ παραπάνω στάσεων για φωτο κτλ ή όχι;

Και τέλος, το ταξίδι είναι για τέλος Ιουλίου . Λέτε να αντιμετωπίσουμε πολύ βροχή ή όχι κάτι σπουδαίο;
Ευχαριστώ .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το ερώτημα είναι .. αξίζει για 4 άτομα ή να δούμε ταξί;
Σύνολο εκτος Αβάνας: 7 μερες.
Τι προτείνετε; Αξίζει το παραπάνω κόστος λόγω ευελιξίας κ παραπάνω στάσεων για φωτο κτλ ή όχι;
Και τέλος, το ταξίδι είναι για τέλος Ιουλίου . Λέτε να αντιμετωπίσουμε πολύ βροχή ή όχι κάτι σπουδαίο;
Ευχαριστώ .
Καλησπέρα. Τέλος Ιουλίου; Αργήσατε πολύ για το αυτοκίνητο, λογικό να βρείτε τετοιες τιμες.
Εφόσον υπάρχουν 4 άτομα, κατα τη γνώμη μου θα ήταν καλό να το νοικιάσετε. Συγκριτικά με τα λεφτά που θα δώσετε σε ταξι & Viasul, αν βρείτε, τι θα βρειτε κτλ. Χώρια που μπορείτε να δείτε και μέρη που δε θα βλέπατε υπό αλλες συνθήκες, όπως π.χ. την απίστευτη φύση στο δρόμο απο Τρινιδάδ για Σαντα Κλάρα.
Δε φαντάζεσαι πόση ευελιξία προσφέρει το αυτοκίνητο. Θα διάβασες και τις εντυπώσεις στις προηγούμενες σελίδες.
Ειδικά στο Βιναλες- Σιενφουεγος, και στο Ρεμέδιος-Αβάνα, θα με καταλάβεις..
Προσοχή στους δρόμους, μεγάλη προσοχή. Οδηγάμε μόνο μέρα και με τη σχετική επιφύλαξη.
Προσοχή και στις αποστάσεις. Δεν είναι τα δεδομένα όπως της Ελλάδας. Να ξεκινάτε όσο πιο πρωί γίνεται.
 

EveThan!

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Καλησπέρα. Τέλος Ιουλίου; Αργήσατε πολύ για το αυτοκίνητο, λογικό να βρείτε τετοιες τιμες.
Εφόσον υπάρχουν 4 άτομα, κατα τη γνώμη μου θα ήταν καλό να το νοικιάσετε. Συγκριτικά με τα λεφτά που θα δώσετε σε ταξι & Viasul, αν βρείτε, τι θα βρειτε κτλ. Χώρια που μπορείτε να δείτε και μέρη που δε θα βλέπατε υπό αλλες συνθήκες, όπως π.χ. την απίστευτη φύση στο δρόμο απο Τρινιδάδ για Σαντα Κλάρα.
Δε φαντάζεσαι πόση ευελιξία προσφέρει το αυτοκίνητο. Θα διάβασες και τις εντυπώσεις στις προηγούμενες σελίδες.
Ειδικά στο Βιναλες- Σιενφουεγος, και στο Ρεμέδιος-Αβάνα, θα με καταλάβεις..
Προσοχή στους δρόμους, μεγάλη προσοχή. Οδηγάμε μόνο μέρα και με τη σχετική επιφύλαξη.
Προσοχή και στις αποστάσεις. Δεν είναι τα δεδομένα όπως της Ελλάδας. Να ξεκινάτε όσο πιο πρωί γίνεται.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το ξέρουμε ότι έχουμε αργήσει αλλά περιμέναμε την έκδοση πιστωτικής .
Τελευταία (ελπίζω) ερώτηση σχετικά με το αυτοκίνητο: στα γνωστά sites δεν υπάρχει η επιλογή για τύπου μικτή ασφάλεια όπως στον υπόλοιπο κόσμο. Είναι οντως ετσι ή κατι μου διαφεύγει ; Και αν όντως δεν έχει μικτή ασφάλεια, αυτό έχει τίποτα ιδιαίτερους κινδύνους εκεί ή απλά έτσι συνηθίζεται; Ρωτώ, για να μπλέξουμε με υπέρογκες χρεώσεις σε περίπτωση ζημιάς από τρίτους.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom